Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 lipca 2025 11:59
Reklama
Reklama

Kultura centralnie sterowana

Wszystko wskazuje na to, że od września zamiast trzech ośrodków kultury i Skansenu Rzeki Pilicy będziemy mieli jedną podmiot, w skład którego wejdą wszystkie wyżej wymienione. W minioną środę uchwałę intencyjną w tej sprawie podjęli radni rady miejskiej. Miejskie Centrum Kultury ma dać możliwość pełniejszego wykorzystania posiadanych zasobów oraz oczywiście przynieść oszczędności finansowe. Co ciekawe, do podobnych zmian przymierzały się również poprzednie władze Tomaszowa Mazowieckiego.

Faktycznie tego rodzaju "centralizacja" przyniesie jakieś oszczędności finansowe, przede wszystkim w kontekście obsługi administracyjnej i księgowej jednostek. O ile trzy domy kultury prowadzą działalność w jakimś sensie pokrewną, to już skansen jest placówką o charakterze zdecydowanie muzealnym.

Reklama

 

Idąc takim tokiem rozumowania w skład nowego podmiotu powinna wejść także biblioteka oraz muzeum. Mielibyśmy prawdziwy, centralnie zarządzany kombinat kulturalny, niczym w czasach PRL-u, gdzie o wszystkim decydowało "zjednoczenie".

 

Władze miasta chcą uprościć strukturę zarządzania sfera kulturalną. Podobno duży może więcej. Prawdą jest jednak też to, że koncentracja zabija konkurencję, podobnie jak korporacje finansowe niszczą gospodarkę.

 

Argumentacja, że "wymienione instytucje, należą do jednostek małych, zatrudniających od kilku do kilkunastu osób każda, zlokalizowanych w bliskiej odległości od siebie", jest mało przekonująca.

 

Podobnie z pojawiającymi się w uzasadnieniu uchwały planami budowy tomaszowskiej "mediateki". Były one częścią pierwszego programu rewitalizacji, przygotowanego 5 lat temu, na realizację, którego miasto straciło niemal 100-procentową dotację.

 

To czy plany zostaną zrealizowane zależy w dużym stopniu od tego, czy uda się pozyskać na ten cel pieniądze zewnętrzne. Wartość inwestycji to prawie 40 milionów złotych. Mając więc na uwadze stan finansów miasta, projekt może nigdy nie zostać zrealizowanym (więcej na temat Mediateki: Mediateka oceniona pozytywnie oraz Nie stać nas na „Mediatekę”).

 

Dużo istotniejsza wydaje się współpraca ze szkołami,  która na chwilę obecną, delikatnie mówiąc, kuleje. Do domów kultury na zajęcia trafiają głównie dzieci, które przyprowadzane są "za rękę" przez rodziców. Brakuje autentycznego wyławiania talentów na poziomie szkół. Tego problemu nie rozwiąże jednak centralizacja, a jedynie odpowiednio zmotywowani i zaangażowani nauczyciele.

 

I tu chyba jest największy problem, którego rozwiązaniu, moim zdaniem,  nie sprzyja równoczesne łączenie szkół podstawowych i przedszkoli. Szkoda, że dyskusji na ten temat zabrakło w czasie obrad Rady Miejskiej. 

 

 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

swój 04.05.2015 19:43
Miałem na myśli Prezydenta Polski. A Wy minusowicze kogo?

Reklama
YYY 04.05.2015 14:03
A ty rodem z "Trybuny Ludu". Dla ciebie świeżo upieczony magister powinien zajmować wyższe stanowisko niż technik z kilkunastoletnim doświadczeniem.

swój 04.05.2015 13:53
Aaaa, o tym nie wiedziałem. Teraz rozumiem dlaczego Prezydent ma za żonę eksnauczycielkę ... Wystarczy że Go na moment spuści z oka, a efety są widiczne.

rts 04.05.2015 08:50
Mówisz o tym doświadczeniu rodem z "Głosu Robotniczego"? To się zgadza, stara, dobra, moskiewska szkoła propagandy.

kiki 03.05.2015 17:54
Wiecie co ?...śmiech mnie ogarnia jak słyszę to użalanie się, że ten z wyższym zamiast wyżej stoi niżej od tego z niższym w hierarchii zajmowania stanowiska. Prawda taka, że nie każdy ma łebski łeb do rządzenia lub nauki. Dlatego ci co mają głowę rządzą, a nie klepią banialuki.

tom 03.05.2015 13:39
TAK JEST polaczyc razem i jeszcze muzeum, jeden dyrektor i zastepca i juz sa oszczednosci pan KOBALCZYK DA RADE

xxx 03.05.2015 14:34
I byłby ewenement, bo mielibyśmy dyrektora wielkiej placówki bez wyższego wykształcenia.

nie był by to precedens 03.05.2015 16:35
Jest przewodniczacy Rady Miejskiej bez wyższego, organu stanowiącego prawo lokalne, który duķa z kartki na sesjach, ma problemy z odróżnieniem statusu i statutu miasta, a jego ulubiony lapsus na początek sesji to jest WYSTARCZAJACE KWORUM do podejmowania ważnych uchwał. I co? I nic - karawana jedzie dalej.

YYY 03.05.2015 18:14
Za to z dużym doświadczeniem. Co ważniejsze doświadczenie, czy wykształcenie?

kiki 03.05.2015 19:38
I cóż, że w tym dziwnego. Dziadzio mówi mnie, że za żydokomuny każdy milicjant albo esbek musiał mieć za żonę panią nauczycielkę, co by jego błędy w pisaniu korygowała i kultury słownej uczyła. Nazywano takie hece, małżeństwami łączonymi.

Green 02.05.2015 17:40
I tak do tej pory wszystko było odgórnie ustalane, a dyrektorzy placówek byli "bierni ale wierni", więc o co to halo? Żadnych wielkich atrakcji i imprez kulturalnych w regionie nie było (i póki co nie ma) Może więc czas dokonać jakiś zmian skoro obecnie placówki nie dają rady? O ile może dziwić włączenie w ten "kombinat" skansenu o tyle szukanie oszczędności w budżecie miejskim już nie powinno. Poza tym połączenie placówek kulturalnych może prowadzić do lepszego skoordynowania działań co zaowocuje korzystnymi zmianami w przyszłości. Dlatego też to argumenty autora są mało przekonujące. Istotnie brakuje wyławiania talentów i stawiania na rozwój młodych ludzi, ale uważam że centralizacja niewiele tu zmieni. Po prostu brakuje nauczycieli z prawdziwego zdarzenia. Podobnie nietrafiony jest argument mediateki gdzie artykuł dotyka centralizacji ośrodków kulturalnych...Najłatwiej krytykować i szukać afer oraz tanich sensacji tam gdzie ich nie ma :) Może ciekawsze byłyby sesje rady powiatu?

Reklama
02.05.2015 17:56
Jakiś czas temu podjęto próbę stworzenia w mieście strategii rozwoju kultury. Nic z tego nie wyszło. Dlaczego? To długi temat, na zupełnie inny artykuł. Jednak, gdyby taka strategia powstała, być może udałoby się odpowiedzieć przynajmniej na pytanie: jaka jest funkcja placówek kulturalnych w naszym mieście? W mojej opinii organizacja imprez i koncertów nie powinna być tu celem wiodącym. Dzisiaj mamy do czynienia z działaniami, które robią wrażenie chaotycznych oraz tego, że nie o kulturę tu chodzi ale zaoszczędzenia pieniędzy na administracji. Do tego jednak nie jest potrzebne łączenie wszystkiego ze wszystkim i każdego z każdym . Co do mediateki, to jest ona użyta w uzasadnieniu uchwały o łączeniu placówek, jako jeden z argumentów, przemawiających za tego rodzaju działaniem. Moim zdaniem w sposób całkowicie bezzasadny. Oczywiście czekamy na efekty zmian i na masowy udział tomaszowskiej młodzieży w programach typu: Mam talent.

02.05.2015 18:18
A może by napisać coś na temat WYDZIAŁU PROMOCJI STRATEGII i ROZWOJU..... Bo przechodzą chyba samych siebie ....

Green 02.05.2015 20:19
Raczej będzie to trudne gdyż większość z tomaszowskiej młodzieży po szkole średniej wyjeżdża za studiami do większych miast prawdopodobnie do Tomaszowa już nie wracając, ale oczywiście Pan redaktor ma rację, oby jak najwięcej talentów z naszego miasta :) Szybko można dojść do wniosku że domniemana centralizacja placówek kulturalnych (i centralizacja w ogóle) nie jest prawdziwym problemem. Ważniejsza jest jakość pracy, oferta oświatowa i dotarcie do szerokiej grupy odbiorców działań ośrodków kultury. Być może przy okazji oszczędności uda się w tym temacie zrobić coś pożytecznego? Tyle wszak się mówi o ograniczaniu biurokracji, więc czemu gdy ktoś próbuje to robić zarzuca się centralizowanie władzy, która w tym przypadku i tak zamknięta jest w wąskim kręgu? Może nastał właśnie odpowiedni moment żeby rozpocząć dyskusję o lokalnych placówkach kulturalnych i ich roli? Zdaje mi się że to jest bardziej palący problem. Wcześniej miałem wrażenie te placówki niczym specjalnym się nie wykazały, a zmiany być może są zwiastunem czegoś pozytywnego.

do radnego 02.05.2015 21:36
pogonić 3 dyrektorów MDK , w wielu jednostakch gdzie np uczy sie kilkaset osób , jest tylko dyr i z-ca , a tak mam wrażenie że kasa sie musi zgadzać , ale nie w kieszeni podatnika .

TOMASZ 02.05.2015 17:31
Takie właśnie są nasze nowe władze tomaszowskie Potrafią tylko schrzanić to co dobrze dotąd funkcjonowało. Sami nic nie potrafią wymyślić i stworzyć coś dla ogólnego pożytku tylko wszędzie potrafią swoje niezgrabne łapsko wepchnąć tam gdzie wszystko gra gdzie panuje ład i porządek . Bardzo niemuzykalny ten nasz miejski urząd bo co by nie zagrał to zawsze bardzo fałszuje .

speed 02.05.2015 17:26
Skansen i Groty to raczej placówki turystyczne, a nie muzealne, nastawione na zysk ze zwiedzających. A co z tym zyskiem dalej się dzieje to już osobny temat. Może właśnie o to chodzi.

Opinie

Igor MatuszewskiIgor Matuszewski

Radni Koalicji Obywatelskiej oceniają ludzi przez pryzmat własnego... Ja. Tropią, donoszą i robią dużo szumu wokół samych siebie. Często poniżają inne osoby w internecie, podważają zaufanie, naruszają dobra osobiste

Donos jaki, złożyli na prezydenta Marcina Witko, radni tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej, żyje od kilku miesięcy, niejako własnym życiem. Postępowanie wyjaśniające, jak już wcześniej informowaliśmy, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Śledczy wciąż proszą o dosyłanie nowych dokumentów, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że albo brak im podstawowej wiedzy, albo też przepisują literalnie fragmenty doniesienia. W dokumentach i pismach mylą firmy, a nawet województwa. Trudno się dziwić, bo gołym okiem widać, że "afera" nakręcana jest politycznie. Problem jest bardzo poważny, bo nie dotyczy tylko Prezydenta Marcina Witko. Okazuje się bowiem, że grupka lokalnych działaczy, w akcie politycznej lub osobistej zemsty, może jechać do współpracowników Ministra Bodnara, którzy następnie zarządzą "śledztwa" na zlecenie swoich partyjnych kolegów, w stosunku do dowolnej osoby. W ten sposób można rozpocząć pogoń za królikiem. Reszty dokonają zaprzyjaźnione media. Za kilka lat, sprawa zostanie zapewne umorzona, ale komuś zostanie zniszczone życie. I to w sensie bardzo dosłownym. W ten sposób potraktowano wcześniej Grzegorza Haraśnego, oraz Tadeusza Adamusa. Obaj politycy Platformy, zostali zaszczuci przez swoich kolegów i "dziennikarzy". Zarówno dla jednego, jak i drugiego zakończyło się to śmiercią.
Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
Reklama

Psychologia znów najpopularniejszym kierunkiem na Uniwersytecie Łódzkim - 15 chętnych na miejsce

Psychologia znów była najpopularniejszym kierunkiem wybieranym przez przyszłych studentów podczas tegorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Łódzkim. O jedno miejsce na tym kierunku ubiegało się blisko 15 osób. Popularne były też biologia kryminalistyczna i filologia angielska.Data dodania artykułu: 12.07.2025 15:42
Psychologia znów najpopularniejszym kierunkiem na Uniwersytecie Łódzkim - 15 chętnych na miejsce

Minister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej

Dokonana 80. lata temu przez sowietów na Polakach tzw. Obława Augustowska, w której zginęło ponad 600 działaczy podziemia niepodległościowego, była największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej - oceniła minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.Data dodania artykułu: 12.07.2025 15:38
Minister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej

NFOŚiGW: w nowym „Czystym Powietrzu” zawarto umowy na 100 mln zł

Od startu nowej edycji programu „Czyste Powietrze” zawarto umowy na 100 mln zł - podał PAP wiceszef NFOŚiGW Robert Gajda. W ciągu trzech miesięcy złożono 14 tys. kompletnych wniosków o dotacje; do prokuratury i policji trafiło prawie 300 zgłoszeń ws. potencjalnych nadużyć wobec beneficjentów programu - dodał.Data dodania artykułu: 12.07.2025 10:26
NFOŚiGW: w nowym „Czystym Powietrzu” zawarto umowy na 100 mln zł

Sondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.

W lipcu największym poparciem cieszy się KO - 28 proc., na drugim miejscu znalazło się PiS z poparciem 27 proc., a na trzecim - Konfederacja, na którą głos chce oddać 12 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS.Data dodania artykułu: 11.07.2025 21:31Liczba komentarzy artykułu: 1
Sondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.Data dodania artykułu: 11.07.2025 09:04
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej finansuje instytucje specjalizujące się w opiece nad najmłodszymi dziećmi

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło dodatkowe 45 mln zł ze środków Funduszu Pracy na tworzenie punktów opieki dziennej nad dziećmi do trzeciego roku życia w gminach, w których nie funkcjonuje żłobek, klub dziecięcy czy instytucja opiekuna dziennego. Wnioski w ramach resortowego programu „Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025 - edycja uzupełniająca” można składać do 21 lipca br.Data dodania artykułu: 10.07.2025 14:47
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej finansuje instytucje specjalizujące się w opiece nad najmłodszymi dziećmi

Centrum Zdrowia Matki Polki wśród ośmiu szpitali leczących endometriozę

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi znalazł się wśród ośmiu ośrodków leczenia zaawansowanej endometriozy w Polsce. Pacjentki mogą się zgłaszać do sekretariatu kliniki, tel. 42-271-11-64, gdzie otrzymają informacje o procedurach diagnozowania i leczenia tej choroby.Data dodania artykułu: 09.07.2025 16:46
Centrum Zdrowia Matki Polki wśród ośmiu szpitali leczących endometriozę

Nowacka: reforma edukacji wejdzie do szkół podstawowych w 2026 r., a do średnich w 2027 r.

Od 2026 r. zgodnie z nową podstawą programową będą się uczyć uczniowie klas I i IV szkoły podstawowej, a od 2027 r. uczniowie klas I szkól średnich. Nowy egzamin ósmoklasisty i nowa matura po raz pierwszy przeprowadzone będą w 2031 r. - poinformowała w środę ministra edukacji Barbara Nowacka.Data dodania artykułu: 09.07.2025 12:37
Nowacka: reforma edukacji wejdzie do szkół podstawowych w 2026 r., a do średnich w 2027 r.
Reklama

Polecane

Minister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowejKamil Cyran odchodzi z LechiiGrad bramek na NowowiejskiejKoncert zespołu Arete - Letnia Scena ArtystycznaSondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.Zapraszamy na zajęcia do szkoły rodzeniaPrzewodnik po włoskich winach – najważniejsze regiony„Pętla taktyczna” w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej – sprawdzian gotowości kandydatów na żołnierzy WOTJak poradzili sobie tomaszowscy maturzyści?„Wujek Foliarz”  w ramach cyklu Kultura DostępnaW Łódzkiem trwa ogólnopolskie badanie WOBASZ500 zł kary dla posła Witczaka.
Reklama
Reklama
Reklama
Radni KO mają tylko jeden cel polityczny. Dopaść Marcina Witko

Radni KO mają tylko jeden cel polityczny. Dopaść Marcina Witko

Donos jaki, złożyli na prezydenta Marcina Witko, radni tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej, żyje od kilku miesięcy, niejako własnym życiem. Postępowanie wyjaśniające, jak już wcześniej informowaliśmy, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Śledczy wciąż proszą o dosyłanie nowych dokumentów, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że albo brak im podstawowej wiedzy, albo też przepisują literalnie fragmenty doniesienia. W dokumentach i pismach mylą firmy, a nawet województwa. Trudno się dziwić, bo gołym okiem widać, że "afera" nakręcana jest politycznie. Problem jest bardzo poważny, bo nie dotyczy tylko Prezydenta Marcina Witko. Okazuje się bowiem, że grupka lokalnych działaczy, w akcie politycznej lub osobistej zemsty, może jechać do współpracowników Ministra Bodnara, którzy następnie zarządzą "śledztwa" na zlecenie swoich partyjnych kolegów, w stosunku do dowolnej osoby. W ten sposób można rozpocząć pogoń za królikiem. Reszty dokonają zaprzyjaźnione media. Za kilka lat, sprawa zostanie zapewne umorzona, ale komuś zostanie zniszczone życie. I to w sensie bardzo dosłownym. W ten sposób potraktowano wcześniej Grzegorza Haraśnego, oraz Tadeusza Adamusa. Obaj politycy Platformy, zostali zaszczuci przez swoich kolegów i "dziennikarzy". Zarówno dla jednego, jak i drugiego zakończyło się to śmiercią.
Kamil Cyran odchodzi z Lechii

Kamil Cyran odchodzi z Lechii

To koniec pewnej ery. Po niemal 15 latach w zielono-czerwonych barwach z Lechią Tomaszów Mazowiecki żegna się Kamil Cyran – zawodnik, który przez lata był symbolem wierności, oddania i piłkarskiej pasji. Jego historia to coś więcej niż statystyki – to serce, charakter i tysiące minut walki dla tomaszowskiego klubu.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama