Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 lipca 2025 21:56
Reklama
Reklama

Tomaszowska Karta Dużej Rodziny została przyjęta

Rozpoczęła się sesja Rady Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim. Po przyjęciu proponowanego porządku obrad oraz protokołu z poprzedniego posiedzenia przystąpiono do punktów merytorycznych.

Reklama

 

Na początek trafiło sprawozdanie z wykonania budżetu Tomaszowa Mazowieckiego w pierwszym półroczu 2013 roku.  Punkt referowała Skarbnik Miasta Barbara Koścista. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Kowalczyk odczytał opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, natomiast Stanisława Lis zaprezentowała opinię Komisji Rewizyjnej RM. Punkt typowo techniczny, nie wzbudził emocji radnych. 

 

Kolejny punkt obrad to nadanie nazwy ulicy dotąd występującej pod nazwą Bulwary. Od dzisiaj będzie ona nosić miano księdza Stanisława Grada. Wnioskodawcami nadania nazwy ulicy byli radni Henryk Dworczak oraz Wiesław Pawłowski. Na sali obrad licznie zgromadzili się księża i proboszcze tomaszowskich parafii. Uchwałę przyjęto jednogłośnie, chciaż radni Tomasz Trzonek oraz Krzysztof Barański ostentacyjnie opuścili salę obrad. 

 

Głos zabrał poseł Marcin Witko, który pochwalił inicjatywę radnych i przypomniał tłumy tomaszowian biorące udział w pogrzebie księdza infułata. Ogłoszono krótką przerwę techniczną 

 

Wznowiono obrady. Teraz radni zadecydują o sprzedaży w drodze bezprzetargowej nieruchomości stanowiącej własność Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki, położonej w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Warszawskiej. Teren nie ma dostępu do drogi publicznej i przylega bezpośrednio do terenów, na których zbudowane ma zostać centrum handlowe funkcjonujące pod umowną nazwą "Galerii Mazovia". Z wnioskiem o s przedaż wystąpiła spółka - własciciel terenu. Obecni na sali radni przyjęli projekt uchwały. 

 

Po głosowaniu, na wniosek radnych Platformy Obyatelskiej, uczczono symboliczną minutą ciszy zmarłego w poniedziałek premiera Tadeusza Mazowieckiego. Jacek Kowalewski przy okazji przypomniał pobyt byłego premiera w Tomaszowie w związku z przyznaniem mu orderu Ecce Homo

 

Podjęcie uchwały w sprawie zwolnienia z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości położonej w Tomaszowie Maz. przy ul. Warszawskiej nr 47a oraz wyrażenia zgody na obciążenie odpłatną służebnością przejazdu i przechodu nieruchomości położonej w Tomaszowie Maz. przy ul. Warszawskiej nr 47. Jest to teren przy skrzyżowaniu z ulicą Szeroką 

 

- Jest to przykład złego działania wobec nieruchomości samorządowych poprzednich władz miasta - stwierdził Jacek Kowalewski. - Gdybyśmy tę działkę sprzedawali jako gotową pod zabudowę wzięlibyśmy za nią zdecydowanie większe pieniądze. 

 

Urząd Miasta przygotował nowe uchwały w sprawie  „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki na lata 2014 – 2018” oraz zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony. Wprowadzają one sporo istotnych zmian w gospodarowaniu majątkiem miasta. Zmniejszony zostanie poziom wzrostu stawek czysnszu oraz bonifikaty związane z wykupem mieszkań. 

 

Oba projekty wzbudzały sporo emocji i ożywione dyskusje w trakcie obrad komisji problemowych Rady Miejskiej. My także do szczegółów uchwały powrócimy w najbliższym czasie. 

 

Kolejny punkt to podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego do zawierania w imieniu Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki porozumień międzygminnych dotyczących realizacji zadań z zakresu oświaty. 

 

Radni zajęli się uchwałą w sprawie wprowadzenia w Tomaszowie Mazowieckim programu działań na rzecz rodzin wielodzietnych pod nazwą „Tomaszowska Karta Dużej Rodziny 3+”. Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały. 

 

Radny Kowalewski pytał o koszty wprowadzenia programu przygotowanego i złożonego w formie obywatelskiej przez tomaszowski klub Stowarzyszenia Republikanie. Referująca temat Wanda Rybak podkreślała otwarty katalog usług i ulg dla rodzin wielodzietnych. 

 

Wacława Bąk zaniepokoiła się szacunkowymi danymi dotyczącymi kosztów programu. - Proszę o ustne zapewnienie, że uchwała wejdzie  w życie niezaleznie od kosztów, jakie będzie ona generowała. - Wstępne koszty szacuje się na około 30 tysięcy w skali roku. Arkadiusz Gajewski natomiast podkreślił znaczenie inicjatywy obywatelskiej. 

 

Na wątpliwości radnych odpowiedział Waldemar Wendrowski, który nie krył zdziwienia, że dwa lata po dokonaniu w Polsce spisu powszechnego nie ma żadnych zagregowanych danych statystycznych w dyspozycji GUS, któymi urząd mógłby się posłużyć szacując rezeczywisty rozmiar programu.

 

- Uchwała otwiera drogę do zmiany wielu innych uchwał, jak chociażby tej dotycżacej odpłatności za żłobki i przedszkola

 

Prezydent Rafała Zagozdon zaapelował o włączenie się do programu osoby prywatne -  Szukamy sprzymierzeńców, którzy wspólnie z nami będa program realizować.  Radni projekt uchwąły przegłosowali jednogłośnie. 

 

 

 

 

W dalszej kolejności przyjęto bardzo ważny dla miasta projekt uchwały w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Tomaszowa Mazowieckiego. Dotąd aktywność w tym względzie zarówno samych tomaszowian, jak i organizacji społecznych była znikoma. 

 

Gajewski dopytywał dlaczego w uchwale o konsultacjach nie ma wpisanego Rzecznika Praw Konsumentów, który wielokrotnie pokazywał, że jest przydatny i pożyteczny w tym zakresie. Kiedy dyktował stosowną poprawkę, prawnik urzędu stanowczo stwierdził, że to byłoby nielegalne. Ostatecznie radny poprawkę wycofał, zaznczając, że nie wpełni go to przekonuje i do sprawy należy wrócić

 

Rada wyraziła zgodę na zawarcia porozumienia międzygminnego dotyczącego przejęcia przez Gminę Miasto Tomaszów Mazowiecki prowadzenia gminnego transportu zbiorowego w zakresie przewozu osób i bagażu komunikacją autobusową na terenie Gminy Inowłódz. 

 

Podjęto uchwały w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego dotyczącego przeprowadzenia badań funkcjonowania komunikacji miejskiej na terenie gmin: Gmina Miasto Tomaszów Mazowiecki, Gmina Tomaszów Mazowiecki, Gmina Wolbórz, Gmina Ujazd, Gmina Lubochnia, Gmina Inowłódz oraz w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych na terenie Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków. Przyjęto też „Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego w Tomaszowie Mazowieckim”. 

 

Prezydent zaproponował aby stawki podatku od nieruchomosći wzrosły w przyszłym roku o niespełna 1%. W skali całego budżetu oznacza to wpływy wyższe o około 200 tysięcy złotych. 

 

- Faktycznie trzy lata temu,w łonie rady powstał consensus, że podatki powinniśmy podnosić co roku o poziom inflancji - mówił Arkadiusz Gajewski. - Z tym, że w międzyczasie dokonaliśmy znaczącej skokowej podwyżki oraz szeregu podwyżek kroczących. Może warto się wreszcie zatrzymać i do tego zachęcam wszystkich radnych. Skoro podwyżka ma charakter tak niewielki, to nic nie stoi na przeszkodzie byśmy teraz odpuścili i pokazali mieszkańcom, że potrafimy nie przyjąć propozycji podwyżek Pana Prezydenta, a w to miejsce choćby racjonalizować wydatki miasta, zachowując się w ten sposób prospołecznie i ciągle bardzo racjonalnie.

 

Gajewski złożył też wniosek w imieniu Platformy Obywatelskiej o utrzymanie stawek podatków na dotychczasowym poziomie. Przeciwny wnioskowi był Ryszard Goździk. Między radnymi wywiązała się krótka dyskusja. Szefa tomaszowskiej Platformy poparł Jacek Kowalewski. Radna Wacława Bąk poprosiła o kilka minut przerwy. Przed przerwą głos zabrał prezydent Rafał Zagozdon. Bronił proponowanego projektu uchwały.

 

Wydaje się, że tomaszowska Platforma Obywatelska wraca do swoich prorynkowych i gospodarczych korzeni, stawiając na rozwój przedsiębiorczości i obniżanie kosztów działalności. Przy okazji radni PO podkreslili swoją opozycyjność w stosunku do urzędującej ekipy Rafała Zagozdona. 

 

Po przerwie, Jacek Kowalewski zaatakował prezydenta Zagozdona o nikłe wykorzystanie funduszy unijnych, przywołując dane z Piotrkowa Trybunalskiego. Zdaniem Krystyny Wilk obowiązek płacenia podatków mieści się w pojęciu patriotyzmu. 

 

Ostatecznie wniosek Gajewskiego przeszedł pomyślnie poprzez nieuchwalenie nowych stawek podatkowych. Za pozostawieniem stawek na dotyczasowym poziomie głosowali radni Platformy Obywatelskiej (Gajewski, Kowalewski, Zdonek, Żegota, Batorska, Wilk) oraz dwoje radnych PiS (Wacława Bąk oraz Wiesław Pawłowski). Siedmiu radnych wstrzymało się od głosu. 

 

W kolejnych dwóch punktach obrad z uczestnictwa w komisji Oświaty, Kultury i Sportu zrezygnował Jacek Kowalewski. Radny postawił wejść w skład Komisji Rewizyjnej. Wywiązała się krótka dyskusja, którą wywołał radny Krzysztof Batorski, pytając czemu Kowalewski chce zmienić komisję. Odpowiedział mu ostro Krzysztof Kuchta, który zwrócił Batorskiemu uwagę, że sam w posiedzeniach nie uczestniczy a pracą obciązeni są pozostali członkowie. Gajewski dodał, że pytanie jest nie na miejscu, ponieważ radny ma prawo wyboru komisji w jakiej chce pracować a Jacek Kowalewski  się do tego właśnie kontrolnego gremium nadaje. 

 

Radni zapoznali się z informacją o stanie realizacji zadań oświatowych przez Gminę Miasto Tomaszów Mazowiecki za rok szkolny 2012/2013. W dyskusji brali udział Tomasz Zdonek, Cezary Żegota i Krzysztof Kuchta. Radny PiS zwrócił uwagę na brak bazy sportowej w szkołach położonych "za Pilicą". 

 

Dwa kolejne punkty obrad dotyczyły złożenia obowiązkowych oświadczeń majątkowych. 

 

Interpelacje i wnioski radnych rozpoczął radny Jacek Kowalewski. Radny przygotował kilkustronnicowe wystąpienie. Miało ono się zakończyć wnioskiem o obniżenie wynagrodzenia Rafałowi Zagozdonowi o kwotę 3 tysięcy złotych. Wniosek został jednak wycofany i ostatecznie przerodził się w apel o dobrowolne obniżenie pensji, o które miałby wystąpić sam prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. W czasie, kiedy Kowalewski czytał swoje uzsadnienie na sali pozostało już tylko 12 radnych

 

Prezydent Rafał Zagozdon chyba po raz pierwszy w tej kadencji podszedł do mównicy, by odpowiedzieć radnemu. Wystąpienie - ripostę miał przygotowaną wcześniej.  

 

- Radnego nie popiera nawet macierzysta partia - mówił. - Siła argumentów użytych przez Jacka Kowalewskiego polega na wypaczaniu rzeczywistości. - Zagozdon wytknął Kowalewskiemu, że nie jest mieszkańcem Tomaszowa Mazowieckiego ale zamieszkuje w Karolinowie. 

 

W starciu dwóch panów lepiej wypadł Prezydent. To zasługa głównie wiceprzewodniczącej Krystyny Wilk, która Kowalewskiemu kilkakrotnie przerywała. 

 

Po bardzo ostrej polemice radnego Kowalewskiego z Prezydentem Zagozdonem zakończonym stwierdzeniem radnego Kowalewskiego, że skoro jest tak dobrze zdaniem Prezydenta to czemu jest tak źle głos zabrał Przewodniczący PLatformy Arkadiusz Gajewski. STwierrdził, że stanowisko Jacka Kowalewskiegi i same propozycje odnośnie wynagrodzenia nie są stanowiskiem ani klubu radnych ani tomaszowskiej PO. Częścargumentów ocenił jako trafne, a częśc jako zniekształcone. i że czasami dobre chęci prowadzą nas na manowce i tak należy ocenić inicjatwę radnego, Prezydent masz też na koncie wiele dobrych dokonań i zasług, które PO docenia i widzi. Taka ocena komkleksowa jest dopiero sprawiedliwa i pełna.  

 

Wystąpienia Kowalewskiego i Zagozdona skrytykowała Wacława Bąk - Panowie się przygotowali na wielostronnicowe wystąpienia z których nic nie wynika. Panowie wmieszliście nas w coś, w czym nie chcemy uczestniczyć. Nie marnujmy czasu na rzeczy, z których nic nie wynika. 

 

Do merytoryki punktu obrad powócił Krzysztof Kuchta, który zapytał o przetarg na wywóz śmieci a także poprosił o nadzór nad firmą wykonująca modernizację sieci kanalizacyjnej . Podziękował też za organizację koncertu filharmoników łódzkich. 

 

Wacława Bąk pytała o jaskrawo zielone pojemniki na zużytą odzież ustawiane wzdłuż głównych ciągów komunikaycjnych miasta. 

 

 

 

 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

05.11.2013 13:35
A niby co ja mam z tej tabelki czy tabelek, żebym miał dbać o notowania? Już jednego na tym portalu zniechęcono do pisania bo był bardziej aktywny (multi99), więc być może będzie trzeba odpuścić sobie wszelką dobrowolną i charytatywną działalność. Ot taka tomaszowska "normalka", piszesz/mówisz/działasz - źle, nic nie robisz też źle...

Reklama
Widukind 05.11.2013 13:15
Widocznie coś przeszkodziło, może coś dlaczego używam nick'a i się nie rejestruję. Ci na których mi zależy i tak znają mnie z imienia i nazwiska, ale Ty Przyjacielu idziesz dość populistyczną drogą dbając chyba bardziej o notowania w tabelce niż o realia i prawdę. Pamiętaj , że poza Tobą istnieją jeszcze inni ludzie którzy czasem coś robią , a niekoniecznie się z tym afiszują.

Dagobert 05.11.2013 12:55
Liczy się każdy człowiek , tylko komuna zapominała o jednostce działając dla MAS i co z tego wyszło?

05.11.2013 12:36
Po pierwsze nie taki młody :) A po drugie skoro taki byłeś i jesteś zorientowany w sprawie to co przeszkodziło iść na sesję gdzie uchwała była głosowana (albo i wczesniej na komisje) i wspomnieć o swoich wątpliwościach i argumentach za innym kształtem uchwały?

Widukind 05.11.2013 12:25
Młody człowieku ! Gdybyś patrzył nieco dalej niż koniec Twojego nosa , być może wiedziałbyś jak wyglądała pierwsza wersja projektu tej uchwały. Gdybyś trochę orientował się w statystyce wiedziałbyś , że uchwała w okrojonym przez radnych zakresie dotyczyć będzie jedynie ok 40 % rodzin przez okres dłuższy niż 5 lat, zaś około 15 % dużych rodzin z tego dobrodziejstwa nie będzie miała jakiejkolwiek szansy skorzystać . Mało tego w momencie kiedy zaczną się duże wydatki , matura studia etc duża rodzina przestanie być wspomagana. W przeciwieństwie do Ciebie ja sprawą zajmuję się od lat 5 i również sygnowałem zgłoszenie projektu uchwały. Również ja 5 lat temu przyniosłem ideę Karty dużych rodzin do Tomaszowa zaś trzy i pól roku temu w obecności Panów Posłów i Radnych zgłosiłem taką inicjatywę. Gdybyś więcej nad tą uchwałą pomyślał być może zauważyłbyś jej wady, ale jak Ci już napisałem łatwiej jest klaskać niż myśleć. Jeżeli masz co do tego wątpliwości spytaj Mariusza o historię tej uchwały.

01.11.2013 13:56
Mówię Ci zagraj w toto a trafisz na pewno :) Wcale nie jestem zwolennikiem tej władzy, co chyba od zawsze było na tym portalu widoczne ale uważam że każdy krok do przodu to dobry krok. Na pewno lepszy niż stanie w miejscu.

widukind 02.11.2013 14:36
Szczególnie wtedy gdy stoi się na krawędzi przepaści. Poza tym Kolego rzeczywiście piszesz dużo i to, sądząc po statystykach bardzo się czytającym podoba, jednak twoje wpisy są dla wielu tak "politycznie poprawne" ,że trącą lizusostwem. Jeśli zaś chodzi o totolotka przy którym się tak upierasz , to mimo iż nie gram sytuacja cytowana niżej dotyczy mnie osobiście i kilku znanych mi osób, nie obrażaj więc nas piszą , że należymy do nieprzewidywalnego extremum.

03.11.2013 04:39
Ta, jasne, nawet dla 3-4 osób warto wszystko powywracać. A na poważnie - zaangażowałem się w tę sprawę od początku do końca, złozyłem podpis wraz z rodziną i pomimo że ewentualne profity z tej uchwały raczej nigdy mnie nie będą dotyczyły, poświęciłem dla niej swój czas. Także nie opowiadaj mi tutaj Kolego że mam zamiar kogokolwiek obrażać lub już to zrobiłem.

Widukind 01.11.2013 12:45
Prawo i uchwałodawstwo polega na przewidywaniu nawet ekstremalnie rzadkich sytuacji i objęcie ich wszystkich literą prawa. W tym wypadku Radni podobnie, jak posłowie w Sejmie ,wykazali się brakiem przewidywania nawet najprostszych możliwych zdarzeń. Tłumaczenie nazajutrz po podjęciu uchwały, że można ją nowelizować jest dowodem braku zdolności przewidywania, ergo braku mózgu. Używanie mózgu może być dla niektórych bolesne chociaż generalnie przynosi pewien pożytek.

I TAK TRZEBA 31.10.2013 21:39
Uważam ,że K. Barański i Trzonek pokazali to , czego inni radni obawiają się pokazać publicznie!, chociaż myślą podobnie.

Ale numer 31.10.2013 10:50
Kolega Prezydent zaapelował , żeby zrobić zrzutę na nową uchwałę , bo podatki muszą być na pensję jego i kolesi , również tych którzy sobie poszli ( dyrektora Domu dziecka z dzieckiem kolegi prominenta ).

Reklama
WULFSTAN 31.10.2013 10:37
Nie wiecie czy radni Trzonek i Barański na zawsze sobie poszli, ale byłoby fajnie?

Widukind 31.10.2013 08:38
Z czego się Państwo cieszycie ? Z tego , że radni z dobrego projektu zrobili kastrata? Ta uchwała jest warta dokładnie tyle ile radni wraz z całym Urzędem . Pisałem przecież , że dadzą tak , aby nic nie dać. I proszę jeżeli rodzina będzie wychowywać nawet 3 dzieci urodzonych co 6 lat nie dostanie żadnej ulgi. To jest karta dużych rodzin w wersji tomaszowskiej - kosmiczna bzdura. Może się również zdarzyć sytuacja , że po urodzeniu 2 dzieci będzie 18 lat przerwy i matka urodzi następnych dwoje dzieci i co? I figa, mimo czworga dzieci. Ale tego rozumy naszych włodarzy i radnych nie ogarniają.

Aureliusz Ambrozjusz 31.10.2013 10:28
Faktycznie może być taka sytuacja. Jedno dziecko na studiach, drugie zdaje maturę, a dwoje jeszcze w becikach i ...' sie nie należy'. Dziękujmy zatem" Ich Przenikliwością Radnym" ( WIEMY, KTÓRZY TAK NA KOMISJI BUDŻETU I FINANSÓW, DBALI O MIEJSKIE DOCHODY ) WSTYD!!!!

otwórzcie darmozjady oczy 30.10.2013 23:01
może Kowalewski przesadza tam ileś, ale mówi to co ludzie mówią na ulicach na mieście i co czują - może się trzeba przejść trochę po mieście i porozmawiać

Ciekawe... 30.10.2013 22:39
... co Pan prezydent odpowiedziałby "meldunkowym" tomaszowianom, którzy z powodu braku jakichkolwiek lokalnych perspektyw nie mieszkają w Tomaszowie?

Pytanko... 30.10.2013 22:29
To smutne, że wiceprezydent Wendrowski po dwóch latach spisu powszechnego nie zdobył się na inicjatywę zdobycia danych po spisowych GUS. Pytanie brzmi: Na podstawie jakich danych tomaszowscy prezydenci podejmują jakiekolwiek decyzje?

KIKI 31.10.2013 07:56
A to był jakiś spis ludności w naszym mieście? Bo ja żadnego rachmistrza spisowego na oczy nie widziałam ...

p 31.10.2013 10:12
Chyba pan nic nie zrozumiał, tych danych się nie da zdobyć, bo GUS ich nigdzie nie opublikował. Po to się robi spisy powszechne, żeby gminy nie musiały, i tak marnych dochodów, wydawać na robienie własnych spisów.

ruszyć się trzeba 01.11.2013 09:10
Piotrków i trochę inicjatywy, bo jak się siedzi w biurze to nic z tego nie będzie

szok w majtkach 30.10.2013 22:06
Radni potrafią odrzucić preziowi podwyżki podatków? nie do wiary rzeczy

Reklama

Opinie

Igor MatuszewskiIgor Matuszewski

Radni Koalicji Obywatelskiej oceniają ludzi przez pryzmat własnego... Ja. Tropią, donoszą i robią dużo szumu wokół samych siebie. Często poniżają inne osoby w internecie, podważają zaufanie, naruszają dobra osobiste

Donos jaki, złożyli na prezydenta Marcina Witko, radni tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej, żyje od kilku miesięcy, niejako własnym życiem. Postępowanie wyjaśniające, jak już wcześniej informowaliśmy, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Śledczy wciąż proszą o dosyłanie nowych dokumentów, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że albo brak im podstawowej wiedzy, albo też przepisują literalnie fragmenty doniesienia. W dokumentach i pismach mylą firmy, a nawet województwa. Trudno się dziwić, bo gołym okiem widać, że "afera" nakręcana jest politycznie. Problem jest bardzo poważny, bo nie dotyczy tylko Prezydenta Marcina Witko. Okazuje się bowiem, że grupka lokalnych działaczy, w akcie politycznej lub osobistej zemsty, może jechać do współpracowników Ministra Bodnara, którzy następnie zarządzą "śledztwa" na zlecenie swoich partyjnych kolegów, w stosunku do dowolnej osoby. W ten sposób można rozpocząć pogoń za królikiem. Reszty dokonają zaprzyjaźnione media. Za kilka lat, sprawa zostanie zapewne umorzona, ale komuś zostanie zniszczone życie. I to w sensie bardzo dosłownym. W ten sposób potraktowano wcześniej Grzegorza Haraśnego, oraz Tadeusza Adamusa. Obaj politycy Platformy, zostali zaszczuci przez swoich kolegów i "dziennikarzy". Zarówno dla jednego, jak i drugiego zakończyło się to śmiercią.
Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
Reklama

Trwają rozmowy ws. połączenia partii PO, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej

Rzeczniczka klubu KO Dorota Łoboda potwierdziła w Studiu PAP, że trwają rozmowy mające na celu połączenie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej. Nie ma między nami znaczących różnic programowych, po połączeniu partia mogłaby funkcjonować pod nazwą Koalicja Obywatelska - dodała.Data dodania artykułu: 14.07.2025 17:00
Trwają rozmowy ws. połączenia partii PO, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej

57,8 proc. Polaków popiera przywrócenie kontroli na granicach z Niemcami i Litwą

57,8 proc. Polaków popiera decyzję rządu o czasowym przywróceniu kontroli na granicach z Niemcami i Litwą – wynika z najnowszego sondażu Opinia24 przeprowadzonego na zlecenie RMF FM. Decyzję tę krytycznie oceniło 10,2 proc. respondentów.Data dodania artykułu: 14.07.2025 11:08
57,8 proc. Polaków popiera przywrócenie kontroli na granicach z Niemcami i Litwą

Prezes UOKiK: w 2025 r. z tytułu kar przedsiębiorcy wpłacili do budżetu ponad 160 mln zł

Od początku 2025 r. przedsiębiorcy wpłacili do budżetu państwa ponad 160 mln zł w formie kar, które nałożył na nich UOKiK - poinformował PAP prezes Urzędu Tomasz Chróstny. W 2024 roku UOKiK nałożył kary w wysokości blisko 1 mld zł.Data dodania artykułu: 14.07.2025 10:52
Prezes UOKiK: w 2025 r. z tytułu kar przedsiębiorcy wpłacili do budżetu ponad 160 mln zł

Politycy PiS: po wyborach parlamentarnych w 2023 r. w PiS nastąpiła ewolucyjna zmiana pokoleniowa

Po wyborach parlamentarnych w 2023 r. zarówno w partii jak i w strukturze klubu PiS nastąpiła zmiana pokoleniowa, która odbywa się w sposób spokojny, ewolucyjny, nie na zasadzie „szarpanin” w ugrupowaniu - podkreślają w rozmowie z PAP politycy Prawa i Sprawiedliwości.Data dodania artykułu: 13.07.2025 12:21
Politycy PiS: po wyborach parlamentarnych w 2023 r. w PiS nastąpiła ewolucyjna zmiana pokoleniowa

Psychologia znów najpopularniejszym kierunkiem na Uniwersytecie Łódzkim - 15 chętnych na miejsce

Psychologia znów była najpopularniejszym kierunkiem wybieranym przez przyszłych studentów podczas tegorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Łódzkim. O jedno miejsce na tym kierunku ubiegało się blisko 15 osób. Popularne były też biologia kryminalistyczna i filologia angielska.Data dodania artykułu: 12.07.2025 15:42
Psychologia znów najpopularniejszym kierunkiem na Uniwersytecie Łódzkim - 15 chętnych na miejsce

Minister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej

Dokonana 80. lata temu przez sowietów na Polakach tzw. Obława Augustowska, w której zginęło ponad 600 działaczy podziemia niepodległościowego, była największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej - oceniła minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.Data dodania artykułu: 12.07.2025 15:38
Minister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej

NFOŚiGW: w nowym „Czystym Powietrzu” zawarto umowy na 100 mln zł

Od startu nowej edycji programu „Czyste Powietrze” zawarto umowy na 100 mln zł - podał PAP wiceszef NFOŚiGW Robert Gajda. W ciągu trzech miesięcy złożono 14 tys. kompletnych wniosków o dotacje; do prokuratury i policji trafiło prawie 300 zgłoszeń ws. potencjalnych nadużyć wobec beneficjentów programu - dodał.Data dodania artykułu: 12.07.2025 10:26
NFOŚiGW: w nowym „Czystym Powietrzu” zawarto umowy na 100 mln zł

Sondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.

W lipcu największym poparciem cieszy się KO - 28 proc., na drugim miejscu znalazło się PiS z poparciem 27 proc., a na trzecim - Konfederacja, na którą głos chce oddać 12 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS.Data dodania artykułu: 11.07.2025 21:31Liczba komentarzy artykułu: 1
Sondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.
Reklama

Polecane

Harry Potter  Mini Maraton cz. 3-4Zapraszamy do kina na leżakachLetnie spotkania informacyjne o KSeFSłodka Niedziela w SkansenieRusza remont betonowego odcinka trasy S8 – od poniedziałku utrudnienia34. pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze pod hasłem „Jesteśmy nadzieją”Dietetyczka: w wakacje łatwiej zadbać o zdrowie i sylwetkęMinister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowejKamil Cyran odchodzi z LechiiGrad bramek na NowowiejskiejKoncert zespołu Arete - Letnia Scena ArtystycznaSondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.
Reklama
Reklama
Reklama
Radni KO mają tylko jeden cel polityczny. Dopaść Marcina Witko

Radni KO mają tylko jeden cel polityczny. Dopaść Marcina Witko

Donos jaki, złożyli na prezydenta Marcina Witko, radni tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej, żyje od kilku miesięcy, niejako własnym życiem. Postępowanie wyjaśniające, jak już wcześniej informowaliśmy, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Śledczy wciąż proszą o dosyłanie nowych dokumentów, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że albo brak im podstawowej wiedzy, albo też przepisują literalnie fragmenty doniesienia. W dokumentach i pismach mylą firmy, a nawet województwa. Trudno się dziwić, bo gołym okiem widać, że "afera" nakręcana jest politycznie. Problem jest bardzo poważny, bo nie dotyczy tylko Prezydenta Marcina Witko. Okazuje się bowiem, że grupka lokalnych działaczy, w akcie politycznej lub osobistej zemsty, może jechać do współpracowników Ministra Bodnara, którzy następnie zarządzą "śledztwa" na zlecenie swoich partyjnych kolegów, w stosunku do dowolnej osoby. W ten sposób można rozpocząć pogoń za królikiem. Reszty dokonają zaprzyjaźnione media. Za kilka lat, sprawa zostanie zapewne umorzona, ale komuś zostanie zniszczone życie. I to w sensie bardzo dosłownym. W ten sposób potraktowano wcześniej Grzegorza Haraśnego, oraz Tadeusza Adamusa. Obaj politycy Platformy, zostali zaszczuci przez swoich kolegów i "dziennikarzy". Zarówno dla jednego, jak i drugiego zakończyło się to śmiercią.
Kamil Cyran odchodzi z Lechii

Kamil Cyran odchodzi z Lechii

To koniec pewnej ery. Po niemal 15 latach w zielono-czerwonych barwach z Lechią Tomaszów Mazowiecki żegna się Kamil Cyran – zawodnik, który przez lata był symbolem wierności, oddania i piłkarskiej pasji. Jego historia to coś więcej niż statystyki – to serce, charakter i tysiące minut walki dla tomaszowskiego klubu.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama