Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 lipca 2025 13:53
Reklama
Reklama

Na majówce w skansenie

Kolejna udana Majówka Historyczna odbyła się w niedzielę 12 maja w Skansenie Rzeki Pilicy. Nosiła tytuł „Pamiętny rok 1863”. Jej celem było upamiętnienie przypadającej w tym roku 150. rocznicy powstania styczniowego, a także promocja Tomaszowskiej Okrąglicy, czyli najnowszego produktu turystycznego miasta, w którego skład wchodzą Skansen Rzeki Pilicy, Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie” i rezerwat „Niebieskie Źródła”. Na majówkę, pomimo niezbyt sprzyjającej pogody, wybrały się tłumy spragnionych wrażeń widzów, zarówno z Tomaszowa, jak i z kraju i zagranicy.

 

Reklama

Widowisko zorganizował Paweł Rozdżestwieński z Warszawy, który w 2012 roku wygrał, ogłoszony przez Urząd Miasta w Tomaszowie Maz., przetarg na organizację imprez promujących Tomaszowską Okrąglicę. Celem projektu pn. „Tomaszowska Okrąglica” – wsparcie promocji i działań marketingowych tomaszowskiego produktu turystycznego” jest przeprowadzenie działań zmierzających do promocji marki regionalnej Tomaszowska Okrąglica w oparciu o zasoby turystyczne oraz lokalizacyjne, organizację imprez o zasięgu ponadregionalnym. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013.

 

Niedzielna majówka nie była pierwszą imprezą promującą Tomaszowską Okrąglicę. Wcześniej z wielkim powodzeniem Paweł Rozdżestwieńśki przygotował inscenizację pt. „Dawno temu nad Pilicą”, która odbyła się 23  czerwca 2012 roku w skansenie. Przypomniano wówczas wizytę cara Mikołaja II na Niebieskich Źródłach w 1901 roku. Sukces tej inscenizacji powtórzono 25 sierpnia 2012 roku, tym razem na tomaszowskiej przystani, gdzie odbył się „Spływ kajaków i łodzi rzecznych w stylu retro i nie tylko”. W przygotowaniu obu tych imprez, jak również ostatniej majówki historycznej o powstaniu styczniowym, pomagał Sławomir Cisowski z warszawskiego Klubu Kolekcjonerów Policyjnych wraz z fundacją „Polonia Militaris” i Skansenem Rzeki Pilicy.

 

Majówka rozpoczęła się od rozstrzygnięcia konkursu organizowanego przez Wojewodę Łódzkiego Jolantę Chełmińską we współpracy z Łódzkim Kuratorem Oświaty, Chorągwią Łódzką ZHP oraz Okręg Łódzkim ZHR pn. "Łódzka Fala Cyfryzacji". Dyplomy, odznaki i nagrody wręczyli w skansenie: wicewojewoda łódzki Paweł Bejda, łódzki kurator oświaty Jan Kamiński oraz prezydent Tomaszowa Rafał Zagozodon.

 

 

Potem odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, która zagraniem muzyki patriotycznej wprowadziła zgromadzonych w podniosły nastrój. Wśród zaprezentowanych utworów były m.in. te bezpośrednio związane z powstaniem styczniowym np. „Marsz, marsz Polonia” czy „Ostatni mazur”. Potem przyszedł czas na muzykę rozrywkową, przy której wszyscy świetnie się bawili.

 

Gwoździem programu była jednak inscenizacja, pokazana tradycyjnie na poligonie skansenu. Przedstawiono atak powstańców na oddział rosyjski, który pod naporem dzielnie walczących Polaków wycofywał się. W miedzyczasie zaprezentowano przysięgę powstańczą złożoną przez tomaszowian na ręce ks. Ludwika Żmudowskiego z parafii w Białobrzegach. Ostatnią akcją był zmasowany atak powstańców, w tym strzelców i kosynierów na pozycje rosyjskie, zdobycie dział a i wzięcie jeńców. Widowisko przypomniało autentyczne wydarzenia, które miały miejsce podczas powstania styczniowego w Tomaszowie i okolicach.

 

W widowisku udział wzięli doświadczeni, kochający historię, rekonstruktorzy z grup : GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, koło Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej i SRH Żelazny Orzeł (strona powstańcza) oraz GRH 9 Rota 1863 z Bielawy, stowarzyszenie Historyczno - Edukacyjne im 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich, Grzegorz Jaczyński - Fundacja Wojskowości Polskiej (strona rosyjska).

 

 

Patronat nad majówką objął zaś łódzki oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Warto nadmienić, że w rolę ziemianki żegnającej powstańców wcieliła się prof. nadzw. dr hab. Jolanta Daszyńska, prezes Oddziału Łódzkiego PTH, a jednocześnie członkini wspomnianej grupy „Żelazny Orzeł”. Działa t am również jej mąż- Krzysztof Daszyński, który w skansenie zagrał ks. Ludwika Żmudowskiego z białobrzeskiej parafii. Przypomnijmy, że para ta w zeszłym roku wzięła udział w inscenizacji „Dawno temu nad Pilicą” i wcieliła się w nie byle kogo, tylko cara i carycę!

 

Oprócz koncertu i inscenizacji organizatorzy przygotowali także inne atrakcje. Zaprezentowano wystawę grafik Artura Grottgera pt: „Powiew Wolności'”, którą udostępniła GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem gości skansenu, wprowadzając ich w powstańczy klimat. Można było też zagrać w edukacyjną grę karcianą o powstaniu styczniowym, której autorami są Łukasz Wrona i Piotr Krzystek ze Stowarzyszenia „Pospolite ruszenie szlachty ziemi krakowskiej”. 

 

Dużym zainteresowaniem cieszyło się również ustawione na parkingu przed skansenem Miasteczko Cyfrowe Telewizji Polskiej SA, w którym specjaliści ds. techniki telewizyjnej TVPSA, przedstawiciele Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi udzielali informacji na temat zagadnień związanych z prawidłowym odbiorem sygnału cyfrowego. Miało to związek z zapowiadanym wyłączeniem sygnału analogowego na największym obszarze Województwa Łódzkiego. Telewizja Polska SA Oddział Terenowy w Łodzi w niedzielę o godzinie 17.30 wyemitowała bezpośrednią relacje z Tomaszowa Mazowieckiego. Relacje z niedzielnej majówki ukazały się także w Łódzkich Wiadomościach Dnia, Regionalnej Prognozie Pogody i TVP Info.

 

Elementem promocji Tomaszowskiej Okrąglicy był tego dnia także wyjazd „powstańców”, czyli członków PZP GRH 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza do Grot Nagórzyckich, gdzie zwiedzili trasę wraz z przewodniczką. Miejsce to bardzo im się spodobało.

 

Patronat medialny nad imprezą objęli: Tygodni 7 Dni Tomaszów- Opoczno, Dziennik Łódzki, nasze miasto.pl, dobroni.pl, www.warszawa.pl i Polskie Towarzystwo Historyczne.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z naszej majówki.

 


Na majówce w skansenie

Na majówce w skansenie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
Reklama

Rzeszowskie miejscówki dla fanów sportowych wyzwań

Siłownie prywatne i parki aktywności dla mieszkańców Rzeszowa i okolic. Gdzie mogą ćwiczyć rzeszowianie i co miasto oferuje swoim mieszkańcom.Data dodania artykułu: 04.07.2025 19:20
Rzeszowskie miejscówki dla fanów sportowych wyzwań

Grupa 14 państw UE zaapelowała do KE o zachowanie funduszy spójności w obecnej formie

Czternaście państw Unii Europejskiej zaapelowało do Komisji Europejskiej o utrzymanie funduszy spójności jako niezależnego instrumentu wsparcia rozwoju regionów. Apel pojawił się w związku z propozycją nowego budżetu UE po 2027 roku, którą KE ma przedstawić 16 lipca.Data dodania artykułu: 04.07.2025 18:46
Grupa 14 państw UE zaapelowała do KE o zachowanie funduszy spójności w obecnej formie

Nawrocki: Sławomir Cenckiewicz będzie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego będzie prof. Sławomir Cenckiewicz, jego zastępcami generałowie Andrzej Kowalski i Mirosław Bryś - poinformował prezydent elekt Karol Nawrocki. Chcę, by Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa w zakresie wojskowym, cywilnym, operacyjnym - mówił.Data dodania artykułu: 03.07.2025 14:38
Nawrocki: Sławomir Cenckiewicz będzie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Co ósma spółka z o.o jest wpisana do Krajowego Rejestru Długów. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł

Do Krajowego Rejestru Długów wpisanych jest blisko 72 tys. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością; oznacza to, że co ósma spółka z o.o jest zadłużona - wynika z danych KRD. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:25
Co ósma spółka z o.o jest wpisana do Krajowego Rejestru Długów. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Polecane

Zaginiony Arkadiusz ŚwiderekZaginął 46-letni Sebastian Majewski z Tomaszowa MazowieckiegoBędą protestować przeciwko emigrantom.Letnia Scena Artystyczna 2025 wystartowałaOd 5 lipca nowe zakazy dotyczące sprzedaży e-papierosów i paleniaLudzie listy piszą.  Dwie czy jedna? Może jednak dać ludziom wybór?Tomaszowscy siatkarze wystartują 13 wrześniaGmina Tomaszów apeluje do mieszkańców o racjonalne gospodarowanie wodąCzy warto inwestować w mieszkania w mniejszych miastach?Tragiczny finał poszukiwań nastolatka nad Zalewem. Nie żyje też 33-latekPiórnik Stitch – praktyczny i kolorowy dodatek dla fanów DisneyaZgłoś się do pikniku LOKALNI NIEBANALNI
Reklama
Reklama
Reklama
Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Po spektakularnym śledztwie dotyczącym domu, należącego do Prezydenta Marcina Witko, jaki pobudował sobie w Wiśle, przyszła kolej na następne. Tym razem dotyczy funkcjonowania hospicjum im Św. Filipa Neri, które prowadzi Fundacja Dwa Skrzydła, firmowana przez księdza Grzegorza Chirka. Inwestycja oddana w tym roku do użytku, na którą dofinansowanie udało się miastu pozyskać jeszcze w czasach rządów PiS, przyjmuje już pierwszych podopiecznych. Fundacja jednak działalność rozpoczęła wcześniej, prowadząc usługi hospicjum domowego. Radny Michał Kucharski postanowił w tej sprawie złożyć interpelację, w której stawia pytania, na które odpowiedź można uzyskać w 5 minut, telefonując do któregoś z wiceprezydentów lub urzędników, nigdy nie uchylających się od odpowiedzi. Tylko co pokazałoby się na Facebooku? Zdjęcie Iphona? Jeśli więc w okolicach ulicy Kępa, zobaczycie różowego trabanta, możecie być pewni, że w pobliżu czają się wywiadowcy, którzy sprawdzają źródło pochodzenia kostki brukowej, wykorzystanej do wyłożenia podjazdów i ciągów komunikacyjnych.
Lekarz chorego nie zrozumie....

Lekarz chorego nie zrozumie....

Jak pogodzić wodę z ogniem? Czy jest to w ogóle możliwe. Miniony weekend, to dwie przeprowadzone przeze mnie rozmowy, internetowe oraz telefoniczno internetowe. Obie dotyczyły szpitala, a jakby obejmowały dwa różne światy. Okazuje się, że rzeczywistość lekarza nie jest tą samą, która obejmuję percepcję pacjenta.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama