Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 16 maja 2025 22:09
Reklama
Reklama

Tuwimowie z wątpliwościami?

Tak, jak już wcześniej zapowiadaliśmy radni Rady Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim zajęli się wczoraj wnioskiem Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego, złożonego wraz z grupą mieszkańców o nadanie parkowi znajdującemu się w obrębie ulic: Wschodnia – Krzyżowa – Piekarska – Grunwaldzka nazwy: „Park Stefanii i Juliana Tuwimów”. Pomysł zyskał akceptację i już wkrótce na skwerze pojawią się stosowne tabliczki.
Reklama

Zgłoszona przez Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego obywatelska inicjatywa uchwałodawcza została poparta przez grupę 125 osób.

Reklama

 

Wniosek o nadanie imienia małżeństwa Tuwimów jest nawiązaniem do bezpośredniej historii tego miejsca. Od 1875 roku aż do II wojny światowej mieściła się tutaj, w trzypiętrowym budynku przemysłowym, fabryka włókiennicza. Na terenie fabryki, poza tkalnią i kotłownią, znajdował się też dwupiętrowy murowany budynek mieszkalny.

 

Wejście do budynku prowadziło od ulicy Piekarskiej. Znajdowały się tutaj biura fabryki oraz mieszkania właściciela i dyrektora. Do roku 1918 mieszkała tu także rodzina prokurenta fabryki Jakuba Marchew. W tym domu - przy ulicy Piekarskiej 18 – w 1894 roku urodziła się Jego córka – Stefania-muza i przyszła żona Juliana Tuwima i tutaj spędziła dzieciństwo. W latach 1912-1919 Stefanię odwiedzał Julian Tuwim „wpadając na dzień do Tomaszowa”.

               

W roku 1935 tkalnia i dom przy ulicy Piekarskiej 18 zostały sprzedane na licytacji, ponieważ fabryka zbankrutowała.

 

W latach 1941-1943 mieścił się tam przymusowy obóz pracy dla tomaszowskich Żydów. Po likwidacji getta i obozu pracy w maju 1943 roku, zabudowania fabryczne zostały zburzone. W 1945 roku, po uporządkowaniu terenu dawnej fabryki, w tym miejscu utworzono skwer.

Nadanie proponowanej nazwy istniejącemu tu parkowi pozwoli na przywrócenie pamięci związku Juliana Tuwima z Tomaszowem Mazowieckim. Będzie też hołdem dla wielkiej miłości poety i Stefanii – rodowitej tomaszowianki.

 

Atrakcyjne położenie Parku w starej i historycznej śródmiejskiej dzielnicy mieszkaniowej, w bezpośrednim sąsiedztwie zrewitalizowanego placu Tadeusza Kościuszki jest doskonałym miejscem dla rekreacji i wypoczynku mieszkańców miasta.

 

Przewidywane wydatki związane z nadaniem nazwy parkowi, które obciążą budżet Miasta Tomaszowa Mazowieckiego dotyczą wykonania i umieszczenia tablic z nazwą Parku. Koszt jednej kształtuje się w granicach ok. 50,00 złotych za 1 sztukę.

 

Radni nad projektem w czasie sesji nie dyskutowali, chociaż ciekawy był wynik głosowania członków komisji Gospodarki w tej sprawie. Pozostało ono nie rozstrzygnięte, ponieważ trzech radnych było przeciw uchwale a czterech wstrzymało się od głosu. Za projektem uchwały w czasie obread zagłosowali jednak wszyscy obecni na sali radni.

             

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

tomo 03.01.2016 19:25
Byłoby to naprawdę wspaniałe przedsięwzięcie i ogromna atrakcja dla miasta. Popieram!!!!!!

Reklama
kiki 31.12.2015 11:26
Co tu na ten temat dywagować ?...pytaliście meneli z parku czy oni się na te propozycje zgadzają ?...Jak chcecie ławeczkę, to warto i o stole pomyśleć dla stałych biesiadników tego miejsca. Krzaków jeszcze więcej posadzić i szczalnię tam dla nich wygospodarować aby dzieci z przedszkola nie musiały tego II sortu oglądać !

przechodzień 31.12.2015 12:37
Czy ławeczka byłaby non stop monitorowana? aby rzeczywiście nie zbeszcześcić przez ten tzw drugi sort, tej pięknej okazji posiedzenia sobie z parą Tuwimów... prawdziwych miłośników naszego lokalnego Wieszcza!

poppp 31.12.2015 09:36
Ten skwerek powinien być atrakcją Tomaszowian , całkowicie poświęcony Tuwimom...

Ola 31.12.2015 09:50
oh atrakcją! tylko że lokomotywy nie bedzie takiej jak w Spale i cukierenki z pierniczkami które tak uwielbiał poeta

30.12.2015 10:47
hmm Jako osoba pracująca do niedawna w Krakowie moge wam powiedzieć że na Krakowskim KAZIMIERZU wszystkie po żydowskie kamienice oznaczone są tabliczkami z gwiazdą Dawida i opisem co za żyd tam mieszkał i czym się zajmował , to samo się tyczy każdej innej narodowości ... W naszym pieknym miescie też mieszkało kilku słynnych Żydów, Rosjan , Niemców , Polaków i nawet agent NKWD O.Lange :) jak niektórzy podają .... A może też byśmy zadbali o własną tożsamość ...

czytelniczka 30.12.2015 10:43
Właściwie to po J. Tuwimie niewiele już pozostało w Tomaszowie, fabryka i dom teściów zburzony w latach wojny, Synagoga w której się modlił, tez śladu po niej nie ma. Jedyna powojenna pamiątka to ten dom przy ul. Małej 2, przerobiony obecnie na Salon Lakierów. Szkoda bo to były ostatnie ślady bytności Tuwima w naszym mieście, chociażby drzwi do pokoju klamka której dotykał czy okno z którego spoglądał na ulicę Jerozolimską.

30.12.2015 10:41
Witam jesli się nie mylę i dobrze pamiętam to był kiedyś pomysł aby na ulicy Św. Antoniego zaraz za hotelem Mazowieckim , na wyremontowanym odcinku tej ulicy , postawić ławeczkę z siedzącym Tuwimem przy którym można bylo by sobie usiąść , coś podobnego jak w Łodzi na ul. Piotrkowskiej jest słynna ławeczka z Reymontem ... Jeśli się mylę to przepraszam ...

1putin 27.12.2015 13:20
pomników Tuwima jest sporo trzeba by zrobić taki który będzie jedyny w swoim rodzaju , związany z Tomaszowem i przyciągnie turystów ,. ( np Tuwim i Stefania przy okrągłym stole i wolne krzesło dla chętnego do zdjęcia, a obok automat za 1 zł. z piosenką Ewy Demarczyk).

Jolka 27.12.2015 14:41
Wielkie brawa dla Pana! pomysł warty rozpatrzenia przez naszych włodarzy, w końcu staniemy się atrakcją turystyczną a nie tylko skansenem...

tom 30.12.2015 09:51
Bardzo dobry pomysł. Byłoby coś fajnego i cechowało nasze miasto, noi ogromna frajda...

Reklama
Ola 27.12.2015 11:29
Pomnik Tuwima by się przydał w Tomaszowie albo chociaż Jego popiersie w parku, chociażby takie jak Dr Rodego.

* 28.12.2015 14:51
A to w parku Rodego jest pomnik - popiersie dr. Rode. To popiersie jakoś jest trochę inne od popiersia na cmentarzu katolickim..

1putin 26.12.2015 21:18
Jak pisał pewien przedwojenny Boy ,..." facet takiej dostał manii , że chciał tylko od Stefanii"...

z Polnej 25.12.2015 19:32
Panie Jerzyk, uliczka jest króciutka, po zgodzie Magistratu możesz pan odsłaniać tenże bruk. Powstanie ulubiony spacerownik dla wielbicieli poezji i nie tylko. Pomysł nie do pozazdroszczenia!

kiki 25.12.2015 18:51
Na ulicy Mała był mały domek Stefani Marchew i mały ogródek z małym płotkiem, gdzie rodzice Stefani od strony ulicy Jerozolimskiej uprawiali sobie marchewkę do koszernego rosołu. Dziś nie ma śladu po płotku , ogródku i domku. Są kamienie, parking, a na przeciwko siedziba komunistów z SLD w budynku zwanym psiarnia - wybudowanym dla MO.

Jurek 25.12.2015 17:55
Ten bruk na ulicy Mała, po którym stąpał Tuwim należy niezwłocznie odsłonić a ławeczka z Tuwimem powinna stać nieopodal...

Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim 24.12.2015 15:19
Super! Szanujmy wspomnienia.

tomaszowiak 23.12.2015 17:56
....w końcu doceniono Tuwima w Tomaszowie, szkoda tylko że zniszczono również drugi dom Państwa Tuwimów przy ul. Mała 2 zbywając go przedsiębiorcy a co z tego zostało każdy widzi. Tuwim często bywał w tym domu po wojnie ... i między innymi odwiedzał starego przyjaciela Wł. Niedzielskiego dyrektora S.P nr 1 przy Stolarskiej, biorąc udział w organizowanych tam wieczornicach poetyckich.

& 23.12.2015 21:30
Na ul. Małej mieszkała Stefania Marchew wraz z rodzicami, a nie Tuwimowie. J.Tuwim wraz z żoną mieszkali w Łodzi.

czytelniczka 24.12.2015 19:11
Moja babcia pamiętała Państwa Tuwimów, mieszkali tu przebywając w Tomaszowie oczywiście w domu teściów poety, uliczka była wtedy wybrukowana i słychać było stukot podjeżdzającego tu powozu. Wspominała zawsze z uwielbieniem tę wyborną parę, skromność i szyk Pana Juliana i niezwykłej urody twarz Pani Stefanii.

Reklama

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

PKW: 28 mln 943 tys. 594 osoby uprawnione do głosowania w niedzielnych wyborach

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował w piątek, że uprawnionych do głosowania w niedzielnych wyborach prezydenckich jest 28 mln 943 tys. 594 osoby, a także, że utworzono 32 tys. 143 obwody głosowania.Data dodania artykułu: 16.05.2025 15:34
PKW: 28 mln 943 tys. 594 osoby uprawnione do głosowania w niedzielnych wyborach

W ostatnich tygodniach wzrosła liczba oszustw "na pracownika ZUS"; uwaga na fałszywe wiadomości i telefony

W ostatnich tygodniach wzrosła liczba oszustów, którzy podszywają się pod pracowników ZUS, przesyłając fałszywe wiadomości lub podejmując kontakt telefoniczny. Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje o ostrożność i ostrzega, że oszuści wymyślają coraz bardziej wyrafinowane metody działań.Data dodania artykułu: 16.05.2025 15:31
W ostatnich tygodniach wzrosła liczba oszustw "na pracownika ZUS"; uwaga na fałszywe wiadomości i telefony

Res Futura: podsumowanie kampanii w internecie - prawa kobiet, migracja i dominacja Mentzena na TikToku

Prawa kobiet, aborcja i migracja były najczęściej poruszanymi przez kandydatów i internautów tematami kampanii wyborczej – wynika z raportu Res Futury przygotowanego dla PAP. "Kampania pokazała, jak polityka staje się performansem" - powiedział PAP Michał Fedorowicz, szef Europejskiego Kolektywu Analitycznego.Data dodania artykułu: 16.05.2025 15:26
Res Futura: podsumowanie kampanii w internecie - prawa kobiet, migracja i dominacja Mentzena na TikToku

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne: Nawroccy przekazali nam kawalerkę, która wcześniej należała do Jerzego Ż.

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Gdyni podpisało z Nawrockimi umowę darowizny o przekazaniu kawalerki, która wcześniej należała do Jerzego Ż. - poinformował w czwartek PAP prezes tego stowarzyszenia Bogdan Palmowski.Data dodania artykułu: 15.05.2025 12:32
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne: Nawroccy przekazali nam kawalerkę, która wcześniej należała do Jerzego Ż.

Wybory prezydenckie: ostatni dzień na odebranie zaświadczenia o prawie do głosowania

Czwartek jest ostatnim dniem na odebranie zaświadczenia o prawie do głosowania, które umożliwi zagłosowanie w wyborach prezydenckich w dowolnej obwodowej komisji wyborczej w kraju i za granicą. To też ostatni moment na złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania.Data dodania artykułu: 15.05.2025 11:11
Wybory prezydenckie: ostatni dzień na odebranie zaświadczenia o prawie do głosowania

Najnowsze dane nie pozostawiają złudzeń. Kradzieże w sklepach wciąż są plagą dla handlu

W I kw. 2025 r. stwierdzono 9,3 tys. przestępstw kradzieży w sklepach. To o 1,7% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tak wynika z danych Komendy Głównej Policji. W pierwszych trzech miesiącach br. odnotowano łącznie 57,2 tys. wykroczeń kradzieży w sklepach wielkopowierzchniowych i małopowierzchniowych, czyli o 23,5% mniej niż rok wcześniej. W tych największych placówkach ujawniono 47,4 tys. wykroczeń kradzieży, a w mniejszych – 9,8 tys. W analogicznym okresie 2024 roku było odpowiednio 61,2 tys. takich przypadków i 13,6 tys.Data dodania artykułu: 15.05.2025 10:26
Najnowsze dane nie pozostawiają złudzeń. Kradzieże w sklepach wciąż są plagą dla handlu

Ekspert: próbę ingerencji w wybory musi wyjaśnić ABW

Próbę ingerencji obcych podmiotów w wybory w Polsce musi wyjaśnić Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, bo to zagraża suwerenności państwa – powiedział PAP ekspert od cyberbezpieczeństwa dr hab. Maciej Siwicki. Dodał, że przykład Rumunii jest przestrogą dla innych państw.Data dodania artykułu: 14.05.2025 19:33
Ekspert: próbę ingerencji w wybory musi wyjaśnić ABW

Na egzaminie ósmoklasisty z matematyki obliczanie średniej arytmetycznej i procentów

Uczniowie klas VIII, którzy pisali w środę egzamin z matematyki, musieli wykazać się m.in. umiejętnością obliczania procentów, średniej arytmetycznej i dzielenia z resztą. Na rozwiązanie 21 zadań mieli 125 minut. W czwartek napiszą ostatnią część egzaminu ósmoklasisty - z języka obcego nowożytnego.Data dodania artykułu: 14.05.2025 19:21
Na egzaminie ósmoklasisty z matematyki obliczanie średniej arytmetycznej i procentów
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Noc Muzeów

Noc Muzeów

Zwiedzanie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego pw. Zbawiciela przy ul. św Antoniego 39, schronu przy ul. Polnej, Biała Dama w Muzeum, ognisko, recital w Skansenie, ciekawe wystawy i moc innych atrakcji! To wszystko już 17 maja w Noc Muzeów. Uruchomiona zostanie również specjalna linia MZK. Sprawdźcie szczegółowy program. Program Nocy Muzeów 2025:MUZEUM w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego (16.00-22.30):• godz. 16.00 – 20.00 HARCERSKIE DZIAŁANIA – przeżyj niezapomnianą przygodę z harcerzami, skautami i strzelcami:- sprawdź swoje umiejętności, zręczność i spostrzegawczość;- poznaj techniki harcerskie: m.in. węzły, szyfry;- weź udział w zuchowych animacjach dla najmłodszych;- zdobądź odznakę Miłośnika Zabytków.• godz. 17.50 UROCZYSTA ZBIÓRKA HARCERSKA (hejnał, hymn harcerski);• godz. 18.00 „WSZYSTKO, CO NASZE, POLSCE ODDAMY…”. W 90. ROCZNICĘ JUBILEUSZOWEGO ZLOTU HARCERSTWA POLSKIEGO W SPALE. – uroczyste otwarcie i kuratorskie oprowadzenie po wystawie ukazującej muzealia, zabytki i eksponaty dotyczące historii spalskiego zlotu (największe zgromadzenie młodzieży w II RP), tomaszowskiego harcerstwa, skautów Europy i tomaszowskiej jednostki strzeleckiej;• godz. 19.00 „HARCERZE – KAWALEROWIE KRZYŻA I MEDALU NIEPODLEGŁOŚCI” – spotkanie z dr. Tomaszem Matuszakiem (wykład historyczny);• godz. 20.00 – doświadcz braterstwa i harcerskiej gawędy;- śpiewanie harcerskich i patriotycznych piosenek przy gitarowym akompaniamencie;- kuchnia polowa – wojskowa grochówka.* 22.30 Pożegnanie gości przez Białą Damę.Schron OC Tomaszów Mazowiecki, ul. Polna 27 (16.00 -22.00):- zwiedzanie schronu.SKANSEN RZEKI PILICY (17.00-22.00):- iluminacja budynków;Start: godz. 17:00, 19:00 (dwa cykle):- otwarcie wystawy „Spalskie wakacje 1935. 90 lat jubileuszowego zlotu Harcerstwa Polskiego” (krótkie wprowadzenie do tematu spalskiego Jamboree – Jarek Zientara i harcmistrzyni);- występ harcerzy – pani Antonina Lewicka 24 Tomaszowska Gromada Zuchowa i 22 Drużyna Harcerska;– występ dzieci z Zielonej Nuty. Inscenizacja obozowiska harcerskiego (z tomaszowskich drużyn harcerskich), ognisko harcerskie, gry i zabawy;- Ognisko z własnymi kiełbaskami.Dodatkowo:- prezentacja motocykli Stowarzyszenia Posiadaczy Pojazdów Zabytkowych WETERAN;- oświetlenie młyna;- zwiedzanie Skansenu;- gra terenowa.Podziemna Trasa Turystyczna GROTY NAGÓRZYCKIE (17.00 – 21.30):- iluminacja zbocza;- zwiedzanie Grot z przewodnikiem);- Diabeł Nagórzycki opowiadający legendy.KOSCIÓŁ Ewangelicko-AUGSBURSKI Zbawiciela (16.00-20.00):- zwiedzanie Kościoła.Dodatkowo w czasie tomaszowskiej Nocy Muzeów będzie można zobaczyć m.in.:• Jednostka Strzelecka 1002 – pokazy sprzętu militarnego• 25 Brygada Kawalerii Powietrznej – pokaz sprzętu wojskowego- KLUB 25 BRYGADY KAWALERII POWIETRZNEJ• ARCHIWUM PAŃSTWOWE W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM– quizy historyczne• TOMASZOWSKIE TOWARZYSTWO RETROCYKLISTÓW- TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ MUZEUM– kiermasz książek, map- wystawa plenerowa „Harcerskie drogi do Niepodległości” – Chorągiew Łódzka ZHP.W sobotę 17 maja br. zostanie uruchomiona bezpłatna linia MZK od godz.: 16:30.Rozkład dla linii specjalnej autobusów MZK podczas „Nocy Muzeów 2025”:Autobus AWyjazd spod Muzeum – godz. 16:30,przystanek św. Antoniego - Park Rodego – godz. 16:35,przystanek Polna schron – godz. 16:40,przyjazd do Grot Nagórzyckich – godz. 16:55, wyjazd godz. 17:40,przyjazd do Skansenu – godz. 17:55, wyjazd godz. 18:40,przystanek Polna schron – godz. 18:45,przyjazd do Muzeum – godz. 18:50.Autobus BWyjazd spod Muzeum – godz. 17:30,przystanek św. Antoniego - Park Rodego – godz. 17:35,przystanek Polna schron – godz. 17:40,przyjazd do Grot Nagórzyckich – godz. 17:55, wyjazd godz. 18:40,przyjazd do Skansenu – godz. 18:55, wyjazd godz. 19:40,przystanek Polna schron – godz. 19:45,przyjazd do Muzeum – godz. 19:50.Autobus AWyjazd spod Muzeum – godz. 19:00,przystanek św. Antoniego - Park Rodego – godz. 19:05,przystanek Polna schron – godz. 19:10,przyjazd do Grot Nagórzyckich – godz. 19:25, wyjazd godz. 20:10,przyjazd do Skansenu – godz. 20:25, wyjazd godz. 21:10,przystanek Polna schron– godz. 21:15,przyjazd do Muzeum – godz. 21:20.Autobus BWyjazd spod Muzeum – godz. 20:00,przystanek św. Antoniego - Park Rodego – godz. 20:05,przystanek Polna schron – godz. 20:10,przyjazd do Grot Nagórzyckich – godz. 20:25, wyjazd godz. 21:10,przyjazd do Skansenu – godz. 21:25,wyjazd 22:10,przystanek Polna schron– godz. 22:15,przyjazd do Muzeum – godz. 22:20.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2025

Polecane

Eksperci: alergia na roztocza to najsilniejszy czynnik ryzyka rozwoju astmyPaliło się w Skrzynkach. Po trzech godzinach sytuacja opanowanaPrzeszłość, która buduje przyszłość - podwójny jubileusz w SP12Kolejny mecz Lechii przed namiRegionalne spotkanie biznesowe w magistracieGala Finałowa XIV Powiatowego Konkursu "Dla Ciebie, Mamo..." w SP12Kto wystąpi na Dniach Tomaszowa? My juz wiemyAromaterapia w BibloteceZapraszamy na 29. Bieg TrzeźwościZnamy terminy zimowych ferii. Nasi uczniowie odpoczną na początku lutegoFundacja Itaka poszukuje: Yaroslav Rushchak„Calineczka” na Dzień Matki w PCAS-ie
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 340

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 340

Cena: Do negocjacjiZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 340 w rozmiarze 120×200 cm w kolorze buk z płytą osłaniającą napęd łóżka. Akcesoria: stolik Rubens 9 w kolorze buk.Wyjątkowa propozycja wśród łóżek, zaprojektowana z myślą o komforcie i bezpieczeństwie użytkowników o zwiększonej masie ciała. Wzmocniona konstrukcja, szersze leże oraz dostosowane do dużych obciążeń napędy, pozwalają na korzystanie z tego łóżka przez użytkowników o maksymalnej wadze do 215 kg. Z uwagi na ponadprzeciętne parametry techniczne, łóżko PB 340 przeznaczone jest szczególnie dla pacjentów bariatrycznych.DETALE PRODUKTU:1. Szerokość leża 100 i 120 cm4. Wytrzymałe, higieniczne leże2. Dopuszczalne obciążenie 250kg5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Nowoczesny napęd podnoszenia łóżka6. Osłona frontu (opcja)OPCJE:osłona frontu • zmiana długości i szerokości leżaPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze250 kgMaksymalna waga użytkownika215 kgRegulacja wysokości leża:od 30 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:218 × 112 (132) cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:109,8 (123,5) kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama