Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 24 lipca 2025 14:05
Reklama
Reklama

Kiedy pasja jest pracą

Rozmowa, którą przypominamy ukazała się na portalu po raz pierwszy ponad rok temu. Dzisiaj przypominamy ją dla naszych nowych czytelników. Kim jest Gepas wie każdy, kto chociaż odrobinę interesował się tatuażem. Tomaszowski artysta od kilkunastu już lat zajmuje się sztuką zdobienia ciała. W tym czasie zyskał sobie renomę wyjątkowo solidnego i twórczego tatuatora. Z Arturem Gepasem Gierlichem spotkaliśmy się by porozmawiać o tym co w tatuażu jest mniej i bardziej ważne. Także o tym, że decyzja o przyozdobieniu własnego ciała ma charakter nieodwracalny. Tomaszowski artysta opowiada o pasji pracy i pasji tworzenia, które w jego przypadku splotły się tworząc osobowość, która wymyka się jakimkolwiek ocenom.
Reklama

[reklama2]

Reklama

Tatuaż, sztuka czy rzemiosło?

- I sztuka i rzemiosło. Trudno określić, co w tatuażu jest sztuką.  Na pewno więcej jest rzemiosła niż sztuki. Tatuaż to jest „dobry” kontur, „dobre” wbicie farby, czyli jest to technika. Trzeba również odróżnić „artystów” kserokopiarek, którzy bezlitośnie powielają prace innych a artystów którzy wykonują tatuaże „z ręki”, czyli rysują motyw specjalnymi mazakami bezpośrednio na skórze. Dzięki czemu miejsce na którym znajduję się tatuaż, jest idealnie zakomponowane i w ten sposób powstają jedyne i niepowtarzalne tatuaże. To bardzo odpowiedzialna i ciężka praca, wymagającej wielu wyrzeczeń, nie ma Ctrl+Z… A co do Sztuki w tatuażu, to już na godziny kwestia. W ogóle tatuaż to bardzo skomplikowane zagadnienie.

 

Postrzeganie i odbiór społeczny tatuażu zmienił się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Przestał być on jednoznacznie kojarzony ze środowiskami więziennymi. Także osoby, które zdobią swoje ciała w ten sposób pochodzą z różnych środowisk. Jacy bywają twoi klienci?

Najprościej powiedzieć – wszyscy. Nie ma tu jakiegoś przedziału wiekowego, rangi społecznej czy wykształcenia. Przychodzą wszyscy. Czasem jest to student, zdarza się urzędnik z ZUS-u, trafia się pani z banku, pani stomatolog itd. Ale ważną sprawą jest to, że moi klienci to ludzie świadomi tego co robią, cenią swoje ciała i chcą mieć na nich naprawdę dobry tatuaż. Mam duży szacunek dla ludzi, którzy decydują się na ozdobienie swojego ciała właśnie u mnie. Cenię sobie, kiedy klient daje mi „wolną rękę”, oczywiście określając wcześniej ogólne założenie, motyw, pomysł, kompozycję… wtedy wychodzą bardzo fajne prace. Cieszę się, że robię ich coraz więcej. Ludzie zaczynają być bardziej wymagający i oczekują czegoś naprawdę dobrego, widzą w necie, na innych osobach, w programach TV, że można mieć świetny tatuaż, który mam tylko ja. Czasy wzorów katalogowych i bezmyślnego kopiowania cudzych prac mijają. Poprzez tatuaż pokazujesz również indywidualność, a ciężko być indywidualnym, jak ten sam motyw ma 7 osób nad np. Zalewem Sulejowskim, przy niedzieli, wiesz… hehehehe… trochę siara jak dla mnie. Więc niewątpliwie zauważyłem wzrost świadomości społecznej. Często bywają to nasi rodacy, którzy są to tu to tam, i widzą jak tattoo działa za granicą. Wtedy doceniają polską jakość, ceny, podejście, bo tak naprawdę Polacy na tle Europy wypadają w ścisłej czołówce, w tej kwestii nie mamy się czego wstydzić. A z kryminałem to bez przesady, tamte czasu minęły, są już daleko za nami. Wiadomo że zawsze się znajdą przeciwnicy ale  ze wszystkim tak jest. W Polsce niektórym ludziom nigdy się nie dopasuje w 100%, ciężka mentalność. Ale jest dużo lepiej niż było.

 

Więcej kobiet, czy mężczyzn?

Tu również nie ma reguły. Nie da się tego określić.

 

Czy w tatuażu, podobnie jak w innych dziedzinach sztuki można mówić o jakiś trendach?

Są osoby, które siedzą bardzo głęboko w tatuażu, które są wytatuowane i u nich jest to na tyle świadome, że specjalizują się w konkretnych nurtach czy wybierają tatuatorów, których styl jest akurat taki jaki im odpowiada. Dla takich tatuaż to niewątpliwie pasja.  Może to być tak zwany old school, new school, darkside, bio-organika, celtyk, tribal, oriental, realistyczny … Wszystko indywidualnie, co kto lubi…

 

[reklama2]

 

Na ile świadomi są Twoi klienci? Przychodzą do Ciebie i od razu wiedzą co chcą sobie wytatuować?

Większość osób wie, jakie miejsce chciałaby wytatuować. Natomiast mają problem z określeniem samych siebie, a przecież tatuaż nas uzewnętrznia, określa kim jesteśmy, czym się zajmujemy, nasze upodobania, pasje, charakter. Ja działam na zasadzie rozmowy z klientem. Staram się dowiedzieć jak najwięcej na temat oczekiwań. Jeśli ktoś jest pasjonatem wędkarstwa, można zrobić świetny tatuaż związany z wędkarstwem, jeśli jeździ motocyklem, można zrobić wzór z tą pasją związany. Można zrobić go ze zdjęcia lub indywidualnie zaprojektować. Przy czym tak jak już mówiłem nie używam wzorów katalogowych. Przekrój tematów które robię jest bardzo duży, ale zawsze są to motywy indywidualne i niepowtarzalne. Na to stawiamy! 

 

Od kiedy robisz tatuaże?

Pierwsza moja ingerencja w skórę miała miejsce w 1996 roku. Zrobiłem sobie wtedy „kolkę” z czterech zapałek igły i nitki. Tak to się zaczęło. Wtedy tatuaż miał być dla mnie formą buntu i odróżnienia się. Tak, że jest to 14 lat ciężkiej pracy i ciągłego rozwoju. A i tak mam nadzieję, że dopiero wszystko przede mną, mam kilka fajnych rzeczy do zrealizowania.  

 

Zapewne wielu Twoich klientów to ludzie młodzi.

Różnie to bywa. Ja nie tatuuję nikogo przed 18 rokiem życia. Po pierwsze ze względów formalnych, ale przede wszystkim ze względu na stan świadomości i dojrzałości właściwej dla tego wieku. Czasami przychodzą dziewczyny i chcą robić sobie imiona chłopaków, czy coś słabo przemyślanego, wahają się.  Wtedy nie robię nawet osobom które skończyły 18 lat. To nie jest tak, że ja robię wszystko, co ktoś sobie zażyczy. 

 

Niełatwo zmienić Artura na Roberta…

Dokładnie. A technicznie z tatuażem jest znacznie trudniej. A takich coverów i poprawek mam sporo.

 

Jak dużo w ciągu tych kilkunastu lat zrobiłeś tatuaży?

Ciężko powiedzieć. Teraz robię praktycznie codziennie.  Na pewno dużo, ale i tak myślę, że dopiero zaczynam.

 

Bierzesz udział w konkursach i pokazach tatuatorów?

Od dwóch lat staram się jeździć na konwencje tatuażu. W ubiegłym roku byłem na trzech. Niektóre z nich wymagają zaproszeń od organizatorów. Natomiast w tym roku zaliczyłem tylko Łódź i nie mam w planach innych konwencji. Trochę brakuje mi czasu, dużo do zrobienia, a doba ma tylko 24h. Wolę na spokojnie iść swoją drogą i swoim tempem, i bez ciśnienia.  

 

Można powiedzieć, że tatuaż jest jak nałóg?

Z tym też różnie bywa, są ludzie którzy robią jeden wymarzony motyw i mówią basta, a są ludzie którzy mają troszkę inne plany i potrzeby. I wtedy jedziemy po całości… hehehe…

 

I nieszkodliwe…

O ile można mówić w tym przypadku o jakiejkolwiek szkodliwości. Wiesz tatuaż jest jedną z takich rzeczy, której Ci nikt nie zabierze i która jest tylko Twoja, jak ręka, noga, kolano, szyja … to jesteś TY! Skóra to bardzo osobista i indywidualna kwestia. 

 

Jaki najdziwniejszy wzór robiłeś? Czy w ogóle można mówić, że wzór jest dziwny? Czy jest cię coś w stanie zaskoczyć?

Ciężko sprecyzować słowo „dziwny”. Różni ludzie, różne potrzeby. To co dla jednego jest zwyczajne, dla komuś innemu może wydawać się dziwne. Zaskoczyło mnie już nie jedno i myślę, że jeszcze nie raz zaskoczy. Lubię wyzwania i ciekawe pomysły. Wtedy powstają ciekawe tatuaże.    

 

Tatuowanie intymnych miejsc jest dla ciebie krępujące, czy już się przyzwyczaiłeś.

Ja już się przyzwyczaiłem. To jest bardziej krępujące dla osoby, która przychodzi zrobić sobie tatuaż. Moim zadaniem jest podejść w sposób profesjonalny. Tak jak to robi lekarz w przypadku pacjenta.  Pozostaje jeszcze technika. W różnych miejscach robi się różnie tatuaże. W jednych robi się je lepiej, w innych gorzej. Akurat w miejscach intymnych tatuaż robi się fatalnie. Trzeba się wykazać dużą znajomością z jednej strony anatomii, z drugiej techniki. Tak samo piersi i pośladki. Trudna skóra do robienia. Liczy się dobry tatuaż i konkretne podejście. Dlatego tatuaże intymne są dosyć drogie.

 

Prowadzisz z klientami rozmowy na temat nieodwracalności tatuażu?

Jak najbardziej, prowadzę takie rozmowy i są tatuaże, których wykonania niejednokrotnie odmówiłem, ponieważ istnieje także w naszej branży pewna etyka i myślę, że tatuator, który wykonuje wszystko, to nie jest zbyt dobra osoba. Poza wymienionymi wcześniej imionami sympatii czasami odmawiam także robienia wzorków w widocznych miejscach. Pamiętam jeszcze jakie sam miałem pomysły jako młody chłopak. Dzisiaj mój sposób myślenia się zmienił. To wszystko staram się moim klientom przekazać. Niedawno była u mnie młoda dziewczyna, która chciała wytatuować całe ucho. Zapewne zainkasowałbym kilkaset złotych, tyko co z tego, jeśli za te pieniądze sprzedałbym dziewczynie to, że nigdy nie mogłaby znaleźć pracy. Raczej jej życie byłoby w związku z tym mało fajne. Człowiek dojrzewa i zaczyna żałować różnych rzeczy. Co innego jeżeli są to ludzie niezależni finansowo i dobrze wiedzą czego chcą. To jest duża kwestia świadomości, jeżeli jest ktoś świadomy tego wszystkiego, to możemy działać. Na takich ludzi stawiam. Ja nie mówię czy robić czy nie, do mnie przychodzisz jak chcesz robić na 120% i konkretnie ustalamy szczegóły. Zastanawiamy się w domu zawsze na spokojnie. Ale jak pomysł jest beznadziejny, to odmawiam wykonania, przede wszystkim dla dobra klienta.

 

Czy zdarza się, że ludzie traktują tatuaż w sposób „kosmetyczny”, starają się ukryć defekty na skórze w postaci blizn, czy rozstępów?

Czasami maskuję różne defekty na skórze. Bywa i tak. Trzeba się wtedy wykazać sporą wiedzą i umiejętnościami, aby skurczenie dopasować motyw.

 

Wiele osób myśląc o ozdobieniu własnego ciała zadaje sobie pytanie: czy przypadkiem się czymś w studio nie zarażę. Jest sporo chorób zakaźnych roznoszonych przez krew, w tym oczywiście AIDS.

Przede wszystkim nie należy wybierać tatuatora w sposób przypadkowy. Higiena to podstawa. Jest ona bardzo ważna nie tylko z punktu widzenia klienta ale także wykonawcy. To działa przecież w dwie strony. Ja też chce wrócić do domu w normalnym stanie. Tak więc bezpieczeństwo klienta gwarantuje dbałość o moje własne bezpieczeństwo. Czasami ludzie zastanawiają się „dlaczego to tyle kosztuje??” a nie myślą o tym jak niebezpieczny jest to zawód, to jest zabawa z osoczem, to nie smar czy blacha w samochodzie, gdzie mechanik też grubo sobie liczy, spore „siano” na to idzie. A ludzie często zastanawiają się czy 500 złotych za tatuaż to jest dużo. Ile kosztuje ich szyja, albo łydka, przecież to jest bezcenne, to jest skóra, kasa to miły dodatek, ale przecież nie tylko o kasę chodzi. Trzeba się sporo napracować, być skupionym i uważać na każdym kroku, również na osocze. Higiena, wiedza, umiejętności, profesjonalizm… to nie kosztuje 200 złotych za całą łydkę.  Nigdy niemiałem problemów z Sanepidem, odwiedzają mnie co jakiś czas, i wiedzą że na tym się nie oszczędza, klient ma wgląd do książeczki kontroli, zdrowia jaki i całego sprzętu. Zawsze rozkładam sprzęt przy kliencie, żeby było widać jak to się robi, czego się używa i że jest wszystko sterylne i czyste. To podstawa.

 

Czy są jakieđ skuteczne metody  usunięcia tatuaży?

Całkowicie nie, blizny zawsze zostaną. Laser gwarantuje tylko częściowe usunięcie. Poza tym potrzebne jest kilka sesji. Po kilku sesjach laserowych łatwiej jest zrobić Cover up, czyli zasłonić stary tatuaż nowym motywem. 

 

Wspomniałeś już o kosztach. Ile kosztuje wykonanie tatuażu?

Trzeba pamiętać o tym, że jest to zabieg artystyczno-chirurgiczny, który nie należy do najtańszych. Cenę ustalamy indywidualnie, niema jako takiego cennika. Wszystko zależy od motywu, miejsca, wielkości, skomplikowania, ilości kolorów i wtedy można rozmawiać o cenie.  Minimalna suma wykonania tatuażu to 100 złotych a górnej po prostu niema, Jak robisz bardzo skomplikowany motyw np. całą rękę czy plecy, to są często miesiące albo lata pracy, gdzie suma rozkłada się i płacisz za sesje. Ale najważniejszy jest dobrze zrobiony tatuaż i zadowolony klient, kasa jak już wspomniałem jest miłym dodatkiem, dzisiaj jest jutro niema, a tatuaż zostaje. Na skórze nie powinno się oszczędzać, to inwestycja w siebie.

 

Co robisz poza tatuażami?

Przed tatuażem jest malarstwo. Skończyłem studia plastyczne i to jest moja pasja numer jeden.  Maluję w technice olejnej, czasami akrylowej. Wiadomo, rysunek to podstawa, także staram się sporo szkicować i rysować. Od niedawna także rzeźbię w gipsie. Nie mam zbyt wiele czasu, a ten który mam staram się poświęcać sztuce i sprawom prywatnym. Sam robię banery, stronę internetową, ulotki i wizytówki itd. Jest tego sporo. Muzyka to też duża pasja, nie potrafię bez niej funkcjonować, sporo słucham. Pogrywam sobie czasami na różnych instrumentach. Tylko ten czas jest najgorszy, bo zawsze go mało…

 

Zaczęliśmy naszą rozmowę od pytania „tatuaż, sztuka czy rzemiosło”. Wyobraźmy sobie, że tak jak opowiadałeś przeprowadzasz wywiad z klientem i na koniec on mówi, niech pan coś dla mnie zaprojektuje. Robisz takie rzeczy?

Jak najbardziej. Rysuję indywidualne projekty. Z tym, że na projekt się czeka dosyć długo, więc należy uzbroić się w cierpliwość. Ale najczęściej wykonuję tatuaże „z ręki”, czyli rysuje i projektuję bezpośrednio na skórze. Tak powstaje 80% moich prac, reszta to projekty, portrety, napisy. Ja zawsze stawiam na indywidualizm. U mnie niema wzorów z katalogu czy prac innych artystów. Można się czymś wzorować, inspirować, ale Gepas Tattoo to pracownia autorska. W 2008 roku narodziły się „Formiki” moje zwierzaki, rysunki które wykonuję kredkami. Temat, prosta forma, idealna kompozycja i wyważona kolorystyka. Na te rysunki mam przewidziany mega bonus, czyli są w bardzo przystępnej cenie. Wszystkie szkice i rysunki dostępne do wglądu w studiu. Nie zamieszczam w Internecie żadnych projektów, z uwagi na kopiowanie.   

 

Więcej klientów masz z Tomaszowa, czy spoza miasta.

Zaczęło się robić tak, że tylko około 20% moich klientów jest z naszego miasta. Reszta jest spoza Tomaszowa. Sporo jest rodaków mieszkających za granicą.

 

Praca, którą wykonujesz daje sporo wolności.

To prawda. Jest to wolny zawód, który daje mi dużo radości i satysfakcji. To praca nad samym sobą, ciągła nauka i rozwój, bez tego staniesz w miejscu i już nie będziesz wolny. Trzeba wkładać w to wszystko serce, robić to z pasją, a kiedy pasja jest pracą, wtedy wykonuję się ją z przyjemnością. Przynajmniej ja tak mam. Tak sobie to kiedyś wszystko wymyśliłem, ciężko pracowałem i teraz mogę powiedzieć, że gdybym miał się drugi raz urodzić i wybrać kim będę, chciałbym być tym, kim jestem. A chyba o to chodzi w życiu, żeby znaleźć swoją drogę i spokojnie realizować marzenia.

 

Odwiedz strone Gepasa

 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

26.08.2011 15:49
artysta!

Reklama
EFX 14.07.2010 15:08
Pozdro GEPAS!!! PEACE

Ja 12.07.2010 17:08
Wielkie POZDRO dla Gepasa i dzięki za tattoo... Polecam wszystkim!!!!

JUDI 11.07.2010 19:38
Ten gość jest profesjonalistą. Sam u niego robiłem tatuaż i to nie mały i jestem zadowolony.Polecam Gepasa ! Drażnią mnie tylko typy co nie mają pojęcia o tatu i otwierają pseudo salony w Tomaszowie i dziabaja maszynka zrobiona z silniczka od walkmana.

damain 11.07.2010 18:25
Napiszcie gdzie on robi te tatuaże ? :???

Elo 07.07.2010 16:49
Hehe Mistrzunio POzdro,

JIIIS 04.07.2010 21:19
a myślałem że tylko w miami ink robią takie cuda.A tu u nas taki mistrz??!!! jednak kiedyś zrobię u Ciebie jakiś tatuaż :)

Opinie

Reklama

Podaż nowych mieszkań spada, ale oferta rynkowa rośnie

W czerwcu, podobnie jak w całym drugim kwartale br., spadła sprzedaż nowych mieszkań w większości największych miast - wynika z raportu portalu RynekPierwotny.pl. Zmniejszyła się również aktywność inwestycyjna firm deweloperskich, co jednak nie zatrzymało wzrostu liczby mieszkań w ofercie.Data dodania artykułu: 24.07.2025 11:37
Podaż nowych mieszkań spada, ale oferta rynkowa rośnie

Producent „Lalki”: podziękowałem TVP za ofertę, ale postanowiłem jej nie przyjmować

Podziękowałem TVP za ofertę i po przeanalizowaniu postanowiłem jej nie przyjmować. Motywacja była wyłącznie biznesowa, myślę, że dostarczę do projektu koproducenta lub koproducentów na lepszych warunkach - wyjaśnił producent i scenarzysta nowej filmowej adaptacji „Lalki” Radosław Drabik.Data dodania artykułu: 22.07.2025 21:05
Producent „Lalki”: podziękowałem TVP za ofertę, ale postanowiłem jej nie przyjmować

W Parlamencie Europejskim słychać głosy krytyki wobec nowego budżetu UE

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca nowego budżetu na lata 2028-34 spotkała się z krytyką ze strony przedstawicieli największych frakcji w PE. Europosłowie Siegfried Muresan (EPL) i Carla Tavares (S&D) zarzucili KE marginalizowanie roli Parlamentu oraz próbę osłabienia kluczowych polityk unijnych - spójności i rolnictwa.Data dodania artykułu: 21.07.2025 14:27
W Parlamencie Europejskim słychać głosy krytyki wobec nowego budżetu UE

Łódzkie/ 21 zabytków z dofinansowaniem na renowację

Ponad 20 zabytków z woj. łódzkiego, w tym głównie kościoły i klasztory, ma przejść remonty i konserwacje przy wsparciu środków z programu „Ochrona zabytków” resortu kultury. Na ten cel w regonie rozdysponowano w sumie przeszło 6 mln zł.Data dodania artykułu: 21.07.2025 13:44
Łódzkie/ 21 zabytków z dofinansowaniem na renowację

Gawkowski: rekonstrukcja rządu w środę i czwartek - powstaną dwa duże resorty; jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę

W środę i czwartek nastąpi rekonstrukcja rządu, powstaną dwa nowe duże resorty: jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę - poinformował w poniedziałek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jeszcze dziś ma się odbyć spotkanie liderów ugrupowań koalicyjnych.Data dodania artykułu: 21.07.2025 13:20
Gawkowski: rekonstrukcja rządu w środę i czwartek - powstaną dwa duże resorty; jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę

Kaczyński o Braunie: uderza w nasze najbardziej elementarne interesy

Negowanie Holokaustu to haniebne kłamstwo historyczne - powiedział w niedzielę w Lublinie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem to, co robi Grzegorz Braun jest uderzeniem w nasze najbardziej elementarne interesy, niszczy nasze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.Data dodania artykułu: 20.07.2025 17:22
Kaczyński o Braunie: uderza w nasze najbardziej elementarne interesy

Szefowa MRPiPS: będzie ustawa zakazująca bezpłatnych staży

Rozpoczynamy prace nad ustawą, która wprowadzi zakaz bezpłatnych staży - powiedziała na konferencji prasowej we Wrocławiu ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Mają na tym skorzystać młodzi pracownicy - dodała.Data dodania artykułu: 20.07.2025 17:20
Szefowa MRPiPS: będzie ustawa zakazująca bezpłatnych staży

Ekspertka: obozy i kolonie są dla dzieci sprawdzianem z samodzielności

Obozy i kolonie wpływają na rozwój dziecka. To sprawdzian z samodzielności i okazja do nauki pewnych umiejętności w praktyce - powiedziała PAP psycholożka dr Magdalena Śniegulska z Uniwersytetu SWPS. Rodzice muszą być przygotowani na pierwszy, samodzielny wyjazd dziecka - dodała.Data dodania artykułu: 20.07.2025 12:59
Ekspertka: obozy i kolonie są dla dzieci sprawdzianem z samodzielności
Reklama

Polecane

24 lipca Policja obchodzi swoje święto; kim jest statystyczny funkcjonariusz?„Szlak Mazovii” – Galeria Tomaszów ożywia historięNie ma wrażeń bez obrażeń – niepokojący trend w sieciUsługi szpitala się kurczą. Nie będzie chirurgii twarzowo - szczękowejNowe struktury Akademii Piłkarskiej RKS Lechia!Personalia: Mirosław Kukliński w roli prezesa SIMOptymiści są do siebie podobni, pesymiści to indywidualnościEkstraklasa piłkarska - chorwacki pomocnik dołączył do WidzewaKomunikat o przerwach w dostawie prąduTermiczny must-have dla aktywnych – idealny sprzęt na trening, rower, trekkingOddajemy Scenę Młodym w Galerii Tomaszów – pierwsza odsłona za nami!Zapraszamy wszystkie dzieci  na seans filmowy!
Reklama
Reklama
Reklama
Radni Koalicji Obywatelskiej mają reprezentować partię, czy mieszkańców?

Radni Koalicji Obywatelskiej mają reprezentować partię, czy mieszkańców?

Według informacji, jaką mogliśmy wyczytać Barbara Klatka zawieszona w prawach członka PO. Powodem było oczywiście jej głosowanie za udzieleniem wotum zaufania oraz absolutorium dla Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego. Przewodnicząca Rady Miejskiej podjęła autonomiczną decyzję, którą nie mogli być zaskoczeni inni członkowie klubu radnych KO, ponieważ byli o tym poinformowani wiele dni wcześniej. Barbara Klatka konkurentka Marcina Witko w wyborach na urząd prezydencki, szeroko uzasadniała swoją decyzję, dotyczącą głosowania. Podkreślała realizowane inwestycje, wykonany prawidłowo budżet, ale przede wszystkim fakt, że samorząd to miejsce, gdzie pracuje się dla... mieszkańców. Krótko mówiąc: liczy się sprawy ważne dla tomaszowian, a legitymacje partyjne należy chować do najgłębszych kieszeni. Przewodnicząca RM wykazała się sporą odwagą, bo skutki było dosyć łatwo przewidzieć.
Kucharski bierze się za pracowników Urzędu i... nie tylko

Kucharski bierze się za pracowników Urzędu i... nie tylko

Radny Piotr Kucharski wciąż generuje nowe pomysły, które mają pomagać w pracy urzędnikom i pracownikom samorządowym. Tym razem postanowił zaproponować poprawę wydajności pracy przez wzmożoną kontrolę jego czasu. Lider zespołu, znanego także, jako "Mordaka Patrol" powołuje się przy tym na... "liczne skargi mieszkańców, dotyczące nieprawidłowości w ewidencjonowaniu czasu pracy w jednostkach organizacyjnych, podległych prezydentowi miasta". No no no
Dzięki kamerom monitoringu udało się zatrzymać kierowcę przewożącego 15 osób!

Dzięki kamerom monitoringu udało się zatrzymać kierowcę przewożącego 15 osób!

Centrum Monitoringu Miejskiego w Tomaszowie Mazowieckim po raz kolejny udowadnia swoją skuteczność. Tym razem operatorzy kamer miejskich zauważyli niepokojącą sytuację na drodze i natychmiast przekazali informację policji. Mundurowi zatrzymali do kontroli drogowej 52-letniego obywatela Ukrainy, który przewoził autem aż 15 osób – czyli o 7 więcej niż dopuszczała homologacja pojazdu. Kierowca stracił prawo jazdy, otrzymał 12 punktów karnych i mandat w wysokości 2 100 zł. To kolejny przykład, jak rozbudowany system monitoringu realnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa w mieście.
Mieszkańcy skarżą się na uciążliwy hałas z firmy "Mordaka". Co na to przedsiębiorca?

Mieszkańcy skarżą się na uciążliwy hałas z firmy "Mordaka". Co na to przedsiębiorca?

Mieszkańcy Wąwału od dłuższego czasu skarżą się na uciążliwość działających tam firm. Piszą skargi do różnych instytucji, władz gminy wiejskiej Tomaszów. Nie ukrywają też, że czują się bezsilni, bo nikt na nie właściwie nie reaguje. Urzędy twierdzą, że nie mają odpowiednich narzędzi kontrolnych. Władze gminy pozostają właściwie bierne, a to na nich spoczywa główna odpowiedzialność. Trudno bowiem obwiniać przedsiębiorcę, że prowadzi działalność, zatrudnia ludzi, płaci podatki, zarówno te lokalne, jak i krajowe. Gmina ma w nich także swój udział. Z tym, że ta sama gmina równocześnie zezwala na budowę kolejnych budynków mieszkalnych, przekształca tereny rolne w osiedla mieszkaniowe, Zapomina przy tym, że ludziom, którzy się tu osiedlają powinno się zapewnić właściwą jakość życia. Wyjaśnienia, że każdy kupuje działkę i inwestuje na własne ryzyko są nie do przyjęcia. Dotyczy to zresztą nie tylko uciążliwości związanych z działalnością gospodarczą, ale też dostępności do mediów, dróg itd. Wśród firm na które najbardziej uskarżają się obecnie mieszkańcy, należy betoniarnia pana Mordaki. Jednak ich niepokój budzą także plany budowy kolejnych firm, w tym przetwórstwa mięsnego.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Ale to Powiat jest właścicielem spółki TCZ a nie ryży donek!Źródło komentarza: Usługi szpitala się kurczą. Nie będzie chirurgii twarzowo - szczękowejAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: No, pięknie, ku#wa, ładnie. To jest kolejny, lokalny przykład realizacji podstawowej doktryny ryżego donka: gnoić Polskę w każdy, możliwy sposób i na wszystkich frontach. Ma u nas pomocnika, również wroga Polski i Polaków - posła Witczaka. A co na to nasz powiatowy katecheta?! A wielkie jajco!!! Po reakcji każdego przeciwnika, ta społeczna i samorządowa gnida dworska zawsze trzęsie gaciami.Źródło komentarza: Usługi szpitala się kurczą. Nie będzie chirurgii twarzowo - szczękowejAutor komentarza: ZiBiTreść komentarza: Kto pod kim dołki kopie sam w nie wpada. Panowie. Kucharscy do roboty budujcie ekrany. A nie ryjcie pod rodz. Witko..Źródło komentarza: Mieszkańcy skarżą się na uciążliwy hałas z firmy "Mordaka". Co na to przedsiębiorca?Autor komentarza: InżynierTreść komentarza: Wystarczy przeczytać poprzednie artykuły na ten temat, żeby wiedzieć, że prace podzielone są na oddzielne projekty i prowadzone są równolegle.Źródło komentarza: Dariusz Klimczak: Ważna informacja dla Tomaszowa Mazowieckiego!Autor komentarza: RobertTreść komentarza: Twoja faza poszukiwań też jest na początku po co zabierasz głosŹródło komentarza: Protestowali w sprawie polityki emigracyjnejAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Dość że z ciebie pisdeusz to na dodatek impotent intelektualnyŹródło komentarza: Protestowali w sprawie polityki emigracyjnej
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama