Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 07:41
Reklama
Reklama

Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Wolności

Posiadanie patrona w osobie rotmistrza Witolda Pileckiego zobowiązuje. Dlatego też tomaszowski Młodzieżowy Dom Kultury prowadzi od kilku już lat aktywną działalność mającą na celu propagowanie najnowszej historii Polski. Przy placówce powstał Klub im. gen Grota, nawiązano też współpracę z łódzkim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, co zaowocowało wciąż realizowanym cyklem spotkań, których motywem przewodnim jest oczywiście historia. Uczestniczą w nich uczniowie tomaszowskich szkół. Do nich też skierowany był konkurs poświęcony tematyce „Żołnierzy Wyklętych”, którego celem jest m.in. kształtowanie patriotyzmu wśród młodzieży. Okazją do jego organizacji jest obchodzony 1 marca Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, którzy po II wojnie światowej tworzyli w Polsce niepodległościowe podziemie, bohatersko przeciwstawiające się sowietyzacji Polski ustanowiono na mocy ustawy w lutym 2011 roku. Skazani na zapomnienie, a przez komunistów nazywani bandytami, reakcjonistami, czy kontrrewolucjonistami, musieli czekać ponad pół wieku na powrót na karty historii. Jednym z tych żołnierzy był patron Młodzieżowego Dom Kultury w Tomaszowie Mazowieckim  rotmistrz Witold Pilecki.

 

Konkurs tematyczny „Żołnierze Wolności” organizowany jest przez Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” przy MDK zorganizowany pod patronatem Biura Edukacji Publicznej IPN oraz Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak” skierowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

 

W tym roku cieszył się on dużym zainteresowaniem. W sumie komisja konkursowa zapoznała się ze 110 pracami na następujące tematy: „Rotmistrz Witold Pilecki - autorytet dla młodych Polaków” - Uzasadnij swoje zdanie? (szkoły podstawowe) oraz „Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać” - Jak rozumiesz słowa Jana Stanisława Jankowskiego odnoszące się do powstania warszawskiego ? (szkoły gimnazjalne).

 

- Konkurs poświęcony „Żołnierzom Wyklętym”, organizowany przez naszą placówkę ma już swoją pięcioletnią tradycję i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.  Mamy nadzieję, że także dzięki naszym inicjatywom świadomość na temat niezłomnych żołnierzy będzie miała swoje miejsce w naszej społeczności lokalnej - podsumował dyrektor MDK Tomasz Zdonek

 

Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród jego uczestnikom odbyło się 27 lutego w gościnnych murach Miejskiej Biblioteki Publicznej, w stylowych wnętrzach odnowionej kamienicy rodziny Knothe przy Placu Kościuszki. Wzięli w nim udział uczniowie tomaszowskich szkół, nauczyciele i miłośnicy historii, a także specjalni goście: podpułkownik dr Halina Kępińska - Bazylewicz „Kora”, żołnierz Armii Krajowej i podziemia antykomunistycznego, obecnie wiceprezes Okręgu Piotrków Tryb. Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, dr Łukasz Michalski - wicedyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, pułkownik Roman Stasiak - przewodniczący Rady Kombatantów przy Staroście Tomaszowskim, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Ewa Adamska. 

 

Spotkanie otworzył dyrektor „emdeku” Tomasz Zdonek a następnie ppłk „Kora” i dr Michalski opowiedzieli jak wielką odwagą i patriotyzmem odznaczali się niezłomni żołnierze i jak wielką cenę ponieśli za swoje bohaterstwo. Przypomnieli również, że na zawsze mieli być wymazani z kart historii, a pamięć o nich miała bezpowrotnie zaginąć.  Złożyli również słowa podziękowań dla organizatorów konkursu, który przywraca pamięć o „Żołnierzach Wyklętych”.

 

Wychowankowie MDK przygotowali tematyczny program artystyczny. Uczestnicy zajęć pracowni teatralnej prowadzonej przez Grzegorza Sławińskiego przybliżyli życiorys swojego patrona. Z kolei młodzi wokaliści pracowni muzycznej przygotowani przez Iwonę Kmiecik i Łukasza Borońskiego profesjonalnie i nastrojowo zaśpiewali piosenki z płyty „Panny Wyklęte”. Zespół wokalny tworzyli: Kaja Zdonek, Maja Kołodziejska, Bogna Nawrocka, Kinga Pakowska, Julia Wójcik, Kinga Kowalska, Oliwia Trzeciecka oraz Adam Wiączek.

 

Wyniki konkursu zaprezentował przewodniczący tomaszowskiego Klubu „Grota” Roweckiego, Radosław Pająk. Laureatami w kategorii szkół podstawowych zostali: Anna Bida SP 13, Filip Celoch SP 10,  Katarzyna Chojnacka SP 10, Anna Kowalska SP 7, Wojciech Niewiadomski SP 1, Katarzyna Polus SP 13, Małgorzata Potępa SP 12, Adam Świerzyński SP 14.  

 

W kategorii szkół gimnazjalnych tytuły laureata otrzymali: Przemysław Bukowski Gim. 6, Kornel Celoch Gim. 4, Wiktoria Dziubałtowska Gim. 4, Marta Goździk Gim. 6, Nikola Maciejczyk Gim. 7, Adrianna Ryszka Gim. 8 oraz Agnieszka Wróbel Gim. 3.

 

Specjalne podziękowania przygotowano również dla nauczycieli- opiekunów uczniów biorących udział w konkursie. Wiersz własnego autorstwa zatytułowany „Żołnierze Wyklęci” wyrecytował Jarosław Kluzek, pasjonat historii.

 

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe znaczki upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które zostały przygotowane przez Młodzieżowy Dom Kultury oraz książeczki poświęcone rotmistrzowie Witoldowi Pileckiemu, wydane przez IPN. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
AK-47 01.03.2014 22:25
Taaak? No to mnie oświeć.Co w tym Twoim wpisie nr 10 jest takiego niezrozumiałego dla mnie?

kicay 28.02.2014 23:04
I uważasz, że te wypowiedzi Żebrowskiego są adekwatne do stanu rzewiwistego tamtego okresu? Wyobraź sobie, że żyjesz w 1943 r. i jestes patriotą. Masz okazję walczyć o wolność w AL. Czy patrzysz spokojnie jak Ojczyzna ginie, czy też właczasz się do walki jako partyzant AL? Jak tylko obserwujesz zdarzenia to jesteś tchórze!!!!

AK-47 01.03.2014 00:00
GL i AL to nie byli patrioci tylko sowieccy agenci, gwałciciele, złodzieje, mordercy i bandyci.Tak mówią dokumenty i co ciekawe są to dokumenty które wytworzyli sami komuniści.Co mówił sam Żebrowski. Cyt.:"Wyobraź sobie, że żyjesz w 1943 r. i jestes patriotą."- Jakoś brakuje mi wyobraźni do tego aby sobie wyobrazić sowieckiego komunistę, agenta NKWD zrzuconego na spadochronie do Polski celem rozpracowania podziemia niepodległościowego i jego likwidacji jako polskiego patrioty. Mogę Go sobie natomiast wyobrazić jako patriotę sowieckiego co jest bliższe prawdy. Dziewczynko! Partyzantka nie była obowiązkowa! Posądzanie więc kogoś o tchórzostwo za to, że nie jest w partyzantce to absurd jeśli nie idiotyzm!

kicay 01.03.2014 22:20
Ty jednak nie umiesz czytać ze zrozumieniem!

kicay 28.02.2014 21:27
Aż ciśnie się na usta, że za Wolną Polskę walczyli nie tylko partyzanci AK i Wyklęci, ale także GL, AL i inne mniejsze oddziały partyzanckie. W latach wojny nikt nie patrzył jaka będzie Polska po wojnie, tylko chłopcy i dziewczęta oddawali życie za wolność innych Polaków. Mówienie dzisiaj, że śmierć tamtych ludzi była walką op sowiecką Polskę jest zdradliwym przekłamaniem historii. Oni oddawali krew za Ojczyznę! A teraz mówią, że byli zdrajcami narodu! Chwała wszystkim, którzy walczyli za Ojczyznę!!!

AK-47 28.02.2014 22:01
Jak walczyła GL i AL i z kim można było usłyszeć na spotkaniu z Żebrowskim. Jest zamieszczona relacja na You Tube. Cyt.:" Oni oddawali krew za Ojczyznę!"- To się zgadza! Z tym, że ich ojczyzną były sowiety. Sami się określali jako obywatele Związku Sowieckiego.

Peter 28.02.2014 23:07
Ręce opadają...

Jarosław Pązik 28.02.2014 19:20
Zrzut z 13/14 marca 1943r przyjęła placówka odbiorcza "Wół", położona 15 km na północny wschód od Końskich. Skoczkowie ppor. Longin Jurkiewicz ps. "Mysz", mjr Franciszek Koprowski ps. "Dąb", ppor. Józef Lipiński ps. "Lawina", ppor.Janusz Messing ps. "Bekas" po zrzucie wsiedli w Niekłaniu do pociągu i jadąc w kierunku Warszawy natrafili na łapankę w Tomaszowie Mazowieckim."Lawina" i "Bekas" zostali zatrzymani i osadzenie w areszcie Gestapo, które na szczęście nie rozpoznało ich jako skoczków. Panujące warunkiw więzieniu doprowadziły do tego, że obydwaj zarazili się tyfusem. Po kilku tygodniach podziemiu udało się ich wykupic."Lawina" który właśnie przechodził kryzys choroby został ulokowany na wsi pod Skarżyskiem, skąd 13 maja zabrała go karetka do Warszawy dr Irena Semadeni. U "Bekasa" objawy choroby wystapiły dopiero w Warszawie. Obaj wyzdrowieli i z końcem lata przystąpili do pracy konspiracyjnej.

kiki 28.02.2014 17:28
Dlaczego nic się nie pisze o katowni UB w Tomaszowie Mazowieckim. Katownia jest udokumentowana w katalogu IPN a na budynku tym żadnej tablicy tylko dumnie wisi "KANCELARIA ADWOKACKA". Jeśli na tym terenie byli pojmowani wyklęci żołnierze, musieli być dręczeni i katowani w piwnicach, nim ich wywieziono i pomordowano. Przewodnik śladami represji komunistycznych w latach 1944-1956 pt: "ŚLADAMI ZBRODNI" katownia ta jest doskonale opisana i udokumentowana zdjęciami podziemi. Dziwne jest to, że tak niewiele się pisze na ten temat. Czyżby posiew zarazy czerwonej nadal działał na tym terenie...?

Jarosław Pązik 28.02.2014 14:51
Może o "cichociemnych" troszkę później, bo muszę "odkurzyć" materiały :). A co do samych "Żołnierzach Wyklętych" to pod linkiem pierwsza część o naszych rodzimych, tomaszowskich: http://www.nadpilickahistoria....6e8a9.html

AK-47 28.02.2014 14:38
Proszę o więcej..... Być może, ja zupełnie przypadkowo trafiłem na cichociemnego który zginął.

stary tomaszowiak 28.02.2014 11:17
A może ten klubik zacznie działać aktywnie i informować o dokonaniach bohaterskich tomaszowian i przemówi o partyzantach poległych z rąk "przyjaciół" niemców w okolicach Tomaszowa . Może tak przy okazji dobrze byłoby aktywniej pomówić na tematy dotyczące wszystkich organizacji partyzanckich działających w Tomaszowie i okolicach. A może ipn-owscy badacze "pisma świętego" zbadają kim byli polegli na próbie przekroczenia Pilicy partyzanci. Może dojdą kim był opisany na pomniku NN partyzant z Warszawy, może opiszą wcześniejsze losy poległego partyzanta T. Kościuka , który w czasie wojny pracował na terenie Fabryki Jedwabiu przy remontach silników do samolotów niemieckich, a przed wojną jak mi wiadomo był mechanikiem samolotowym z Lidzie. Może coś opiszą o dywersji na terenie zakładu i dlaczego znalazł się w Oddziale partyzanckim. Może odszukają nazwiska zdrajcy, który przechwalał się po pijanemu w gospodzie kim jest itd, itd. Tym niech ten klub się też zajmie bo to nasza historia też piekielnie ważna. I to tak bez szczucia na czarny, czerwony. Można pominąć banderowców ukraińskich bo o takowych u nas nic nie wiadomo, ale z Tomaszowa byli żołnierze , którzy przeciwko nim walczyli czy też służyli w wojsku zabezpieczając ich działania .

AK-47 28.02.2014 13:32
Niezły pomysł! Chciałbym się podzielić informacją którą znalazłem ostatnio w jednej z książek. W kościele Św. Jacka przy ul. Freta w Warszawie jest wmurowana tablica pamiątkowa poświęcona 108 cichociemnych spadochroniarzy AK poległych w czasie II wojny światowej. Na poz. 51 czytamy: Porucznik kawalerii Artur Linowski- "KARP" Skok do Polski 1.X.1942r. Aresztowany 2.VII.1943r w Kurzeszynie. Przewieziony do Tomaszowa Maz. zażył truciznę w więzieniu Gestapo. Być może ta informacja istnieje w pamięci tomaszowian ale jeśli nie to może warto przywrócić pamięć o tym odważnym spadochroniarzu? Wszak Cichociemni to była elita elit.

Jarosław Pązik 28.02.2014 14:26
To nie jedyny "cichociemny", który przewinął się przez więzienie w Tomaszowie.

Reklama
Polecane
Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącymTragiczny pożar na ulicy KołłątajaZapraszamy na spotkanie z RzecznikiemHejt, cyberprzemoc i mowa nienawiściSynoptyk IMGW: niedziela przyniesie więcej opadów i burzW niedzielę w Kościele katolickim przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego„Inny punkt widzenia – Wiosenne przebudzenie”
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: BarmanTreść komentarza: Leszek to mój mentor i przyjaciel, to prawda że miał w poważaniu Tomaszów ale ile zrobił dla Rzeczycy!!! Lechu tak trzymaj wszystko omówimy w lesniczówce!Źródło komentarza: Ogórek trzecim wiceprzewodniczącymAutor komentarza: Entliczek pentliczek na kogo ...Treść komentarza: Trumf, trumf, Misia Bela, Misia Kasia, konfacela. Misia A, Misia Be, Misia Kasia, konface.Źródło komentarza: Ogórek trzecim wiceprzewodniczącymAutor komentarza: Wszystko jest na sprzedażTreść komentarza: Toż to ludzie spod brudnej PałyŹródło komentarza: Węgrzynowski ponownie Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Dla "chołoty" JBTreść komentarza: Trzeba … rozłożyć ten naród od wewnątrz, zabić jego moralność… Jeśli nie da się uczynić zeń trupa, należy przynajmniej sprawić, żeby był jako chory ropiejący i gnijący w łożu… Trzeba mu wszczepić zarazę, wywołać dziedziczny trąd, wieczną anarchię i niezgodę… Trzeba nauczyć brata donoszenia na brata, a syna skakania do gardła ojcu. Trzeba ich skłócić tak, aby się podzielili i szarpali, zawsze gdzieś szukając arbitra. Trzeba ogłupić i zdeprawować, zniszczyć ducha, doprowadzić do tego, by przestali wierzyć w cokolwiek oprócz mamony i pajdy chleba.Źródło komentarza: Prezes PiS: Polska potrzebuje planu "Siedem razy tak", m.in. dla inwestycji, wsi i bezpieczeństwaAutor komentarza: MirekTreść komentarza: Gratulacje!Źródło komentarza: Znakomity występ młodych lekkoatletów MKS Tomaszów Mazowiecki.Autor komentarza: StrarzakTreść komentarza: Bravo Kaczor! Też lubię te elektryki, co się tak spektakularnie i długo palą ... Piana Naprzód!Źródło komentarza: Prezes PiS: Polska potrzebuje planu "Siedem razy tak", m.in. dla inwestycji, wsi i bezpieczeństwa
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama