Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 lipca 2025 14:46
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Kto i ile zarabia w Tomaszowie Mazowieckim cz. 2 - Lepiej być prezesem

Kilka dni temu przyjrzeliśmy się z bliska wynagrodzeniom, jakie otrzymują dyrektorzy, podległych miastu zakładów budżetowych. Uwagę nasza zwróciły szczególnie niezwykle wysokie przyrosty uposażeń na przestrzeni kolejnych kilku lat. Tym razem postanowiliśmy sięgnąć po oświadczenia majątkowe prezesów i wiceprezesów spółek, których właścicielem lub współwłaścicielem jest miasto Tomaszów Mazowiecki. Ich liczba w ciągu 10 lat zmniejszyła się o trzy. W jednej ogłoszono upadłość, druga nie była w stanie sprostać wymogom wolnego rynku, trzecia została wchłonięta przez swoją bliźniaczą, samorządową „siostrę”. Na dzień dzisiejszy pozostały więc tylko trzy spółki prawa w handlowego we władaniu miasta i jedna utworzona przez powiat.

Na początek Tomaszowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Spółka, która ma w zarządzie prawie cały miejski zasób lokali mieszkalnych i użytkowych. Części z nich jest też właścicielem. To chyba najbardziej „niewdzięczna” do zarządzania sfera miejskiej aktywności. Przede wszystkim ze względu na bezpośredni kontakt z dużą liczbą lokatorów i najemców. Zarząd spółki jest dwuosobowy.

Reklama

 

Władze spółki w okresie minionych 10 lat zmieniały się kilkakrotnie. Po wyborach w 2002 roku, kiedy z posady prezesa odszedł Andrzej Barański, powołano na to stanowisko Wiesława Pawłowskiego (PiS). W 2005 roku zarobił on w TTBS 104 tysiące złotych. 

 

Artur Marek, który jako następny objął funkcję, w oświadczeniu majątkowym za 2006 rok wykazuje zarobki w wysokości 106.657 złotych. Cztery lata później wzrosło ono do 146.126 złotych. Około 15 tysięcy mniej niż wynosi gaża prezydenta miasta.

 

Zastępca prezesa TTBS (funkcję pełnił od 9 marca) Grzegorz Zań w 2007 roku otrzymał wynagrodzenie w wysokości 48,735 złotych. W ciągu trzech lat urosło ono 117.221 złotych. 

 

Aktualne (za rok 2011) zarobki prezesów i wiceprezesów oraz członków zarządów spółek nie są jeszcze dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej.

 

Zarówno prezes, jak i prezes TTBS kandydowali w wyborach samorządowych z list Forum Samorządowo Ludowego.

 

Kolejną spółką jest Zakład Gospodarki Ciepłowniczej. W 2005 roku jej prezesem był Jacek Lasota. Wynagrodzenie jakie wykazał w swoim oświadczeniu majątkowym, to nieco ponad 95 tysięcy złotych. Jako „człowiek” Kuklińskiego po przegranych przez niego wyborach samorządowych musiał odejść a jego miejsce zajął kierujący kampanią wyborczą Rafała Zagozdona, Jacek Bogucki. W drugiej połowie stycznia 2007 został powołany na nową funkcję i jego wynagrodzenie za ten rok wyniosło 96.782 złotych.  Tego prezesa podwyżki również nie ominęły i w 2010 roku jego dochody osiągały już prawie 147 tysięcy złotych. Co ciekawe, przed powołaniem na funkcję prezesa, Jacek Bogucki prowadził działalność gospodarczą z dochodem 5000 zł za rok 2006. 

 

Wiceprezesem spółki w 2005 roku był Marian Zaorski. Zarobił on w ostatnim roku swego „urzędowania” 88.676. Wraz ze zmianą władzy w tomaszowskim magistracie i on pożegnał się ze w sumie nieźle płatną „fuchą”. Na pewno ma czego żałować, bo w ciągu 3 lat stała się ona jeszcze bardziej intratna, ponieważ Jacek Wawrzyniak, który zajął jego w miejsce w 2010 roku zarabiał już 112.000 złotych.

 
 

Ostatnia miejska spółka to Zakład Gospodarki Wodnej i Kanalizacyjnej. Spółka dwa lata temu wchłonęła inny samorządowy podmiot, jakim była Tomaszowska Oczyszczalnia Ścieków. Połączono też w zasadzie Zarządy obu jednostek, prezes Oczyszczalni Waldemar Dębowski (PO) stał się zastępcą Andrzeja Barańskiego (SLD).

 

Barański został prezesem po tym jak przestał być starostą powiatu tomaszowskiego. Jego poprzedniczką była Maria Chylińska. W 2005 roku jej dochód to 111.000 złotych. Jego gaża w 2010 roku to 181.811 złotych (o 20 tysięcy więcej niż Rafał Zagozdon sic!)  plus 22.700 tytułem diety radnego.  

 

Nieźle radzą sobie też obecni wiceprezesi. Waldemar Dębowski jako prezes w 2005 roku otrzymywał 133 tysiące złotych i był najlepiej wynagradzanym „człowiekiem” Kuklińskiego. W 2010 roku otrzymał więc z kasy spółki 145 tysięcy złotych. Nieco mniej natomiast zarobił drugi z wiceprezesów, Ryszard Grudziński, bo 130 tysięcy złotych.

 

Trudną do zanalizowania jest jedyna powiatowa spółka, którą jest Tomaszowskie Centrum Zdrowia ze względu na krótki okres swojej działalności. W oświadczeniu majątkowym nowej prezes Elżbiety Błaszczyk jej wynagrodzenie za niecałe 5 miesięcy ubiegłego roku osiągnęło 51.842. Poprzedni szef TCZ, Janusz Krakowiak  za 2010 rok wykazał 236 tysięcy złotych. Przy czym nie wskazano, czy był zatrudniony jeszcze u innych pracodawców.

 

Czytaj także pierwszą część naszej anlizy wynagrodzeń Kto i ile zarabia w Tomaszowie Mazowieckim cz. 1 - Zostań dyrektorem  a także "Głodowe" pensje samorządowców

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

velandrzej 08.06.2012 22:04
Najglosniej krzycza i placza ci co niebiora udzialu w wyborach.Zarobki tych miernot wolaja o pomste,ale bez pospolitego ruszenia w tym kraju,miescie nic sie zmieni.Zlodziej na zlodzieju i zlodziejem pogania od gory do dolu.

Reklama
EU 03.06.2012 05:54
„Pani ma…pani ma to samo stanowisko, pani ma podobne doświadczenie, pani ma taką samą pracę, ale pani ma mniejszą płacę. Kobiety i mężczyźni maja prawo do takiej samej płacy za taką samą pracę……” – kampania współfinasowana ze środków Uniii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Tom 02.06.2012 17:59
Najbardziej szokuje i drażni ludzi nierówność wynagrodzeń w zależności od tego czy ktoś jest z tzw namaszczenia partyjnego czy nie należy do żadnej partii w przypadku tego samego stanowiska, jeśli wogóle ktoś się dostaje nie należąc do danej partii lub kliki kolesi. W przypadku należenie do partii lub kliki kolesi można zarobić nawet około 10 tys., w przypadku nie należenia do kliki kwota uposażenia jest kilka razy niższa. To także powinno regulować prawo tymbardziej, że to są stanowiska publiczne czyli finansowane z naszych podatków, samorządowe lub w różnych spółkach.

olek 02.06.2012 11:58
wystarczy też zapytać ile zarabiają lekarze na kontraktach (ci z nadania władzy dyrektorskiej). albo ile wypłaca sobie pan dyrektor, chałturząc poza gażą dyrektorską w poradni ginekologicznej.

bunga-bunga 02.06.2012 03:41
Czytam m. innymi" "Trudną do zanalizowania jest jedyna powiatowa spółka, którą jest Tomaszowskie Centrum Zdrowia ze względu na krótki okres swojej działalności. W oświadczeniu majątkowym nowej prezes Elżbiety Błaszczyk jej wynagrodzenie za niecałe 5 miesięcy ubiegłego roku osiągnęło 51.842. Poprzedni szef TCZ, Janusz Krakowiak za 2010 rok wykazał 236 tysięcy złotych. Przy czym nie wskazano, czy był zatrudniony jeszcze u innych pracodawców." 236 tysięcy rocznie - to jest prawie 20 tys. miesięcznie. DUŻO ! No, ale to przecież nietykalny szpital. Teraz spytajcie - ile w zestawieniu z zarobkami prezesa szpitala zarabiają zwykłe pielęgniarki.

kolo... 01.06.2012 19:03
Nic się nie robi dla miasta,tylko do własnej kieszeni kasę trzepią.Zawsze tak będzię jeżeli się za to nie weżmiemy razem...banda złodziei...

osa 01.06.2012 18:44
Jeżeli uważnie popatrzymy na nazwiska, to od wielu lat ci sami ludzie obsadzają kluczowe stanowiska w mieście - raz starosta, później wice, przewodniczący rady miasta, powiatu, szef wydział w starostwie, wójt, sekretarz, prezes............. Nie są ani kompetentni, ani nastawieni na działania prospołeczne. Ich wspólnym mianownikiem jest przynależność partyjna i prywatne powiązania. Zdemoralizowani kasą, którą biorą dawno utracili kontakt z rzeczywistością .Za wszelką cenę trzymają się stołków, albowiem tę sztukę opanowali do perfekcji. A najgorsze w tym jest to, że to my ich finansujemy.

Tom 01.06.2012 17:15
@9 Tak samo wg mojego prawa nie powstałoby żadne FSL lokalna koteria wiecznych dyrektorów, którzy poza kasą w kieszeni mają pusto w głowach, przez których to miasto upada, a całe rodziny wyjeżdżają i mówi w TV i w wywiadach, że "Tomaszów będzie sypialnią Łodzi". Przyznam się szczerze, że jak to usłyszałem i nie tylko ja po prostu osłupiałem. Jak Twoim zdaniem ograniczyć to bagno: kadencyjność prezydenta, starosty, wójta, radnego ograniczyć dla jednej osoby maksymalnie np do 4 lat? @10 Oczywiście, że żaden radny nie powinien być pracownikiem jakiegokolwiek urzędu, ani instytucji podległej czyli to samo dotyczy nauczycieli i lekarzy bo to z gruntu rodzi możliwość nadużyć i nieładnie wyrażę się "lizodupstwa" w zamian za udział w różnych radach nadzorczych dla siebie lub rodziny.

mieszkanka TM 01.06.2012 16:50
no i jak tu ma byc dobrze w naszym kraju? przestaje sie byc starosta, no to trzeba kolesia na prezesika ZGKIW!! a jak to sie ma do kompetencji? W prywatnych korporacjach to ok, bo to jest inna bajka, tylko tam za takie pieniadze to trzeba ostro zasuwac. ale za nasze pieniadze- szok!

NIKT 01.06.2012 16:41
pracownik szpitala zarabia grosze a te prezesy z marną głową krocie, UKŁADY, STANOWISKA, ZŁODZIEJE

anonimer 01.06.2012 16:35
Czy ktoś dostrzegł taki paradoks iż najbardziej zainteresowanie władzą samorządowa są Ci którzy bezpośrednio czerpią z niej największe korzyści...!!?? A może wprowadzić systemowe rozwiązanie tak aby radny nie mógł być pracownikiem administracji rządowej i samorządowej... !!??

Reklama
01.06.2012 16:13
Do Tom: Niestety nie masz racji. Delegalizacja partii nic nie załatwi. Patrz na przykładzie TM. FSL nie jest żadną partią polityczną. Był to komitet wyborczy zawiązany na potrzeby wyborów w 2006 r. Teraz nie znam jego statutu. Gdyby nie było partii, byłyby grupy kolesiów dbających o własny interes, więc złotego środka nie ma. Napiszę nawet więcej. Celem partii politycznej jest zdobycie i sprawowanie władzy, a takiego FSL co jest celem? Tego nikt nie wie. Napewno nie robienie dobrze Tomaszowianom.

ok 01.06.2012 15:27
a może zebralibyśmy podpisy,za odwołaniem tego bagna!

Zakładka 01.06.2012 15:08
O konkursie na którekolwiek z tych stanowisk ktoś słyszał? O konkursie na jakiekolwiek stanowisko, poniżej wiceprezesa, gdzie trzeba coś robić, znać się mieć wykształcenie kierunkowe? w którejkolwiek ze spółek ? I to takim, gdzie w końcu nie wygrałaby osoba, która nie spełnia i tak kryteriów?

ala ma kota 01.06.2012 14:50
należy zapytać ile TCZ wydaje pieniędzy na ludzi, którzy TCZ-u nie widzieli na oczy, a co miesiąc wystawiają mu dziarskie faktury np. za nadzór merytoryczny... a jest takich kilku....

Opinie

Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
Reklama

Nawrocki: Sławomir Cenckiewicz będzie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego będzie prof. Sławomir Cenckiewicz, jego zastępcami generałowie Andrzej Kowalski i Mirosław Bryś - poinformował prezydent elekt Karol Nawrocki. Chcę, by Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa w zakresie wojskowym, cywilnym, operacyjnym - mówił.Data dodania artykułu: 03.07.2025 14:38
Nawrocki: Sławomir Cenckiewicz będzie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Co ósma spółka z o.o jest wpisana do Krajowego Rejestru Długów. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł

Do Krajowego Rejestru Długów wpisanych jest blisko 72 tys. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością; oznacza to, że co ósma spółka z o.o jest zadłużona - wynika z danych KRD. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:25
Co ósma spółka z o.o jest wpisana do Krajowego Rejestru Długów. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł

Przed Sądem Najwyższym demonstrują zwolennicy Nawrockiego oraz KOD

Przed gmachem Sądu Najwyższego, w którym Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych rozstrzyga we wtorek o ważności wyborów prezydenckich zebrały się dwie grupy demonstrantów - zwolenników wyboru Karola Nawrockiego oraz Komitetu Obrony Demokracji.Data dodania artykułu: 01.07.2025 17:17
Przed Sądem Najwyższym demonstrują zwolennicy Nawrockiego oraz KOD

SN: wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych; 21 zasadnych - bez wpływu na wynik wyborów

Łącznie do Sądu Najwyższego wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych; za zasadne uznano 21, nie miały one wpływu na ogólny wynik wyborów – poinformował SN podczas posiedzenia ws. ważności wyboru Prezydenta RP.Data dodania artykułu: 01.07.2025 17:16
SN: wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych; 21 zasadnych - bez wpływu na wynik wyborów
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Polecane

Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Po spektakularnym śledztwie dotyczącym domu, należącego do Prezydenta Marcina Witko, jaki pobudował sobie w Wiśle, przyszła kolej na następne. Tym razem dotyczy funkcjonowania hospicjum im Św. Filipa Neri, które prowadzi Fundacja Dwa Skrzydła, firmowana przez księdza Grzegorza Chirka. Inwestycja oddana w tym roku do użytku, na którą dofinansowanie udało się miastu pozyskać jeszcze w czasach rządów PiS, przyjmuje już pierwszych podopiecznych. Fundacja jednak działalność rozpoczęła wcześniej, prowadząc usługi hospicjum domowego. Radny Michał Kucharski postanowił w tej sprawie złożyć interpelację, w której stawia pytania, na które odpowiedź można uzyskać w 5 minut, telefonując do któregoś z wiceprezydentów lub urzędników, nigdy nie uchylających się od odpowiedzi. Tylko co pokazałoby się na Facebooku? Zdjęcie Iphona? Jeśli więc w okolicach ulicy Kępa, zobaczycie różowego trabanta, możecie być pewni, że w pobliżu czają się wywiadowcy, którzy sprawdzają źródło pochodzenia kostki brukowej, wykorzystanej do wyłożenia podjazdów i ciągów komunikacyjnych.Data dodania artykułu: Dzisiaj, 10:26 Liczba komentarzy: 5 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 1
Kolejny konkurs na dotacje do szpitala przegranyMordaka Patrol w pogoni za HospicjumWakacje pełne atrakcji!Fundacja Nu-Med otrzymała tytuł ORGANIZACJI PRZYJAZNEJ WOLONTARIUSZOM!Za miesiąc wyruszy PielgrzymkaProkuratura pyta... miasto odpowiadaLekarz chorego nie zrozumie....Filmowy początek wakacji w kinach HeliosZapraszamy do Kina KoneseraNowe autobusy elektryczne trafią do TomaszowaWyróżnimy aktywnych społecznie - XIII edycja Konkursu Kreatywności Społecznej Lokalni NiebanalniPrzed nowym sezonem
Reklama
Reklama
Reklama
Rośnie skala agresji na polskich drogach

Rośnie skala agresji na polskich drogach

Za kilka dni zaczynają się wakacje, czyli statystycznie najniebezpieczniejszy czas na drogach. Wśród głównych przyczyn takich zdarzeń na prostych odcinkach drogi są nadmierna prędkość i jazda na zderzaku. Zarządca autostrady A4 Katowice–Kraków w ramach kampanii „Nie zderzakuj. Posłuchaj. Jedź bezpiecznie” zwraca uwagę na zjawisko agresji na polskich drogach i przypomina, że bezpieczeństwo zaczyna się od osobistych decyzji kierowcy.
Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

Radni Rady Miejskiej udzielili wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za ubiegły rok Marcinowi Witko. Prezydenta wsparło 15 radnych, ośmioro zagłosowało przeciw. Wszystko wskazuje na to, większość radnych miejskich ma dosyć destrukcyjnych działań swoich kolegów i koleżanek z Koalicji Obywatelskiej, które nie służą mieszkańcom miasta, a jedynie partyjniackim potyczkom, jakie obserwujemy na co dzień na ogólnopolskiej politycznej arenie. Dwie radne już wcześniej odeszły z klubu KO, nie godząc się między innymi z blokowaniem ważnych dla tomaszowian inwestycji, takich chociażby jak Termy, które powstać miały na Błoniach. Na wczorajszej sesji także Barbara Klatka, postanowiła zagłosować inaczej niż pozostali radni jej klubu. Biorąc pod uwagę presję, jaką na radnych wywierał od początku poseł Witczak, wykazała się we wczorajszych głosowaniach silnym charakterem. Czas, by pracować dla miasta ponad partyjnymi podziałami.
Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Po spektakularnym śledztwie dotyczącym domu, należącego do Prezydenta Marcina Witko, jaki pobudował sobie w Wiśle, przyszła kolej na następne. Tym razem dotyczy funkcjonowania hospicjum im Św. Filipa Neri, które prowadzi Fundacja Dwa Skrzydła, firmowana przez księdza Grzegorza Chirka. Inwestycja oddana w tym roku do użytku, na którą dofinansowanie udało się miastu pozyskać jeszcze w czasach rządów PiS, przyjmuje już pierwszych podopiecznych. Fundacja jednak działalność rozpoczęła wcześniej, prowadząc usługi hospicjum domowego. Radny Michał Kucharski postanowił w tej sprawie złożyć interpelację, w której stawia pytania, na które odpowiedź można uzyskać w 5 minut, telefonując do któregoś z wiceprezydentów lub urzędników, nigdy nie uchylających się od odpowiedzi. Tylko co pokazałoby się na Facebooku? Zdjęcie Iphona? Jeśli więc w okolicach ulicy Kępa, zobaczycie różowego trabanta, możecie być pewni, że w pobliżu czają się wywiadowcy, którzy sprawdzają źródło pochodzenia kostki brukowej, wykorzystanej do wyłożenia podjazdów i ciągów komunikacyjnych.
Prokuratura pyta... miasto odpowiada

Prokuratura pyta... miasto odpowiada

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej dowiedzieliśmy się, że Prokuratura Okręgowa w Sieradzu, która prowadzi postępowanie sprawdzające, związane z donosem, jaki na Marcina Witko, złożyli radni Kucharscy, Jabłoński oraz Mordaka, wystąpiła do urzędu miasta z zapytaniem o kontrole, jakie były prowadzone w stosunku do Tomaszowa Mazowieckiego w okresie minionych 10 lat. Magistrat przygotował odpowiedź oraz tysiące stron kopii protokołów pokontrolnych. W okresie tym, miasto było bowiem kontrolowane setki razy przez różne instytucje w tym NIK, RIO, ale i prokuratury. Nie stwierdzono w nich poważniejszych zastrzeżeń
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama