Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 07:17
Reklama
Reklama Odnawialne źródła Energii

Jak tomaszowskie szkoły reagują na agresję wobec uczniów

Jakiś czas temu, będąc gościem u dyrektora jednej z tomaszowskich podstawówek byłem świadkiem pewnej scenki, która zwróciła moją uwagę. Otóż jedna z nauczycielek przyprowadziła ucznia, który zachowywał się agresywnie w stosunku do koleżanek. Chłopiec dostał „reprymendę”, spuścił głowę i wyszedł bez słowa. Kolejnego dnia trafiłem na sytuację identyczną. Uczeń znowu trafił do dyrektora. Po raz kolejny komuś dokuczał. Zapytałem, jak często takie zdarzenia z udziałem dzieciaka mają miejsce. Usłyszałem, że codziennie…. Byłem w szoku. Pomijam już nawet sam fakt, że dyrektor szkoły, nie powinien stanowić „straszaka”. Chodzi o to, że w systemie oświatowym coś nie działa.

W większości przypadków o sytuacji małoletnich informowany jest Sąd Rodzinny oraz składane są zawiadomienia  karne do Prokuratury Rejonowej w Tomaszowie Maz. Zdarzają się również sytuacje, gdzie konieczne jest odseparowanie matki wraz z dziećmi od sprawcy przemocy. Odbywa się to zwykle poprzez umieszczenie rodziny w jednym z mieszkań chronionych funkcjonujących pod nadzorem MOPS.

- Zdarzają się również sytuacje, że przemocy wobec dzieci dopuszczają się oboje rodzice, czy to poprzez szeroko pojęte zaniedbanie czy też poprzez formy przemocy fizycznej i psychicznej wprost skierowane w stosunku do dziecka. Konieczne w takim przypadku staje się zabezpieczenie dziecka w instytucjonalnej pieczy zastępczej.

- wyjaśnia Dariusz Małecki.

Rzeczywiście przemoc nie jedno ma imię. Często zdarzają się sytuacje, w których objawia się poprzez zaniedbanie związane ze sprawowaniem opieki przez rodziców nad małoletnimi dziećmi w stanie nietrzeźwości. Rodzice często w takich sytuacjach obejmowani są dodatkowym wsparciem w postaci asystenta rodziny oraz psychologa. Obligowani są do podejmowania terapii alkoholowej stacjonarnej lub niestacjonarnej.

Na terenie szkół w Tomaszowie Maz. prowadzą indywidualne działania terapeutyczne psycholodzy zatrudniani przez MOPS. Jak przekonują pracownicy Ośrodka, są oni istotnym elementem pogłębionej diagnozy przemocy wobec dzieci. Skąd więc takie dysproporcje liczbowe?

Wszelkie przypadki przemocy wobec dzieci diagnozowane przez pedagogów w ramach edukacji szkolnej z reguły opierają się o wdrożenie procedury Niebieskiej Karty, która daje podstawy do podjęcia szerszej interwencji wobec rodziny.

Według danych Policji za 2019 rok, 182 osoby pokrzywdzone zgłosiły zdarzenia, które zostały zakwalifikowane do postępowanie w ramach tzw. "Niebieskiej Karty". Rok wcześniej zanotowano ich 219. Więcej zdarzeń związanych z przemocą domową notowanych jest na terenach wiejskich. Według danych tomaszowskiej KPP, szacunkowa liczba ofiar wynosi ok. 189. Większość z nich to kobiety, ale zdarzają się również mężczyźni (12) oraz niestety dzieci.

- Z reguły o niepokojącej sytuacji ucznia informowany jest wówczas pracownik socjalny i policjant, którzy diagnozują przy współudziale wychowawcy dziecka i pedagoga szkolnego problem oraz podejmują dostosowane działania opisane powyżej. Intensywność przypadków diagnozowanych przez szkoły nie przekracza z reguły 10 w skali roku kalendarzowego.

- czytamy w informacji MOPS, przy czym liczba ta nie zgadza się z danymi przekazanymi przez szkoły. W kwietniu br. Przewodnicząca Zespołu poprosiła Dyrektora Wydziału o uwrażliwienie dyrektorów oraz nauczycieli pracujących w szkołach i przedszkolach o zgłaszanie niepokojących sygnałów dotyczących różnych przejawów występowania przemocy wobec dzieci.

Warto jednak przypomnieć, że w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tomaszowie
Maz. funkcjonuje specjalny zespół do spraw przemocy w rodzinie. Mamy tam możliwość  zgłaszania wszelkich obserwowanych podejrzeń przemocy w rodzinie czy to poprzez osobisty kontakt z pracownikiem socjalnym, czy też telefonicznie, mailowo, poprzez platformę epuap. MOPS weryfikuje również zgłoszenia dokonane anonimowo.

- Podkreślenia wymaga, że pracownicy różnych instytucji miejskich i powiatowych współdziałają na co dzień tworząc sieć systemu przeciwdziałania przemocy. Ich wspólne osobiste relacje przyczyniają się do zwiększenia efektywności systemu oraz przeciwdziałają różnym manipulacjom ze strony samych zainteresowanych rodzin. Ponadto, są elementem pozwalającym na aktywną i szeroką pomoc rodzinie.

- mówią pracownicy MOPS. Jednak same instytucje problemu nie rozwiążą, jeśli nie będą informowane o konkretnych przypadkach przez sąsiadów i innych świadków zachowań o charakterze przemocowym.

***

Wszelkie przypadki przemocy zgłaszać można w godzinach i dniach pracy MOPS od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30, we wtorek w  godzinach 7.30-17.00 pok. 23 oraz pod numerem telefonu 44 723-73-53 wew. 29, 502-041-127, 666-537-961.

Pomocy psychologicznej, prawnej, pedagogicznej, socjalnej oraz terapii uzależnień udziela również Ośrodek Interwencji Kryzysowej od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00-20.00 tel. 44 725-14-60, bezpłatna infolinia 800-112-261.

Osoby wymagające wsparcia prawnego, mogą skorzystać z pomocy w ramach funkcjonowania punktów nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu tomaszowskiego w  jednym z czterech punktów ulokowanych na terenie miasta:

ul. Św. Antoniego 41,

Farbiarska 20/24,

Cekanowska 5,

POW 10/16.

Zgłoszenia  przyjmowane są również pod numerem telefonu 797-876-260.

 

Jak rozpoznać, że dziecko jest ofiarą przemocy?

Objawami przemocy dokonywanej na dziecku mogą być:

  • powtarzające się obrażenia - ślady po uderzeniach, siniaki, poparzenia, pręgi na ciele, zadrapania,
  • zaniedbany wygląd,
  • nadmierne agresywne zachowania,
  • wycofanie, bierność, nieśmiałość,
  • wstyd przed zdjęciem ubrania,
  • kłopoty w nauce,
  • kłopoty z apetytem i snem,
  • ssanie kciuka
  • obgryzanie paznokci,
  • moczenie się,
  • płaczliwość,
  • nadmierna zależność od dorosłych,
  • kłopoty w nauce,
  • strach przed dorosłymi,
  • trudności w utrzymywaniu przyjaźni,
  • izolacja,
  • zaniżona samoocena,
  • problemy emocjonalne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
N 12.09.2020 17:39
Amator

Ajdejano 12.09.2020 14:06
Szanowny Panie Mariuszu: byłem pewny, że nie jest Pan idealistą, ale człowiekiem, który twardo chodzi po ziemi. Jednak, z tego co Pan napisał powyżej, wynika że jednak trochę Pan trzyma głowę w chmurach. Wiadomo, że na jakiekolwiek wychowanie w rodzinach rozbitych, patologicznych nie można liczyć. Oczywiście - magistrat i szkoły mają wpływać na zmniejszenie się agresji wśród uczniów ?!?!?! Podpiera się Pan jakimiś-tam procedurami, itp., itd. Kompletna bzdura!!! Na kogo Pan liczy ?!?!?! Na jakieś kuratorium, na samorządy ?!?!?! Te wszystkie urzędniczyny i ci wszyscy (pożal się Boże) nauczyciele i dyrektorzy w szkołach, to towarzystwo, które przychodzi do: urzędu, szkoły na te ileś-tam godzin i patrzy na zegarek: kiedy wreszcie ta szychta się skończy. Oni wszyscy mają głęboko w du...żym poważaniu te rzeczy, o których Pan pisze.

Reklama
Polecane
Dinozaury w MCKSzkolenie Specjalistyczne Saperów„Miało cię nie być” -  czwartek 2 maj w Kulturze DostępnejPechowa porażka w meczu wyjazdowymPomagają młodszemu koledzeDzień Balonów po raz pierwszy w Tomaszowie Mazowieckim !Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych w II LOOstatni dzwonek w „Wyspiańskim”Nu-Med z certyfikatem ISO!Miejskie nieruchomości na sprzedażPodyskutuj o ulubionych książkachJuż od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Białobrzeska Majówka Białobrzeska Majówka Piknik rodzinny pod tytułowym hasłem odbędzie się 11 maja w Miejskim Centrum Kultury Za Pilicą przy ul. Gminnej 37/39. Organizatorzy przygotowali dla jego uczestników wiele atrakcji. Będzie z nich można skorzystać w godz. 16−19. Wstęp wolny. Na najmłodszych czekać będzie m.in. gra terenowa z nagrodami, a także: ogromna zjeżdżalnia, stoiska plastyczne, na których wykonać będzie można np. makramowy breloczek, ścieżka sensoryczna i tor przeszkód. Nie zabraknie też ogromnych baniek mydlanych, balonów, szczudlarza i cukrowej waty. Główną atrakcją dla dzieci będzie magik Pan Buźka, który przedstawi show „Magia Żółtoksiężnika”. Dużo będzie działo się również na scenie. Zaprezentują się m.in.: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Ciebłowianie”, DFC Latino, uczestnicy zajęć wokalnych i tanecznych z MCK Za Pilicą, a w bajkowy świat przeniesie wszystkich grupa teatralna „Zeróweczka” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Białobrzegach, która pokaże nagrodzony Złotą Maską na tegorocznych Tomaszowskich Teatraliach spektakl „Królewna Śnieżka”. Będzie też czas dla Kwadransowych Grubasów, z którymi wspólnie świętować będziemy 25-lecie działalności klubu. Na stoiskach partnerów wydarzenia będzie można przybić piątkę z Miśkiem i Kropelką, zagrać w koło fortuny, sprawdzić umiejętności językowe czy wykonać kolorową pracę plastyczną. Dodatkowo będzie można skorzystać z konsultacji koordynatora opieki onkologicznej oraz zmierzyć ciśnienie i poziom cukru. Dostępny będzie również punkt Nadleśnictwa Smardzewice, w którym będzie można otrzymać sadzonki drzew. Nie zabraknie również wozu strażackiego, do którego będzie można wsiąść, i pokazów pierwszej pomocy prowadzonych przez druhów z OSP w Białobrzegach. Na sali koncertowej dostępne do obejrzenia będą dwie wystawy: prac malarskich artystów ze Stowarzyszenia Amatorów Plastyków oraz uczestników zajęć malarstwa i rysunku w MCK Za Pilicą. Na stoiskach będzie można również zakupić słodkie ciasta oraz ciepłe dania, jak np. grillowaną kiełbaskę czy pyszne pierogi.Wstęp na wydarzenie jest wolny.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.05.2024
Food trucki Food trucki Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Piknik rodzinny organizowany przez Sowa Events bedzie miał do zaoferowania mnóstwo atrakcji.Dla głodomorów przyjadą foodtrucki reprezentujące kuchnie z całego świata. Wśród serwowanych dań nie może zabraknąć: amerykańskich burgerów, hiszpańskich churrosów, frytek belgijskich, węgierskich langoszy, tajskiego padthaia oraz wiele innych przysmaków z różnych zakątków naszego globu.Dla spragnionych będzie przygotowana strefa orzeźwienia, czyli stoisko pełne dobroci. Serwujemy tam autorską lemoniada, zmrożoną granite i wiele innych.Między stoiskami będzie przygotowany specjalny food court gdzie zostaną porozkładane ławostoły, leżaki oraz parasole. Można więc śmiało zaprosić całą rodzinę i wygodnie spędzić czas zajadając się serwowanymi specjałami, słuchając przy tym przyjemnej muzyki.Będzie również mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Będzie stoisko z balonami i zabawkami oraz stoisko z watą cukrową. Bedą również przygotowane dmuchane zamki na których dzieciaki beda mogły spędzić radosne chwile skacząc i bawiąc sie w najlepsze.DODATKOWO I BEZPŁATNIE ZAPRASZAMY NA:SOBOTA:- 12:00 - 16:00 - Spotkanie z ulubionymi postaciami z topowej bajki o dzielnych pieskach! Szykujcie aparaty i szerokie uśmiechy :)NIEDZIELA: - 12:00 -12:45 - Koncert "JAK Z BAJKI" - uzdolnieni ludzie filmu, muzyki, teatru i animacji przeniosą Was w magiczny świat muzyki z największych hitów filmów animowanych! - 12:00 - 18:00 - Animatorzy do Waszej dyspozycji! - zabawy ruchowe, sportowe, skręcanie balonów, zabawy z chustą klanza, mini zajęcia plastyczne i wiele innych - nudzie mówimy STOP!- 12:00 - 18:00 (z przerwami) - Bańki mydlane w niecodziennym wydaniu - daj się zamknąć w giga bańce! - Warto zapomnieć o gotowaniu w domu tego weekendu. Warto zabrać rodzinę i cudownie spędzić ten czas z Food truckami. Kulinarne święto już od 17 do 19 Maja w Tomaszowie Mazowieckim.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama