Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 27 lipca 2025 21:25
Reklama
Reklama

„Teatr przeciw wykluczeniu”

Tomaszowski MOK w ostatnim czasie organizuje wiele imprez, w których działania sceniczne stały sie mocnym punktem działalności tej placówki. W manifeście jednego z pierwszych teatrów awangardowych powstałych w Nowym Jorku Living Theatre (czyli "żyjącego teatru") czytamy: "Teatr może wyzwolić twórcze impulsy ludzi. Zmienić atmosferę. Zmienić wartości moralne. Zmienić percepcję. Może skusić, poruszyć, pociągnąć, informować, nakłaniać i otwarcie inspirować".

 

Reklama

Tomaszowski MOK w ostatnim czasie organizuje wiele imprez, w których działania sceniczne stały sie mocnym punktem działalności tej placówki. W manifeście jednego z pierwszych teatrów awangardowych powstałych w Nowym Jorku Living Theatre (czyli "żyjącego teatru") czytamy: "Teatr może wyzwolić twórcze impulsy ludzi. Zmienić atmosferę. Zmienić wartości moralne. Zmienić percepcję. Może skusić, poruszyć, pociągnąć, informować, nakłaniać i otwarcie inspirować". Wiedzą o tym doskonale instruktorzy, nauczyciele, pedagodzy wykorzystujący działania teatralne w pracy edukacyjnej i wychowawczej.

 

Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z wielorakiego oddziaływania teatru na jego widzów, a przede wszystkim uczestników, twórców - tych, którzy sztuki przygotowują i nieustannie czuwają, by proces społecznego dialogu za pośrednictwem sceny nie ustawał. Teatr bowiem jest specyficznym zjawiskiem społecznym, uwikłanym w szereg relacji. Centrum zainteresowania teatru stanowi człowiek - jego konflikty i namiętności. Na tej drodze dochodzi do lepszego zrozumienia problemów moralnych i społecznych.


Wszyscy, którzy wzięli udział w panelu dyskusyjnym zatytułowanym: "Teatr przeciw wykluczeniu", odbywającym sie w ramach VIII Teatraliów w MOK -u mieli okazję poznać różne projekty edukacyjno – artystyczne skierowane do odbiorców różnych środowisk oraz grup o utrudnionym dostępie do kultury. O swoich działaniach w tym zakresie opowiadali: Magdalena Paszkiewicz - tancerka, choreograf i reżyser teatru tańca. Należy do zespołu Teatru Tańca PRO, działającego przy Łódzkim Domu Kultury; Krystian Wieczyński - aktor alternatywnego Teatru Wiczy w Toruniu, mim, pedagog, obieżyświat; Paweł Pawlik - aktor, muzyk, reżyser i instruktor. Jest członkiem specjalizującej się w teatrze ulicznym grupie teatralnej Te-O-Ka działającej przy wrocławskim Centrum Sztuki IMPART, z którą uczestniczy w festiwalach w Polsce i za granicą.


Pani Magdalena współpracowała ze Stowarzyszeniem Chorea przy realizacji międzynarodowego projektu „Oratorium Dance Project” . Jego finałem był w pełni profesjonalny, zadziwiający perfekcją wykonania, spektakl, w którym oprócz profesjonalistów wystąpili amatorzy, reprezentujący trzy grupy wiekowe (dzieci, młodzież oraz dorośli). Oratorium ma także wymiar społeczny, projekt daje nie tylko szansę artystycznego wyżycia się, samokreacji ale wskazuje uczestnikom nowe kierunki, daje im wiarę w siebie i swoje - często skrywane - możliwości.


Instruktorka w swoich działaniach współpracuje z amatorami z różnych grup wiekowych oraz środowisk - młodzieżą z domu dziecka, dorosłymi, m.in. w programie: "Historie być może prawdziwe" realizowanym w ramach "Dotknij Teatru”. Są to projekty, których celem jest kompensacyjne oddziaływanie teatru.


Kolejny zaproszony gość – Krystian Wieczyński zaprezentował wiele działań społecznych i wychowawczych z wykorzystaniem teatru, między innymi: „Lato w teatrze”, „Teatr Polska”, których celem jest rozwijanie potencjału twórczego w młodych ludziach, podtrzymywanie kontaktu, wychodzącego poza schemat szkolno – muzealny, ze światem sztuki – np spektakle w samochodzie, którym można dojechać w każde, najbardziej odległe miejsce.

 

Dowiedzieliśmy sie także o udziale w Programie Kulturalnym „Polska Prezydencja”, polsko-norweskim projekcie „KUMP” poruszającym kwestie dialogu międzykulturowego oraz cyklu happeningów m.in.w Madrycie, Londynie, Mińsku, Kijowie, Moskwie, Tokio i Pekinie. Krystiana Wieczyńskiego mogliśmy obejrzeć w spektaklu „Ja, Dyktator”, który zakończył VIII Teatralia. Przedstawienie powstało w ramach międzynarodowego projektu „Dicta”, komentującego historyczne i aktualne dyktatury europejskie.


Paweł Pawlik – juror tegorocznych Teatraliów - swoją prezentację poświęcił programom edukacji teatralnej i projektowi objazdowego teatru lalkowego, realizowanych przez stowarzyszenie „Akademia Wyobraźni”, którego jest prezesem. Jako aktor, muzyk i instruktor uczestniczył w działaniach zespołu TEART Jacka Zuzańskiego realizując warsztaty międzynarodowe oraz projekty animacji społeczno-kulturalnej we wrocławskich dzielnicach zagrożonych marginalizacją społeczną.


Do panelu zaproszono także Martę Pietrzyk – osobę niepełnosprawną, która mówi o sobie, że jest dziewczyną wychodzącą z cienia. Od jakiegoś czasu bierze ona udział w niekonwencjonalnych formach rehabilitacji w Fundacji Arka w Bydgoszczy i to jest ten moment, kiedy, jak twierdzi, narodziła się na nowo. Pomimo, iż porusza się na wózku uprawia taniec, bierze udział w spektaklach, co daje jej możliwość zaprezentowania swoich jakże nietuzinkowych zdolności.


O tym, że dyskusja była bardzo interesująca niech świadczy wypowiedź jednej z uczestniczek – Martyny Wołoszyn:


Nie spodziewałam się, że wiedza z jaką przyjdzie mi obcować na czwatkowej dyskusji, będzie tak fascynująca. Fascynująca, bo moje nastawienie było raczej sceptyczne: "Kolejna gadanina o teatrze i wymądrzaniu się kto jest lepszy i bardziej się pochwali" - bardzo się myliłam! Spotkałam ludzi pełnych pasji, którzy nie dość, że angażują się w rzeczy wydawało by się niewykonalne (Oratorium na ponad 60 osób, czy jeżdżenie po świecie!!! ze spektaklem, który gra się w starym rozklekotanym busie) potrafią mówić o tym godzinami z ogromną iskrą w oczach. Dzięki nim poczułam, że można!!! Nie trzeba być profesjonalistą, czy mieć góry pieniędzy, żeby robić to, czego się naprawdę pragnie, ale do tego trzeba prawdziwej pasji i szaleństwa. Udowodnili mi, że teatr alternatywny istnieje i ma się dobrze! Mało tego, potrafi wciągnąć w swe sidła ludzi ze środowisk patologicznych, małych miasteczek, wsi, dzieciaki, które są pomijane i wykluczane odgórnie z działań artystycznych. Piękni ludzie, piękne działania i przede wszystkim wielkie, otwarte serca na drugiego człowieka!


Jako moderator panelu chciałabym zaapelować o jego kontynuowanie.Należy bowiem żałować, że zabrakło czasu, z uwagi na koncert Agaty Slazyk z Piwnicy pod Baranami(kolejny punkt programu Teatraliów) na refleksje o działaniach z teatrem związanych choćby Anny Nowak, Janusza Dziubałtowskiego i innych: instruktorów, pedagogów, studentów filii UJK w Piotrkowie Tryb.


Pracownicy tomaszowskiego MOK-U udowodnili, że chcą rozwijać potencjał tego miasta wspierając ludzi tworzących teatr. Chcą dać im miejsce, inspirować do różnych działań, dawać wiarę w możliwość zmiany swojej drogi i świadomego budowania własnej tożsamości.

Lucyna Jakubczyk – moderator panelu „Teatr przeciw wykluczeniu”

 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Reklama

Raport: koszty budowy domu będą nadal rosnąć, ale w przewidywalnym tempie

W ciągu ostatnich 5 lat koszt budowy domu jednorodzinnego wzrósł o połowę - wynika z raportu portalu Extradom.pl. W ocenie ekspertów można się spodziewać wzrostu również w kolejnych kwartałach, ale jego tempo ma być mniejsze i zbliżone do inflacji.Data dodania artykułu: 27.07.2025 11:07
Raport: koszty budowy domu będą nadal rosnąć, ale w przewidywalnym tempie

Na SOR-ach w wakacje więcej pacjentów pijanych i pod wpływem narkotyków

Do szpitalnych oddziałów ratunkowych w wakacje często trafiają pacjenci pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Może to wpływać na komfort innych hospitalizowanych, ale też na pracę personelu. W Wejherowie pijany pacjent skakał po szpitalnym łóżku i zdemolował część podwieszanego sufitu.Data dodania artykułu: 26.07.2025 09:05Liczba komentarzy artykułu: 2
Na SOR-ach w wakacje więcej pacjentów pijanych i pod wpływem narkotyków

Podaż nowych mieszkań spada, ale oferta rynkowa rośnie

W czerwcu, podobnie jak w całym drugim kwartale br., spadła sprzedaż nowych mieszkań w większości największych miast - wynika z raportu portalu RynekPierwotny.pl. Zmniejszyła się również aktywność inwestycyjna firm deweloperskich, co jednak nie zatrzymało wzrostu liczby mieszkań w ofercie.Data dodania artykułu: 24.07.2025 11:37
Podaż nowych mieszkań spada, ale oferta rynkowa rośnie

Producent „Lalki”: podziękowałem TVP za ofertę, ale postanowiłem jej nie przyjmować

Podziękowałem TVP za ofertę i po przeanalizowaniu postanowiłem jej nie przyjmować. Motywacja była wyłącznie biznesowa, myślę, że dostarczę do projektu koproducenta lub koproducentów na lepszych warunkach - wyjaśnił producent i scenarzysta nowej filmowej adaptacji „Lalki” Radosław Drabik.Data dodania artykułu: 22.07.2025 21:05
Producent „Lalki”: podziękowałem TVP za ofertę, ale postanowiłem jej nie przyjmować

W Parlamencie Europejskim słychać głosy krytyki wobec nowego budżetu UE

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca nowego budżetu na lata 2028-34 spotkała się z krytyką ze strony przedstawicieli największych frakcji w PE. Europosłowie Siegfried Muresan (EPL) i Carla Tavares (S&D) zarzucili KE marginalizowanie roli Parlamentu oraz próbę osłabienia kluczowych polityk unijnych - spójności i rolnictwa.Data dodania artykułu: 21.07.2025 14:27
W Parlamencie Europejskim słychać głosy krytyki wobec nowego budżetu UE

Łódzkie/ 21 zabytków z dofinansowaniem na renowację

Ponad 20 zabytków z woj. łódzkiego, w tym głównie kościoły i klasztory, ma przejść remonty i konserwacje przy wsparciu środków z programu „Ochrona zabytków” resortu kultury. Na ten cel w regonie rozdysponowano w sumie przeszło 6 mln zł.Data dodania artykułu: 21.07.2025 13:44
Łódzkie/ 21 zabytków z dofinansowaniem na renowację

Gawkowski: rekonstrukcja rządu w środę i czwartek - powstaną dwa duże resorty; jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę

W środę i czwartek nastąpi rekonstrukcja rządu, powstaną dwa nowe duże resorty: jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę - poinformował w poniedziałek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jeszcze dziś ma się odbyć spotkanie liderów ugrupowań koalicyjnych.Data dodania artykułu: 21.07.2025 13:20
Gawkowski: rekonstrukcja rządu w środę i czwartek - powstaną dwa duże resorty; jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę

Kaczyński o Braunie: uderza w nasze najbardziej elementarne interesy

Negowanie Holokaustu to haniebne kłamstwo historyczne - powiedział w niedzielę w Lublinie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem to, co robi Grzegorz Braun jest uderzeniem w nasze najbardziej elementarne interesy, niszczy nasze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.Data dodania artykułu: 20.07.2025 17:22
Kaczyński o Braunie: uderza w nasze najbardziej elementarne interesy
Reklama

Polecane

Parada Oszustów. Jak się w Tomaszowie "kiwa" nie tylko wyborców

Parada Oszustów. Jak się w Tomaszowie "kiwa" nie tylko wyborców

Chyba jestem jedyną osobą w naszym mieście, która potrafi bez ogródek pokazywać kulisty lokalnej polityki. Przyjaciół mi to nie przysparza, a fakty, które opisuję, często demaskują ludzi, którzy na co dzień starają się budować swój własny obraz na bazie kłamstw. Tytuł felietonu zaczerpnąłem z serialu, jaki powstał w czasach słusznie minionych, którego opowiadającym historię słynnych oszustw narratorem, był Piotr Fronczewski,. Tym razem jednak nie będzie o eleganckich i luksusowych limuzynach, kosztownej biżuterii, czy partiach szachów, rozgrywanych za pomocą listów poleconych. Chociaż z szachami może i ta historia mieć co nieco wspólnego. Z tym, że większość występujących na szachownicy figur, to niestety warte zbicia pionki.Data dodania artykułu: Wczoraj, 11:24 Liczba komentarzy: 3 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 6
Podpisano umowę na budowę Branżowego Centrum Umiejętności

Podpisano umowę na budowę Branżowego Centrum Umiejętności

W czwartek, 24 lipca 2025 roku, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim, podpisano umowę na budowę Branżowego Centrum Umiejętności (BCU) przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Jana Pawła II, czyli popularnej samochodówce. Całkowita wartość inwestycji to 23 886 600 złotych, z czego 9 111 197 zł pochodzi z dofinansowania w ramach Krajowego Planu Odbudowy. W wyniku przeprowadzonego przetargu wykonawcą prac została firma LK Inwest z Wrocławia. Pomimo krótkiego terminu realizacji – do końca 2025 roku – prezes firmy, Krzysztof Łuksza, zapewnił, że inwestycja zostanie ukończona w terminie. Powstanie Branżowego Centrum Umiejętności to jedno z najważniejszych przedsięwzięć oświatowych w naszym regionie.Data dodania artykułu: 25.07.2025 17:48 Liczba komentarzy: 4
IMGW podwyższa alerty dla kolejnych regionówPrzed lechistami ostatni tydzień przygotowań przed startem nowego sezonu.Parada Oszustów. Jak się w Tomaszowie "kiwa" nie tylko wyborców„Utrata równowagi”  w ramach cyklu Kultura DostępnaPrzystań, rzeka, saksofon i.., Dave Bo...Szukają lekarzy... na gwałtTeatr na Zamku zaprasza w najbliższa niedzielęPodpisano umowę na budowę Branżowego Centrum UmiejętnościKorekta rozkładu MZK, trasy objazdowe autobusów w związku z zamknięciem mostu na rzece PilicyZapraszamy na uroczystość 81. Rocznicy Wybuchu Powstania WarszawskiegoRafał Pacześ - ProkuraTOUR'a  w Helios na Scenie24 lipca Policja obchodzi swoje święto; kim jest statystyczny funkcjonariusz?
Reklama
Reklama
Reklama
Mieszkańcy skarżą się na uciążliwy hałas z firmy "Mordaka". Co na to przedsiębiorca?

Mieszkańcy skarżą się na uciążliwy hałas z firmy "Mordaka". Co na to przedsiębiorca?

Mieszkańcy Wąwału od dłuższego czasu skarżą się na uciążliwość działających tam firm. Piszą skargi do różnych instytucji, władz gminy wiejskiej Tomaszów. Nie ukrywają też, że czują się bezsilni, bo nikt na nie właściwie nie reaguje. Urzędy twierdzą, że nie mają odpowiednich narzędzi kontrolnych. Władze gminy pozostają właściwie bierne, a to na nich spoczywa główna odpowiedzialność. Trudno bowiem obwiniać przedsiębiorcę, że prowadzi działalność, zatrudnia ludzi, płaci podatki, zarówno te lokalne, jak i krajowe. Gmina ma w nich także swój udział. Z tym, że ta sama gmina równocześnie zezwala na budowę kolejnych budynków mieszkalnych, przekształca tereny rolne w osiedla mieszkaniowe, Zapomina przy tym, że ludziom, którzy się tu osiedlają powinno się zapewnić właściwą jakość życia. Wyjaśnienia, że każdy kupuje działkę i inwestuje na własne ryzyko są nie do przyjęcia. Dotyczy to zresztą nie tylko uciążliwości związanych z działalnością gospodarczą, ale też dostępności do mediów, dróg itd. Wśród firm na które najbardziej uskarżają się obecnie mieszkańcy, należy betoniarnia pana Mordaki. Jednak ich niepokój budzą także plany budowy kolejnych firm, w tym przetwórstwa mięsnego.
Zapraszamy do Kina Konesera: Prosta historia

Zapraszamy do Kina Konesera: Prosta historia

Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama