Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 15 lipca 2025 17:37
Reklama
Reklama

Im więcej faktów poznacie...

ĆWIERĆWIECZE WOLNOŚCI - prqaca konkursowa Marceliny Jaroma z II Liceum Ogólnokształcącego (opiekun Alina Gogól- Siniarska),
Reklama

Proszę państwa 04 czerwca 1989 roku w Polsce skończył się komunizm”

Reklama

 

Zdanie raz usłyszane w telewizorze, wryło mi się w pamięć i jak natrętna mucha, co jakiś czas o sobie przypomina w momentach, kiedy najmniej byśmy się tego spodziewali… No, na przykład teraz…

 

Szybko wpisuję hasło: „4 czerwca 1989” w niezastąpioną wyszukiwarkę internetową. Wujek Google na pewno tu pomoże. Hasła, które wyskoczyły na pierwszych miejscach to: „Wybory parlamentarne w Polsce w 1989 roku” – Wikipedia ...(oczywiście). Najczęściej na tej stronie kończą się poszukiwania młodych ludzi, którzy mają do przygotowania wypracowanie          i brak czasu,  a częściej odrobiny chęci do jakiejkolwiek pracy czy wysiłku intelektualnego. Jednak ja dzisiaj szukam głębiej. Chcę dotrzeć do sedna problemu. Widzę:

4 czerwca 1989 - Pierwsze wolne wybory - Sciaga.pl

24. rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 r. - Wiadomości ..

Obama na 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku? (coś ciekawszego, trzeba będzie zajrzeć)

Czerwiec 1989 – przebieg i skutki wyborów 4 czerwca 1989 ..

 

W końcu wybieram jedną ze stron. Przydałoby się zapoznać z tematem, aby móc wysnuć jakiekolwiek wnioski i mieć swoje zdanie na dany temat.

 

Hmmm.. To może zacznijmy jednak od cioci Wikipedii…

 

„Głosowania w niedemokratycznej powojennej Polsce, określane mianem wyborów, odbywały się regularnie, lecz miały charakter fasadowy. Od 1947 ich stałym elementem było fałszowanie wyników na korzyść komunistycznej władzy, jak również brak rzeczywistej wolności w dokonywaniu….”

 

Bla bla bla bla… Nie zapamiętam  niczego w takiej formie… Potrzebuję czegoś łatwiejszego do przyswojenia( czyt. aby było krótko, zwięźle i na temat).

 

W końcu dowiaduję się, że :

· rok `89 był rokiem przełomowym.

· został zniesiony podział Europy tzw. „żelazną kurtyną”(upadł mur berliński),

·  rozpoczęto odnowę demokracji w państwach bloku wschodniego m.in. w Polce.

· w naszym kraju doszło do porozumienia pomiędzy partią komunistyczną a opozycją NSZZ „Solidarność”.

·  Odbyły się częściowo wolne wybory, które zaowocowały wolnymi wyborami w 1991 roku.

· Przywrócono instytucję senatu, utworzono Obywatelski Klub Parlamentarny pod przewodnictwem Bronisława Geremka,

·  ustalono sztywny kurs złotego do dolara,

· zlikwidowano państwowy monopol w handlu zagranicznym.

 

No to coś już mam. Z tego co wyczytałam wynika, że data 4 czerwca 1989 roku rzeczywiście było datą końca komunizmu w Polsce.

 

I już? Koniec? Czyżby nie było nic więcej do dodania? Żadnych nieścisłości? Tajemnic? Zagadek do rozwikłania? Szukam dalej. Może natrafię na jakikolwiek kontrargument, który byłby dla mnie punktem zaczepienia. Przeglądam kolejne zakładki. Ciągle trafiam na to samo. Na wszystkich stronach identyczne treści. W końcu wpisuję:

 

„Czy komunizm skończył się naprawdę?”. I co widzę?

 

Dalej informacje z Wikipedii.

 

Kiedy jestem już zupełnie zrezygnowana i postanawiam odpuścić ( w końcu moje poglądy niekoniecznie muszą różnić się od ogółu społeczeństwa), moim oczom ukazuje się artykuł:

 

„Kiedy w Polsce skończył się komunizm?”

 

Myślę, że to kolejna czysto informacyjna strona , ale zaglądam aby przejrzeć zawartość. Ku mojemu zdziwieniu, treść różni się znacząco od tej, której się spodziewałam. Zafascynowana i zmotywowana do dalszych poszukiwań , szukam dalej, a moje oczy stają się coraz większe.

 

Dowiaduję się, że:

· Wybory z ’89 nie były wyborami demokratycznymi. Ich wynik był z góry przesądzony w wyniku porozumień z obrad Okrągłego Stołu, gdzie zagwarantowano 65% miejsc dla PZPR i 35% miejsc dla strony społecznej.

· Komunistyczna Partia Polski wciąż legalnie funkcjonuje

· Już 7 kwietnia sejm  zmienił konstytucję, wprowadzając instytucję prezydenta, Senatu i uchwalono nową ordynację wyborczą.

 

Trzeba przyznać, że trochę zachwiało to moim już ukształtowanym poglądem i zrujnowało przekonanie o 100% trafności wyboru właśnie tej daty, więc próbuję znaleźć inne wydarzenia , które mogłyby zastąpić „prawie wolne wybory” z ’89.

 

Niestety, nic nie znajduję, więc powyższe  argumenty nie wydają się wystarczająco przekonujące, aby odrzucić dzień 4 czerwca jako dzień upadku komunizmu, także pozostaję przy pierwotnym stwierdzeniu uznającym tę datę.

 

Konkludując: jest to dzień niezwykły, brzemienny w skutkach, jedyny w swoim rodzaju. Dzień, w którym Polacy odnieśli  swoiste zwycięstwo w walce o prawdziwie wolne i suwerenne państwo. Dla wielu ludzi oznaczał: koniec epoki komunizmu    (co wiązało się z końcem rządów jednej partii, podległości Związkowi Radzieckiemu), zwycięstwo głosu narodu (zaczęto się liczyć z ruchem „Solidarność” i dopuszczono go do współdecydowania o losach kraju poprzez procentowy udział w wyborach).

 

W tamtym czasie było to najlepsze co mogliśmy osiągnąć. Władza komunistyczna była zbyt silna by mogła się zupełnie wycofać, a samo dopuszczenie do wyborów dla PZPR było ogromnym zwycięstwem.

 

Niestety, musimy sobie zdawać sprawę, iż w przypadku historii, na każdy problem można spojrzeć z innego punktu widzenia i pewne zdarzenia mogą być całkowicie odmiennie odczytywane przez historyków, naukowców i zwykłych ludzi. To co dla mnie jest odbierane jako sukces dla innych może być zupełną porażką (wielu historyków uważa, że dopuszczenie PZPR-u do władzy osłabiło cały ruch, ich chęć do walki; komuniści zdawali sobie sprawę, iż dopuszczając do władzy najsilniejszą opozycję która mogłaby ich pozbawić przewagi, uśpili ich czujność: związkowcy w pewnym momencie zajęli się biurokracją, zaprzestając aktywnej walki) .

 

Istnieją pewne fakty historyczne, które mogą być różnie interpretowane przez różne osoby, dlatego zachęcam każdego do zagłębienia się w ten temat , poznania jak największej ilości zdarzeń i sytuacji, które pozwolą Wam wypracować własne stanowisko.

 

Im więcej faktów poznacie, tym będzie ono bardziej obiektywne. Owocnego studiowania naszej historii -tej dalekiej i tej bliskiej- wszystkim wam życzę :D 

 

 

 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kolejarz 05.06.2014 20:23
nawet zabrali nam radość wywalczonej przez roboli wolności zamiast napisów solidarność jest wolność jest pogrzeb tow. który ponoć dał nam wolność śą bohaterowie michniki geremki suchocka tw boni bielecki i sobie przyznają ordery ale już nie długo będzie powtórka z 1980 r

Reklama
I Sekretarz POP Gierkówki na Konewce 05.06.2014 12:51
Efektem ubocznym tej wolności jest, że dzisiaj można wielu wolnych ludzi spotkać przy śmietniku spożywających jedyny dzienny posiłek znaleziony w odpadach, albo niedawno również w Sejmie np. Łyżwiński, Beger, Chojarska Aneta Krawczyk i wielu innych. Staliśmy się również potęgą motoryzacyjną (FSO, Jelcz, Autosan, Star, Lublin, WSK), stoczniową (Gdynia, Szczecin) i dziewiarską (np. ZPO Pilica, Mazowia, Tomtex).

Opinie

Igor MatuszewskiIgor Matuszewski

Radni Koalicji Obywatelskiej oceniają ludzi przez pryzmat własnego... Ja. Tropią, donoszą i robią dużo szumu wokół samych siebie. Często poniżają inne osoby w internecie, podważają zaufanie, naruszają dobra osobiste

Donos jaki, złożyli na prezydenta Marcina Witko, radni tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej, żyje od kilku miesięcy, niejako własnym życiem. Postępowanie wyjaśniające, jak już wcześniej informowaliśmy, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Śledczy wciąż proszą o dosyłanie nowych dokumentów, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że albo brak im podstawowej wiedzy, albo też przepisują literalnie fragmenty doniesienia. W dokumentach i pismach mylą firmy, a nawet województwa. Trudno się dziwić, bo gołym okiem widać, że "afera" nakręcana jest politycznie. Problem jest bardzo poważny, bo nie dotyczy tylko Prezydenta Marcina Witko. Okazuje się bowiem, że grupka lokalnych działaczy, w akcie politycznej lub osobistej zemsty, może jechać do współpracowników Ministra Bodnara, którzy następnie zarządzą "śledztwa" na zlecenie swoich partyjnych kolegów, w stosunku do dowolnej osoby. W ten sposób można rozpocząć pogoń za królikiem. Reszty dokonają zaprzyjaźnione media. Za kilka lat, sprawa zostanie zapewne umorzona, ale komuś zostanie zniszczone życie. I to w sensie bardzo dosłownym. W ten sposób potraktowano wcześniej Grzegorza Haraśnego, oraz Tadeusza Adamusa. Obaj politycy Platformy, zostali zaszczuci przez swoich kolegów i "dziennikarzy". Zarówno dla jednego, jak i drugiego zakończyło się to śmiercią.
Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
Reklama

Trwają rozmowy ws. połączenia partii PO, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej

Rzeczniczka klubu KO Dorota Łoboda potwierdziła w Studiu PAP, że trwają rozmowy mające na celu połączenie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej. Nie ma między nami znaczących różnic programowych, po połączeniu partia mogłaby funkcjonować pod nazwą Koalicja Obywatelska - dodała.Data dodania artykułu: 14.07.2025 17:00
Trwają rozmowy ws. połączenia partii PO, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej

57,8 proc. Polaków popiera przywrócenie kontroli na granicach z Niemcami i Litwą

57,8 proc. Polaków popiera decyzję rządu o czasowym przywróceniu kontroli na granicach z Niemcami i Litwą – wynika z najnowszego sondażu Opinia24 przeprowadzonego na zlecenie RMF FM. Decyzję tę krytycznie oceniło 10,2 proc. respondentów.Data dodania artykułu: 14.07.2025 11:08
57,8 proc. Polaków popiera przywrócenie kontroli na granicach z Niemcami i Litwą

Prezes UOKiK: w 2025 r. z tytułu kar przedsiębiorcy wpłacili do budżetu ponad 160 mln zł

Od początku 2025 r. przedsiębiorcy wpłacili do budżetu państwa ponad 160 mln zł w formie kar, które nałożył na nich UOKiK - poinformował PAP prezes Urzędu Tomasz Chróstny. W 2024 roku UOKiK nałożył kary w wysokości blisko 1 mld zł.Data dodania artykułu: 14.07.2025 10:52
Prezes UOKiK: w 2025 r. z tytułu kar przedsiębiorcy wpłacili do budżetu ponad 160 mln zł

Politycy PiS: po wyborach parlamentarnych w 2023 r. w PiS nastąpiła ewolucyjna zmiana pokoleniowa

Po wyborach parlamentarnych w 2023 r. zarówno w partii jak i w strukturze klubu PiS nastąpiła zmiana pokoleniowa, która odbywa się w sposób spokojny, ewolucyjny, nie na zasadzie „szarpanin” w ugrupowaniu - podkreślają w rozmowie z PAP politycy Prawa i Sprawiedliwości.Data dodania artykułu: 13.07.2025 12:21
Politycy PiS: po wyborach parlamentarnych w 2023 r. w PiS nastąpiła ewolucyjna zmiana pokoleniowa

Psychologia znów najpopularniejszym kierunkiem na Uniwersytecie Łódzkim - 15 chętnych na miejsce

Psychologia znów była najpopularniejszym kierunkiem wybieranym przez przyszłych studentów podczas tegorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Łódzkim. O jedno miejsce na tym kierunku ubiegało się blisko 15 osób. Popularne były też biologia kryminalistyczna i filologia angielska.Data dodania artykułu: 12.07.2025 15:42
Psychologia znów najpopularniejszym kierunkiem na Uniwersytecie Łódzkim - 15 chętnych na miejsce

Minister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej

Dokonana 80. lata temu przez sowietów na Polakach tzw. Obława Augustowska, w której zginęło ponad 600 działaczy podziemia niepodległościowego, była największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej - oceniła minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.Data dodania artykułu: 12.07.2025 15:38
Minister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej

NFOŚiGW: w nowym „Czystym Powietrzu” zawarto umowy na 100 mln zł

Od startu nowej edycji programu „Czyste Powietrze” zawarto umowy na 100 mln zł - podał PAP wiceszef NFOŚiGW Robert Gajda. W ciągu trzech miesięcy złożono 14 tys. kompletnych wniosków o dotacje; do prokuratury i policji trafiło prawie 300 zgłoszeń ws. potencjalnych nadużyć wobec beneficjentów programu - dodał.Data dodania artykułu: 12.07.2025 10:26
NFOŚiGW: w nowym „Czystym Powietrzu” zawarto umowy na 100 mln zł

Sondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.

W lipcu największym poparciem cieszy się KO - 28 proc., na drugim miejscu znalazło się PiS z poparciem 27 proc., a na trzecim - Konfederacja, na którą głos chce oddać 12 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS.Data dodania artykułu: 11.07.2025 21:31Liczba komentarzy artykułu: 1
Sondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.
Reklama

Polecane

Harry Potter  Mini Maraton cz. 3-4Zapraszamy do kina na leżakachLetnie spotkania informacyjne o KSeFSłodka Niedziela w SkansenieRusza remont betonowego odcinka trasy S8 – od poniedziałku utrudnienia34. pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze pod hasłem „Jesteśmy nadzieją”Dietetyczka: w wakacje łatwiej zadbać o zdrowie i sylwetkęMinister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowejKamil Cyran odchodzi z LechiiGrad bramek na NowowiejskiejKoncert zespołu Arete - Letnia Scena ArtystycznaSondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.
Reklama
Reklama
Reklama
Radni KO mają tylko jeden cel polityczny. Dopaść Marcina Witko

Radni KO mają tylko jeden cel polityczny. Dopaść Marcina Witko

Donos jaki, złożyli na prezydenta Marcina Witko, radni tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej, żyje od kilku miesięcy, niejako własnym życiem. Postępowanie wyjaśniające, jak już wcześniej informowaliśmy, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Śledczy wciąż proszą o dosyłanie nowych dokumentów, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że albo brak im podstawowej wiedzy, albo też przepisują literalnie fragmenty doniesienia. W dokumentach i pismach mylą firmy, a nawet województwa. Trudno się dziwić, bo gołym okiem widać, że "afera" nakręcana jest politycznie. Problem jest bardzo poważny, bo nie dotyczy tylko Prezydenta Marcina Witko. Okazuje się bowiem, że grupka lokalnych działaczy, w akcie politycznej lub osobistej zemsty, może jechać do współpracowników Ministra Bodnara, którzy następnie zarządzą "śledztwa" na zlecenie swoich partyjnych kolegów, w stosunku do dowolnej osoby. W ten sposób można rozpocząć pogoń za królikiem. Reszty dokonają zaprzyjaźnione media. Za kilka lat, sprawa zostanie zapewne umorzona, ale komuś zostanie zniszczone życie. I to w sensie bardzo dosłownym. W ten sposób potraktowano wcześniej Grzegorza Haraśnego, oraz Tadeusza Adamusa. Obaj politycy Platformy, zostali zaszczuci przez swoich kolegów i "dziennikarzy". Zarówno dla jednego, jak i drugiego zakończyło się to śmiercią.
Kamil Cyran odchodzi z Lechii

Kamil Cyran odchodzi z Lechii

To koniec pewnej ery. Po niemal 15 latach w zielono-czerwonych barwach z Lechią Tomaszów Mazowiecki żegna się Kamil Cyran – zawodnik, który przez lata był symbolem wierności, oddania i piłkarskiej pasji. Jego historia to coś więcej niż statystyki – to serce, charakter i tysiące minut walki dla tomaszowskiego klubu.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama