Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 16:58
Reklama
Reklama

Marcin Witko: nie zamknęliśmy Urzędu na czas pandemii. Mimo problemów, realizowaliśmy ważne projekty

Dzisiaj o północy oficjalnie wygaszono w Polsce stan pandemii. Ciężar walki z Sars-Cov-2 w dużej mierze spoczywał na lokalnych samorządach. Dla miast, gmin i powiatów stanowiło to niemałe wyzwanie. Szczególnie dla samorządów miejskich było to prawdziwe wyzwanie ze względu na dużą liczbę jednostek podległych i szerokie spektrum prowadzonej działalności. Mimo, że szefem sztabu Kryzysowego w powiecie był starosta tomaszowski, na wniosek prezydenta, niemal natychmiast po ogłoszeniu przez Rząd stanu pandemii,  zwołany został Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego – podczas którego na bieżąco analizowano sytuację i wyznaczano zadania. Działał on bisko dwa lata. Dzisiaj w Urzędzie Miasta podsumowano działania w trakcie trwania pandemii.

Miasto w pandemii 

Z koronawirusem zdążyliśmy się już oswoić. Niemal każdy z mieszkańców w sposób bezpośredni lub pośredni się z nim zetknął. Część z nas przechorowała covid-19. Niektórzy chorobę przeszli bardzo ciężko. Niestety odnotowano też wiele ofiar śmiertelnych. Po tych dwóch latach Świat się zmienił. Inną są też nasze przyzwyczajenia. Nauczyliśmy się żyć  w warunkach zagrożenia zdrowia i co ciekawe zdążyliśmy się do  niego przyzwyczaić. Obecnie obostrzeni zostały niemal całkowicie zdjęte. Nie oznacz to jednak, że wirus nie ma. 

Z punktu widzenia miasta najważniejsze było, aby główne instytucje nie zostały całkowicie sparaliżowane. Dlatego niemal natychmiast wprowadzono procedury mające zminimalizować ryzyko (ograniczony dostęp dla interesantów, środki defekujące, obowiązkowe maseczki, dystans na stanowiskach pracy i środki ochronne, praca zdalna, pomiary temperatury, procedury na wypadek zakażeń i sposoby postępowania dla pracowników i interesantów, urządzenia specjalistyczne). Wprowadzone procedury się sprawdziły – mimo zakażeń, utrzymano ciągłość pracy wszystkich wydziałów.

 

 

Miasto postarało się pomóc także mieszkańcom. Wszyscy pamiętamy braki w zaopatrzeniu w tak podstawowe rzeczy jak maseczki, rękawiczki. Dlatego  uruchomienie zakupów środków ochrony sanitarnej z przeznaczeniem dla pracowników UM, szkół i placówek oświatowych oraz jednostek organizacyjnych, zakupiono większe ilości maseczek dla mieszkańców naszego miasta i przeprowadzono ich dystrybucje. W roku 2020 wydano tomaszowianom 53.000 maseczek (i później na bieżąco maseczki były kupowane i wydawane, np. szkołom, stowarzyszeniom, mieszkańcom. Już w marcu tego samego roku z inicjatywy prezydenta zakupiono dla Tomaszowskiego Centrum Zdrowia trzy respiratory (łączny koszt zakupu to 130 000 zł)  i maseczki dla ochrony pacjentów i personelu medycznego 

 - To był czas trudny dla nas wszystkich. Nasza pamięć jest dobra ale krótka. Od trzech lat słowo covid19 towarzyszyło nam niemal każdego dnia. My też na początku musieliśmy się wszystkiego nauczyć. Nawet, gdyby tak się stało że sytuacja do nas powróci, to jesteśmy bogatsi o te doświadczenia i o to wszystko, co przez ten czas czyniliśmy. Chciałbym serdecznie podziękować za wsparcie i pomoc wszystkim, którzy nam pomagali w walce z pandemią. Przede wszystkim pragnę podziękować mieszkańcom Tomaszowa, którzy wykazywali niezwykłą solidarność. wolontariuszom, którzy nie szczędzili czasu i sił, organizacjom pozarządowym, medykom, mediom i naszym urzędnikom - mówi Marcin Witko. 

W ramach współpracy ze Starostwem Powiatu Tomaszowskiego w 9 domkach letniskowych na Przystani przy ul. P.C.K. 2/4 stworzono kwarantannę zewnętrzną dla osób powracających z zagranicy. Akcję stworzenia zewnętrznej kwarantanny na powyższych zasadach przeprowadzono w roku 2020 i 2021. W listopadzie 2020 r. w ramach walki z kolejną dużą falą zakażeń w naszym mieście i potrzebą zapewniania pacjentom w tomaszowskim szpitalu skutecznej pomocy z inicjatywy prezydenta wystąpiono dokonano zakupu aparatu do nieinwazyjnego wspomagania oddychania metodą wysokich przepływów..

Seniorzy pod specjalnym nadzorem

- Najbardziej ten okres odczuły osoby starsze, seniorzy. Zostały wyizolowane, nie mogły się spotykać. Ich jakość życia bardzo się obniżyła. Dlatego pierwsze działania, jakie podjęliśmy skierowane były do seniorów. Zabezpieczaliśmy między innymi dowóz obiadów, Miejski Ośrodek Pomocy objął te osoby pomocą psychologiczną i również dostarczał paczki żywnościowe. Po tym trudnym okresie, chcemy podjąć działania aktywizujące. Przygotowujemy szeroką ofertę warsztatową i rozrywkową. Przygotowujemy też Miejski Program Wspierania Seniorów - mówi Wanda Rybak, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej. 

Rzeczywiście w okresie pandemii Urząd Miasta uruchomił specjalne udogodnienia dla Seniorów, których wdrożenie koordynowały: Wydziału Polityki Socjalnej i Promocji Zdrowia, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Warto przytoczyć kilka liczb obrazujących skalę działań.  Osobom starszym potrzebującym wsparcia dostarczono 6 tysięcy porcji zup, które były przygotowywane w Samorządowym Żłobku Nr 1, w Szkole Podstawowej Nr 10 oraz przez restaurację „Kwadrans”; maseczki ochronne dostarczano wprost do domów seniorów. W sumie rozdano ich 30 tysięcy sztuk. W 2020 roku Miasto w ramach  programu "Wspieraj Seniora" otrzymało dotację w kwocie 10.233,28 zł. Usługa wsparcia polegała na dostarczeniu zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze i środki higieny osobistej dla osób w wieku 70 lat i więcej, które ze względu na trwający stan epidemii pozostawały w domu. W ramach programu „Wspieraj seniora” zgłoszono 32 osoby. Rok później było to już 67 osób

 W 2022 roku Miasto otrzymało środki w kwocie 82.500,00 zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na świadczenie usług w ramach programu „Korpus Wsparcia Seniorów”. W realizację programu zaangażowani zostaną wolontariusze przez codzienne świadczenie pomocy osobom potrzebującym wsparcia społecznego, ułatwienia dostępności do podstawowej oraz specjalistycznej opieki zdrowotnej, wsparcie psychologicznego, wsparcia w czynnościach dnia codziennego. W ramach programu seniorom zostanie zapewniony dostęp do tzw. „opasek bezpieczeństwa”. Planujemy, że z programu skorzysta 80 osób oraz zostanie zakupionych 40 opasek bezpieczeństwa.

Naprzeciw przedsiębiorcom 

W okresie pandemii miasto wpierało też przedsiębiorców. W trudnej sytuacji znaleźli się restauratorzy, którzy uzyskali zwolnienie z opłaty za sprzedaż napojów alkoholowych za rok 2021 (63.369,72 zł). Z ulgi skorzystały 33 punkty.

Wydział Podatków i Opłat Urzędu Miasta w czasie pandemii udzielił ulg w spłacie zobowiązań dla 40 podatników w postaci odroczenia terminów płatności i rozłożenia na raty podatków lokalnych. W postępowaniach odstąpiono również od naliczenia i poboru opłaty prolongacyjnej. W czasie pandemii znacznie ograniczono prowadzenie windykacji należności (upomnienia i tytuły wykonawcze), zwiększono działania polegające na stosowaniu tzw. windykacji miękkiej, czyli telefoniczne informowanie o zaległościach podatkowych i nakłanianie do ich uregulowania.

W 2020 roku podjęto decyzję (uchwała RM na wniosek prezydenta) o zawieszeniu działalności Targowisk Miejskich w Tomaszowie Maz., w okresie marzec – kwiecień 2020 r. Było to podyktowane troską o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego, w związku z tym, aby pomóc kupcom obniżono o 50 % czynsz za miesiąc marzec 2020 r. i o 100% czynsz za miesiąc kwiecień 2020 r. z tytułu dzierżawy pawilonów handlowych. Zwolniono także rolników spoza powiatu tomaszowskiego z opłaty miejsca rezerwacyjnego za miesiąc kwiecień 2020 r. w związku z ograniczeniami w handlu na targowisku. W ramach pomocy dla przedsiębiorców rząd wprowadził zwolnienie z opłaty targowej za cały 2021 rok. Łącznie na terenie miejskich targowisk zwolnionych z dziennej opłaty targowej zostało 350 osób.

W szkole i przedszkolu 

Jakie działania podjął Urząd Miasta w zakresie funkcjonowania oświaty w czasie pandemii?  Przede wszystkim konieczne było zorganizowanie w publicznych szkołach i przedszkolach podległych miastu procedur kształcenia na odległość, oraz  koordynowanie i dostosowanie funkcjonowania placówek oświatowych w zależności od zmieniających się potrzeb, wymuszanych przez pandemię` w ramach wytycznych MEN i GIS.

Nie łatwym zadaniem było dostosowanie rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych szkół podstawowych do sytuacji pandemicznej – umożliwienie obiegu dokumentów drogą elektroniczna; dostosowanie organizacji egzaminów zewnętrznych klas VIII do zaostrzonego rygoru sanitarnego; umożliwienie dzieciom niepełnosprawnym korzystania z bezpośredniego wsparcia  udzielanego przez nauczycieli specjalistów w przedszkolu czy szkole; stopniowe wprowadzanie opieki w świetlicach szkolnych dla uczniów klas I-III; dostosowanie dyżurów wakacyjnych przedszkoli miejskich do potrzeb rodziców w sytuacji pandemicznej. Wszystko to udało się skutecznie przeprowadzić. 

Magistrat wyposażył szkoły podstawowe w domeny internetowe z platformą do zdalnego nauczania, umożliwiającą organizowanie codziennej pracy nauczyciela i ucznia, zakupił sprzęt komputerowy dla szkół podstawowych za blisko 300 tysięcy złotych. Zakupiono: 96 szt. laptopów, 11 szt. tabletów, 8 szt. pakietów dostępowych do Internetu min. 50 GB z możliwością doładowania oraz 10 szt. pakietów licencji Microsoft Office 2019 Standard MOLP EDU. Użyczano również sprzętu komputerowego uczniom nie posiadającym sprzętu komputerowego.

Wydział Edukacji, Kultury i Sportu dystrybuował do szkół i przedszkoli: płyny dezynfekujące do rąk oraz powierzchni,  rękawiczki,  maseczki dla dzieci i dorosłych,  przyłbice dla dorosłych,  fartuchy ochronne dla pracowników,  termometry bezdotykowe. Do wszystkich szkół trafiły również dyspensery wraz zapasem płynów dezynfekujących 

Warto też nadmienić, że tomaszowski Urząd Miasta wspólnie z Tomaszowskim Centrum Zdrowia koordynował akcję szczepień dla nauczycieli. Łącznie zaszczepiło się 544 nauczycieli oraz 137 pracowników niepedagogicznych

Zarażeni kulturą 

MUZEUM – choć placówka była okresowo zamykana, zrealizowała swój plan działalności. Organizowała wystawy, wykłady, prowadzono również działalność naukową (historyczną i przyrodniczą). Ponadto prowadzono kwerendy, porządkowano magazyny i pracownie, wykonywano bieżącą i specjalistyczną konserwację muzealiów, opracowywano karty inwentarzowe zabytków. Ponadto w okresie pandemii podejmowano działania on-line – wykłady nagrywane przez pracowników muzeum 

BIBLIOTEKA - prowadzenie zróżnicowanych tematycznie lekcji bibliotecznych w formie bezpośrednich spotkań na platformie ZOOM oraz udostępnianie nagrań wykorzystywanych w szkołach, przedszkolach, warsztaty edukacyjne online, wystawy online, wprowadzenie usługi „Książka na telefon”, świadczenie usług wypożyczeń książki cyfrowej – bezpłatny dostęp do ebooków i audiobooków w serwisie Legimi (z wypożyczeń on-line skorzystało około 200 osób).

MCK - W latach 2020-2021 w związku z ograniczeniami wynikającymi  z pandemii MCK przeprowadził następujące działania:
- zajęcia sekcyjne on-line - sekcje plastyczne (glina, malarstwo, rysunek) - ok 60 rocznie (2020 rok),
- transmisje z koncertów on-line – 12,
- konkursy i warsztaty on-line - ok 30 w 2020 r,.
Uczestnicy sekcji MCK brali również udział w wielu ogólnopolskich i regionalnych konkursach on-line. - 13 w 2020 r.,

Działania on linę odbywały się głównie w 2020 r i pierwszym kwartale 2021 r, gdyż później wytyczne GIS pozwoliły na prowadzenie zajęć stacjonarnych i imprez (zakaz dotyczył tylko ograniczenia ilości uczestników).

Arena Szczepień

Urząd Miasta zorganizował też największy w Tomaszowie punkt szczepień przeciwko covid-19, który zlokalizowano w Arenie Lodowej. Osobom, które nie mogły dotrzeć na miejsce samodzielnie organizowano  transport bądź umożliwienie przeprowadzenia szczepienia w domu pacjenta.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

B. J. 30.05.2022 08:53
Raduje to że kadencja upływa w miłej, radosnej atmosferze i bez turbulencji.

Kropek 21.05.2022 07:47
Mają wspólnego doradcę od wizerunku mowy ciała. Do mnie nie przemawia tak łączenie dłoni. Komicznie to wygląda.

Ajdejano 21.05.2022 12:47
To wyjaśnij nam, jak ty układasz swoje spracowane rączki do np. pracy , modlitwy, przemawiania, itp. itd. Nie masz większych zmartwień - wesołku ?!

Kropek 22.05.2022 12:24
Naturalnie panie je układam. A nie jak kacyk.

Ajdejano 20.05.2022 20:57
Ludziska!!! Nie podniecajcie się tak bardzo tym wystąpieniem Prezydenta Miasta. Co jeden, to - kur... mądrzejszy i bardziej troskliwy o tę naszą Polskę. Robił ten nasz Prezio to co do Niego należało i to przedstawił - i to wszystko. Więc pytam: dlaczego niektórzy tak się pultacie?! Nie wychodzi Wam w życiu? Nie pasuje Wam prawica? Napiszcie otwarcie, a nie kombinujcie, jak koń pod górkę.

Tararara 19.05.2022 17:23
Nie zamknęliście bo by wyszło że czy otwarty czy zamknięty to nic nie zmienia i te wasze etaty to jak krew w piach. Ta w piach od razu.

18.05.2022 09:11
Farbiarska - droga powiatowa, Orzeszkowej - jeden fragment miasta, drugi powiatowy, Legionów - powiatowa, Hallera - powiatowa, Warszawska - wojewódzka. Coś jeszcze? Plac Kościuszki był z środków unijnych i nie moza było tego ruszyć przez lata - teraz rozumiem lepiej zniszczyć wydane pieniądze? Przecież te płyty były IDENTYCZNE przed remontem tylko w gorszym stanie. W sumie jedyna różnica to fontanny w miejsce drzew - ale usunięcie fontanny to głupota. To jest PLAC. Nie Park - obok w samym centrum macie dwa Parki. Każde z tych miejsc pełni swoje funkcje. Na rynku w Krakowie tez beton i co? Ktoś krzyczy z tego powodu? Zapetloslicie się w tej nienawiści do człowieka. Nie ważne - robi czy nie - wy juz macie psa - wiec kij się zawsze znajdzie nie?

Max 17.05.2022 10:44
a co z fatalnym stanem ulic? Zobaczcie ulicę Farbiarską od Tkackiej, Orzeszkowej czy Legionów przy rondzie z Hallera (coś tam naprawiali, zalepili i nikt tego nie dopilnował bo jest fatalnie)

tomaszowianka 17.05.2022 13:07
Obecna kadencja Pryncypała to załamka, brak pomysłów na zagospodarowanie chociaż by centrum miasta. Ulica Tkacka straszy pustkami a to cudeńko co budują na rogu Grada i Warszawskiej to jakieś architektoniczne nieporozumienie w tym miejscu. Bardziej takie cóś pasowałoby na Ludwikowskiej czy w Białobrzegach. Warszawska powinna mianować do konkursu najbrzydszej głównej ulicy wśród miast tej wielkości. Płyty ,,nagrobne" extra fontann na Placu Kościuszki powinny już dawno zniknąć. Miasto nabrało rozpędu do czołówki miast upadłych bez szans na rozwój. Dlatego młodzi uciekają i wstyd im się przyznać że pochodzą z Tomaszowa!

A kiedy ul. Tkacka 17.05.2022 17:52
tętniła życiem? Chyba tylko we wtorki i piąrki kiedy ludziska szli na zakupy na rynek.

tomaszowianin 17.05.2022 20:16
standard tomaszowski maruder narzekacz lichy pracownik tyle i co by nie zrobić będzie źle dla miasta taka smutna tomaszowska rzeczywistość - narzekanie

Darek 19.05.2022 07:05
Z ciebie tomaszowianin jak ze mnie ludwikowianin. Nie rób motłochu z ludzi którzy potrafią jeszcze logicznie myśleć i dostrzegają rzeczywistość jaka jest.

Lucjan z Michałówka 18.05.2022 17:46
Bida w mieście tylko Biedronki oblegane przez klientów z okolicznych wsi co po mleko wpadną jajka czy mąkę. A mieszczuchy na owsiance i berlinkach ledwo ciągną po opłaceniu komornego za kąt do spania.

Taaa 17.05.2022 22:33
Fajnie byłoby cokolwiek o mieście wiedzieć przed rozpoczęciem obraźliwych wywodów / cześć z tych ulic to powiatowki, warszawska wojewódzka itd - z ktorymi prezydent nie ma nic wspólnego - a szkoda

X-Men 17.05.2022 07:16
Nie ośmieszajcie się. Zakłady pracy funkcjonowały bez zmian.

Taaaa 17.05.2022 22:33
A to ciekawe - bo u mnie nie. I w sumie wiele palcowke typu ZUS, skarbówka, sady - były zamniete / a urząd nie.

X-Men 18.05.2022 07:36
Biedronka, drobiarskie, itp, itp. Nie osmieszaj się ta budżetówką......

:) 18.05.2022 09:03
Biedronka to spożywka - a ile było lamentu ze produkcja stacje w niektórych co? To skoro było tak super to skąd te ukorzenia podatków i rozkładanie ich na raty???

Pustki 17.05.2022 04:54
Pomogliście w wałku z 200 mln dawek szczepionki nie wiadomo co zawierającej niewiadomo po co zamówionej w takiej ilości ? 200 000 000 x 200 zł = 40 000 000 000 zł Przelew poszedł tam gdzie trzeba a skarbiec pusty i zadłużony po uszy

Opinie

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

S8 pod Tomaszowem odblokowana. Volkswagen uderzył w tył autobusu szkolnego Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc 23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności Zieleń zamiast betonu przy starostwie. Powiat Tomaszowski dostał pieniądze z programu „Łódzkie dla klimatu” Dni Tomaszowa: zmiana tras autobusów MZK na czas przemarszu mieszkańców Tomaszowski bieg pamięci. Co warto wiedzieć o historii imprezy imienia Bronisława Malinowskiego Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama