Jak wyglądają anioły?
Aniołowie są pozbawionymi ciała duchami – w związku z tym nie można opisać ich wyglądu. Nie posiadają oni ciała, kształtu, jak i płci. Według Biblii i zeznań osób, które doświadczyły objawień, anioły mogą ukazywać się pod różnymi postaciami. Jako wysłannicy samego Boga przybierają one zazwyczaj kształt ludzkiego ciała.
Wyobrażając sobie anioła, zwykle w naszych myślach pojawia się obraz uskrzydlonej postaci bądź dziecka. Pomimo że nie ma to potwierdzenia w tekstach opisujących biblijne angelofanie, czyli ukazywanie się ludziom aniołów, by przekazać wiadomość od Stwórcy, to motyw ten cieszy się niemałą popularnością w sztuce. Na przestrzeni wieków można było zobaczyć wiele obrazów oraz rzeźb prezentujących te istoty właśnie w taki sposób. Co ciekawe, takie wyobrażenie o nich powstało już w starożytnym Egipcie.
Obecnie oferowanych jest wiele rzeźbionych dekoracji, które mogą stanowić niezwykłe dopełnienie każdego pomieszczenia w naszym domu – koniecznie sprawdź figurki aniołów na holyart.pl. Każda z nich stanowi unikalne dzieło, które zostało wykonane ze szczególną troską o detale.
Anioły – towarzysze ludzi od zarania dziejów
Anioły i istoty anielskiego typu były rozpoznawane przez ludzi od zarania cywilizacji. Wzmianki o nich możemy zaobserwować w różnych przedziałach czasowych oraz na odmiennych szerokościach geograficznych. Archetyp komunikacji między Bogiem a ludźmi poprzez różnego rodzaju nadprzyrodzone postacie istnieje w prawie każdej religii oraz kulturze.
Wiara w opiekuńcze duchy pojawiła się już w antyku. Dowodzi tego to, że sam Arystoteles pouczał swego podopiecznego o tym, iż strzegą go dwie istoty – miały one nad nim czuwać i przekazywać Stwórcy informacje na temat jego postępowania. Wspomnienia o postaciach podobnych do biblijnych aniołów miały miejsce również w starożytnym Egipcie. To właśnie z egipskiej epoki pochodzi też idea wyglądu aniołów, która tak często pojawia się w naszej wyobraźni. Jeszcze przed czasami Chrystusa ukazywano istoty towarzyszące faraonowi. Ich wizerunek był często umieszczany na trumnach czy ścianach grobowca, co symbolizowało pozagrobowe życie – było to niezwykle istotne w tamtym czasie, bo prowadziło do procesu mumifikacji.
Anioły w chrześcijaństwie i islamie
Nowy Testament grupuje niebiańskie istoty w siedem rang – wśród nich są aniołowie oraz archaniołowie. Zadaniem aniołów jest gloryfikowanie Stwórcy, jego miłości oraz mądrości. Są to istoty nieśmiertelne i wolne, będące swego rodzaju opiekunami ludzi.
Wśród nich znajduje się anioł stróż, uosobienie Bożej troski o każdego z nas. Ma on za zadanie dbać o bezpieczeństwo, podsuwać dobre myśli oraz pobudzać do działania tę osobę, której został przydzielony. W doktrynie Kościoła katolickiego uznaje się, że anioł ten prowadzi duszę do nieba. Jeśli to jednak konieczne, zabiera ją do czyśćca – nie pozostawia jej jednak samej, odwiedzając ją i pocieszając.
Anioły są widoczne również w tradycji islamskiej – według niej zostały one stworzone jeszcze przed ludźmi, aby potem komunikować się z nimi i przestrzegać przykazań Allaha. Zgodnie z wierzeniami, aniołowie nieustannie wychwalają Boga.
Anioły w kulturze
Anioły od wieków ozdabiają dzieła sztuki swym wspaniałym wyglądem. Te uskrzydlone stworzenia pojawiają się na starożytnych posągach, jak i zdobią współczesne malowidła ścienne. Stały się one niezwykłym elementem historii sztuki, prezentując się w odmiennych przedziałach czasowych oraz stylach.
Historia aniołów wykracza poza teksty liturgiczne i nieprzerwanie się rozwija, wypełniając kolejne kultury oraz tradycje. Możemy zauważyć, że te niebiańskie istoty są obecne wszędzie – na obrazach, w powieściach, a nawet w piosenkach czy serialach i filmach. Postać aniołów niezaprzeczalnie wpłynęła na życie społeczeństwa – pojawiają się one w religii, oferując duchowe wsparcie, jak i sztuce, zapewniając niezwykłe doznania estetyczne.
Napisz komentarz
Komentarze