Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 04:43
Reklama
Reklama

Od map do… Eugeniusza Bodo

Oprócz wielotysięcznej rzeszy turystów z kraju i zagranicy częstymi gośćmi w Skansenie Rzeki Pilicy są także naukowcy o różnych specjalnościach. Przyciągają ich tutaj gromadzone od wielu lat materiały źródłowe, dokumentujące przestrzeń kulturową wytworzoną przez wieki przez tę rzekę i jej dopływy. Niektóre z archiwalnych dokumentów, map, publikacji, rycin, czy fotografii, znajdujących się w zbiorach pilickiego skansenu, są wręcz unikatami. Niejednokrotnie stanowią one nie lada gratkę dla autorów prowadzących badania naukowe z różnych dziedzin wiedzy.

Ostatnio tego rodzaju „odkrycia” w zbiorach kartograficznych skansenu dokonała dr Jolanta Latosińska z Instytutu Geografii Miast i Turyzmu na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Zbierając materiały do opracowania na temat walorów turystycznych Spały natrafiła ona tutaj na pochodzącą z końca lat 30-tych ub. wieku „Mapę Drzewostanową Obrębu Reprezentacyjnego Spała”.  Dzięki odręcznie wykonanym na mapie naniesieniom dr J. Latosińska uzyskała nowe, ważne dane o położonych na prawym brzegu Pilicy terenach spalskiej rezydencji Prezydentów RP.

 

 

Podobnych „smaczków” nie brakuje w skansenowych zasobach ikonograficznych. Przekonali się o tym autorzy publikacji upamiętniającej przypadające w tym roku 475-lecie nadania praw miejskich dla nadpilickich Białobrzegów (woj. mazowieckie). W wydanym z tej okazji przez Białobrzeskie Towarzystwo Kulturalne okazałym albumie „Białobrzegi w starej fotografii 1910-1945” autorstwa Ireneusza Rzeczkowskiego i Rolanda Wielgomasa, znalazło się aż 21 unikatowych (w tym – lotniczych) fotografii ze zbiorów tomaszowskiego skansenu. W większości ukazują one nowatorską konstrukcję i dramatyczne, wojenne losy żelbetowego mostu na Pilicy, zbudowanego w tej miejscowości w 1936 roku. Tomaszowski skansen uhonorowano za to podczas odbywającej się 19 września w białobrzeskim ratuszu jubileuszowej konferencji historycznej, połączonej z prezentacją wspomnianego albumu. 

       

    

Ze skansenowej skarbnicy korzystają także historycy-regionaliści z Nowego Miasta nad Pilicą.  Niedawno tamtejsze muzeum otrzymało w darze od Skansenu Rzeki Pilicy  skany ponad 70 rycin, pocztówek i fotografii obrazujących życie tej miejscowości od II połowy XIX wieku do wybuchu II wojny światowej. Spora część tego zbioru dotyczy Zakładu Wodoleczniczego, istniejącego kiedyś w Nowym Mieście nad Pilicą. Najnowszym przejawem przyjacielskiej współpracy łączącej obydwie placówki jest wystawa 20 prac w technice collage Małgorzaty Skiba-Skibińskiej pt. „Legendy nadpilickie”. Do niedawna obrazy, ofiarowane przez autorkę tomaszowskiemu skansenowi, były eksponowane w galerii przy Grotach Nagórzyckich. Obecnie można je oglądać w nowomiejskim muzeum.

           

 

Swoje eksponaty Skansen Rzeki Pilicy użycza również do inscenizacji historycznych oraz szkolnych wystaw i rozmaitych występów uczniowskich. Ostatnio posłużyły one jako rekwizyty do dokumentalnego filmu, realizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w ramach projektu „Krótka historia teatru w Tomaszowie Mazowieckim”.   Dawne podręczniki i przybory szkolne ze skansenowych zbiorów znalazły się na otwartej 15 bm. ekspozycji historycznej upamiętniającej 100-lecie szkoły w Smardzewicach. Z kolei na uroczystej akademii z okazji tegorocznego Dnia Edukacji Narodowej, odbywającej się w  Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie, „zagrały” kolejarskie czapki użyczone przez Skansen.    

           

Do pilickiego skansenu zaglądają często również ludzie związani z kinematografią. Poszukują oni tutaj nie tylko rozmaitych eksponatów i rekwizytów potrzebnych na planie filmowym, ale także historycznych inspiracji do tworzonych scenariuszy. Świadczyła o tym wizyta, jaką w tych dniach złożył w skansenie Piotr Derewenda. Jest on autorem scenariusza  realizowanego obecnie przez TVP serialu o słynnym polskim aktorze z okresu międzywojennego - Eugeniuszu Bodo.  Pan Piotr, z pochodzenia tomaszowianin, przygotowuje się także do napisania scenariusza dla telewizyjnego serialu, rozgrywającego się w realiach dawnej Spały i  Tomaszowa.

            

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącymTragiczny pożar na ulicy KołłątajaZapraszamy na spotkanie z RzecznikiemHejt, cyberprzemoc i mowa nienawiściSynoptyk IMGW: niedziela przyniesie więcej opadów i burzW niedzielę w Kościele katolickim przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego„Inny punkt widzenia – Wiosenne przebudzenie”
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama