Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 lipca 2025 04:25
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Spotkanie z aniołami w tle

Z całą pewnością miło spędziły piątkowy wieczór osoby, które zdecydowały się odwiedzić wczoraj piwnicę klubu „6x9”. Spotkanie promocyjne najnowszej książki Edwarda Wójciaka wypełniło salę po brzegi. Muzycznie ubarwił je łódzki aktor, pieśniarz i autor tekstów, Jacek Bieleński.

 

Reklama

„Piętno Anioła” to piąta książka w dorobku pisarskim Edwarda Wójciaka. Równocześnie jest czwartą, której bohaterem jest Filip Krawiec. Tym razem autor żegna się ze swoim literackim przyjacielem, chociaż jak sam podkreśla, nie uśmierca go w finale powieści. Postać ta mimo, że jest całkowicie fikcyjną, stanowi w pewnym stopniu alter ego samego Wójciaka ale nie jego samego. Jest on kompozycją cech charakteryzujących też grupę najbliższych przyjaciół pisarza z lat młodości, spędzonych w Tomaszowie. Miasto jest też scenerią pierwszej książki cyklu.

 

Filip Krawiec, to postać wielowymiarowa, niełatwa do zdefiniowana. Nie budzi sympatii ze względu na swoje przywary i alkoholizm. Jest jednak równocześnie osobą wrażliwą, samotną i egocentryczną. – Właśnie o to mi chodziło, by stworzyć postać krwistą, czyli wyraźną i wyrazistą – wyjaśniał wczoraj Wójciak. – Chodzi o to by z jednej strony nie budził sympatii ale z drugiej aby mu współczuć.

 

„Piętno Anioła” opowiada właściwie o dwóch „cywilizacyjnych” problemach. Pierwszym z nich jest alkoholizm oraz walka z nałogiem, upadek człowieka a następnie jego stopniowe odrodzenie. Drugim, dziesiątkujący mężczyzn na całym świecie, rak prostaty.

 

Edward Wójciak opowiadał wczoraj o początkach swojej twórczości, wygranym konkursie literackim oraz nostalgii za Tomaszowem i Polską, które stały się fundamentem jego pisarstwa.

 

Autor mówił o aniołach, które towarzyszyły mu całe życie, podobnie jak opiekowały się Filipem Krawcem, niejednokrotnie ratując mu życie. – Z szacunku nie chciałem używać w moich powieściach Boga, dlatego też użyłem aniołów, które niejednokrotnie wyciągały mnie z opresji. Dałem te anioły mojemu bohaterowi i rzeczywiście czuwały nad nim aż do końca mojej książki. Filip doznaje olśnienia na detoksie w Kanadzie.

 

Filip Krawiec ma słabość do kobiet. Pojawiają się one na kolejnych kartach książek Wójciaka. Podobnie jak autor ma do nich szczególny stosunek. Nikt nie może mieć wątpliwości, że bohater kobiety kocha – Z dużą dozą szacunku i szczyptą lekceważenia – wyjaśnia autor. – To było przed waszym matriarchatem. Kobiety kochał ale bał się ich równocześnie.

 

Książka Wójciaka nie należy do gatunku łatwych lekkich i przyjemnych. Osobiście zabierałem się do niej kilka razy. Po dwóch, trzech stronach odkładałem ją myśląc: „tego, do cholery nie da się czytać”. Mamy do czynienia nie tylko wieloosobową narracją ale zdaniami wielokrotnie złożonymi, z orzeczeniem występującym na końcu, co charakteryzuje składnię łacińską. Autor sam potwierdza, że lubi „bawić się językiem”.

 

Na około tydzień przed spotkaniem poświęconym książce postanowiłem sięgnąć po nią jeszcze raz. Uznałem po prostu, że tak wypada. Z trudem przebrnąłem przez pierwsze stronnice, zanim przestawiłem się na zupełnie inny rytm słowa, budującego plastyczne obrazy Wójciaka.

 

Zrozumiałem, że nie mam w ręku książki, którą mogę użyć tak jak wiele innych, jako środka kojącego, długie bezsenne noce, kiedy to umysł nie zawsze nadąża nad zapisanymi linijkami tekstu, męcząc jedynie oczy i przenosząc nas w letarg. Zmęczenie materiału nie zawsze pozwala pojąć co autor miał na myśli. A on sam takim przewrotnym środkiem stylistycznym stara się zmusić nas do myślenia.

 

Autor felietonów z cyklu „Okrakiem” opowiadał też wczoraj o swoich obserwacjach w mieście, które odwiedza regularnie. Mówił o swojej miłości do Tomaszowa ale też o jego czarnych stronach, o wszechobecnych melinach, gdzie niewiadomego pochodzenia płyn z zawartością alkoholu można kupić na kieliszki za złotówkę.

 

Edward Wójciak wspominał lata spędzone w II Liceum Ogólnokształcącym, przywołał pierwszego dyrektora szkoły Karola Krysiaka (obecnego zresztą na spotkaniu). – Kiedy szkoła została przeniesiona na ulicę Jałowcową przestała mi się podobać. To już nie była ta sama szkoła. Szkoda, że nie wszyscy pamiętają, że to pan dyrektor Krysiak był inicjatorem budowy nowego budynku, niesłusznie przypisując zasługę panu Grabowskiemu.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
Reklama
Reklama

Polecane

Wakacje pełne atrakcji!Fundacja Nu-Med otrzymała tytuł ORGANIZACJI PRZYJAZNEJ WOLONTARIUSZOM!Za miesiąc wyruszy PielgrzymkaProkuratura pyta... miasto odpowiadaLekarz chorego nie zrozumie....Filmowy początek wakacji w kinach HeliosZapraszamy do Kina KoneseraNowe autobusy elektryczne trafią do TomaszowaWyróżnimy aktywnych społecznie - XIII edycja Konkursu Kreatywności Społecznej Lokalni NiebanalniPrzed nowym sezonemWakacyjna zabawa i prezenty w Galerii Tomaszów!Krótkie życie dwukadencyjności? To bardzo prawdopodobne
Reklama
Reklama
Reklama
Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

Radni Rady Miejskiej udzielili wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za ubiegły rok Marcinowi Witko. Prezydenta wsparło 15 radnych, ośmioro zagłosowało przeciw. Wszystko wskazuje na to, większość radnych miejskich ma dosyć destrukcyjnych działań swoich kolegów i koleżanek z Koalicji Obywatelskiej, które nie służą mieszkańcom miasta, a jedynie partyjniackim potyczkom, jakie obserwujemy na co dzień na ogólnopolskiej politycznej arenie. Dwie radne już wcześniej odeszły z klubu KO, nie godząc się między innymi z blokowaniem ważnych dla tomaszowian inwestycji, takich chociażby jak Termy, które powstać miały na Błoniach. Na wczorajszej sesji także Barbara Klatka, postanowiła zagłosować inaczej niż pozostali radni jej klubu. Biorąc pod uwagę presję, jaką na radnych wywierał od początku poseł Witczak, wykazała się we wczorajszych głosowaniach silnym charakterem. Czas, by pracować dla miasta ponad partyjnymi podziałami.
Sukces uczniów II LO w Ogólnopolskim Konkursie Logicznym

Sukces uczniów II LO w Ogólnopolskim Konkursie Logicznym

Julia Wysmyk z klasy II i-m oraz Krzysztof Wiśkowski z klasy III i-m zostali finalistami XIII Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego, organizowanego przez Wydział Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po zakończeniu zmagań konkursowych uczniowie mieli okazję uczestniczyć w inspirujących wykładach, m.in. z zakresu analizy logicznej, chwytów erystycznych oraz wiedzy maszyn. Było to wyjątkowe spotkanie z nauką na najwyższym poziomie w murach renomowanej lubelskiej uczelni.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Ciekawie gdzie będzie składowisko bateri bo z tego co wiem to w Polsce nie ma a na złomie nie przyjmują takich baterii a pożar traw do 22 albo 24 godzin i bateria sama sobie jest gorsza nisz auto spalinowe elektryczne pieceŹródło komentarza: Nowe autobusy elektryczne trafią do TomaszowaAutor komentarza: Luna...Treść komentarza: Ostatnio byłam świadkiem jak potencjalna pacjentka z osobą towarzyszącą weszli do windy i się zaczęło, że pielegniarki be,że lekarze be, że służba zdrowia be, slowa które padały, a raczej przekleństw, ja takich nie znałam. Też jestem pacjentem....proszę Państwa nie ma rejonizacji, należy pojechać do innego szpitala, w innym mieście. Po co przychodzić do naszego szpitala,a potem jojczyc. To nie wina personelu medycznego,że system tak działa.Źródło komentarza: Lekarz chorego nie zrozumie....Autor komentarza: Karol W.Treść komentarza: Powinien być jeszcze zakaz wjazdu do centrum kopciuchów, jak zielony ład to i w tym temacie. Ludzie nie wychodzą na ulice ze względu na wszechobecny smog. Nie będzie spalinowców w centrum to miasto odżyje.Źródło komentarza: Nowe autobusy elektryczne trafią do TomaszowaAutor komentarza: MarekATreść komentarza: Mnie się wydaje, że to błąd. Lepszym rozwiązaniem, tak mnie się wydaje, do tych 25-ciu hybryd co roku dokupić jeden lub dwa w zależności od stanu budżetu miasta. Te autobusy mają już zaplecze techniczne i służby techniczne nie miału by kłopotów z ich obsługą.Źródło komentarza: Nowe autobusy elektryczne trafią do TomaszowaAutor komentarza: GrażynaTreść komentarza: I to pojednanie!!Źródło komentarza: Nowe autobusy elektryczne trafią do TomaszowaAutor komentarza: chewezTreść komentarza: 300 to może miał na godzinę?Źródło komentarza: Lekarz chorego nie zrozumie....
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama