Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 lipca 2025 09:23
Reklama
Reklama

To, że inny, nie znaczy, że zły - podsumowanie Pakistanu

Kiedy w sierpniu wjeżdżałem do Pakistanu, wydawało mi się, że cofnąłem się w czasie o minimum 100 lat. Przez pierwsze dni, bardzo tęskniłem za Iranem. Po tygodniu pobytu, udało mi się w tym kraju zaaklimatyzować. Gdy zbliżał się moment wyjazdu, posuwałem się tak wolno, żeby przedłużyć sobie pobyt (ale to może ze względu na górskie widoki).

Pakistan to stosunkowo nowy kraj. Powstał w 1947 roku w wyniku rozpadu Indii Brytyjskich. Nie mniej jednak, pierwsi osadnicy pojawili się na tych terenach ponad 4.000 lat temu. Przez ten czas, zmieniali się kolejni władcy, ofiarując dzisiejszemu Pakistanowi coś "od siebie". Byli Persowie, był Aleksader Wielki, byli Wielcy Mogołowie, byli Arabowie i, wreszcie, Brytyjczycy.

Reklama

 

Dlatego, bezpodstawne wydaje się przyrównywać Pakistan do jakiegokolwiek pobliskiego kraju. Biorąc pod uwagę kulturę i obyczaje ludzi, najłatwiej określić go jako mieszanka Indii i Bliskiego Wschodu. Jeszcze lepiej przyjąć, że Pakistan to po prostu Pakistan.

 

Kraj aktualnie boryka się z pewnymi problemami, które, jak mówią ludzie, zaczęły się po zamachach na World trade Centre. Rząd robi co może rzeby zwalczyć plagę terroryzmu - a przynajmniej tak twierdzi. Oto kilka rzeczy, które czekają nas w Pakistanie.

 

WIZY.

 

Aktualnie, ciężko jest wyrobić wizę do Pakistanu. Nie ma możliwości zrobienia jej po drodzę. Trzeba zgłosić się do ambasady kraju, w którym legalnie przebywamy. Ja wizę robiłem w Warszawie. Wstępnie usłyszałem, że nie jest to możliwe. Udałem, że nie rozumiem i przedstawiłem wszystkie dokumenty. Po tygodniu miałem wizę.

 

Jeśli ktoś jest bardzo zdesperowany żeby zobaczyć Pakistan, może próbować wyrobić wizę na granicy w Sost (po drodzę od strony Chin). Ceny się zmieniają, ale ta "furtka" istnieje już dobrych parę lat.

 

BEZPIECZEŃSTWO.

 

Pakistan to kraj wybuchających bomb i wiecznych zamachów - tak twierdzi większość osób. Koleżanka z Iranu, po tygodniu mojej nieobecności na facebooku wysłała mi wiadomość czy już obcięli mi głowę. To jest mylny stereotyp. Fakt, ryzyko zawsze istnieje, ale grupy terrorystyczne to może najwyżej 2 procent całej populacji kraju, które wpływają na postrzeganie go jako całości. Trzeba uważać na siebie jak gdziekolwiek indziej. Nie izolujmy się też od ludzi - w Pakistanie będziemy budzić zainteresowanie więc lepiej, będąc na ulicy, wbić się w małą grupkę, która nie tylko ochroni w razie potrzeby, ale także chętnie oprowadzi po okolicy i zaprosi na obiad.

 

Jeśli codzi o zdrowie to cóż..... Pakistan to kraj rozwijający się i opieka zdrowotna jest.... dla bogatych. Ale za to dobrej jakości. Trzeba uważać na to co się je i pije, oraz dbać o higienę i powinno być dobrze. Apteki są dobrze zaopatrzone a leki są tanie. Dobrze jest wyposażyć się w buteleczkę płynu do odkażania rąk.

 

LUDZIE.

 

Mimo, że dominującą religią w Pakistanie jest Islam, można spotkać wielu Katolików i, jak się okazuje, Ateistów. Pakistańscy Muzułmanie mają bardzo poważne podejście do religii, dlatego polecam z rozwagą rozmawiać na te tematy. Nie wolno deklarować się jako Żyd lub Ateista. Tematy religii w rozmowach są nieuniknione.


Przygotować się też należy na masę pytań na temat rodziny. Jeśli przyjeżdżasz do Pakistanu na innej niż swoja własna tożsamości, lepiej wykuj na pamięć swoje CV :-).


Prywatnie, Pakistańczycy to bardzo mili i UCZCIWI ludzie. Jeśli mamy problem, którego nie potrafią rozwiązać, poszukają kogoś, kto pomoże. Na początku, mogą się wydać głośni i krzykliwi, ale to ze względu na ich akcentową naleciałość z Urdu, która znajduje odzwierciedlenie w języku angielskim.

 

CENY.

 

Jest bardzo tanio. Wyjątkiem jest woda - w Pakistanie nie ma zwyczaju picia wody butelkowanej. Jedyna, dostępna na rynku, woda mineralna robiona jest na licencji Nestle (może stąd ta cena). Produkty mają ceny nadrukowane na opakowaniach (z wyjątkiem pamiątek). O usługi i miejsca w hostelach trzeba się targować. Przykładowe ceny:

woda mineralna: 0.40 usd (duża butelka)
papierosy: od 0.3 usd do 2 usd.
piwo bezalkoholowe: 0.2 usd-0.3 usd
piwo alkoholowe: ok. 2 usd.
coca-cola: 0.2 usd
chleb: ok. 0.1 - 0.2 usd
ser: ok. 0.2 usd.
ryż: 0.4 usd/kg.
makaron: 0.3 usd/500g.
owoce/warzywa: bardzo tanie.
autobus miejski: 0.1 usd
autobus pozamiejski: ok. 1 - 1.5 usd/100 km.
pociąg: bardzo tani - 0.5 usd - 2 usd /100 km.
riksza w mieście: 0.5-1.5 usd.
zakwaterowanie: 0.5 usd - 200 usd :-).

KOMUNIKACJA

W Pakistanie, w bardzo szybkim tempie powstają nowe drogi. Niestety, autobusy pozamiejskie są drogie. Tam, gdzie lecą tory, lepiej zdecydować się na pociąg - jest bardzo tani, a współpasażerowie, zabierają z reguły ciepły, domowy posiłek, którym chętnie się podzielą. Załatwienie zniżki studenckiej to 20 minut do kilku godzin, ale to 50 procent zniżki na bilet. W miastach, można chodzić na piechotę, jeździć autobusem (przejazd na dachu autobusu w godzinach szczytu dostarcza niezapomnianych wrażeń), lub jeździć rikszą, czyli motorkiem z własnej roboty przyczepką mogącą pomieścić od 4 do 10 pasażerów.


Autostop jest możliwy i, wydaje mi się, że bezpieczny. Jedynym utrudnieniem jest policja, która może zgarnąć z drogi i zawieźć do najbliższej stacji kolejowej / autobusowej. Tak miałem w okolicach Quetty. Z Karachi nie mogłem wydostać się inaczej niż pociągiem ze względu na to, że dzień mojej podróży przypadał na dzień żałoby narodowej i ogólnego strajku (czyt. jednego, wielkiego chaosu).  Za to w Lahore, złapałem najdłuższego w życiu autostopa - tydzień czasu spędziłem z kierowcą, jego rodziną i znajomymi. Nie tylko zawiół mnie do Islamabadu, ale jeszcze pokazał ciekawe atrakcje po drodzę, przygarnął pod dach na czas Świąt, wyżywił i zorganizował mi transport do Gilgit.

 

HOTELE

 

Budżetowe zakwaterowanie to wydatek od 0.5 do 1.5 usd. W większych miastach to jest cena za łóżko w dormitorium; na północy kraju to normalna cena za pokój dwuosobowy. Właściciele, zaczynają jednak od znacznie wyższej ceny wyjściowej. Trzeba się targować.
 

PRZESZKODY

Biorąc pod uwagę obecną sytuację kraju, podróżowanie po Pakistanie może być nieprzyjemne.  Kłody, które możemy znaleźć pod naszymi nogami to:


- utrudnienia w wyrobieniu wizy
- częste kontrole policyjne i głupie czasem pytania od funkcjonariuszy.
- brak możliwości wjazdu do niektórych regionów - trzeba mieć specjalne (czyli drogie) pozwolenia
- czasem, ze względu na strzelaninę czy zamach, niektóre części miast są zamknięte lub sparaliżowane, więc o zwiedzaniu nie ma mowy.
- dużo papierkowej roboty przy prostych czynnościach
- w wielu miejscach brak butelkowanej wody do picia
- ruch uliczny - niby lewostronny, w praktyce, nie ma reguły.
- nieregularne i długie przerwy w dostawach prądu i wody.
- na pierwszy rzut oka, kraj wydaje się być niehigieniczny.

 

CIEKAWOSTKI

- Drugim językiem w Pakistanie jest angielski - w miastach, nie ma problemu z dostaniem anglojęzycznej prasy w bardzo przystępnej cenie. Również w telewizji, można znaleźć lokalne programy po angielsku. 
- ceny towarów sklepowych nadrukowane są na opakowaniach.
- większość zachodnich towarów produkowana jest w Pakistanie na licencji (np. czekoladki Cadburry)
- w Pakistanie produkowane są oryginalne ubrania takich marek jak Puma, Nike i Adidas.
- w Pakistanie jeździ się po lewej stronie - przynajmniej taka jest tendencja. W praktyce, jeździ się jak chce.
- w Pakistanie leży najwyżej położona utwardzona droga na świecie (KKH).
- w Pakistanie leży druga co do wysokości góra na świecie - K2
- w Pakistanie został zabity Osama bin Laden (w wypoczynkowej miejscowości Abbottabad)
- w prowincji Punjab, zbiory plonów odbywają się 3 razy w roku.
- Rozumując stereotypami, nie tylko Pakistańczycy to terroryści - amerykański "dyplomata", Raymond Davis zimą 2011 roku postrzelił na ulicy dwóch Pakistańczyków
- Widok broni nikogo w Pakistanie nie dziwi. Jeśli ktoś wyciąga obok Ciebie pistolet, na 90% chce ci go po prostu pokazać. W domu, ilość strzelb wydaje się być wskaźnikiem zamożności :-).
- Pakistan to kraj, w którym nad prawem przeważa obyczaj - wszystko jest możliwe - trzeba tylko trochę cierpliwości i samozaparcia.
- Pakistańczycy przeważnie jedzą rękoma, choć w niektórych domach można znaleźć łyżkę i widelec.
- Czy Pakistan jest tani? Odp. wydasz tyle ile chcesz wydać. Są miejsca, w których za pełen posiłek zapłacimy 0.5 usd, a zaraz obok znajdziemy knajpę, w której filiżanka herbaty kosztuje trzy razy tyle.
- Alkohol w Pakistanie jest legalny, ale tylko dla nie-Muzułmanów i tylko w specjalnych sklepach posiadających licencję lub w kilkugwiazdkowych hotelach.
- Narkotyki w Pakistanie są nielegalne, ale jak wszędzie na świecie nie ma problemu by je dostać.

 

 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

21.09.2011 19:36
Sądzę że Michał ma rację co do Pakistanu jeśli chodzi o odsetek terrorystów, wierzę mu na słowo że liczba tego barachła mieści się w przedziale 2% chociaż USA reklamują ich kraj inaczej. Co to za różnica zginąć z rąk araba zwanego Talibem a amerykańskiego "Madafakasa".

Reklama

Opinie

Igor MatuszewskiIgor Matuszewski

Radni Koalicji Obywatelskiej oceniają ludzi przez pryzmat własnego... Ja. Tropią, donoszą i robią dużo szumu wokół samych siebie. Często poniżają inne osoby w internecie, podważają zaufanie, naruszają dobra osobiste

Donos jaki, złożyli na prezydenta Marcina Witko, radni tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej, żyje od kilku miesięcy, niejako własnym życiem. Postępowanie wyjaśniające, jak już wcześniej informowaliśmy, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Śledczy wciąż proszą o dosyłanie nowych dokumentów, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że albo brak im podstawowej wiedzy, albo też przepisują literalnie fragmenty doniesienia. W dokumentach i pismach mylą firmy, a nawet województwa. Trudno się dziwić, bo gołym okiem widać, że "afera" nakręcana jest politycznie. Problem jest bardzo poważny, bo nie dotyczy tylko Prezydenta Marcina Witko. Okazuje się bowiem, że grupka lokalnych działaczy, w akcie politycznej lub osobistej zemsty, może jechać do współpracowników Ministra Bodnara, którzy następnie zarządzą "śledztwa" na zlecenie swoich partyjnych kolegów, w stosunku do dowolnej osoby. W ten sposób można rozpocząć pogoń za królikiem. Reszty dokonają zaprzyjaźnione media. Za kilka lat, sprawa zostanie zapewne umorzona, ale komuś zostanie zniszczone życie. I to w sensie bardzo dosłownym. W ten sposób potraktowano wcześniej Grzegorza Haraśnego, oraz Tadeusza Adamusa. Obaj politycy Platformy, zostali zaszczuci przez swoich kolegów i "dziennikarzy". Zarówno dla jednego, jak i drugiego zakończyło się to śmiercią.
Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
Reklama

Psychologia znów najpopularniejszym kierunkiem na Uniwersytecie Łódzkim - 15 chętnych na miejsce

Psychologia znów była najpopularniejszym kierunkiem wybieranym przez przyszłych studentów podczas tegorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Łódzkim. O jedno miejsce na tym kierunku ubiegało się blisko 15 osób. Popularne były też biologia kryminalistyczna i filologia angielska.Data dodania artykułu: 12.07.2025 15:42
Psychologia znów najpopularniejszym kierunkiem na Uniwersytecie Łódzkim - 15 chętnych na miejsce

Minister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej

Dokonana 80. lata temu przez sowietów na Polakach tzw. Obława Augustowska, w której zginęło ponad 600 działaczy podziemia niepodległościowego, była największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej - oceniła minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.Data dodania artykułu: 12.07.2025 15:38
Minister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej

NFOŚiGW: w nowym „Czystym Powietrzu” zawarto umowy na 100 mln zł

Od startu nowej edycji programu „Czyste Powietrze” zawarto umowy na 100 mln zł - podał PAP wiceszef NFOŚiGW Robert Gajda. W ciągu trzech miesięcy złożono 14 tys. kompletnych wniosków o dotacje; do prokuratury i policji trafiło prawie 300 zgłoszeń ws. potencjalnych nadużyć wobec beneficjentów programu - dodał.Data dodania artykułu: 12.07.2025 10:26
NFOŚiGW: w nowym „Czystym Powietrzu” zawarto umowy na 100 mln zł

Sondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.

W lipcu największym poparciem cieszy się KO - 28 proc., na drugim miejscu znalazło się PiS z poparciem 27 proc., a na trzecim - Konfederacja, na którą głos chce oddać 12 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS.Data dodania artykułu: 11.07.2025 21:31Liczba komentarzy artykułu: 1
Sondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.Data dodania artykułu: 11.07.2025 09:04
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej finansuje instytucje specjalizujące się w opiece nad najmłodszymi dziećmi

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło dodatkowe 45 mln zł ze środków Funduszu Pracy na tworzenie punktów opieki dziennej nad dziećmi do trzeciego roku życia w gminach, w których nie funkcjonuje żłobek, klub dziecięcy czy instytucja opiekuna dziennego. Wnioski w ramach resortowego programu „Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025 - edycja uzupełniająca” można składać do 21 lipca br.Data dodania artykułu: 10.07.2025 14:47
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej finansuje instytucje specjalizujące się w opiece nad najmłodszymi dziećmi

Centrum Zdrowia Matki Polki wśród ośmiu szpitali leczących endometriozę

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi znalazł się wśród ośmiu ośrodków leczenia zaawansowanej endometriozy w Polsce. Pacjentki mogą się zgłaszać do sekretariatu kliniki, tel. 42-271-11-64, gdzie otrzymają informacje o procedurach diagnozowania i leczenia tej choroby.Data dodania artykułu: 09.07.2025 16:46
Centrum Zdrowia Matki Polki wśród ośmiu szpitali leczących endometriozę

Nowacka: reforma edukacji wejdzie do szkół podstawowych w 2026 r., a do średnich w 2027 r.

Od 2026 r. zgodnie z nową podstawą programową będą się uczyć uczniowie klas I i IV szkoły podstawowej, a od 2027 r. uczniowie klas I szkól średnich. Nowy egzamin ósmoklasisty i nowa matura po raz pierwszy przeprowadzone będą w 2031 r. - poinformowała w środę ministra edukacji Barbara Nowacka.Data dodania artykułu: 09.07.2025 12:37
Nowacka: reforma edukacji wejdzie do szkół podstawowych w 2026 r., a do średnich w 2027 r.
Reklama

Polecane

Minister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowejKamil Cyran odchodzi z LechiiGrad bramek na NowowiejskiejKoncert zespołu Arete - Letnia Scena ArtystycznaSondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.Zapraszamy na zajęcia do szkoły rodzeniaPrzewodnik po włoskich winach – najważniejsze regiony„Pętla taktyczna” w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej – sprawdzian gotowości kandydatów na żołnierzy WOTJak poradzili sobie tomaszowscy maturzyści?„Wujek Foliarz”  w ramach cyklu Kultura DostępnaW Łódzkiem trwa ogólnopolskie badanie WOBASZ500 zł kary dla posła Witczaka.
Reklama
Reklama
Reklama
Radni KO mają tylko jeden cel polityczny. Dopaść Marcina Witko

Radni KO mają tylko jeden cel polityczny. Dopaść Marcina Witko

Donos jaki, złożyli na prezydenta Marcina Witko, radni tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej, żyje od kilku miesięcy, niejako własnym życiem. Postępowanie wyjaśniające, jak już wcześniej informowaliśmy, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Śledczy wciąż proszą o dosyłanie nowych dokumentów, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że albo brak im podstawowej wiedzy, albo też przepisują literalnie fragmenty doniesienia. W dokumentach i pismach mylą firmy, a nawet województwa. Trudno się dziwić, bo gołym okiem widać, że "afera" nakręcana jest politycznie. Problem jest bardzo poważny, bo nie dotyczy tylko Prezydenta Marcina Witko. Okazuje się bowiem, że grupka lokalnych działaczy, w akcie politycznej lub osobistej zemsty, może jechać do współpracowników Ministra Bodnara, którzy następnie zarządzą "śledztwa" na zlecenie swoich partyjnych kolegów, w stosunku do dowolnej osoby. W ten sposób można rozpocząć pogoń za królikiem. Reszty dokonają zaprzyjaźnione media. Za kilka lat, sprawa zostanie zapewne umorzona, ale komuś zostanie zniszczone życie. I to w sensie bardzo dosłownym. W ten sposób potraktowano wcześniej Grzegorza Haraśnego, oraz Tadeusza Adamusa. Obaj politycy Platformy, zostali zaszczuci przez swoich kolegów i "dziennikarzy". Zarówno dla jednego, jak i drugiego zakończyło się to śmiercią.
Kamil Cyran odchodzi z Lechii

Kamil Cyran odchodzi z Lechii

To koniec pewnej ery. Po niemal 15 latach w zielono-czerwonych barwach z Lechią Tomaszów Mazowiecki żegna się Kamil Cyran – zawodnik, który przez lata był symbolem wierności, oddania i piłkarskiej pasji. Jego historia to coś więcej niż statystyki – to serce, charakter i tysiące minut walki dla tomaszowskiego klubu.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama