Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 14 maja 2025 03:40
Reklama
Reklama

"Listy z Getta" powracają dla tomaszowskiej publiczności

Oni nie grali, oni na ten moment nimi byli. Całymi sobą. W tym spektaklu było wszystko – miłość, która dawała wtedy siłę do życia, gry i zabawy dzieci, które nawet w tej otchłani nikczemności i okrucieństwa pozostawały dziećmi, były też rozdzierające sceny odrywania dzieci od matek i matek od dzieci. Były i ból, i śmierć, zwątpienie i nadzieja. A mnie i kilku moim koleżankom trudno było powstrzymać się od myśli, że 70 lat temu to byłaby nasza i naszych dzieci historia. Ten spektakl to piękne przywracanie pamięci. Lepsze i bardziej trafiające do świadomości niż jakiekolwiek tablice pamiątkowe – tak o spektaklu „Listy z getta” mówiła Dorota Liliental Absolwentka Wydziału Aktorskiego Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (USA), która była na premierze w Tomaszowie Mazowieckim 31 lipca br. Po bardzo ciepłym przyjęciu spektaklu przez publiczność powraca on do Tomaszowa w dwóch odsłonach – 9 i 10 września!
Reklama

„Listy z getta” to spektakl inspirowany prawdziwą historią tragicznej miłości tomaszowskiego Żyda Izraela Aliuche „Lutka” Orenbacha do Edith Blau, w czasach niemieckiej okupacji, podczas II wojny światowej.

Reklama

 

Wszystko co pokazujemy w spektaklu wyreżyserowanym przez Karinę Górę i scenografii Małgorzaty Jochan ma swoje odbicie w listach „Lutka” do Edith. Poza tym miejsce gdzie „gramy” przedstawienie, czyli pofabryczny loft przy Zgorzelickiej 27 to teren dawnego getta, a niedaleko stąd przy Zgorzelickiej 14 mieszkał właśnie Izrael Aliuche Orenach. Opowieść jest naprawdę niezwykła i mocno zakorzeniona w historii naszego miasta. „Listy z getta” to spektakl, który powstał w ramach projektu Nie/Pamięć. Teatr w Tomaszowie Mazowieckim” jednak teraz rozwijać się będzie on niezależnie od projektu. – mówi Barbara Przybysz dyrektor Ośrodka Kultury „Tkacz” i menadżer teatru „Trzcina”, którego aktorzy stanowią główna obsadę przedstawienia.

 

Urodzony 29 X 1920r w Tomaszowie Mazowieckim Izrael Aliuch „Lutek” Orenbach był urzędnikiem-wolontariuszem, karykaturzystą, a także aktorem-amatorem i reżyserem przedstawień teatralnych w getcie tomaszowskim. Pod koniec lat trzydziestych XX w. wyprowadził się wraz z rodzicami do Bydgoszczy gdzie zdał maturę i w okresie wakacyjnym poznał  Edith Blau, o rok młodszą niemiecką Żydówkę z Gdańska.

 

Niestety rozdzieliła ich wojna. Na początku okupacji we wrześniu 1939 r. po zajęciu Bydgoszczy przez wojska niemieckie Orenbachowie zdecydowali się na powrót do Tomaszowa. Od grudnia 1939 r. przez dwa lata „Lutek” prowadził intensywną korespondencję ze swoją ukochaną Edith . W listach pisał o wszystkim. O tym co dzieje się w tomaszowskim gettcie i rodzinie.

 

Niestety Edith Blau została wywieziona do obozu pracy w Rydze, następnie do obozu w Stutthofie, a potem na wyspę Bornholm. Kontakt z „Lutkiem” się urwał. Izrael Aliuche Orenbach znalazł się w obozie zagłady w Treblince, gdzie stracił prawdopodobnie życie.

 

W lipcu przedstawienie obejrzało prawie 500 osób. Na premierze pojawili się między innymi Anna Rozenfeld artystka malarka, judaistka, Dorota Liliental Absolwentka Wydziału Aktorskiego Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (USA), dr Joanna Posłuszna UMCK, Eliza Gaust z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, oraz przedstawiciele władz samorządowych.

 

9 i 10 września o godzinie 19.30 zapraszamy na spektakl „Listy z getta” do pofabrycznego loftu przy ul. Zgorzelickiej 27 w Tomaszowie Maz.

 

DARMOWE WEJŚCIÓWKI DO ODEBRANIA OD 3 WRZEŚNIA W OŚRODKU KULTURY „TKACZ” PRZY UL. NIEBROWSKIEJ 50 I W CZYTAJ CAFFE NA PL. KOŚCIUSZKI.

 

 

 

 

 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Aktor 07.09.2015 21:52
Błąd tylko w dacie. Godzina zostaje jak na bilecie

Reklama
dla zainteresowanych ;) 07.09.2015 20:29
spektakl zostanie pokazany 4-krotnie: 9 września o 17.00 i 19.30 oraz 10 września o 17.00 i 19.30 z powodu dużej liczby chętnych :)

my 07.09.2015 13:50
Brawa na stojaco dla rezyser spektaklu Kariny Gory

Aaa 06.09.2015 21:02
Dlaczego na portalu brak informacji o koncercie charytatywnym, który odbędzie się w najbliższą sobotę w Tomaszowie Mazowieckim?

06.09.2015 21:22
Ponieważ nikt nas o nim nie powiadomił.

Arek 06.09.2015 17:08
Wczoraj odebrałem zaproszenia w Czytay Caffe, na odwrocie zaproszeń jest wpisana data 9.10, godz.17:00. Czy dostałem zaproszenia już na październik? Może to jakiś błąd na zaproszeniach? Proszę o odpowiedź osoby, które są wtajemniczone.

Aktor 06.09.2015 20:04
Z pewnością spektakl będzie 09 09 2015! Omyłka pisarska.

Arek 06.09.2015 21:37
No tak, ale godzina 17:00??

wtajemniczona 07.09.2015 19:43
Witam, po zasięgnięciu informacji u źródła, wszystko stało się jasne- błąd w druku. Chodziło o 09.09. Choć kto wie, może i w październiku spektakl będzie można zobaczyć :)Mam nadzieję, że pomogłam Pozdrawiam serdecznie

Ewa 05.09.2015 17:32
Nie jestem jakąś wielką znawczynią sztuki, ale widziałam już Listy z Getta. To było w lipcu, później odbyło się spotkanie w bibliotece na Placu Kościuszki. Przed wejściem na salę były wystawione zdjęcia starego Tomaszowa. Pani Adamska z biblioteki opowiadała o różnych osobach mieszkających w naszym mieście pochodzenia żydowskiego. Co mnie zaskoczyło to dużo głosów krytyki pod adresem spektaklu, że nie pokazywał prawdziwego życia w getcie, tylko samą tragedię tej społeczności. Moj odbior byl zupelnie inny. Ale krepowalam sie wtedy publicznie zabrac glos, bo spektakl krytykowal mlody czlowiek, ktory byl jakos zwiazany ze spektaklem.

obecny 08.09.2015 11:54
Krytyka z założenia powinna być konstruktywna. Jeżeli ktoś wyraził swoją opinię na temat spektaklu , będącego sumą projektu to najprawdopodobniej miał pełniejszy obraz widowiska. Spektakl sam w sobie był owszem ciekawy. Tylko tak na prawdę mógł się powstać wszędzie bo to co ukazywał miało miejsce w każdym jednym getcie w Polsce. Praktycznie w żaden sposób nie nawiązywał ( chyba tylko miejscem ) do historii żydowskie społeczności Tomaszowa a przede wszystkim do postaci Lutka z Tomaszowa. Spektakl ukazał jedynie martyrologię żydowską i to bardzo schematycznie. Gdzie w tym teatr, miłosna historia?

Reklama
obecna 12.09.2015 14:39
Nie zgadzam sie z ta opinia.

tom1 05.09.2015 16:44
"Barbara Przybysz – menedżer kultury, trener, coach biznesu" - instytucja sama w sobie; wszystkie działania zmierzają jedynie w kierunku wypromowania własnej osoby. Nie robiąc nic ( z wyjątkiem coachingu i wydeptywania własnych ścieżek) pokazuje jak w zaściankowym miasteczku można wysoko zajść. Czy którykolwiek Tomaszowian( może któryś dziennikarz?) odważy się w końcu bez owijania i głośno przedstawić prawdziwą działalność Transparentnej Barbary ( odsyłam też do artykułu), o której jest głośno już poza naszym miastem. W mojej głowie po prostu nie mieści się, że tak jawnie można prowadzić takie działania jak Pani Barbara. Ciekawe jak łączy te wszystkie piastowane stanowiska?

zainteresowana 05.09.2015 15:52
Kiedy ukaże się książka o Getcie Tomaszowskim i Dzieje Tomaszowskich Żydów, temat jest bardzo interesujący dla młodych interesujących się dziejami naszego miasta, obydwie książki spotkałyby się z ogromnym zainteresowaniem tomaszowian, miejmy nadzieję że już wkrótce zostaną wydane drukiem.

Tadeusz Kościuszko 05.09.2015 00:25
„Listy z getta” to spektakl, który powstał w ramach projektu Nie/Pamięć. Teatr w Tomaszowie Mazowieckim” jednak teraz rozwijać się będzie on niezależnie od projektu. – mówi Barbara Przybysz dyrektor Ośrodka Kultury „Tkacz” i menadżer teatru „Trzcina” - to zdanie jest bardzo znamienne. Świadczy ono tylko o jednym - społeczny projekt był tylko przykrywką dla działań Pani dyrektor Przybysz. Skądinąd śledząc ewolucje plakatu oraz sposób opisywania samego spektaklu przez w/w Panią dyrektor można wprost wywnioskować, iż ów spektakl był od początku oderwany od projektu i tworzony pod kontem Trzciny, której menadżerem przede wszystkim jet Pani Barbara. Ta nieumiejętność oddzielenia tych dwóch stanowisk spowodowała, że O.K. Tkacz stał się zapleczem do działań Trzciny. Jednak to jest w tym wszystkim najciekawsze, otóż obydwie te zacne instytucje są tylko narzędziem autopromocji Pani Dyrektor...... tylko patrzeć jak z plakatów będą znikać kolejne nazwiska, postacie, kolory.

Aleksandra 05.09.2015 14:16
Najlepsze w tym wszystkim jest to, że nie ma żadnego komentarza ze strony "Tkacza". Czekam i czekam na rozwój sytuacji, ale przeczuwam, że na marne...

brytan 04.09.2015 19:53
Prośba (bez szans na społnienie?) o spektakl w weekend. A może by ktoś nagrał go i puścił w necie?

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

IBRiS dla PAP: Blisko 76 proc. Polaków uważa, że obrona kraju powinna spoczywać na armii zawodowej

Blisko 76 proc. Polaków uważa, że obrona kraju powinna spoczywać na armii zawodowej, 84,1 proc. popiera obowiązkowe przeszkolenie wojskowe mężczyzn, a 37,4 proc. opowiada się za szkoleniem rekrutów trwającym do trzech miesięcy – wynika z najnowszego badania IBRiS dla PAP.Data dodania artykułu: 13.05.2025 22:31
IBRiS dla PAP: Blisko 76 proc. Polaków uważa, że obrona kraju powinna spoczywać na armii zawodowej

27,3% Polaków uważa, że ich obecna sytuacja finansowa jest zła. Z kolei 20,5% widzi to pół na pół

49,1% Polaków przyznaje, że ich obecna sytuacja finansowa jest dobra. 27,3% jest przeciwnego zdania. Z kolei 20,5% rodaków twierdzi, że nie postrzega jej ani pozytywnie, ani negatywnie. Dobrze oceniają ją przede wszystkim osoby w wieku 18-24 lat, zarabiające ponad 9 tys. zł miesięcznie, a także mieszkańcy średnich i dużych miast. Dotyczy to także w największej mierze ankietowanych będących na urlopie macierzyńskim, tacierzyńskim lub wychowawczym. Ponadto zadowolenie szczególnie wykazują studenci i uczniowie oraz osoby pracujące w pełnym wymiarze godzin. Z kolei źle widzą swoją sytuację finansową głównie seniorzy, z miesięcznymi dochodami 1000-2999 zł na rękę, a także mieszkańcy wsi i małych miejscowości. Do tego skarżą się bezrobotni, renciści, emeryci oraz Polacy zajmujący się domem.Data dodania artykułu: 13.05.2025 19:36
27,3% Polaków uważa, że ich obecna sytuacja finansowa jest zła. Z kolei 20,5% widzi to pół na pół

Jak sprawdzić, który dostawca prądu jest najtańszy?

Wybór najtańszego dostawcy prądu to obecnie temat niezwykle istotny zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla przedsiębiorców. Rosnące ceny energii elektrycznej skłaniają zarówno gospodarstwa domowe, jak i firmy do szukania oszczędności i racjonalizacji wydatków.Data dodania artykułu: 13.05.2025 18:35
Jak sprawdzić, który dostawca prądu jest najtańszy?

Sondaż IBRiS dla PAP: ponad 63 proc. badanych obawia się zagrożenia dla istnienia państwa

Ponad 63 proc. Polaków obawia się zagrożenia dla istnienia państwa, 36,7 proc. deklaruje chęć ucieczki w przypadku ataku – wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla PAP. Maleje gotowość do walki i obrony sąsiadów, rośnie indywidualizm i ostrożność w relacjach społecznych - ocenia IBRiS.Data dodania artykułu: 12.05.2025 15:25Liczba komentarzy artykułu: 1
Sondaż IBRiS dla PAP: ponad 63 proc. badanych obawia się zagrożenia dla istnienia państwa

Abp Budzik: koronacja Chrobrego kluczowa dla tożsamości narodowej Polaków

Koronacja Bolesława Chrobrego była kluczowa dla integracji Polski z kulturą łacińskiej Europy i kształtowania tożsamości narodowej Polaków – powiedział w Lublinie abp Stanisław Budzik podczas niedzielnych obchodów 1000-lecia koronacji Chrobrego na pierwszego króla Polski.Data dodania artykułu: 11.05.2025 20:55
Abp Budzik: koronacja Chrobrego kluczowa dla tożsamości narodowej Polaków

Psychotraumatolog: takie morderstwo jak na UW podważa podstawowe poczucie bezpieczeństwa (wywiad)

Takie morderstwo jak na Uniwersytecie Warszawskim podważa podstawowe poczucie bezpieczeństwa - powiedziała PAP dr Anna Pluskota, psychotraumatolog i socjolog. Podkreśliła, że szok, bezsenność, lęk, drażliwość lub unikanie kontaktów, mogą być naturalną odpowiedzią na nienaturalną sytuację.Data dodania artykułu: 11.05.2025 20:42
Psychotraumatolog: takie morderstwo jak na UW podważa podstawowe poczucie bezpieczeństwa (wywiad)

Rosja: prezydent Putin zaproponował Ukrainie bezpośrednie rozmowy pokojowe 15 maja w Stambule

Prezydent Rosji Władimir Putin w niedzielę zaproponował Ukrainie wznowienie 15 maja w Stambule bez warunków wstępnych bezpośrednich rozmów pokojowych - poinformowały światowe agencje.Data dodania artykułu: 11.05.2025 20:41
Rosja: prezydent Putin zaproponował Ukrainie bezpośrednie rozmowy pokojowe 15 maja w Stambule

Emmanuel Macron i Donald Tusk podpisali traktat polsko-francuski

Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Polski Donald Tusk podpisali w piątek w Nancy traktat polsko-francuski o wzmocnionej współpracy i przyjaźni. Wcześniej Tusk informował, że w traktacie ma być zapis, który w przypadku zagrożenia zobowiązuje oba kraje do udzielenia sobie pomocy, w tym militarnej.Data dodania artykułu: 10.05.2025 13:43
Emmanuel Macron i Donald Tusk podpisali traktat polsko-francuski
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Noc Muzeów

Noc Muzeów

Zwiedzanie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego pw. Zbawiciela przy ul. św Antoniego 39, schronu przy ul. Polnej, Biała Dama w Muzeum, ognisko, recital w Skansenie, ciekawe wystawy i moc innych atrakcji! To wszystko już 17 maja w Noc Muzeów. Uruchomiona zostanie również specjalna linia MZK. Sprawdźcie szczegółowy program. Program Nocy Muzeów 2025:MUZEUM w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego (16.00-22.30):• godz. 16.00 – 20.00 HARCERSKIE DZIAŁANIA – przeżyj niezapomnianą przygodę z harcerzami, skautami i strzelcami:- sprawdź swoje umiejętności, zręczność i spostrzegawczość;- poznaj techniki harcerskie: m.in. węzły, szyfry;- weź udział w zuchowych animacjach dla najmłodszych;- zdobądź odznakę Miłośnika Zabytków.• godz. 17.50 UROCZYSTA ZBIÓRKA HARCERSKA (hejnał, hymn harcerski);• godz. 18.00 „WSZYSTKO, CO NASZE, POLSCE ODDAMY…”. W 90. ROCZNICĘ JUBILEUSZOWEGO ZLOTU HARCERSTWA POLSKIEGO W SPALE. – uroczyste otwarcie i kuratorskie oprowadzenie po wystawie ukazującej muzealia, zabytki i eksponaty dotyczące historii spalskiego zlotu (największe zgromadzenie młodzieży w II RP), tomaszowskiego harcerstwa, skautów Europy i tomaszowskiej jednostki strzeleckiej;• godz. 19.00 „HARCERZE – KAWALEROWIE KRZYŻA I MEDALU NIEPODLEGŁOŚCI” – spotkanie z dr. Tomaszem Matuszakiem (wykład historyczny);• godz. 20.00 – doświadcz braterstwa i harcerskiej gawędy;- śpiewanie harcerskich i patriotycznych piosenek przy gitarowym akompaniamencie;- kuchnia polowa – wojskowa grochówka.* 22.30 Pożegnanie gości przez Białą Damę.Schron OC Tomaszów Mazowiecki, ul. Polna 27 (16.00 -22.00):- zwiedzanie schronu.SKANSEN RZEKI PILICY (17.00-22.00):- iluminacja budynków;Start: godz. 17:00, 19:00 (dwa cykle):- otwarcie wystawy „Spalskie wakacje 1935. 90 lat jubileuszowego zlotu Harcerstwa Polskiego” (krótkie wprowadzenie do tematu spalskiego Jamboree – Jarek Zientara i harcmistrzyni);- występ harcerzy – pani Antonina Lewicka 24 Tomaszowska Gromada Zuchowa i 22 Drużyna Harcerska;– występ dzieci z Zielonej Nuty. Inscenizacja obozowiska harcerskiego (z tomaszowskich drużyn harcerskich), ognisko harcerskie, gry i zabawy;- Ognisko z własnymi kiełbaskami.Dodatkowo:- prezentacja motocykli Stowarzyszenia Posiadaczy Pojazdów Zabytkowych WETERAN;- oświetlenie młyna;- zwiedzanie Skansenu;- gra terenowa.Podziemna Trasa Turystyczna GROTY NAGÓRZYCKIE (17.00 – 21.30):- iluminacja zbocza;- zwiedzanie Grot z przewodnikiem);- Diabeł Nagórzycki opowiadający legendy.KOSCIÓŁ Ewangelicko-AUGSBURSKI Zbawiciela (16.00-20.00):- zwiedzanie Kościoła.Dodatkowo w czasie tomaszowskiej Nocy Muzeów będzie można zobaczyć m.in.:• Jednostka Strzelecka 1002 – pokazy sprzętu militarnego• 25 Brygada Kawalerii Powietrznej – pokaz sprzętu wojskowego- KLUB 25 BRYGADY KAWALERII POWIETRZNEJ• ARCHIWUM PAŃSTWOWE W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM– quizy historyczne• TOMASZOWSKIE TOWARZYSTWO RETROCYKLISTÓW- TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ MUZEUM– kiermasz książek, map- wystawa plenerowa „Harcerskie drogi do Niepodległości” – Chorągiew Łódzka ZHP.W sobotę 17 maja br. zostanie uruchomiona bezpłatna linia MZK od godz.: 16:30.Rozkład dla linii specjalnej autobusów MZK podczas „Nocy Muzeów 2025”:Autobus AWyjazd spod Muzeum – godz. 16:30,przystanek św. Antoniego - Park Rodego – godz. 16:35,przystanek Polna schron – godz. 16:40,przyjazd do Grot Nagórzyckich – godz. 16:55, wyjazd godz. 17:40,przyjazd do Skansenu – godz. 17:55, wyjazd godz. 18:40,przystanek Polna schron – godz. 18:45,przyjazd do Muzeum – godz. 18:50.Autobus BWyjazd spod Muzeum – godz. 17:30,przystanek św. Antoniego - Park Rodego – godz. 17:35,przystanek Polna schron – godz. 17:40,przyjazd do Grot Nagórzyckich – godz. 17:55, wyjazd godz. 18:40,przyjazd do Skansenu – godz. 18:55, wyjazd godz. 19:40,przystanek Polna schron – godz. 19:45,przyjazd do Muzeum – godz. 19:50.Autobus AWyjazd spod Muzeum – godz. 19:00,przystanek św. Antoniego - Park Rodego – godz. 19:05,przystanek Polna schron – godz. 19:10,przyjazd do Grot Nagórzyckich – godz. 19:25, wyjazd godz. 20:10,przyjazd do Skansenu – godz. 20:25, wyjazd godz. 21:10,przystanek Polna schron– godz. 21:15,przyjazd do Muzeum – godz. 21:20.Autobus BWyjazd spod Muzeum – godz. 20:00,przystanek św. Antoniego - Park Rodego – godz. 20:05,przystanek Polna schron – godz. 20:10,przyjazd do Grot Nagórzyckich – godz. 20:25, wyjazd godz. 21:10,przyjazd do Skansenu – godz. 21:25,wyjazd 22:10,przystanek Polna schron– godz. 22:15,przyjazd do Muzeum – godz. 22:20.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2025

Polecane

27,3% Polaków uważa, że ich obecna sytuacja finansowa jest zła. Z kolei 20,5% widzi to pół na pół

27,3% Polaków uważa, że ich obecna sytuacja finansowa jest zła. Z kolei 20,5% widzi to pół na pół

49,1% Polaków przyznaje, że ich obecna sytuacja finansowa jest dobra. 27,3% jest przeciwnego zdania. Z kolei 20,5% rodaków twierdzi, że nie postrzega jej ani pozytywnie, ani negatywnie. Dobrze oceniają ją przede wszystkim osoby w wieku 18-24 lat, zarabiające ponad 9 tys. zł miesięcznie, a także mieszkańcy średnich i dużych miast. Dotyczy to także w największej mierze ankietowanych będących na urlopie macierzyńskim, tacierzyńskim lub wychowawczym. Ponadto zadowolenie szczególnie wykazują studenci i uczniowie oraz osoby pracujące w pełnym wymiarze godzin. Z kolei źle widzą swoją sytuację finansową głównie seniorzy, z miesięcznymi dochodami 1000-2999 zł na rękę, a także mieszkańcy wsi i małych miejscowości. Do tego skarżą się bezrobotni, renciści, emeryci oraz Polacy zajmujący się domem.Data dodania artykułu: Wczoraj, 19:36
Ogień w synagodze!Jak to się robi w Tomaszowie.Przed nami 𝗩𝗜𝗞𝗜𝗡𝗚𝗦 𝗥𝗨𝗡 𝗔𝗥𝗘𝗡𝗔 𝗧𝗢𝗠𝗔𝗦𝗭Ó𝗪 𝗠𝗔𝗭𝗢𝗪𝗜𝗘𝗖𝗞I!27,3% Polaków uważa, że ich obecna sytuacja finansowa jest zła. Z kolei 20,5% widzi to pół na półUczą się kodowania z... krasnalamiMistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w kręglarstwie klasycznymVI Edycja Rajdu Motocyklowego Weteranów – Hołd i Pamięć na Dwóch KołachJak sprawdzić, który dostawca prądu jest najtańszy?𝐙𝐚𝐠𝐢𝐧𝐚̨ł 𝟯𝟲-𝐥𝐞𝐭𝐧𝐢 𝗗𝗔𝗠𝗜𝗔𝗡 𝗨𝗟𝗞𝗢𝗪𝗦𝗞𝗜 𝐳 𝐓𝐨𝐦𝐚𝐬𝐳𝐨𝐰𝐚 𝐌𝐚𝐳𝐨𝐰𝐢𝐞𝐜𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨Tomaszowski Monitoring Miejski najlepszy w woj. łódzkimSąd utrzymał w mocy wyrok skazujący Cezarego Grabarczyka i Dariusza S.Noc Muzeów: sprawdź co się będzie działo w Tomaszowie!
Reklama
Reklama
Upadek moralności Adriana Witczaka

Upadek moralności Adriana Witczaka

Portal Niezależna.pl postanowił zaatakować tomaszowskiego posła PO, Adriana Witczaka, twierdząc, że w sposób nielegalny finansuje on kampanię wyborczą Rafała Trzaskowskiego. Chodzi o wpis na portalu X, wymierzony w Karola Nawrockiego. Lokalny poseł postanowił swój wpis podpromować, opłacając zwiększenie jego zasięgów w serwisie. No cóż... różne wariactwa już w czasie tej kampanii wyborczej widzieliśmy i to jest bez wątpienia jedno z nich. Zarzucać Adrianowi Witczakowi coś takiego...? Wpis jest szczeniacki, a jego sponsorowanie nie jest jednak łamaniem prawa wyborczego. Świadczy co najwyżej o głębokim infantylizmie autora. O niczym więcej. Dziennikarze portalu wypominają także posłowi, że w czasie słynnej debaty w Końskich siedział w samochodzie stacji TVN. To również spore nadużycie wolności mediów. Życzliwi reporterzy pozwolili schronić się w swoim aucie parlamentarzyście, który najprawdopodobniej zmarzł w czasie wywiadu dla stacji Republika, a swojego suv-a Volvo, opłacanego z pieniędzy podatników zaparkował zbyt daleko, by móc w jego wnętrzu na podgrzewanych fotelach z białej skóry się ogrzać. Bądźmy jednak poważni...
Sprawdzi cenę każdej ławki

Sprawdzi cenę każdej ławki

Odetchnęłam dzisiaj z ulgą. Wszystko dzięki radnej, nomem omen, Ewie Radziewicz. Natrafiłam bowiem w sieci na interpelację tej pani, dzięki której już wkrótce dowiem się ile kosztowała ławka w parku Solidarności. To wiedza niezbędna nie tylko radnym ale i wszystkim mieszkańcom Tomaszowa. Będę wiedziała, jaki był koszt ścieżek spacerowych, remontu fontann, stawu, oświetlenia, monitoringu itd. Ważną informacją będzie też cena kosza na śmieci. Uśmiech nie schodzi z mojej twarzy, bo bez tych danych nie mogłabym w nocy zasnąć, a komfort mojego życia uległby znacznemu pogorszeniu. Nie mogłaby sprawdzić w internecie, czy przypadkiem gdzieś, ktoś, nie oferuje podobnych w cenie o 5 złotych niższej. A jeśli tak? To wniosek do prokuratury i wszyscy pójdą siedzieć.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama