Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 lipca 2025 06:50
Reklama
Reklama

Zagadka norweskiego fiordu - Jak zatonął ORP „Grom”?

Po raz kolejny w sali wystaw czasowych Skansenu Rzeki Pilicy zagościła tematyka wojenno-morska. Od 14 stycznia czynna jest tutaj wystawa zatytułowana „ORP Grom - w 70 rocznicę zatopienia”. Nowo otwarta ekspozycja jest efektem bliskiej, wieloletniej współpracy tomaszowskiego skansenu z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i ze szczecińskim magazynem „Nurkowanie”. Nie przypadkiem zatem Skansen Rzeki Pilicy znalazł się wśród oficjalnych patronów wystawy poświęconej temu słynnemu, polskiemu niszczycielowi. Urządzona w ubiegłym roku objazdowa wystawa odwiedziła już m.in. Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i Muzeum Miejskie we Wrocławiu.


Przypomnijmy, że w poprzednich latach gdyńskie muzeum udostępniło pilickiemu skansenowi wystawy czasowe pt: „Świat dawnych żaglowców” oraz „Flotylle rzeczne Marynarki Wojennej II RP”, złożone m.in. z precyzyjnie wykonanych modeli szkutniczych i innych pamiątek historycznych. Z kolei magazyn „Nurkowanie” pokazywał tutaj wystawę pt. „Ekspedycja Schleswig-Holstein”, prezentującą poprzez unikatowe zdjęcia podwodne plon niedawnej wyprawy nurkowej na wrak tego pancernika, leżący na dnie Bałtyku u wybrzeży Estonii. Obecna wystawa, dzięki wspólnym staraniom wymienionych na wstępie placówek, łączy obydwa sposoby ekspozycji.


Krótką i tragicznie zakończoną historię polskiego niszczyciela ORP „Grom” (zbudowanego w Anglii w 1936 roku i zatopionego przez niemiecki bombowiec w maju 1940 roku w norweskim fiordzie Rombakken), ukazano na 21 planszach z reprodukcjami archiwalnych zdjęć i dokumentów. Wiele z nich zostało odnalezionych ostatnio w polskich i zagranicznych archiwach dzięki mozolnym poszukiwaniom Lecha Trawickiego, kustosza gdyńskiego MMW. Osobne plansze zawierają wyjątkowo poruszające zdjęcia z wypraw na wrak „Groma” przeprowadzonych w latach 2005-2006 z inicjatywy i na koszt Mirosława Standowicza, mieszkającego obecnie w USA wytrawnego płetwonurka i gorącego propagatora historii Polskiej Marynarki Wojennej. Jednym z jej uczestników był Aleksander Ostasz, redaktor naczelny „Nurkowania”.


Unikatowa, fotograficzna dokumentacja stanowi adekwatne tło dla modelu „Groma” wykonanego w skali 1:100, a także wielu oryginalnych elementów oporządzenia, uzbrojenia i umundurowania PMW z okresu międzywojennego i z lat II wojny światowej. Uwagę zwraca także zabytkowy hełm nurka klasycznego wraz z kilkunastokilogramowymi butami i nożem nurkowym. Nie zabrakło autentycznych bander i proporca dziobowego, podnoszonych na okrętach II RP.



Otwarcie tej ekspozycji poprzedziło spotkanie jej autorów ze szkolnym kołem Ligi Morskiej i Rzecznej, działającym wyjątkowo prężnie (pod kierunkiem pedagoga i żeglarza Wojciecha Małagockiego) przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Maz. Na piątkowy prolog wystawy, zorganizowany z inicjatywy Skansenu Rzeki Pilicy, zaproszono również innych uczniów i nauczycieli tej szkoły, a także miejskich i wojewódzkich działaczy LMiR. Spotkanie w tomaszowskim liceum wypełniły prelekcje: L. Trawickiego nt. „Źródła archiwalne i fotografie oraz ich wykorzystanie w działalności muzealnej na przykładzie wystawy „ORP Grom – w 70. rocznicę zatopienia” oraz A. Ostasza pt. „Wrak ORP GROM”. Drugą z nich zilustrował pokaz filmu nakręconego podczas wspomnianych ekspedycji nurkowych na dno fiordu Rombakken.


Zwłaszcza ta ostatnia prezentacja spotkała się z żywym zainteresowaniem uczestników spotkania. Ciekawiła ich zarówno technika nurkowania na głębokość ponad 100 metrów, jak też odkrycia dokonane podczas obydwóch wypraw. Najważniejszym z nich było niejako naoczne stwierdzenie, że wbrew dotychczasowym relacjom i publikacjom ORP „Grom” zatonął nie wskutek uderzenia bomby lotniczej w jedną z wyrzutni torpedowych, lecz w wyniku trafienia w magazyn amunicji artyleryjskiej.


O tych i innych zagadkach wraku ORP „Grom”, kryjącego do dzisiaj szczątki jego 59 poległych marynarzy, mówiono również podczas uroczystego otwarcia rocznicowej wystawy w pilickim Skansenie. Uczestniczący nim wytrawny historyk-regionalista, Jerzy Wojniłowicz przypomniał udział w tych tragicznych wydarzeniach tomaszowianina – Kazimierza Hessa. Okazało się, że ten urodzony w 1922 roku właśnie w Tomaszowie Maz. absolwent tutejszego Gimnazjum Koedukacyjnego Magistratu Miasta trafił następnie do Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w Toruniu. Po jej ukończeniu w 1933 roku służył na różnych okrętach, a w tym – na niszczycielu „Błyskawica”. Na jego pokładzie, tuż przed wybuchem II w.św., dostał się do Anglii, by w marcu 1940 roku objąć stanowisko I oficera artylerii na ORP „Grom” (bliźniaczej jednostce „Błyskawicy”).


Na szczęście, por. mar. Kazimierz Hess przeżył zatopienie „Groma” pod Narwikiem. Za odwagę w tej walce i zasługi w całej operacji norweskiej został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Następnie, aż do zakończenia wojny, kontynuował służbę na pokładach innych polskich okrętów, a m.in. na niszczycielu ORP „Piorun” podczas jego słynnej, samotnej walki z niemieckim pancernikiem „Bismarck”. W styczniu 1945 roku objął dowództwo nie mniej słynnego polskiego niszczyciela „Garland”, na którym został awansowany do stopnia komandora podporucznika. Po wojnie Kazimierz Hess, wyemigrował do USA, gdzie pływał przez pewien czas w amerykańskiej marynarce wojennej. Zmarł w Nowym Jorku w końcu 1992 roku i został pochowany na cmentarzu Doyleston w stanie Pensylwania.


Z pewnością warto poznać historię tego i pozostałych członków bohaterskiej załogi niszczyciela „Groma” oraz plon niedawnych wypraw nurkowych na jego wrak, zwiedzając wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Z wielkim przejęciem oglądały ją już m.in. dzieci z półkolonii zorganizowanej w ramach tegorocznych ferii zimowych. Wystawa będzie czynna w Skansenie do końca marca br.

Reklama

[reklama2]

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Igor MatuszewskiIgor Matuszewski

Radni Koalicji Obywatelskiej oceniają ludzi przez pryzmat własnego... Ja. Tropią, donoszą i robią dużo szumu wokół samych siebie. Często poniżają inne osoby w internecie, podważają zaufanie, naruszają dobra osobiste

Donos jaki, złożyli na prezydenta Marcina Witko, radni tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej, żyje od kilku miesięcy, niejako własnym życiem. Postępowanie wyjaśniające, jak już wcześniej informowaliśmy, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Śledczy wciąż proszą o dosyłanie nowych dokumentów, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że albo brak im podstawowej wiedzy, albo też przepisują literalnie fragmenty doniesienia. W dokumentach i pismach mylą firmy, a nawet województwa. Trudno się dziwić, bo gołym okiem widać, że "afera" nakręcana jest politycznie. Problem jest bardzo poważny, bo nie dotyczy tylko Prezydenta Marcina Witko. Okazuje się bowiem, że grupka lokalnych działaczy, w akcie politycznej lub osobistej zemsty, może jechać do współpracowników Ministra Bodnara, którzy następnie zarządzą "śledztwa" na zlecenie swoich partyjnych kolegów, w stosunku do dowolnej osoby. W ten sposób można rozpocząć pogoń za królikiem. Reszty dokonają zaprzyjaźnione media. Za kilka lat, sprawa zostanie zapewne umorzona, ale komuś zostanie zniszczone życie. I to w sensie bardzo dosłownym. W ten sposób potraktowano wcześniej Grzegorza Haraśnego, oraz Tadeusza Adamusa. Obaj politycy Platformy, zostali zaszczuci przez swoich kolegów i "dziennikarzy". Zarówno dla jednego, jak i drugiego zakończyło się to śmiercią.
Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
Reklama

Psychologia znów najpopularniejszym kierunkiem na Uniwersytecie Łódzkim - 15 chętnych na miejsce

Psychologia znów była najpopularniejszym kierunkiem wybieranym przez przyszłych studentów podczas tegorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Łódzkim. O jedno miejsce na tym kierunku ubiegało się blisko 15 osób. Popularne były też biologia kryminalistyczna i filologia angielska.Data dodania artykułu: 12.07.2025 15:42
Psychologia znów najpopularniejszym kierunkiem na Uniwersytecie Łódzkim - 15 chętnych na miejsce

Minister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej

Dokonana 80. lata temu przez sowietów na Polakach tzw. Obława Augustowska, w której zginęło ponad 600 działaczy podziemia niepodległościowego, była największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej - oceniła minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.Data dodania artykułu: 12.07.2025 15:38
Minister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej

NFOŚiGW: w nowym „Czystym Powietrzu” zawarto umowy na 100 mln zł

Od startu nowej edycji programu „Czyste Powietrze” zawarto umowy na 100 mln zł - podał PAP wiceszef NFOŚiGW Robert Gajda. W ciągu trzech miesięcy złożono 14 tys. kompletnych wniosków o dotacje; do prokuratury i policji trafiło prawie 300 zgłoszeń ws. potencjalnych nadużyć wobec beneficjentów programu - dodał.Data dodania artykułu: 12.07.2025 10:26
NFOŚiGW: w nowym „Czystym Powietrzu” zawarto umowy na 100 mln zł

Sondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.

W lipcu największym poparciem cieszy się KO - 28 proc., na drugim miejscu znalazło się PiS z poparciem 27 proc., a na trzecim - Konfederacja, na którą głos chce oddać 12 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS.Data dodania artykułu: 11.07.2025 21:31Liczba komentarzy artykułu: 1
Sondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.Data dodania artykułu: 11.07.2025 09:04
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej finansuje instytucje specjalizujące się w opiece nad najmłodszymi dziećmi

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło dodatkowe 45 mln zł ze środków Funduszu Pracy na tworzenie punktów opieki dziennej nad dziećmi do trzeciego roku życia w gminach, w których nie funkcjonuje żłobek, klub dziecięcy czy instytucja opiekuna dziennego. Wnioski w ramach resortowego programu „Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025 - edycja uzupełniająca” można składać do 21 lipca br.Data dodania artykułu: 10.07.2025 14:47
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej finansuje instytucje specjalizujące się w opiece nad najmłodszymi dziećmi

Centrum Zdrowia Matki Polki wśród ośmiu szpitali leczących endometriozę

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi znalazł się wśród ośmiu ośrodków leczenia zaawansowanej endometriozy w Polsce. Pacjentki mogą się zgłaszać do sekretariatu kliniki, tel. 42-271-11-64, gdzie otrzymają informacje o procedurach diagnozowania i leczenia tej choroby.Data dodania artykułu: 09.07.2025 16:46
Centrum Zdrowia Matki Polki wśród ośmiu szpitali leczących endometriozę

Nowacka: reforma edukacji wejdzie do szkół podstawowych w 2026 r., a do średnich w 2027 r.

Od 2026 r. zgodnie z nową podstawą programową będą się uczyć uczniowie klas I i IV szkoły podstawowej, a od 2027 r. uczniowie klas I szkól średnich. Nowy egzamin ósmoklasisty i nowa matura po raz pierwszy przeprowadzone będą w 2031 r. - poinformowała w środę ministra edukacji Barbara Nowacka.Data dodania artykułu: 09.07.2025 12:37
Nowacka: reforma edukacji wejdzie do szkół podstawowych w 2026 r., a do średnich w 2027 r.
Reklama

Polecane

Minister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowejKamil Cyran odchodzi z LechiiGrad bramek na NowowiejskiejKoncert zespołu Arete - Letnia Scena ArtystycznaSondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.Zapraszamy na zajęcia do szkoły rodzeniaPrzewodnik po włoskich winach – najważniejsze regiony„Pętla taktyczna” w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej – sprawdzian gotowości kandydatów na żołnierzy WOTJak poradzili sobie tomaszowscy maturzyści?„Wujek Foliarz”  w ramach cyklu Kultura DostępnaW Łódzkiem trwa ogólnopolskie badanie WOBASZ500 zł kary dla posła Witczaka.
Reklama
Reklama
Reklama
Radni KO mają tylko jeden cel polityczny. Dopaść Marcina Witko

Radni KO mają tylko jeden cel polityczny. Dopaść Marcina Witko

Donos jaki, złożyli na prezydenta Marcina Witko, radni tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej, żyje od kilku miesięcy, niejako własnym życiem. Postępowanie wyjaśniające, jak już wcześniej informowaliśmy, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Śledczy wciąż proszą o dosyłanie nowych dokumentów, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że albo brak im podstawowej wiedzy, albo też przepisują literalnie fragmenty doniesienia. W dokumentach i pismach mylą firmy, a nawet województwa. Trudno się dziwić, bo gołym okiem widać, że "afera" nakręcana jest politycznie. Problem jest bardzo poważny, bo nie dotyczy tylko Prezydenta Marcina Witko. Okazuje się bowiem, że grupka lokalnych działaczy, w akcie politycznej lub osobistej zemsty, może jechać do współpracowników Ministra Bodnara, którzy następnie zarządzą "śledztwa" na zlecenie swoich partyjnych kolegów, w stosunku do dowolnej osoby. W ten sposób można rozpocząć pogoń za królikiem. Reszty dokonają zaprzyjaźnione media. Za kilka lat, sprawa zostanie zapewne umorzona, ale komuś zostanie zniszczone życie. I to w sensie bardzo dosłownym. W ten sposób potraktowano wcześniej Grzegorza Haraśnego, oraz Tadeusza Adamusa. Obaj politycy Platformy, zostali zaszczuci przez swoich kolegów i "dziennikarzy". Zarówno dla jednego, jak i drugiego zakończyło się to śmiercią.
Jak poradzili sobie tomaszowscy maturzyści?

Jak poradzili sobie tomaszowscy maturzyści?

Do egzaminu maturalnego w Formule 2023 z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym w maju 2025 roku przystąpiło na terenie województwa łódzkiego 16 052 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych (4-letnich liceów ogólnokształcących, 5-letnich techników, szkół artystycznych, branżowych szkół II stopnia)1 oraz 33 absolwentów – obywateli Ukrainy.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama