Z Tomaszowa do Łodzi i Warszawy koleją

  • 12.03.2019, 13:40 (aktualizacja 12.03.2019, 21:20)
  • Joanna Sztymelska
Z Tomaszowa do Łodzi i Warszawy koleją
W poniedziałek, 11 marca 2019 roku, na tomaszowski dworzec przyjechał pierwszy z dodatkowych pociągów relacji Łódź Fabryczna - Tomaszów Mazowiecki. Pociąg przyjechał o godzinie 14.48, a kurs powrotny rozpoczął się o godzinie 15.09.

Na stacji Tomaszów Mazowiecki z pociągu ŁKA wysiadła wczoraj duża grupa pasażerów. Wśród nich znaleźli się: Grzegorz Schreiber – Marszałek Województwa Łódzkiego, Ewa Wendrowska - radna Sejmiku Województwa Łódzkiego i Janusz Malinowski – Prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Na dworcu oczekiwał gości Marcin Witko - prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.  Łódzka Kolej Aglomeracyjna” sp. z o.o. jest podmiotem, w którym 100% udziałów posiada samorząd województwa łódzkiego reprezentowany przez Zarząd Województwa Łódzkiego, pełniący w Spółce funkcję Zgromadzenia Wspólników.

- To kolejna dobra informacja dla mieszkańców naszego miasta, kolejny dobry dzień. Gościliśmy w Tomaszowie Mazowieckim marszałka województwa łódzkiego, który przyjechał do Tomaszowa Mazowieckiego z bardzo dobrymi informacjami o nowych połączeniach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Tomaszów - Łódź. Usłyszeliśmy też informacje o nowych połączeniach, które niebawem pojawią się z Tomaszowa do Warszawy. Myślę, że mieszkańcy mogą być zadowoleni. Dzisiaj dobra komunikacja, nie tylko ta drogowa, ale i kolejowa jest absolutnym priorytetem do rozwoju każdego nowoczesnego miasta, a takim miastem Tomaszów Mazowiecki jest i takim chce być w dalszym ciągu - powiedział Marcin Witko.  

 

loadingŁaduję odtwarzacz...


- Z panem prezesem ŁKA podpisaliśmy godzinę temu porozumienie, przekazujące Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej 47 milionów złotych na to, aby kolej była wygodniejsza, tzn. żeby wagony były rozszerzone o dodatkowy człon. Dziesięć takich wagonów zostanie rozszerzonych, powiększonych, dzięki czemu w każdym pociągu będzie 66 dodatkowych miejsc. Dla pasażerów to wygodniejsza podróż, większe zadowolenie i komfort płynący z przejazdu - pochwalił Grzegorz Szreiber dofinansowanie, jakie otrzymała od Zarządu Województwa Łódzkiego Łódzka Kolej Aglomeracyjna na polepszenie warunków, w jakich podróżować będą pasażerowie. 

- Bardzo się cieszę, że w końcu Tomaszów zyska więcej połączeń i bardzo dobrze, że będzie ich osiem. Już nawet możliwe, że w maju pojawią się kolejne. Wielu tomaszowian chce dojeżdżać bezpiecznie, szybko, wygodnie. Szczególnie dla młodzieży to jest ważne. Moje starsze dzieci jeździły do Łodzi. Ja wiem, jaki to był problem, gdy trzeba było jeździć busami albo nawet je osobiście zawozić. Teraz na pewno będzie to dla nich o wiele łatwiejsze - powiedziała Ewa Wendrowska, której dzieci w czasie studiów dojeżdżały przez kilka lat do Łodzi. 

Wkrótce rozpoczną się  intensywne prace modernizacyjne, które obejmą wszystkie linie obsługiwane przez Łódzka Kolej Aglomeracyjną. Efektem realizowanych prac będzie zwiększenie bezpieczeństwa, skrócenie czasu podróży. Zostaną też wybudowane nowe i przebudowane istniejące przystanki kolejowe. 

-W najbliższym tygodniu spotkany się z władzami PKP na spotkaniu już stricte roboczym. Wtedy będziemy mogli już kilka informacji takich infrastrukturalnych przedstawić - zapowiedział przekazanie kolejnych ważnych informacji dla mieszkańców naszego miasta, dotyczących dworca w Tomaszowie Mazowieckim i przydworcowych parkingów, Marcin Witko. 

 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (2)

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 18.03.2019, 18:36
Do wszystkich beznadziejnych malkontentów: oczywiście, wam Prezydent nigdy nie dogodzi - taka wasza czerwona natura. W takim razie, może przypomnijcie mi, jakie - chociażby najmniejsze ruchy w sprawie lepszego połączenia naszego grajdołu ze światem wykonali wasi ulubieńcy - poprzedni włodarze naszego grajdołu.

Może jeszcze zażądajcie o Prezia, aby przez tomasiówek przejeżdżały wyłącznie pozłacane pociągi - co?!
Obojętnie, co robi prawica, zarówno na szczeblu lokalnym jak i centralnym - dla czerwonych pająków ZAWSZE MA BYĆ ŹLE !!!
maniek
maniek 18.03.2019, 19:50
To jest informacja z 14 czerwca 2015 roku i wtedy powstały plany uruchomienia ŁKA do Tomaszowa. Tylko najpierw trzeba było ogłosić przetarg na pociągi, potem te pociągi trzeba było wyprodukować.
"W niedzielę, 14 czerwca Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchomiła nowe połączenie do Kutna. Tym samym pociągi przewoźnika jeżdżą już po wszystkich liniach „wylotowych” z Łodzi, w tym do Łowicza, Koluszek i Sieradza. Samorząd nie zamierza jednak na tym poprzestać. Marszałek chciałby, aby ŁKA w przyszłości łączyła całe województwo. W planach samorządu jest uruchomienie połączeń do Radomska, Piotrkowa, Opoczna i Skierniewic, a także między Bełchatowem a Złoczewem.

Obecnie najważniejszym celem urzędu marszałkowskiego jest uzupełnienie taboru."

Maxx
Maxx 18.03.2019, 12:07
Najpierw niech zrobią porządny dworzec gdzie będzie można bilet kupić
Marek
Marek 18.03.2019, 17:35
Porządny dworzec (jak mawiają moi znajomi) masz w Piotrkowie, możesz tam rozpoczynać podróż. U nas najpierw zaorano dworzec autobusowy a teraz są zakusy aby ten nieużyteczny dworzec kolejowy jakoś się pozbyć.
maniek
maniek 13.03.2019, 11:17
Wszystko fajnie tylko Pan Marszałek się chyba przejęzyczył. Mówił o połączeniu Łódź-Tomaszów i po informacji, że w wakacje będzie kilka dodatkowych połączeń, powiedział że od grudnia będzie 8 połączeń między Warszawą, a Tomaszowem. Taka informacja nigdy nigdzie wcześniej się nie pojawiała, zawsze była mowa o 8 połączenia do Łodzi. Lepiej niech Pan Prezydent się upewni co do tej informacji bo będzie, że obiecali i nie dotrzymali obietnic.
w_p
w_p 13.03.2019, 10:05
Jeszcze czekamy na skomunikowanie rozkładów dalekobieżnych z miejskim MZK.
zejk
zejk 13.03.2019, 17:20
W MZK mamy rozkład w takcie godzinnym lub półgodzinnym więc to ciężko będzie zsynchronizować. Autobusy miejskie mają tak skomponowany rozkład, aby w okolicach kilku-kilkunastu minut przed i po pełnej godzinie dowieźć lub odebrać ludzi z dużych zakładów pracy, szkół itp. Przy pociągach dalekobieżnych godziny odjazdów są z tego punktu widzenia porozrzucane po całej dobie "bez ładu i składu", PKP swojego rozkładu nie dostosuje do stacji na której wsiada średnio kilkanaście osób. Jedyna szansa, że na linii Łódź <-> Tomaszów będzie takt godzinny lub dwugodzinny kiedy Newag dostarczy pozostałe składy do obsługi tego regionalnego połączenia czyli pewnie w okolicy czerwcowej korekty rozkładu na kolei.
w_p
w_p 07.06.2019, 20:27
Tak, ale podróżni to często podatnicy Tomaszowa. Niech zakłady pracy sponsorują MZK, to wtedy będzie inna gadka. W tym momencie mam takie samo prawo domagać się dojazdu na dworzec jak ktoś do pracy. 5 minut autobusu nie zbawi, a często tyle wynosi rozbieżność między komunikacją dalekobieżną, a MZK. Tomaszowski PKS zapewne chętnie dostosowałby kursy.
. Dzięki i prosimy jeszcze o ranne kursy do Wawy jakoś przed 6. I powrót…
. Dzięki i prosimy jeszcze o ranne kursy do Wawy jakoś przed 6. I powrót po 20-21. 13.03.2019, 03:19
Przywracanie czestszych połączeń jest krokiem w dobrym kierunku, nie oczekujcie, że Witko Wam odbudije w ciągu 8 lat wszystko co postkomunosci = lyberałowie likwidowali przez 25 lat.
Jarek
Jarek 17.03.2019, 20:17
A Witko to wykopał garnek ze złotem czy może bawi się pieniędzmi podatników? A to mamy czekać następne 8 czy więcej aż odbuduje?
zejk
zejk 13.03.2019, 17:28
Pan prezydent to akurat w tym przypadku przykłada swoją uśmiechniętą twarz do zdjęcia. Organizatorem kolejowych przewozów regionalnych jest Marszałek Województwa. To urząd marszałkowski złożył wniosek na dofinansowanie zakupu pojazdów do przewozów między innymi na linii Łódź <-> Tomaszów i je otrzymał, przeprowadził procedurę przetargową na zakup taboru i to urząd marszałkowski wykłada pieniądze na bieżące utrzymanie ŁKA. Wszystkie te działania zrealizował poprzedni zarząd województwa.
question
question 12.03.2019, 22:13
A może by tak - jak w cywilizowanym świecie - kasę na dworcu otworzyć i nie zamykać dworca na noc (szczególnie zimą).
maniek
maniek 13.03.2019, 11:01
Od godz. 21 do 5 rano nie odjeżdża z dworca żaden pociąg, to po co ma być otwarty żeby go pijani zarzygali.
.
. 13.03.2019, 03:01
W takim razie Warszawa Centralna do cywilizowanego świata nie nalezy. Zamykana od północy do 4 czy piątej. To samo na dworcu autobusowym PKS Wawa Zachodnia.

Stalo się tak grubo przed PiSem.

Poza tym w wielu miejscach na świecie tak jest.
Kierowca
Kierowca 12.03.2019, 21:54
Ciekawe gdzie będą parkingi 500 metrów od dworca bo jak widać inaczej się nie da :)
zejk
zejk 13.03.2019, 17:31
Sporo miejsca jest za poradnią przy rampie rozładunkowej. Nleżałoby wyciąć trochę krzaków i wymienić nawierzchnię i parking oznakować.
maniek
maniek 13.03.2019, 22:24
Powinien się prezydent zająć tym parkingiem, bo już teraz w piątek wieczorem i w niedzielę wieczorem dzieją się przy dworcu niezłe sceny z parkowaniem. To na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest proste do zrobienia, a pewnie tam jest pięciu właścicieli terenu - PKP Rampy, PKP Perony itp., trzeba uzyskać zgodę w Warszawie czy jeszcze gdzieś indziej itd.
w_p
w_p 13.03.2019, 10:06
Jest miejsce obok budynków gospodarczych PKP, gdzie nasza policja często sypia w czasie służby.

Pozostałe