Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 lipca 2025 04:17
Reklama
Reklama

Kilkanaście lat zaniechań

Kilka tygodni temu rozpoczęła swoją działalność Komisja Rady Miejskiej ds. Internetu socjalnego. Jej celem jest opracowanie koncepcji stworzenia w Tomaszowie możliwości nieodpłatnego dostępu do stron sieci internetowej za pomocą rozlokowanych w całym mieście punktów dostępowych, tzw. hot-spotów.

 

Reklama

 

Szerzej o pomyśle grupy tomaszowskich radnych pisaliśmy w artykule Tomaszów będzie mieć darmowy Internet.  Powołana przez nich komisja zająć się ma nie tylko opracowaniem koncepcji technicznej i zaproponować konkretne rozwiązanie ale również wskazać źródła i sposoby sfinansowania inwestycji oraz ich podstawy prawne wynikające z uregulowań UKE.

 

- Spotkaliśmy się m.in. z naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta, panią Moniką Tazbir w celu omówienia dostępności środków zewnętrznych na projekty związane z celami Komisji -piszą w swoim miesięcznym sprawozdaniu z działalności członkowie komisji. - Niestety dowiedzieliśmy się, że fundusze na podobne cele były dostępne w m.in. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na latach 2006-2012. Zdaniem urzędników zajmujących się przygotowywaniem wniosków o dotacje w tej chwili jest bardzo wątpliwe czy jakiekolwiek środki pomocowe będą jeszcze dostępne, a jeśli już to w nowym okresie finansowania od 2014-2015 roku.

 

Trochę szkoda, że z dostępnych funduszy nie skorzystano wtedy, gdy było to możliwe. Tym bardziej, że już w 2006 roku prezydent Mirosław Kukliński zlecił opracowanie koncepcji informatyzacji Urzędu Miasta i jednostek mu podległych oraz ustawienia szeregu hot spotów referatowi Informatyki i Ochrony Danych Osobowych, którym kierował wówczas Mariusz Jaworski. 

 

- Projekt miał charakter kompleksowy - mówi Jaworski. - Zatytułowaliśmy go „Budowa Społeczeństwa Informatycznego - E-administracja w Tomaszowie Mazowieckim”. Miał on z jednej strony ułatwić dostęp do usług Urzędu za pomocą sieci internetowej dla mieszkańców Tomaszowa, wprowadzić elektroniczny obieg dokumentów i system geograficznej informacji przestrzennej. Bardzo ważnym elementem miało być zarządzanie miejską oświatą, kulturą. Kontrola nad organizacją i finansami tych jednostek z poziomu Urzędu Miasta. Z drugiej strony chcieliśmy zapewnić i ułatwić dostęp tomaszowianom do sieci internetowej. Wtedy miał to  być bezpłatny Internet o prędkości przesyłu danych do 256 kb/s. Dzisiaj oczywiście są inne warunki techniczne.

 

Pomysł do dzisiaj nie został zrealizowany. Mariusz Jaworski, który dzisiaj nadzoruje systemy informatyczne w Ministerstwie Sprawiedliwości podkreśla, że nie dlaczego odstąpiono od jego realizacji, mimo dosyć zaawansowanych prac. Jako najprawdopodobniejszy powód wskazuje, że ideę zarzucono tylko dlatego, że jej autorem był Mirosław Kukliński.

Już wtedy zakładano, że informatyzacja zostanie sfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Jej koszt szacowano na 1,5 miliona złotych.  Wniosek miało przygotować Polskie Centrum Kompetencji Administracji i Edukacji Elektronicznej. Zorganizowano kilka spotkań w których uczestniczył dyrektor Centrum i równocześnie doradca Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Witold Sartorius.

 

- Specjaliści rozpoczną analizę potrzeb i możliwości, która niezbędna jest do rozpoczęcia prac - mówił ówczesny rzecznik prasowy prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego, Artur Wolski. - Ponadto pomogą nam sporządzić wniosek o fundusze unijne Jeśli dobrze pójdzie, to Tomaszów, wzorem Słupska, będzie miastem  pełni zinformatyzowanym.

 

Od tego czasu minęło już ponad 6 lat. Środki unijne na cele informatycznego rozwoju społeczności lokalnych były dostępne. Co więc stało na przeszkodzie by miasto przyłączyć do sieci? W zasadzie nic, wystarczyła odrobina dobrej woli i zaangażowania.

 

Może dlatego sprawy we własne ręce postanowili wziąć radni. Skoro zabrakło energii urzędnikom postanowili sami zająć się miejskimi hot - spotami, które w Bełchatowie czy Opocznie z powodzeniem funkcjonują już od kilku lat.

 

Reakcja na inicjatywę radnych ze strony Prezydenta Miasta nastąpiła stosunkowo szybko. Niespełna dwa tygodnie, po powołaniu dożycia komisji ds. socjalnego Internetu, Rafał Zagozdon spróbował przejąć inicjatywę i poinformował komisję, że podjęto prace mające na celu świadczenie usługi dostępu do Internetu za pomocą hot spotów w trzech punktach na terenie miasta.  Mają one objąć swoim zasięgiem: skwer przed Urzędem Miasta, Plac Kościuszki oraz okolice Skansenu Rzeki Pilicy.

 

- Na posiedzeniu w dniu 30 października Komisja rozpatrzyła pismo/propozycję Prezydenta Miasta - poinformował nas przewodnicżący komisji, Arkadiusz Gajewski. - Cieszymy się, że dzięki inicjatywie Rady pojawił się pierwszy projekt. Natomiast propozycję 3 sztuk hot spotów uważamy za nie zadowalającą. Chcemy je zainstalować w co najmniej kilkunastu różnych publicznych miejscach miasta. Ale to co spotyka się z naszą największą krytyką to fakt, że propozycja Prezydenta dotyczy tylko miejsc publicznych z pominięciem mieszkańców. Nasza Komisja od początku mocno akcentowała aspekt socjalny. Propozycja jaką otrzymaliśmy ma charakter cząstkowy i robi wrażenie przygotowanej  „na chybcika” w dodatku  bez informacji o źródłach finansowania.

 

Radni uważają, że publiczne Hot Spoty udostępniające Internet w sposób uniemożliwiający stały dostęp mieszkańcom w ich miejscu zamieszkania powinny być zlokalizowane w większości miejsc publicznych Tomaszowa takich jak: parki, miejsca atrakcyjne turystycznie oraz obiekty sportowe, kultury. Wyliczają: publiczne parki i tereny spacerowe, w tym Park Rodego, niezagospodarowane „centrum” Niebrowa, plac zabaw przy Osiedlu Strzelecka, Polna, O. Lange etc; miejsca  atrakcyjne turystycznie: Skansen Rzeki Pilicy, Niebieskie Źródła, Groty Nagórzyckie, tereny nadpiliczne OSIR,  bulwary przy Wolbórce, tereny dworców etc; Tereny obiektów sportowych: całość terenów OSIR przy ul Nowowiejskiej/Ligi Morksiej, tereny Toru Łyżwiarskiego i jego okolicy etc,  terenz wokół miejskich jednostek i placówek kultury - MOK, DOK, Biblioteka USC i inne.

 

Komisja pryz okazji podkreśla, że na takie lokalizacje nie ma Obowiązku uzyskania zgody Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a jedynie poinformowania UKE o zamiarze prowadzenia tej działalności.

 

Co ciekawe funkcje doradcze zarówno dla powołanej przez radnych komisji jak i dla koncepcji zgłoszonej przez prezydenta Zagozdona pełnią ci sami urzędnicy Urzędu Miasta. Robi to wrażenie chaosu i wprowadza niepotrzebne zamieszanie. Zauważyli to radni, którzy podkreślają, że w Tomaszowie  potrzebne jest spójne technicznie i finansowo uruchomienie systemu.  - Należy w tym miejscu zauważyć, że budowa i kupowanie zintegrowanego systemu urządzeń nadawczych i usług z nimi związanych  powinno być tańsze niż wieloetapowe zakupy, gdzie również istnieje ryzyko kłopotów z pełną kompatybilnością techniczną - piszą do Rafała Zagozdona członkowie doraźnej komisji. -  Pospieszne uruchamianie publicznego Internetu w symbolicznej formie jedynie 3 Hot Spotówjak w przedłożonej propozycji wydaje się na tym tle i biorąc pod uwagę około 10-12 letni okres zaniechania działania, dalece niewystarczające .

 

Komisja nie ogranicza się tylko do spotkań na kolejnych posiedzeniach. W połowie października zorganizowała także posiedzenie wyjazdowe w oddalonym od nas o 100 kilometrów Pruszkowie, gdzie jakiś czas temu wprowadzono sieć dostępu do Internetu, która nota bene jest sukcesywnie rozwijana.

 

Odwiedź Facebook projektu

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

szkoda 02.11.2012 18:25
szkoda zmarnowanych szans i kasy którą wzięli inni

Reklama
02.11.2012 14:17
Marku tak jak powiedziałem tutaj "podkreśla, że nie wie dlaczego odstąpiono od jego realizacji, mimo dosyć zaawansowanych prac" mogę tylko podejrzewać, że 6 lat temu nie spodobały się osoby firmujące projekt, ale nie pomyślano wówczas, że owszem z ludzi można zrezygnować ale pieniędzy drugi raz podnieść z ulicy się nie da. A te fundusze dzięki ścisłej współpracy z Polskim Centrum Kompetencji Administracji i Edukacji Elektronicznej za marną umowę akredytacyjną, której nie podpisano, naprawdę "leżały na ulicy".

marek 02.11.2012 09:15
To jest typowe bardzo dla tego Prezia. Najpierw 7 lat nic nie robił w temacie, a jak zobaczył że radni wzięli się do oroboty to rzuca jakis pomysłek w stylu 3 spotów zeby pokazac ze tez cos robi. Żenua, partyzantka, ale typowe podejscie. Niech ktos wytłumaczy czemu w 2006 roku i póxniej nie wzieto kasy z UE i nie rozbiono tego porjektu co wyżej, top jest ciekawe

na logikę 02.11.2012 09:09
Jak już cor robią niech robia porządnie, a nie na chybcika...

e-byzmesmen 01.11.2012 19:19
Zakupię nowe laptopy i modemy do internetu. Oferta dotyczy tylko biednych e-bezrobotnych.

Opinie

Igor MatuszewskiIgor Matuszewski

Radni Koalicji Obywatelskiej oceniają ludzi przez pryzmat własnego... Ja. Tropią, donoszą i robią dużo szumu wokół samych siebie. Często poniżają inne osoby w internecie, podważają zaufanie, naruszają dobra osobiste

Donos jaki, złożyli na prezydenta Marcina Witko, radni tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej, żyje od kilku miesięcy, niejako własnym życiem. Postępowanie wyjaśniające, jak już wcześniej informowaliśmy, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Śledczy wciąż proszą o dosyłanie nowych dokumentów, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że albo brak im podstawowej wiedzy, albo też przepisują literalnie fragmenty doniesienia. W dokumentach i pismach mylą firmy, a nawet województwa. Trudno się dziwić, bo gołym okiem widać, że "afera" nakręcana jest politycznie. Problem jest bardzo poważny, bo nie dotyczy tylko Prezydenta Marcina Witko. Okazuje się bowiem, że grupka lokalnych działaczy, w akcie politycznej lub osobistej zemsty, może jechać do współpracowników Ministra Bodnara, którzy następnie zarządzą "śledztwa" na zlecenie swoich partyjnych kolegów, w stosunku do dowolnej osoby. W ten sposób można rozpocząć pogoń za królikiem. Reszty dokonają zaprzyjaźnione media. Za kilka lat, sprawa zostanie zapewne umorzona, ale komuś zostanie zniszczone życie. I to w sensie bardzo dosłownym. W ten sposób potraktowano wcześniej Grzegorza Haraśnego, oraz Tadeusza Adamusa. Obaj politycy Platformy, zostali zaszczuci przez swoich kolegów i "dziennikarzy". Zarówno dla jednego, jak i drugiego zakończyło się to śmiercią.
Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
Reklama

Sondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.

W lipcu największym poparciem cieszy się KO - 28 proc., na drugim miejscu znalazło się PiS z poparciem 27 proc., a na trzecim - Konfederacja, na którą głos chce oddać 12 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS.Data dodania artykułu: 11.07.2025 21:31Liczba komentarzy artykułu: 1
Sondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.Data dodania artykułu: 11.07.2025 09:04
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej finansuje instytucje specjalizujące się w opiece nad najmłodszymi dziećmi

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło dodatkowe 45 mln zł ze środków Funduszu Pracy na tworzenie punktów opieki dziennej nad dziećmi do trzeciego roku życia w gminach, w których nie funkcjonuje żłobek, klub dziecięcy czy instytucja opiekuna dziennego. Wnioski w ramach resortowego programu „Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025 - edycja uzupełniająca” można składać do 21 lipca br.Data dodania artykułu: 10.07.2025 14:47
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej finansuje instytucje specjalizujące się w opiece nad najmłodszymi dziećmi

Centrum Zdrowia Matki Polki wśród ośmiu szpitali leczących endometriozę

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi znalazł się wśród ośmiu ośrodków leczenia zaawansowanej endometriozy w Polsce. Pacjentki mogą się zgłaszać do sekretariatu kliniki, tel. 42-271-11-64, gdzie otrzymają informacje o procedurach diagnozowania i leczenia tej choroby.Data dodania artykułu: 09.07.2025 16:46
Centrum Zdrowia Matki Polki wśród ośmiu szpitali leczących endometriozę

Nowacka: reforma edukacji wejdzie do szkół podstawowych w 2026 r., a do średnich w 2027 r.

Od 2026 r. zgodnie z nową podstawą programową będą się uczyć uczniowie klas I i IV szkoły podstawowej, a od 2027 r. uczniowie klas I szkól średnich. Nowy egzamin ósmoklasisty i nowa matura po raz pierwszy przeprowadzone będą w 2031 r. - poinformowała w środę ministra edukacji Barbara Nowacka.Data dodania artykułu: 09.07.2025 12:37
Nowacka: reforma edukacji wejdzie do szkół podstawowych w 2026 r., a do średnich w 2027 r.

7 aresztów w śledztwie o oszustwa internetowe; 1300 pokrzywdzonych na 3 mln zł

Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Łodzi sąd aresztował siedem osób podejrzanych o oszustwa internetowe na szkodę 1300 osób. Straty sięgają 3 mln zł. Prokuratura w Łodzi zapowiada, że to nie koniec śledztwa w tej sprawie.Data dodania artykułu: 09.07.2025 10:14
7 aresztów w śledztwie o oszustwa internetowe; 1300 pokrzywdzonych na 3 mln zł

80 procent maturzystów z pozytywnym wynikiem

CKE opublikowała wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego w sesji głównej majowej. Jak wypadli tomaszowscy maturzyści? Szczegółów dowiemy się, kiedy dane opublikują okręgowe CKE. W Polsce maturę zdało 80 proc. tegorocznych absolwentów wszystkich szkół ponadpodstawowych; 13 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu - podała we wtorek Centralna Komisja Egzaminacyjna.Data dodania artykułu: 08.07.2025 10:04
80 procent maturzystów z pozytywnym wynikiem

We wtorek maturzyści poznają wyniki matur

Centralna Komisja Egzaminacyjna we wtorek rano opublikuje wstępne wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych. Od godziny 8.30 maturzyści będą mogli sprawdzić swoje indywidualne wyniki w ogólnopolskim systemie informatycznym ZIU. Otrzymają też świadectwa maturalne.Data dodania artykułu: 08.07.2025 07:57
We wtorek maturzyści poznają wyniki matur
Reklama

Polecane

Sondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.Zapraszamy na zajęcia do szkoły rodzeniaPrzewodnik po włoskich winach – najważniejsze regiony„Pętla taktyczna” w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej – sprawdzian gotowości kandydatów na żołnierzy WOTJak poradzili sobie tomaszowscy maturzyści?„Wujek Foliarz”  w ramach cyklu Kultura DostępnaW Łódzkiem trwa ogólnopolskie badanie WOBASZ500 zł kary dla posła Witczaka.Zapraszamy na kolejny Spalski Jarmark Antyków i Rękodzieła Ludowego!Przegląd Zespołów Ludowych "Na pilicką nutę..."W szkole na Nowowiejskiej będzie cieplejUmowa na budowę mieszkań podpisana
Reklama
Reklama
Reklama
Będą protestować przeciwko emigrantom.

Będą protestować przeciwko emigrantom.

Chcemy żyć bezpiecznie! Chcemy bezpieczeństwa dla naszych dzieci oraz polskich kobiet. Nie wyobrażamy sobie, żeby Polska podzieliła los Europy Zachodniej - mówią działacze Konfederacji
Radni KO mają tylko jeden cel polityczny. Dopaść Marcina Witko

Radni KO mają tylko jeden cel polityczny. Dopaść Marcina Witko

Donos jaki, złożyli na prezydenta Marcina Witko, radni tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej, żyje od kilku miesięcy, niejako własnym życiem. Postępowanie wyjaśniające, jak już wcześniej informowaliśmy, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Śledczy wciąż proszą o dosyłanie nowych dokumentów, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że albo brak im podstawowej wiedzy, albo też przepisują literalnie fragmenty doniesienia. W dokumentach i pismach mylą firmy, a nawet województwa. Trudno się dziwić, bo gołym okiem widać, że "afera" nakręcana jest politycznie. Problem jest bardzo poważny, bo nie dotyczy tylko Prezydenta Marcina Witko. Okazuje się bowiem, że grupka lokalnych działaczy, w akcie politycznej lub osobistej zemsty, może jechać do współpracowników Ministra Bodnara, którzy następnie zarządzą "śledztwa" na zlecenie swoich partyjnych kolegów, w stosunku do dowolnej osoby. W ten sposób można rozpocząć pogoń za królikiem. Reszty dokonają zaprzyjaźnione media. Za kilka lat, sprawa zostanie zapewne umorzona, ale komuś zostanie zniszczone życie. I to w sensie bardzo dosłownym. W ten sposób potraktowano wcześniej Grzegorza Haraśnego, oraz Tadeusza Adamusa. Obaj politycy Platformy, zostali zaszczuci przez swoich kolegów i "dziennikarzy". Zarówno dla jednego, jak i drugiego zakończyło się to śmiercią.
W Arenie Lodowej zmienili Prezesa

W Arenie Lodowej zmienili Prezesa

W ostatnich dniach nastąpiła zmiana na stanowisku Prezesa Tomaszowskiego Centrum Sportu. Na wniosek pana Romana Derksa, który poprosił o zmianę ze względów osobistych, Rada Nadzorcza podjęła decyzję o powołania na jego miejsce dotychczasowego wiceprezesa, Tomasza Łuczkowskiego. Roman Derks został od 1 lipca wiceprezesem. Warto w tym miejscu przypomnieć, że TCS i najogólniej ujmując Arena Lodowa, to ulubiony obiekt ataków radnych Koalicji Obywatelskiej. Nowy Prezes będzie musiał stawiać im na bieżąco czoła.
Czy remont ulicy Dąbrowskiej ruszy jeszcze w tym roku?

Czy remont ulicy Dąbrowskiej ruszy jeszcze w tym roku?

Jest to bardzo prawdopodobne. Wszystko jednak zależy od ministra infrastruktury, Dariusza Klimczaka. Aby mogły ruszyć prace, potrzebna jest jego zgoda na przesunięcie środków, jakie pozostały z dotacji, jaką Powiat otrzymał na remont mostu przy ulicy Modrzewskiego. Pierwotnie planowano przebudować skrzyżowanie ulic Nowowiejskiej i Konstytucji 3-go maja. Jednak prace należy zakończyć do końca roku. A to jednak zbyt krótki czas, zważywszy na konieczność uwzględnienia istniejącej już infrastruktury technicznej, w tym możliwych kolizji. Dużo prostsze może być wykonanie niespełna kilometra drogi od ulicy Bema w kierunku Kolonii Zawada. Projekt budowlany jest już gotowy. Ulica ta jest wlotem do miasta będącym w najgorszym stanie technicznym. Do przebudowy samorząd przygotowuje się od wielu lat. Po prawej stronie ma powstać ciąg pieszo rowerowy, po lewej utrzymane zostaną miejsca parkingowe. Koszt inwestycji to ok. 5 milionów złotych. 2,5 miliona powiat będzie musiał dołożyć.
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 337

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama