Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 14:35
Reklama
Reklama

Podzwonne dla „żelaźniaka”

Zbudowany równo 130 lat temu żelazny most kolejowy na Pilicy już przeszedł do historii. Jego trójprzęsłowa konstrukcja o długości 150 metrów została rozebrana w lipcu i przeznaczona na złom. Pozostało jeszcze pociąć palnikami ostatnie elementy pomostu od strony Tomaszowa. Niebawem rozpocznie się w tym miejscu budowa nowej przeprawy kolejowej o podobnej konstrukcji żelaznej.

[reklama2]

Po starym moście, popularnie nazywanym „żelaźniakiem”,  pozostało wiele ciepłych wspomnień kilku pokoleń tomaszowian i ogromnej rzeszy pasażerów przejeżdżających po nim pociągów. O jego burzliwej, a często również dramatycznej historii świadczą  archiwalne dokumenty i fotografie, a także inne pamiątki. Spory ich zestaw udało się zgromadzić Skansenowi Rzeki Pilicy, który obecnie postanowił pokazać je na okazjonalnej wystawie, zatytułowanej: „130 lat tomaszowskiego „żelaźniaka”.

 

Ekspozycja, urządzona w skansenowej sali wystaw czasowych, stanowi symboliczne „podzwonne” dla mostu, który mocno wpisał się w historię i krajobraz zarówno  miasta Tomaszowa, jak i rzeki Pilicy. Najstarszy rozdział w dziejach mostu obrazują oryginalne fotografie i ryciny wykonane z okazji zakończenia w 1885 roku budowy tzw. Kolei Iwanogrodzko-Dąbrowskiej, prowadzącej z dzisiejszego Dęblina przez Koluszki i Tomaszów do Dąbrowy Górniczej. Pierwotny wygląd  mostu tej linii na Pilicy ukazuje unikatowe zdjęcie wykonane przez Niemców w 1915 roku po wcześniejszym wysadzeniu go w powietrze przez wycofujące się wojska rosyjskie.

 

Kolejny, wojenny dramat tomaszowskiego „żelaźniaka” prezentuje seria zdjęć wykonanych jesienią 1939 roku po wysadzeniu jednego z jego przęseł przez polskich saperów. Nie zabrakło także fotograficznej dokumentacji zniszczeń mostu, dokonanych w styczniu 1945 roku tym razem przez saperów niemieckich. Osobną planszę zapełniają zdjęcia mostu kolejowego Tomaszowie w ostatnich latach oraz  jego lipcową rozbiórkę. Niejako namacalnym uzupełnieniem tej dokumentacji są eksponowane obok przedmioty wydobyte spod mostu podczas jego demontażu, a w tym stary klucz do szyn oraz kolejowe śruby, żelazne nity i… aluminiowa papierośnica - dzieło radzieckiego żołnierza.

 

Wygląd rozebranego mostu dokumentuje także makieta jednego z jego przęseł, wykonana w 2003 roku jako praca dyplomowa przez uczniów nie istniejącego już zespołu szkół budowlanych w Tomaszowie: Kryspina Cieślaka i Kamila Kozika. Swoją pracę, uhonorowaną specjalnym dyplomem, ofiarowali oni do zbiorów pilickiego skansenu. Innym darem dla skansenu, zasługującym na specjalną uwagę, są pokazane na wystawie drewniane skrzynie – pamiątki po akcji polskich saperów w nocy z 6 na 7 września 1939 roku.  Zostały one w 2008 roku przekazane do skansenu przez mieszkańca Tomaszowa - Józefa Kłosa.

Jak wynika z relacji ofiarodawcy, opartej na wspomnieniach jego dziadka Tomasza Plicha, przechowywane w tych skrzyniach materiały wybuchowe zostały użyte przez polskich saperów do wysadzenia mostu kolejowego w Tomaszowie. Porzucone skrzynie T. Plich zabrał do swojego domu, stojącego w pobliżu mostu kolejowego, by przez wiele lat… przechowywać w nich ziemniaki. Dobrze zachowane skrzynie z sygnaturą Państwowej Wytwórni Prochu w Pionkach są dzisiaj unikatowymi świadkami wojennej historii tomaszowskiego „żelaźniaka” i nie lada gratką dla miłośników militariów.   

 

Pozostaje mieć nadzieję, że już wkrótce do tego zbioru dołączą oryginalne fragmenty mostu ze 130-letnią metryką.  Skansen wystąpił na początku lipca do prowadzącego przebudowę tomaszowskiego mostu kolejowego Zakładu PKP PLK w Skarżysku Kamiennej z formalną prośbą o nieodpłatne przekazanie do jego zbiorów części  tzw. ramy portalowej przęsła najazdowego od strony Tomaszowa. Ten fragment mostu posiada wyjątkowe walory historyczne i ze wszech miar zasługuje na ocalenie i zachowanie jako cenna pamiątka dla przyszłych pokoleń. Obecnie toczą się formalności związane z tą darowizną.              

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Przy dworcu kolejowym w Tomaszowie Mazowieckim powstanie nowy parkingPremier: plan budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą posunął się o krok do przoduSzkolenie z Czarnej Taktyki w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony TerytorialnejArbuzy ekologiczneUOKiK: klienci Biedronki, którzy wzięli udział w promocji „Magia Rabatów”, mogą otrzymać 150 złNFOŚiGW: start programu dopłat do przydomowych wiatraków planowany na 2.-3. kwartał 2024 r.Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącym
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 23°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama