Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 22:14
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Muzyka jest dla wszystkich. Każdy może grać, śpiewać i czerpać z jej dobra [WYWIAD]

21 czerwca cały świat obchodzi Święto Muzyki. Dlaczego ten element sztuki jest dla człowieka ważny i jakie płyną z niego korzyści? O tym, kto może mieć słuch absolutny i kiedy jest najlepszy czas na związanie się z muzyką opowiada Urszula Zajko – Olejniczak, absolwentka Uniwersytetu Wiedzy Operowej, instruktorka artystyczna i wokalistka, prezeska stowarzyszenia zrzeszającego miłośników muzyki.
Muzyka jest dla wszystkich. Każdy może grać, śpiewać i czerpać z jej dobra [WYWIAD]

Autor: iStock

Nel Cybulska: Choć mówi się, że muzyka jest ucztą dla duszy, podobno ma też realny wpływ na organizm pod kątem fizycznym. Mogą świadczyć o tym choćby przyjemne dreszcze, które część słuchaczy odczuwa podczas jej odbioru.

Urszula Zajko - Olejniczak: O tak, deszcze to bardzo "namacalny" dowód na fizyczne oddziaływanie muzyki na nasz organizm. To także łzy wzruszenia, uśmiech, a nawet sen. Tak może reagować ciało w trakcie słuchania czy też wykonywania muzyki. Ja sama mam czasem problem z zaśpiewaniem partii, ponieważ tak bardzo wzrusza mnie muzyka. Musi minąć chwila, zanim się z tym pięknem oswoję. Taka sytuacja zdarzyła mi się kilka razy w życiu. Muzyka może wprowadzić człowieka w stan ekstazy i transu, czyli rodzaje odmiennych stanów świadomości. Te metody stosuje się nawet w psychoterapii. Współcześnie podobno jesteśmy na muzykę bardziej oporni, ale wierzę, że nie jest najgorzej.  

Dlaczego warto słychać muzyki? Czy może być formą terapii? Sposobem  na stres?

Jestem o tym przekonana. Niebezpodstawnie powstało i funkcjonuje do dzisiaj stwierdzenie, że „muzyka łagodzi obyczaje”.  Każda melodia to balsam dla duszy i ciała. Przenosi nas w inne rejony naszej duchowości, to swoisty kontakt z samym sobą. Potrafi uspokoić, rozweselić, a także pomaga przetrwać trudne chwile i cierpienie, jakiego człowiek doświadcza w swoim życiu. W mojej pracy niejednokrotnie spotykam się z osobami, które przychodzą z bagażem trudnych emocji i problemów. Szukają pomocy dla siebie, właśnie za pośrednictwem dźwięku. Doświadczenie pokazało mi, że to działa. Muzyka stosowana jest też m.in. w psychoterapii i leczeniu zaburzeń depresyjnych. 

Czy jest zarezerwowana tylko dla grona artystów ściśle z nią związanych?

Muzyka to także inspiracja dla osób tworzących w wielu innych dziedzinach artystycznych, a nawet użytkowych. Dźwięki pobudzają nasze emocje, uczucia i wyobraźnię. Muzyka ma silny wpływ na to co i jak tworzymy - od ubrań, przez biżuterię, po np. meble, tkaniny czy budynki. Na niektóre osoby muzyka ma naprawdę ogromny wpływ. Bez niej nie są w stanie otworzyć umysłu na nowe pomysły.

Czy to, jakiej muzyki słuchamy, mówi jakimi ludźmi jesteśmy? 

Seryjni mordercy, mafiozi czy dyktatorzy ludobójcy także kochali i słuchali muzyki i to także tej najbardziej wysublimowanej. Z drugiej strony muzyka była i jest tworzona ku czci Boga, powstaje w imię pięknych, czystych wartości. Człowiek, w bardzo potocznym i powierzchownym rozumieniu - czy dobry, czy zły - jest w stanie kochać muzykę, tworzyć ją i jej namiętnie słuchać, bez względu na to, po której stronie tych kontrastowych wartości się znajduje.

Kto może grać na instrumentach?

Uważam, że gra na instrumencie jest dla każdego, bez względu na wiek, płeć oraz status społeczny. Każdy czas w życiu człowieka, jest czasem dobrym do rozwoju, spełniania marzeń i znalezienia pasji. Nigdy nie jest za późno na to, aby się kształcić i doskonalić grę na instrumencie muzycznym. Ciało i mózg trzeba ćwiczyć całe życie, a obcowanie z instrumentem muzycznym może w tym bardzo pomóc, bo angażuje nas fizycznie i umysłowo. Jest to zajęcie przyjemne, które stale daje satysfakcję.

Czy potrzebne są do tego specjalne umiejętności?

Najważniejsze są chęci i przyjemność z obcowania z muzyką. Poziom mistrzowski oczywiście osiągają wybrani, posiadający szczególne predyspozycje. Włoski skrzypek Niccolo Paganini był sensacyjnym wirtuozem. Swój geniusz zawdzięczał doskonałej budowie dłoni, długim i sprawnym palcom, wyjątkowo ruchliwym stawom, ale także katorżniczej pracy polegającej na kilkunastogodzinnych ćwiczeniach gry na skrzypcach od najmłodszych lat, pod przymusem swojego ojca. Jednak amatorskie granie nie wymaga tak wielu wyrzeczeń.

Jak odkryć w sobie talent muzyczny?

Odkrywanie swoich talentów bywa trudne i czasami wymaga pomocy osób trzecich. Jeśli ktoś lubi słuchać muzyki, interesuje się nią, chce próbować nauki gry na instrumencie muzycznym, to warto wspierać te chęci. Może okazać się, że kryje się za tym prawdziwy i wyjątkowy talent muzyczny.

Ja sama, jako dziecko, mnóstwo czasu spędzałam śpiewając do lustra wszystko co leciało w radio. Znałam na pamięć piosenki w różnych językach, nie rozumiejąc o czym są. Robiłam to spontanicznie i czułam się z tym wspaniale. Poprosiłam rodziców o możliwość nauki w szkole muzycznej. Coś mnie tam ciągnęło, nie umiałam tego nazwać. Wiedziałam tylko, że muszę tam być i nie pomyliłam się.  Zawsze polecam, aby słuchać swojego serca, to najlepszy przewodnik.

Czy wszyscy rodzimy się ze słuchem absolutnym?

Nie zagłębiając się w szczegóły, słuch absolutny to umiejętność bezbłędnego zapamiętywania i odtwarzania usłyszanych dźwięków. Zatem człowiek, który go posiada, potrafi szybko i bezbłędnie skojarzyć wysokość dźwięku z jego muzyczną nazwą. Szacuje się, że 1 na 10 000 osób obdarzona jest słuchem absolutnym. Okazuje się, że jest on wynikiem intensywnego treningu we wczesnym dzieciństwie. Wielu badaczy jest zdania, że słuch absolutny początkowo ma każdy z nas. Jeśli zostanie aktywowany we wczesnym dzieciństwie, a następnie konsekwentnie trenowany, rozwinie się i przetrwa w życiu dorosłym. W przeciwnym wypadku – zaniknie. Możemy to pielęgnować u swoich dzieci nie będąc muzykami. Nie musimy też mieć zdolności muzycznych. Wystarczy, że zapewnimy dziecku warunki do słuchania muzyki, obcowania z nią na żywo, np. podczas koncertów, dotykania instrumentów muzycznych i zabawy z ich udziałem, uczestniczenia w zajęciach muzycznych. Podobnie jest z nauką języków obcych. Wczesne dzieciństwo to bardzo ważny czas dla rozwoju dziecka i ogromna rola rodziców.

Jakie płyną z tego korzyści?

Dzieci kształcone muzycznie mają ogólnie dużo lepszą pamięć niż ich rówieśnicy, którzy nie mają takiego kontaktu z muzyką. Zapamiętywanie ze słuchu nie stanowi dla nich problemu, co przekłada się na sukcesy w nauce. Według naukowców, już 6 lat edukacji muzycznej (np. szkoła muzyczna 1. stopnia) wystarczy, by znacząco wpłynąć na rozwój pamięci werbalnej. Co istotne, porzucenie tego kształcenia (np. gry na instrumencie), nie wpływa negatywnie na tę zdolność. Najlepszym momentem na rozpoczęcie nauki powiązanej z muzyką jest dzieciństwo, przed upływem 10 roku życia. Później ludzki umysł traci swoje elastyczne właściwości.

Czym jest efekt Mozarta? Czy słuchanie muzyki ma wpływ na inteligencję?

Psycholog Frances Rauscher dowiodła w swoich badaniach, że słuchanie muzyki Mozarta poprawia wydolność ludzkiego umysłu. Poprawia pamięć i koncentrację, orientację przestrzenną i otwarte myślenie. Przypuszczano, że mogło to mieć związek z zamiłowaniem kompozytora do matematyki, które miało przełożenie w strukturze tworzonych przez niego dzieł. Współcześni naukowcy nie potwierdzają tej teorii, ale to jeszcze nie powód, aby rezygnować ze słuchania dzieł mistrza. Muzyka sama w sobie jest przecież zbawienna dla ludzkiego organizmu, a na pewno jej słuchanie nie przynosi żadnych szkód.

Podobno serce dostosowuje swój rytm do muzyki, której aktualnie słuchamy…

Specjalista to potwierdzi a ja zawsze używam w swojej pracy wokalnej terminu "puls". Bardzo lubię to słowo. Kiedy uczę kogoś śpiewu czy opracowujemy jakiś utwór wokalny, zawsze mówię, żeby wczuć się w puls piosenki czy muzyki tak, aby się w niej zanurzyć, żeby się zsynchronizować. To dotyczy też tańca. Puls muzyki wiąże się z naszym pulsem w trakcie jej słuchania czy śpiewania.

Muzyka przywołuje wspomnienia?

Nie jestem naukowcem, ale wiem, że tak jest. Tu można sięgnąć do opracowań naukowych. Ale pewnie każdemu z nas, usłyszawszy jakąś szczególną dla nas piosenkę, czy motyw muzyczny, zdarzyło się natychmiast przenieść w przeszłość, do czasów czy wydarzenia, które było dla nas wyjątkowe, a któremu towarzyszyła dana muzyka czy piosenka. W jednej chwili jesteśmy znowu w tamtym czasie i wszystko czujemy na nowo, z detalami. Nie da się tego opisać słowami. Dla mnie to cud natury.

Czy można zostać artysta w każdym wieku?

Oczywiście, że tak. Ten "x factor" może się uaktywnić w człowieku w każdej chwili i pod wpływem różnorodnych okoliczności i sytuacji. Najlepszym na to przykładem może być Susan Boyle. Samotna, lekko zaniedbana gospodyni domowa pokazała, że marzenia się spełniają, a wiek nie stoi na przeszkodzie w ich realizacji. Wkroczyła do show biznesu w wieku 48 lat, kiedy po udziale w popularnym talent-show rozpoczęła się jej kariera wokalna.

Sukces może nadejść zupełnie niespodziewanie…

Artysty nie definiuje wyłącznie znane nazwisko, rzesza wielbicieli i rodzaj sceny na jakiej występuje. Np. Jan Sebastian Bach był organistą i kompozytorem barokowym, ale za życia zupełnie ignorowanym. Jego styl określano przestarzałym, dzieła małowartościowe, a sami synowie Bacha nazywali go "starą peruką". Na szczęście najstarszy z nich dbał o dorobek ojca i przechowywał jego dzieła. Twórczość Bacha 100 lat później wskrzesił Feliks Mendelssohn-Bartholdy, a trzy utwory kompozytora nagrane zostały na pozłacanym dysku Voyager Golden Record, umieszczonym na dwóch sondach programu Voyager wystrzelonych w przestrzeń kosmiczną w 1977.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Gnał bez wyobraźni i rozumuKelner zastrzelił się z miłościBiałobrzeska Majówka na łąceWalka o rynek – jak sprawdzić, kto jest konkurencją dla Twojego biznesu?Dzień Otwarty u WyspiańskiegoWielki sukces Zuzanny Linowskiej w Międzynarodowym Konkursie GraficznymPiłkarskie starcie na kinowym ekranieJuż od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Dwa zaginięcia i dwa szczęśliwe odnalezieniaKompletnie wycieńczony błąkał się po lesieDrzewko za makulaturęMuzyczna zapowiedź lata w Tomaszowie
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Białobrzeska Majówka Białobrzeska Majówka Piknik rodzinny pod tytułowym hasłem odbędzie się 11 maja w Miejskim Centrum Kultury Za Pilicą przy ul. Gminnej 37/39. Organizatorzy przygotowali dla jego uczestników wiele atrakcji. Będzie z nich można skorzystać w godz. 16−19. Wstęp wolny. Na najmłodszych czekać będzie m.in. gra terenowa z nagrodami, a także: ogromna zjeżdżalnia, stoiska plastyczne, na których wykonać będzie można np. makramowy breloczek, ścieżka sensoryczna i tor przeszkód. Nie zabraknie też ogromnych baniek mydlanych, balonów, szczudlarza i cukrowej waty. Główną atrakcją dla dzieci będzie magik Pan Buźka, który przedstawi show „Magia Żółtoksiężnika”. Dużo będzie działo się również na scenie. Zaprezentują się m.in.: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Ciebłowianie”, DFC Latino, uczestnicy zajęć wokalnych i tanecznych z MCK Za Pilicą, a w bajkowy świat przeniesie wszystkich grupa teatralna „Zeróweczka” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Białobrzegach, która pokaże nagrodzony Złotą Maską na tegorocznych Tomaszowskich Teatraliach spektakl „Królewna Śnieżka”. Będzie też czas dla Kwadransowych Grubasów, z którymi wspólnie świętować będziemy 25-lecie działalności klubu. Na stoiskach partnerów wydarzenia będzie można przybić piątkę z Miśkiem i Kropelką, zagrać w koło fortuny, sprawdzić umiejętności językowe czy wykonać kolorową pracę plastyczną. Dodatkowo będzie można skorzystać z konsultacji koordynatora opieki onkologicznej oraz zmierzyć ciśnienie i poziom cukru. Dostępny będzie również punkt Nadleśnictwa Smardzewice, w którym będzie można otrzymać sadzonki drzew. Nie zabraknie również wozu strażackiego, do którego będzie można wsiąść, i pokazów pierwszej pomocy prowadzonych przez druhów z OSP w Białobrzegach. Na sali koncertowej dostępne do obejrzenia będą dwie wystawy: prac malarskich artystów ze Stowarzyszenia Amatorów Plastyków oraz uczestników zajęć malarstwa i rysunku w MCK Za Pilicą. Na stoiskach będzie można również zakupić słodkie ciasta oraz ciepłe dania, jak np. grillowaną kiełbaskę czy pyszne pierogi.Wstęp na wydarzenie jest wolny.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.05.2024
Food trucki Food trucki Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Piknik rodzinny organizowany przez Sowa Events bedzie miał do zaoferowania mnóstwo atrakcji.Dla głodomorów przyjadą foodtrucki reprezentujące kuchnie z całego świata. Wśród serwowanych dań nie może zabraknąć: amerykańskich burgerów, hiszpańskich churrosów, frytek belgijskich, węgierskich langoszy, tajskiego padthaia oraz wiele innych przysmaków z różnych zakątków naszego globu.Dla spragnionych będzie przygotowana strefa orzeźwienia, czyli stoisko pełne dobroci. Serwujemy tam autorską lemoniada, zmrożoną granite i wiele innych.Między stoiskami będzie przygotowany specjalny food court gdzie zostaną porozkładane ławostoły, leżaki oraz parasole. Można więc śmiało zaprosić całą rodzinę i wygodnie spędzić czas zajadając się serwowanymi specjałami, słuchając przy tym przyjemnej muzyki.Będzie również mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Będzie stoisko z balonami i zabawkami oraz stoisko z watą cukrową. Bedą również przygotowane dmuchane zamki na których dzieciaki beda mogły spędzić radosne chwile skacząc i bawiąc sie w najlepsze.DODATKOWO I BEZPŁATNIE ZAPRASZAMY NA:SOBOTA:- 12:00 - 16:00 - Spotkanie z ulubionymi postaciami z topowej bajki o dzielnych pieskach! Szykujcie aparaty i szerokie uśmiechy :)NIEDZIELA: - 12:00 -12:45 - Koncert "JAK Z BAJKI" - uzdolnieni ludzie filmu, muzyki, teatru i animacji przeniosą Was w magiczny świat muzyki z największych hitów filmów animowanych! - 12:00 - 18:00 - Animatorzy do Waszej dyspozycji! - zabawy ruchowe, sportowe, skręcanie balonów, zabawy z chustą klanza, mini zajęcia plastyczne i wiele innych - nudzie mówimy STOP!- 12:00 - 18:00 (z przerwami) - Bańki mydlane w niecodziennym wydaniu - daj się zamknąć w giga bańce! - Warto zapomnieć o gotowaniu w domu tego weekendu. Warto zabrać rodzinę i cudownie spędzić ten czas z Food truckami. Kulinarne święto już od 17 do 19 Maja w Tomaszowie Mazowieckim.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Wasze komentarze
Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Ten brzuchaty osobnik tak nadaje się na starostę powiatu, jak ja na biskupa. Nawet na katechetę się nie nadawał. Jednak nasze bredzenie jest zbędne, bo ten szkodnik społeczny z pewnością, pod powiatowym stołem już został wybrany. A sesja w dniu 07.05. 2024 r., to będzie tylko formalność.Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: zadowolonyTreść komentarza: Białobrzegi rzeczywiście bardzo ponura dzielnica Tomaszowa. A za komuny planowano tu duże osiedla bloków, dlatego do Tomaszowa przyłączono wtedy Ludwików i Białobrzegi. Gdyby dzisiaj oderwano te dzielnice od Tomaszowa to miasto liczyłoby około 40 tys. mieszkańców. Dzięki wam wybieramy nadal Prezydenta a nie Burmistrza bo mamy nieco ponad 50 tys. głów w mieście.Źródło komentarza: Białobrzeska Majówka na łąceAutor komentarza: Mieszkaniec BiałobrzegówTreść komentarza: Brawo, wreszcie coś się tutaj dzieje - szkoda że tak rzadko, dzielnica kompletnie zapomniana pod względem integracji społeczności lokalnej. Zdecydowanie brakuje tutaj miejsca spotkań dla starszych jak i młodszych mieszkańców na otwartym terenie. Uważam, że altanka na wzór Ciebłowic czy park taki jak w Wąwale ułatwił by tworzenie takich relacji oraz byłby dobrym miejscem do rekreacji oraz odpoczynku. Zachęcam i proszę przedstawicieli władzy z naszej dzielnicy o podjęcie działań w tym temacie. Oprócz inwestycji drogowych - mam wrażenie, że nic tutaj się nie dzieje.Źródło komentarza: Białobrzeska Majówka na łąceAutor komentarza: Mieszkanka TomaszowaTreść komentarza: Jedynym najbardziej kompetentnym i doświadczonym kandydatem jest obecny starosta Mariusz WęgrzynowskiŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: tomaszowiankaTreść komentarza: Weź chłopie ,,urlop,,od komentowania ,czasem zgadzam się bo prawda leży po środku ale częściej ,,przeginasz,, wrzuć na luz i zapomnij o minionych czasach.Źródło komentarza: Zmiany w ProkuraturachAutor komentarza: SabrinaTreść komentarza: Jak zawsze same pyszności, już dzisiaj szykujmy kasę bo warto posmakować, pewnie znów będą tłumy.Źródło komentarza: Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama