Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 lipca 2025 08:54
Reklama
Reklama

Szczeliny do utylizacji

Pod koniec października 2012 roku, kiedy trwała przebudowa Placu Kościuszki, robotnicy, prowadzący prace związane z ułożeniem nitki wodociągowej do planowanej w centralnej części placu nowej fontanny, odkryli zasypane pod ziemią betonowe konstrukcje. Jak się okazało stanowiły one tunel, w kształcie zygzaka biegnącego wzdłuż niemal całej długości Placu Kościuszki pod pasem zieleni oddzielającym istniejące wówczas dwa pasy ruchu. Zdaniem Andrzeja Kobalczyka, ówczesnego dyrektora Skansenu Rzeki Pilicy, bunkry przeciwlotnicze zbudowano w połowie 1944 roku, kiedy Niemcy spodziewali się radzieckiej ofensywy od strony Wisły. Szczeliny kryły też "niespodziankę" w postaci pogrzebanych w nich szczątków radzieckich żołnierzy. Tomaszowianie spcerowali przez 50 lat w tym miejscu, mając pod stopami zaimprowizowany mały cmentarzyk. Dwa miesiące po dokonanym odkryciu postanowiono, że betonowe elementy trafią do Skansenu i będą stanwić element wojennej ekspozycji.

Jak wspomina Andrzej Kobalczyk,  na fragment chronu natrafiono kilkunaście lat wcześniej podczas remontu jednej z fontann, zbudowanych jeszcze w 1945 wraz całym memoriałem (tzw. "Gwiazda") ku czci czerwonoarmistów poległych w walkach o Tomaszów. Przypusczano wówczas, że stanowią one pozostałości istrniejącej w tym miejscu przed II Wojną Światową cerkwii prawosławnej.

Reklama

 

Odkrycie w czasie prac rewitalizacyjnych stanowiło niemały problem. Przede wszystkim dlatego, że konstrukcja nie została uwzględniona w projekcie finansowanym ze środków UE. Zastanawiano się co z betonowymi elementami zrobić. Sugerowano pozostawienie ich na miejscu Placu Kosciuszki w dwóch wersjach: zasypanych lub udostępnione dla zwiedzających.  Druga opcja raczej nie wchodziła w grę. Ostatecznie, po wielu namysłach i zasięgnięciu opini Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków władze miasta podjęły decyzję o wydobyciu elementów odkrytych schronów i przeniesieniu ich do tomaszowskiego Skansenu Rzeki Pilicy celem ich częściowego choćby zrekonstruowania.

 

Tę niecodzienną operację należało rozpocząć od dokładnych oględzin i fachowej inwentaryzacji schronu.  - Okazało się, że mamy do czynienia ze zbudowaną przez Niemców tzw. szczeliną przeciwlotniczą typu krytego (z niem. Luftschutz Deckungsgraben ausf. zig-zack). Była to konstrukcja z żelbetowych elementów prefabrykowanych, typowa dla końcowego okresu wojny. Cechowała ją prostota i możliwość szybkiego montażu. Szczelinę tworzą stykające się u góry pary swoistych „łupin” o kształcie zbliżonym do elipsy i grubości 13 cm. Również na podłogę składają się prefabrykowane elementy szerokie na 50 cm. Poszczególne „łupiny” połączono na styk, uszczelniając połączenia smołą i papą. Tunel jest w środku wysoki na 2 metry i szeroki na 1,4 m. Takie wąskie tunele lokalizowano w odpowiedniej odległości od budynków mieszkalnych, aby uchronić przed zagruzowaniem wejścia i wyjść awaryjnych w wyniku zawalenia się budynków podczas bombardowania lub ostrzału artyleryjskiego - opisuje Andrzej Kobalczyk

 

Więcej na temat powstania szczelin przecwilotniczych

 

Niecodzienna operacja w Tomaszowie - Przenosiny wojennej „szczeliny”

 
 

Operację demontażu i przetransportowania pierwszej z tych „szczelin”  przeprowadzono na przełomie stycznia i lutego 2014 roku.  Nie nastręczała ona większych problemów, gdyż  ten odcinek zachował się w dobrym stanie i od wielu lat był całkowicie opróżniony.  Inaczej stało się w przypadku drugiego odcinka. Prace wstrzymano ze względu na fakt, że w schronie natrafiono na ludzkie szczątki zasypane piachem. Konieczne było przeprowadzenie wymaganej procedury ekshumacyjnej.

 

 

W wyniku prowadzonych przez archeologów prac ekshumacyjnych wydobyto łącznie z tego odcinka szczątki 53 ludzi. Znajdowane przy nich przedmioty (m.in. odznaki, guziki, fragmenty odzieży i wyposażenia) wskazywały na to, że  pochowano tutaj oficerów i żołnierzy Armii Czerwonej, poległych w styczniu 1945 roku. Ekshumowane szczątki zostały uroczyście pochowane na tomaszowskim cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej.  

 

W 2015 roku jeden z betonowych łączników umieszczono w Skansenie w uprzednio przygotowanym wykopie. Był to fragment schronu, stanowiący jego środkową część, któy został odkryty jako pierwszy podczas  prac na Placu Kościuszki. Od niego planowano rozpocząć zrekonstruowanie budowli. Ostaecznie do niej nie doszło. 

 

czytaj także

 

Przenosiny wojennej „szczeliny”

- Szczeliny lotnicze usytuowane na terenie Skansenu Rzeki Pilicy oraz poza ogrodzeniem Skansenu, a ulicą Modrzewskiego od momentu ich przetransportowania budziły wiele wątpliwości co do ich trwałości i możliwości dalszego wykorzystania jako kolejny element wystawienniczy, wpisujący się w tematykę ekspozycji militarnej Skansenu. W ubiegłym roku Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zwróciło się do lokalnych firm projektowych i rzeczoznawców z zakresu budownictwa z prośbą o wykonanie usługi polegającej na przeprowadzeniu wizji lokalnej i ocenie stanu technicznego elementów szczeliny przeciwlotniczej - podziemnego schronu betonowego z okresu II Wojny Światowej,  głównie pod względem bezpieczeństwa - odpowiada na nasze zapytanie dyrektoor MCK, Anna Zwardoń.

 

Niestety żadna z lokalnych firm nie pojęła się zadania. MCK ponownie zwróciło się z prośbą, w sprawie wykonania usługi, do firm funkcjonujących na ternie województwa łódzkiego. Ekspertyza została wykonana przez łódzkiego rzeczoznawcę budowlanego o specjalności konstrukcyjno-inżynieryjnej, który po dokonaniu wizji lokalnej i oględzinach poszczególnych elementów schronu stwierdził, że brak w nich zbrojenia stalowego konstrukcyjnego czy zbrojenia montażowego, zaś materiał, z którego są wykonane jest nieznanej jakości. Ponadto występujące liczne uszkodzenia betonu i pęknięcia elementów wykluczają jakiekolwiek próby trwałego połączenia poszczególnych elementów betonowych schronu nawet z użyciem współczesnych materiałów montażowych i nie gwarantują naprawy wewnętrznej struktury betonu.

 

Espertyza stwierdza także, że kolejne próby przenoszenia elementów na docelowe miejsce wbudowania mogą spowodować dalsze pęknięcia, a brak stali zbrojeniowej będzie powodował ich rozczłonkowanie. Dodatkowe powierzchniowe sklamrowanie, które było użyte przy pierwotnej budowie schronów również zostało wydobyte, ale jedynie niewielka jego ilość się zachowała. Ocalałe mniej zniszczone elementy zostały przetransportowane i są składowane w pobliżu elementów zasadniczych. Nie nadają się one jednak do powtórnego użycia. Jakość materiału – betonu, z którego zbudowane są poszczególne elementy schronu nie nadaje się jako materiał konstrukcyjny do dalszego wbudowania i bez specjalnych, kosztownych konstrukcyjnych wzmocnień nawet po wbudowaniu do gruntu mogą zagrażać bezpieczeństwu ludzi przebywających w nich jaki i w ich otoczeniu.

 

W związku z powyższym Miejskie Centrum Kultury zwróciło się z prośba o opinię w kwestii podjęcia dalszych działań do Urzędu Miasta jako organizatora i organu nadrzędnego. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo pracowników oraz zwiedzających, Urząd Miasta zobowiązał Miejskie Centrum Kultury do podjęcia prac w celu utylizacji pozostających na terenie Skansenu elementów szczeliny przeciwlotniczej.

 


Szczeliny do utylizacji

Szczeliny do utylizacji

Szczeliny do utylizacji

Szczeliny do utylizacji

Szczeliny do utylizacji

Szczeliny do utylizacji


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

tomaszowianin 09.04.2018 10:56
Szablon "Misia" z filmu Pana Stanisława Barei, "zaprzyjaźniona" firma Pana A.K. zarobiła pieniądze z funduszy publicznych. Koszty załadunku, transportu, a następnie rozładunku , zabezpieczenia tych obiektów o dużej masie i kubaturze poniosła instytucja samorządowa a beneficjentem finansowym została firma znajomego.

Reklama
Dimos 08.04.2018 23:43
Smutne czasy. Brak poszanowania historii. Dwie kamienice przy kościele ewangelickim na placu nie mają fundamentów. Stoją na polnych głazach a ściany są z kamienia wapiennego. Stoją tak 190 lat... Szczeliny mają kształt łuku i to jest klucz do ich wytrzymałości.

A czego wymagać od partyjki 09.04.2018 18:18
która pisze historię Polski od nowa i po swojemu ...czyli fałszując gdzie tyko się daje ???

Popatrzcie co wyprawiaja kaczoluby 09.04.2018 20:11
z państwową kasą. Najpierw biorą niezasłużone nagrody /nawet ministrowie którzy byli tak mierni że stracili pracę/ potem jakby dla kpiny z narodu oddają... ale nie do budżetu skąd je wzięli ale w chciwe lepkie łapy klechów... OT TAKA SOBIE KACZA SPRAWIEDLIWOŚĆ I KPINA Z PRAWA !!!

m&m 10.04.2018 09:54
W trakcie wyjmowania, wkładania, przekładania mogły się naruszyć. I tak solidne, że jeszcze są w jednym kawałku . Mają kształt łuku i są odporne na nacisk z góry a nie na rozciąganie (brak stali). Tu chodzi o wpuszczenie tam np. dzieci do środka. Kto się podłoży i da 100% gwarancji. Choć jak już były w tym muzeum, to mogli je jakoś wykorzystać bez prawa do wpuszczania do środka.

Można było je zmontowac ponownie 08.04.2018 19:12
na przy skansenowym poligonie... ale jest tylko jedno małe ale... TRZEBA CHCIEĆ ! A z tą chęcią u naszych miejskich zawiadowców jest nie tak... Podobnie jak z realizacja obiecanego tomaszowianom pomnika hrabiego założyciela miasta !!!

Facet 08.04.2018 19:07
ty udajesz głupa czy już tak masz od urodzenia ???

multi99 08.04.2018 18:46
Jakby nasze szczeliny nie były rozebrane to tez było by co zwiedzać i podziwiac poszukaj sobie są zdjecia w necie ze środka naszych szcelin po ekschumacji rosjan zobaczysz sobie jak wyglądały w środku i sam ocenisz...

08.04.2018 18:39
Oświadczenie. Niniejszym przepraszam Multi99 za użycie sformułowania "dwie dryny" Prawdą jest - jak zobserwował naocznie Multi99 - że to były dwie DUŻE dryny. Powinno się je konserwować, a przypadku tych pokruszonych, porządne władze miasta powinny zlecić ich rekonstrukcje.I to nie u jakichś dziadów spod Tomaszowa. Tylko w kraju z którego pochodzili twórcy oryginalnych dryn. Niemieccy dryniarze, jeśli nie zginęli podczas wojny na pewno jeszcze sobie żyją. Na tłustych w stosunku do swoich ofiar, emeryturkach zwiedzają świat. Może nie będą lepić dryn własnoręcznie, może wezmą jakichś podwykonawców z Polski, może nawet dziadów spod Tomaszowa, by było taniej, ale na pewno chętnie pomogą. Najważniejsza jest myśl! Koncept znad Renu! Verstehen!? Pozostałe oryginale dryny i te zrekonstruowane powinno się ponownie wmontować w plac Kosciuszki likwidując te żałosne fontanny dla plebsu. Dryny powinno się obudować boxami ze szkła pancernego, by pijaczkowie-Polaczkowie na nie czasem nie sikali nocą. Niemieckie dryny to historia naszej małej Ojczyzny! Czy tego chcemy czy nie Tomaszów był miastem wielokulturowym. Multi99 przepraszam.

multi99 08.04.2018 19:54
Dziękuje za przeprosiny ... Co budowniczych tych szczelin to jak pamiętam pracując na placu Kościuszki podczas wydobycia i demontazu ich. Przyszedł starszy Pan grubo po 80 , który opowiadał nam a przede wszystkim Panu Kobalczykowi jak budowano te szczeliny .... Wiadomo jest że były wytwarzane z elementów w betoniarni koło szkoły podstawowej nr 3 na końcu alei i stamtąd przywożono je wozami konnymi i składano tutaj na miejscu i obkopywano je ziemią , składali je polscy mieszkańcy Tomaszowa .... Pan Kobalczyk zabierajac je do siebie do skansenu każdy element był numerowany aby można było by je tam złożyć spowrotem w całośc ... Napewno jakby zostały na placu były by fajną atrakcją zabezpieczoną grubym szkłem z góry do zwiedzania .....

AK-47 08.04.2018 21:02
Szanowny Panie! Zamiast dziękować spróbuj Pan zrozumieć......

Reklama
08.04.2018 18:08
Co w sprawie Krakowa? Jest co porównywać?

multi99 08.04.2018 17:16
cytuje: Porównuje dwie tomaszowskie dryny (z których jedną przecież przetransportowano Kobalczykowi do skansenu), do CAŁEGO SYSTEMU korytarzy podziemnych zbudowanych przez Niemców w Krakowie. W tym artykule https://www.nasztomaszow.pl/ku...szczeliny/ masz podane wymiary Tomaszowskich szczelin przeciwlotniczych były dwie i kazda miała po 30 metrów dlugości . A to co napisałes to same brednie ,,, przeczytaj mój wpis 5 i zastanów się nad tym co tam napisałem ... I popatrz dookładnie na 1 zdjecie .... A mnie należą się przeprosiny ....

08.04.2018 15:34
Dziękuję Panu za pomoc :( Zatem poszukałem sam. Szanowni Państwo, autor wpisów podpisujący się jako "multi99" jest twórcą fake newsów (nieprwadziwych, albo zmanipulowanych informacji) Porównuje dwie tomaszowskie dryny (z których jedną przecież przetransportowano Kobalczykowi do skansenu), do CAŁEGO SYSTEMU korytarzy podziemnych zbudowanych przez Niemców w Krakowie. Mieście - przypomnijmy - które obrali sobie jako stolicę Generalnego Gubernatorstwa, chcą zdegradować Warszawę. Organizować wycieczki, osłonić grubym szkłem, otworzyć pewnie otworzyć jeszcze jakiś pawilon informacyjny co? Na temat ...rozpadającej się dryny. O hitlerowskich korytarzach podziemnych w Krakowie: "Do końca wojny Niemcy zdążyli zbudować ok. 30. Większość schronów ówcześni okupanci zlokalizowali pod budynkami, a najlepiej zabezpieczone zostały te, które należały do hitlerowskich urzędów, np. pod magistratem czy budynkiem PKO przy Wielopolu. Z tych zbudowanych na otwartej przestrzeni do tej pory udało się spenetrować osiem" Czytaj więcej: http://www.gazetakrakowska.pl/...,id,t.html

08.04.2018 14:00
Jakby to były elementy fortyfikacji z czasów rzymskich. Dwa prymitywne schrony. Dlaczego Kraków ma być w tym wypadku wzorem?

Tomaszowianim 08.04.2018 13:45
Pan Kobalczyk miał na skansen pomysł pozyskiwał dla niektórych może badziew Ale związany z naszym regionem i potrafił "ten badziew" wyeksponować nadać mu jakiś sens/cel, tak samo stało by się pewnie ze szczelinami, prawda jest taka że wszelakie schrony jakie pozostały po Niemcach są i mają się dobrze nie jednokroc stanowiąc problem przy ich rozbiórce. Tak jak użytkownik Multi uważam że podobnie jest ze szczelinami odrobina chęci i były by wykorzystane złożone na ziemi nie pod nia i każdy mógł by z zewnątrz zobaczyć jak to wyglądało nie koniecznie do nich wchodząc. Papier przyjmie wszystko brak chęci, brak pomysłu na skansen i jest jak jest brak pozyskania nowych eksponatów. Militaria ciągle pod chmurką chodź nasza rodzima jednostka wyraziła chęć przekazania hangaru de fakto też już wiekowego i stanowiacego jakaś historię, skończyły się czasy p. Kobalczyka kończy się skansen...

kiki 08.04.2018 11:44
Zwrócić się do Pani Makreli by zabrali do siebie to co w Polsce zostawili i zapłacili za zniszczenie Pl. Kościuszki.

multi99 08.04.2018 11:30
W Krakowie takie same szczeliny są udostępniane dwa razy w miesiacu za symbolicze 5 zł do zwiedzania ... a u nas likwidacja zniszczenie ...

Ja 08.04.2018 11:46
To lepiej narażać ludzi na niebezpieczeństwo? Odpowiadałby Pan za to, gdyby komus na głowę coś spadło? W Krakowie może są nieco inne, a i budżet nieporównywalny.

Pewnie sa takie same jak tomaszowskie, 08.04.2018 12:46
lecz w Tomaszowie operacja rekonstrukcji szczelin musi się opłacać politycznie miejskiemu zawiadowcy. Bez tego pójdzie po najlżejszej linii oporu i każe pokruszyć, zniszczyć i wysypać gruzem jakąś uliczkę na Torbanowie... bo to wicie i blisko i beton będzie wykorzystany...

multi99 08.04.2018 12:47
Jak Pan nie ma pojęcia o czym Pan pisze to prosze nie pisać . Co niby miało by spaść na głowę ???? Ja w nich byłem mało tego odkopywałem szczątki tych 53 radzieckich żołnierzy ... I nic na głowę nie spadło bo nie miało co ... A można bylo je zostawić odkopać a, z góry przykryć grubym szkłem i zrobic na końcach dwa wejścia na dół do zwiedzania ...Tyle tylko że nie było by wtedy fontann ..

Reklama
08.04.2018 14:10
Swoją droga możesz dać jakiś link do tej krakowskiej ekspozycji? Muszą się chwalić taką ekspozycją. Poproszę.

multi99 08.04.2018 15:13
poszukaj sobie w necie ... żaden problem ....wpis szczeiiny przeciwlotnicze ..

Opinie

Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
Reklama

Rzeszowskie miejscówki dla fanów sportowych wyzwań

Siłownie prywatne i parki aktywności dla mieszkańców Rzeszowa i okolic. Gdzie mogą ćwiczyć rzeszowianie i co miasto oferuje swoim mieszkańcom.Data dodania artykułu: 04.07.2025 19:20
Rzeszowskie miejscówki dla fanów sportowych wyzwań

Grupa 14 państw UE zaapelowała do KE o zachowanie funduszy spójności w obecnej formie

Czternaście państw Unii Europejskiej zaapelowało do Komisji Europejskiej o utrzymanie funduszy spójności jako niezależnego instrumentu wsparcia rozwoju regionów. Apel pojawił się w związku z propozycją nowego budżetu UE po 2027 roku, którą KE ma przedstawić 16 lipca.Data dodania artykułu: 04.07.2025 18:46
Grupa 14 państw UE zaapelowała do KE o zachowanie funduszy spójności w obecnej formie

Nawrocki: Sławomir Cenckiewicz będzie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego będzie prof. Sławomir Cenckiewicz, jego zastępcami generałowie Andrzej Kowalski i Mirosław Bryś - poinformował prezydent elekt Karol Nawrocki. Chcę, by Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa w zakresie wojskowym, cywilnym, operacyjnym - mówił.Data dodania artykułu: 03.07.2025 14:38
Nawrocki: Sławomir Cenckiewicz będzie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Co ósma spółka z o.o jest wpisana do Krajowego Rejestru Długów. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł

Do Krajowego Rejestru Długów wpisanych jest blisko 72 tys. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością; oznacza to, że co ósma spółka z o.o jest zadłużona - wynika z danych KRD. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:25
Co ósma spółka z o.o jest wpisana do Krajowego Rejestru Długów. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł
Reklama

Polecane

Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Po spektakularnym śledztwie dotyczącym domu, należącego do Prezydenta Marcina Witko, jaki pobudował sobie w Wiśle, przyszła kolej na następne. Tym razem dotyczy funkcjonowania hospicjum im Św. Filipa Neri, które prowadzi Fundacja Dwa Skrzydła, firmowana przez księdza Grzegorza Chirka. Inwestycja oddana w tym roku do użytku, na którą dofinansowanie udało się miastu pozyskać jeszcze w czasach rządów PiS, przyjmuje już pierwszych podopiecznych. Fundacja jednak działalność rozpoczęła wcześniej, prowadząc usługi hospicjum domowego. Radny Michał Kucharski postanowił w tej sprawie złożyć interpelację, w której stawia pytania, na które odpowiedź można uzyskać w 5 minut, telefonując do któregoś z wiceprezydentów lub urzędników, nigdy nie uchylających się od odpowiedzi. Tylko co pokazałoby się na Facebooku? Zdjęcie Iphona? Jeśli więc w okolicach ulicy Kępa, zobaczycie różowego trabanta, możecie być pewni, że w pobliżu czają się wywiadowcy, którzy sprawdzają źródło pochodzenia kostki brukowej, wykorzystanej do wyłożenia podjazdów i ciągów komunikacyjnych.Data dodania artykułu: 03.07.2025 10:26 Liczba komentarzy: 7 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 2
Ludzie listy piszą.  Dwie czy jedna? Może jednak dać ludziom wybór?Tomaszowscy siatkarze wystartują 13 wrześniaGmina Tomaszów apeluje do mieszkańców o racjonalne gospodarowanie wodąCzy warto inwestować w mieszkania w mniejszych miastach?Tragiczny finał poszukiwań nastolatka nad Zalewem. Nie żyje też 33-latekPiórnik Stitch – praktyczny i kolorowy dodatek dla fanów DisneyaZgłoś się do pikniku LOKALNI NIEBANALNIKolejny konkurs na dotacje do szpitala przegranyMordaka Patrol w pogoni za HospicjumWakacje pełne atrakcji!Fundacja Nu-Med otrzymała tytuł ORGANIZACJI PRZYJAZNEJ WOLONTARIUSZOM!Za miesiąc wyruszy Pielgrzymka
Reklama
Reklama
Reklama
Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Po spektakularnym śledztwie dotyczącym domu, należącego do Prezydenta Marcina Witko, jaki pobudował sobie w Wiśle, przyszła kolej na następne. Tym razem dotyczy funkcjonowania hospicjum im Św. Filipa Neri, które prowadzi Fundacja Dwa Skrzydła, firmowana przez księdza Grzegorza Chirka. Inwestycja oddana w tym roku do użytku, na którą dofinansowanie udało się miastu pozyskać jeszcze w czasach rządów PiS, przyjmuje już pierwszych podopiecznych. Fundacja jednak działalność rozpoczęła wcześniej, prowadząc usługi hospicjum domowego. Radny Michał Kucharski postanowił w tej sprawie złożyć interpelację, w której stawia pytania, na które odpowiedź można uzyskać w 5 minut, telefonując do któregoś z wiceprezydentów lub urzędników, nigdy nie uchylających się od odpowiedzi. Tylko co pokazałoby się na Facebooku? Zdjęcie Iphona? Jeśli więc w okolicach ulicy Kępa, zobaczycie różowego trabanta, możecie być pewni, że w pobliżu czają się wywiadowcy, którzy sprawdzają źródło pochodzenia kostki brukowej, wykorzystanej do wyłożenia podjazdów i ciągów komunikacyjnych.
Lekarz chorego nie zrozumie....

Lekarz chorego nie zrozumie....

Jak pogodzić wodę z ogniem? Czy jest to w ogóle możliwe. Miniony weekend, to dwie przeprowadzone przeze mnie rozmowy, internetowe oraz telefoniczno internetowe. Obie dotyczyły szpitala, a jakby obejmowały dwa różne światy. Okazuje się, że rzeczywistość lekarza nie jest tą samą, która obejmuję percepcję pacjenta.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: WeteranTreść komentarza: We ,własnej' hali czyli gdzie?Źródło komentarza: Tomaszowscy siatkarze wystartują 13 wrześniaAutor komentarza: AnetaTreść komentarza: Zdjęcie nie dotyczy miejsc w których doszło do tych utonięć. Gdyby Zalew był "chroniony" nawet przez tysiąc ratowników WOPRu nawet gdyby byli na etacie, dysponowali śmigłowcami do takich utonięć dochodziłoby. Jeśli ktoś się kąpie poza oficjalnymi kąppieliskami nie może liczyć na żadną pomoc. I tak jest nawet w najzamożniejszych krajach na świecie. Albo wyplywasz na materacu i ucinasz sobie drzemkę...Źródło komentarza: Tragiczny finał poszukiwań nastolatka nad Zalewem. Nie żyje też 33-latekAutor komentarza: taka sytuacjaTreść komentarza: Na prawdę uważasz, że powinno się wykonawcy inwestycji narzucić lub sugerować, żeby kostkę lub inne mareriały budowlane kupował w określonym miejscu? Szczególnie jeśli dotyczy to firmy tego lub innego radnego? Serio?Źródło komentarza: Mordaka Patrol w pogoni za HospicjumAutor komentarza: DBTTreść komentarza: Tak to jest jak kolesiostwo partyjne obsadza stołki osobami z kosmosu, niekompetentnymi typami, którzy nawet na salowych się nie nadają. Był dobry zarząd, były wyniki - jest ekipa Antonia i kilku "Misiewiczów" oderwanych od rzeczywistości jak ich GURU.Źródło komentarza: Kolejny konkurs na dotacje do szpitala przegranyAutor komentarza: tomTreść komentarza: Po bloku operacyjnym następny blamaż. Ile to miasto i powiat musi wycierpieć kiedy obudzą się ci naiwni ludzie i przestaną głosować na taką beznadzieję i szkodników...Źródło komentarza: Kolejny konkurs na dotacje do szpitala przegranyAutor komentarza: BasistaTreść komentarza: Dwie najważniejsze szanse dla naszego szpitala, konkurs na onkologię i konkurs na psychiatrię. Obie przegrane. WSTYD. ,,Następne będą może za sto lat"-Budka Suflera.Źródło komentarza: Kolejny konkurs na dotacje do szpitala przegrany
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama