Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 22:35
Reklama
Reklama

Rodzina! Ach Rodzina!

Trzy tygodnie temu pożegnaliśmy „stary rok”. Jesteśmy o jeden rok starsi i bogatsi w doświadczenia, a zarazem o jeden rok wydłużyła się historia naszych rodzin. Czasu nie uda nam się zatrzymać, jednak możemy skutecznie próbować zachować świadectwa minionych dni i osób, szczególnie najbliższych. Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim po raz kolejny zachęca do skorzystania z oferty akcji „Archiwa Rodzinne”.

         Na początek może jednak małe nawiązanie do roku ubiegłego. Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim w roku 2014 zorganizowało dla amatorów rodzinnej historii szereg atrakcji. Za pośrednictwem wywiadów radiowych i artykułów prasowych zachęcaliśmy Państwa do skorzystania z usług naszego punktu konsultacyjnego. Punkt ten zorganizowany został w ramach ogólnopolskiej akcji „Archiwa Rodzinne”. Jej celem jest pomoc społeczeństwu w roztoczeniu opieki nad domowymi skarbnicami pamięci, w których nierzadko od pokoleń gromadzone są dokumenty, fotografie, czy też inne materiały związane z losami naszych przodków. Piotrkowskie archiwum zorganizowało również szereg wystaw i spotkań, między innymi w związku z ubiegłorocznym Międzynarodowym Dniem Archiwów – będącym okazją do sobotniej przygody z historią i dokumentem. Inicjatywy te wiązały się ściśle z „Archiwami Rodzinnymi”. Z jednej strony zachęcały one do zainteresowania tematem początkujących, z drugiej zaś wzbogacały wiedzę już doświadczonych pasjonatów rodzinnych dziejów. „Jak pokazała historia”, nie zabrakło osób zainteresowanych naszą ofertą, dlatego również w 2015 roku przygotowaliśmy dla rodzinnych archiwistów, genealogów i dziejopisów rodzinnych historii urozmaiconą ofertę.

 

            Materiały składające się na nasze archiwa domowe są często wielce zróżnicowane. Posiadają różną formę, czy też zapisane są na różnych nośnikach i w różnych językach – co jest wynikiem związku dziejów rodzinnych z historią danego regionu i państwa. Jednak prawdziwym wyzwaniem okazuje się często rzecz z pozoru błaha. Fakt posiadania np. zdjęcia czy dokumentu nie jest jednoznaczny z możliwością czerpania z niego pełnej wiedzy… Tak bywa szczególnie w przypadku rodzinnych fotografii. Jeżeli nie są one odpowiednio opisane – za jakiś czas nie będziemy w stanie stwierdzić kiedy i gdzie zostały wykonane, a co najważniejsze – kto na nich się znajduje. W przypadku tych najdawniejszych, bezcennym źródłem wiedzy są najstarsi członkowie rodziny. Nowsze fotografie, wykonane przez nas samych, możemy identyfikować sami. Jak jednak zrobić to najlepiej? Jak na podstawie zdjęć uzyskać dodatkowe informacje? Na te – oraz wiele innych pytań, odpowiedź zaleźć można we wspomnianym punkcie konsultacyjnym.

 

            Inną kwestię stanowi problem właściwego przechowywania rodzinnej dokumentacji, tak aby nie uległa ona bezpowrotnej degradacji na strychach naszych domów. Wszak służyć ma ona nie tylko nam, lecz również naszym potomkom. Również w tym przypadku warto skorzystać z porad archiwistów.

 

            Poprawne datowanie dokumentu, metody poszukiwania przodków, budowa drzewa genealogicznego to kolejne z szerokiej gamy zagadnień, z którymi zmierzyć się musi rodzinny historyk i archiwista. Dzięki prowadzonej przez archiwa państwowe akcji „Archiwa Rodzinne” nie jest on jednak pozostawiony sam. A okazji do zaczerpnięcia wiedzy dostarczają organizowane przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim imprezy i wydarzenia kulturalne. Część z nich realizowanych jest w Piotrkowie, część zaś w siedzibie Oddziału archiwum w Tomaszowie Mazowieckim. Nasi archiwiści biorą również udział w spotkaniach w innych miejscowościach, toteż warto śledzić wiadomości w mediach oraz na stronie internetowej naszego archiwum – www.piotrkow-tryb.ap.gov.pl – kiedy i gdzie organizowana jest przez nas kolejna inicjatywa tego typu.

 

            Wracając jednak do naszej tegorocznej propozycji, na wstępie pragniemy zaznaczyć iż spotkanie z historią nie jest uzależnione od konkretnych terminów. Punk konsultacyjny działa cały czas, a skontaktować się można z nim telefonicznie, mailowo, drogą korespondencji tradycyjnej, a także przy okazji osobistej wizyty w archiwum. Wszelkie dane kontaktowe znajdują się również na naszej stronie internetowej, zwłaszcza w zakładce „Archiwa Rodzinne”.

 

            Poza tym już niebawem na naszej witrynie opublikowana zostanie wystawa on-line poświęcona archiwom rodowym znajdującym się w naszym zasobie. Może ona być inspiracją do przeszukania własnych zborów, lub też impulsem do podjęcia pracy nad zorganizowaniem własnego archiwum rodzinnego.

 

            Tematyce genealogii, czy też poszukiwania wiadomości o przodkach i korzeniach poświęcone będą spotkania w archiwum, w czasie których będzie można poszerzyć zakres wiedzy i poznać efektywne metody pracy tropiciela rodzinnych śladów w przeszłości.

 

            Te, a także szereg innych przedsięwzięć – o których będziemy Państwa informować na bieżąco – z pewnością pozwolą na odkrywanie na nowo arcyciekawych dziejów naszych przodków. Właściwe opracowany dokument, zdjęcie, a może nawet pamiętnik czy korespondencja, pozwolą na dogłębniejsze zrozumienie nas samych, dziedziczących nierzadko pasje po przodkach. Koleje losu przodków mogą być równie pasjonujące jak film akcji, jednak aby się z nimi zapoznać, najpierw należy zabezpieczyć pozostałe po nich świadectwa.

            W przyszłym miesiącu na terenie naszego województwa młodzież szkolna korzystać będzie z ferii zimowych. Czas ten można z powodzeniem wykorzystać na zapoznanie się z domowymi zbiorami, czy też – co niezwykle ważne – na spotkania w gronie rodzinnym. Mogą one wnieść wiele informacji, a także przynieść wiele radości, oraz kultywowania więzów rodzinnych. Spotkaniom takim sprzyjają również rocznice rodzinnych wydarzeń, a także dni okolicznościowe, takie jak styczniowe Dzień Babci czy Dzień Dziadka. Jednak warto zauważyć, iż oprócz poszukiwań okazji do spotkań trzeba również znaleźć w sobie chęć i determinację do nawiązania dialogu. Wzajemna pomoc może zaowocować upominkiem w postaci własnoręcznie sporządzonego drzewa genealogicznego lub pomocą w porządkowaniu posiadanych przez członków rodziny dokumentów.

 

            Zapraszamy zatem do obcowania z historią nam wszystkim najbliższą, a także do odwiedzin Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim oraz jego Oddziału w Tomaszowie Mazowieckim. W przeddzień ferii polecamy również ciekawe materiały dotyczące archiwów rodzinnych, publikowane na stronie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych – www.archiwa.gov.pl – w zakładce „Archiwa Rodzinne”. Możliwe, że nasza wspólna oferta okaże się inspiracją do trwałej przygody rodzinnego archiwisty. Wszak nawet najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku…

 

Maciej Hubka

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Przy dworcu kolejowym w Tomaszowie Mazowieckim powstanie nowy parkingPremier: plan budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą posunął się o krok do przoduSzkolenie z Czarnej Taktyki w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony TerytorialnejArbuzy ekologiczneUOKiK: klienci Biedronki, którzy wzięli udział w promocji „Magia Rabatów”, mogą otrzymać 150 złNFOŚiGW: start programu dopłat do przydomowych wiatraków planowany na 2.-3. kwartał 2024 r.Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącym
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama