Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 20 maja 2025 04:10
Reklama
Reklama

Kardiologia w Tomaszowie walczy o kontrakt

Reklama
Nieco ponad tydzień temu NFZ opublikował listy placówek zakwalifikowanych do tzw. sieci szpitali. Poza nią znalazło się wiele oddziałów prywatnych, które dotąd umożliwiały pacjentom leczenie w ramach środków publicznych. Oznacza to, że będą musiały one przystąpić do konkursu. Jednak niepokój pozostaje. Na terenie naszego powiatu funkcjonują dwie takie placówki. Pierwszą z nich jest Scanmed Kardiologia sp. z o.o. /wcześniej pod nazwą Allenort/, drugą Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Nu-Med. Z tych dwóch podmiotów na listę lecznic objętych siecią wszedł na podstawie indywidualnej decyzji dyrektora łódzkiego oddziału NFZ, Nu Med. Kardiologia musi walczyć o kontrakt.
Reklama

Reklama

 

Ustawa o sieci szpitali to kolejna reforma służby zdrowia. W ostatnim 25 leciu przeżyliśmy ich już kilka i o żadnej nie można powiedzieć, że zakończyła się w pełni sukcesem. Szpitale najczęściej są zadłużane a kadra w nich wciąż zarabia zbyt mało. Czy obecna przyniesie ze sobą pozytywne zmiany? Wiele osób w to wątpi. Póki co wszystkie szpitale, które spełniły warunki określone przez Ministerstwo Zdrowia, zostały zakwalifikowanie do sieci, co oznacza, że będą miały w najbliższych latach zagwarantowane finansowanie w ramach umowy z NFZ.

 

Jeszcze w lutym Pracodawcy RP szacowali, że blisko 400 szpitali straci kontrakt z Funduszem. Ostatecznie, według danych ministerstwa, liczba ta wynosi ok. 320. Dotychczas kontrakt z NFZ na leczenie szpitalne miało 912 placówek. Kryteria kwalifikacji do sieci spełniło jednak 565 placówek. Ale dyrektorzy oddziałów NFZ zadecydowali o dołączeniu do sieci kolejnych 28 szpitali, które są szczególnie ważne w danym regionie. W tej grupie znalazło się właśnie Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Nu-Med  

 

Co  z tymi, które znalazły się poza siecią? Resort zdrowia zapewnia, że takie szpitale, tak jak do tej pory, będą mogły przystąpić do konkursów świadczeń lub rokowań. Podobnie jak szpitale sieciowe, które będą chciały otrzymać finansowanie, np. na funkcjonowanie dodatkowych oddziałów. Mają one zostać przeprowadzone jeszcze w lipcu. Z informacji, jakie posiadamy w łódzkim NFZ konkursy zostaną ogłoszone najpóźniej 15 lipca.

 

Jak możemy dowiedzieć się z informacji publikowanych na stronach ministerstwa zdrowia, na sfinansowanie kontraktów zawieranych na zasadach konkursowych w zakresie leczenia szpitalnego zostanie przeznaczone około 7 proc. środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Cała reszta - czyli 93 proc. z 33 mld zł, jakie NFZ przeznacza na lecznictwo szpitalne, trafi do placówek, które się zakwalifikowały. Może to niestety wydłużyć kolejki osób oczekujących na leczenie. Dotyczy to przede wszystkim takich specjalizacji jak kardiologia, czy okulistyka. Kierownicy placówek narzekają, że na etapie projektowania reformy obiecywano, że najlepsza ośrodki w kraju znajdą się w sieci. Tymczasem okazało się, że światowej klasy kardiochirurgia znalazła się poza nią. Tymczasem Główną przyczyną śmiertelności w Polsce jest zawał serca.

 

Pod koniec roku 2009, Centrum Kardiologii Scanmed (dawniej Allenort) rozpoczęło swoją działalność w zakresie świadczeń kardiologicznych dla mieszkańców powiatu tomaszowskiego oraz powiatów przyległych. Początkowo objęli swoją działalnością pacjentów w stanie zagrożenia życia, kierowanych do oddziału kardiologii z powodu podejrzenia ostrego zespołu wieńcowego, często będąc w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.

 

Następnie rozszerzyli swoją ofertę o świadczenia zdrowotne dla pacjentów planowych, wykonując koronarografie i zabiegi angioplastyki wieńcowej. Tym samym wypełnili lukę, która istniała w systemie ochrony zdrowia powiatu tomaszowskiego poprzez brak oddziału kardiologii.  Dziś ponad połowa pacjentów leczonych w ośrodku stanowią pacjenci z powiatu tomaszowskiego i miasta Tomaszów Maz. Pozostali pacjenci są kierowani z powiatów ościennych, oraz przebywający na wakacjach w naszych okolicach lub przejeżdżający przez nasz powiat.  Warto przy tym nadmienić, że Tomaszowie jest tylko jedna poradnia kardiologiczna  

 

- Na przestrzeni ostatnich 8 lat leczyliśmy w centrum Kardiologii Scanmed  10 000  pacjentów. Na te liczbę składają się pacjenci w stanie zagrożenia życia jak i pacjenci planowi. Jednak z przykrością zauważamy, że odsetek pacjentów tzw. planowych jest dużo mniejszy, gdyż kontrakt z NFZ nie pozwala na udzielanie tylu świadczeń zdrowotnych, jakie dużo mniejszy, gdyż kontrakt z NFZ nie pozwala na udzielanie tylu świadczeń zdrowotnych, jakie istnieją potrzeby zdrowotne i społeczne mieszkańców naszego powiatu - wyjaśniała w czasie piątkowego posiedzenia komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego, Elżbieta Przedbora, pielęgniarka zarządzająca Specjalista ds. Zarządzania Jakością

 

Najlepiej obrazują to terminy oczekiwania na zabiegi planowe:

  • koronarografia termin wyznaczany na  kwiecień 2018
  • angioplastyka tętnic wieńcowych termin wyznaczany na  listopad 2017
  • badanie FFR termin na lipiec 2018

 

[reklama2]

 

Tylko w roku ubiegłym Centrum  Kardiologii hospitalizowało 873 pacjentów, w tym 525 z ostrym zawałem serca, wykonując 762 koronografie, 597 angioplastyk oraz wszczepiono 54 stymulatory serca. Dane przekazane  przez Centrum  za pierwsze półrocze  2017 roku wskazują na występującą tendencję wzrostową w liczbie wykonywanych w/w procedur oraz zabiegów.

 

Ośrodek dysponuję pracownią Echokardiografii z akredytacją, gdzie przeprowadzane są próby wysiłkowe, echoserca przezkladkowe i przezprzełkowe, próby wysiłkowe z Dopaminą, kontrole urządzeń wszczepialnych-stymulatory,

 

- Mamy też 100 pacjentów objętych bezpłatną kontrola stymulatorów - dodaje Elżbieta Przedbora

 

Współczesna kardiologia to nie tylko choroba wieńcowa. Spora grupa pacjentów doświadcza zaburzeń rytmu i przewodzenia, które wymagają wszczepienia stymulatora lub ablacji zaburzeń rytmu. W chwili obecnej Centrum Kardiologii Scanmed jest w pełni przygotowane do udzielania świadczeń także w tym zakresie.

 

Wiele osób zapewne zauważyło, że  Scanmed Kardiologia bierze czynny udział organizowaniu bezpłatnych akcji zdrowotnych dla mieszkańców powiatu tomaszowskiego i miasta Tomaszowa oraz ogólnopolskie akcje społeczne takie jak „Internet nie leczy”. Organizują spotkania poświęcone profilaktyce chorób układu krążenia pacjentów.

 

Problem kontraktu dla Scanmedu zajmowała się w czasie piątkowego posiedzenia Komisja Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych.

 

- Kardiologia na odpowiednim poziomie jest w Tomaszowie niezwykle potrzebna. Nie stać nas na to, by stracić taką placówkę, jaką jest Scanmed. Pacjenci, którzy z pomocy oddziału korzystali podkreślają wysoki poziom usług i to, że personel jest niezwykle przyjazny w stosunku do ludzi. Podobnie jak Nu Med, to całkowicie inny poziom leczenia, niż ten, do którego, moim zdaniem z premedytacją, przyzwyczaja się nas w publicznej służbie zdrowia. Dlatego też postanowiliśmy wesprzeć ich starania o uzyskanie kontraktu z NFZ. Poprzednio zrobiliśmy to samo z Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej i udało się. Jak bardzo było to potrzebne można przekonać się odwiedzając oddział. Tłumy ludzi, uprzejmy personel, czysto, schludnie, na najwyższym poziomie - mówi przewodniczący Komisji Mariusz Strzępek. 

 

 

- W tym roku obserwujemy zwiększoną liczbę zawałów. Jest to 50-60 osób w miesiącu. Są to przypadki wprost zagrażające życiu, gdzie jest zamknięta tętnica, występuje niedokrwienie i musimy jak najszybciej zadziałać. Czas jest niezwykle ważny. Liczy się każda minuta. Dotąd pacjenci w Tomaszowie, trafiając do szpitala czekali na karetkę i transport do Łodzi. Kiedy mięsień sercowy jest niedokrwiony bardzo długo, dochodzi do jego uszkodzenia. Produkowano w ten sposób chorych z niewydolnością serca. Osoby te najczęściej nie wracały już do pracy. Nasz kontrakt jest i tak niedoszacowany - mówi Elżbieta Przedbora. 

 

Komisja Zdrowia przygotowuje wniosek do Narodowego Funduszu Zdrowia, który wyraża poparcie dla starań Snanmedu, radni zwracają się także z apelem o udzielenie wsparcia do innych samorządów z terenu powiatu Tomaszowskiego, w tym do prezydenta miasta, Marcina Witko. 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

slawek 10.07.2017 09:00
DOBRA ZMIANA likwiduje kolejki do placówek specjalistycznych LIKWIDUJĄC placówki specjalistyczne. Najważniejsze, że nie będzie kolejek.

Reklama
Ewa 08.07.2017 17:59
Walczcie też o poradnię kardiologiczną. Ponieważ zalecenia pani kardiolog Łuczak nie są brane pod uwagę w obecnie działającej poradni. Pacjent zostaje z niczym ma poprostu czekać w domu na zawał.

slawek 08.07.2017 11:21
Ech, DOBREJ ZMIANY ciąg dalszy. Zmieniajcie to co złe ale zostawiajcie to co dobre!!!

klug 08.07.2017 16:58
Apele, to jak wołanie dzięcioła po powrocie (z tygodniowego pobytu w Ciechocinku) na Puszczy Białowieskiej. Dzięcioł wypoczęty, a Domu niet, bo zżarła Go pisiorska szyszka. Tylko Monachium (lecz ciemny lud na to nie pójdzie), lub urna (wypełniona prochami drzew ze stumilowego lasu, lub prochami Naszych wrogów, lub głosami wyborczymi) doprowadzi RP od dewiacji do normalności. P.S. Pisiory! Gdzie Ja (Suweren coraz to starszy i schorowańszy) mam się leczyć na unijnym poziomie (np. zaćma w Czechach)?!!

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

PKW: najwyższa frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich w historii III RP

Frekwencja 67,31 proc. w niedzielnym głosowaniu to najwyższy wynik w pierwszej turze wyborów prezydenckich w historii III RP - wynika z oficjalnych danych PKW. Dotychczas najwyższą frekwencję w pierwszej turze odnotowano w 1995 r., kiedy wyniosła 64,70 proc.Data dodania artykułu: 19.05.2025 13:12
PKW: najwyższa frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich w historii III RP

Raport nie pozostawia złudzeń. Co piąty Polak nie czyta warunków zawartych w umowie kredytowej

Dwóch na trzech ankietowanych, zaciągając kredyt lub pożyczkę, samodzielnie sprawdza bądź konsultuje z kimś treść umowy. Przy tym zapisy najczęściej są analizowane tylko we własnym zakresie. Rzadziej odbywa się to przy wsparciu rodziny. Polacy bardzo sporadycznie zwracają się w takiej sytuacji do prawnika. Z kolei jeden na pięciu badanych w ogóle nie sprawdza tego rodzaju dokumentu, przeważnie tłumacząc, że nie widzi takiej potrzeby. To podejście może skutkować poważnymi konsekwencjami, przed czym przestrzegają eksperci. I dodają, że analiza umowy jest wskazana zwłaszcza w przypadku zobowiązań długoterminowych lub zaciąganych na większe kwoty.Data dodania artykułu: 19.05.2025 11:25
Raport nie pozostawia złudzeń. Co piąty Polak nie czyta warunków zawartych w umowie kredytowej

Komenda Główna Policji: 327 przypadków naruszenia ciszy wyborczej

W ciągu dwóch dni trwania ciszy wyborczej policja odnotowała 327 przypadków jej naruszenia - poinformowała w poniedziałek Komenda Główna Policji. Doszło m.in. do niszczenia plakatów, agitacji w internecie i wyniesienia kart do głosowania.Data dodania artykułu: 19.05.2025 11:03
Komenda Główna Policji: 327 przypadków naruszenia ciszy wyborczej

Policja: w sobotę odnotowano 72 przypadki naruszenia ciszy wyborczej; to głównie działania w internecie

Od początku ciszy wyborczej odnotowano 72 przypadki jej naruszenia, w tym dwa przestępstwa - przekazała w sobotę wieczorem PAP podkomisarz Iwona Kijowska z Komendy Głównej Policji. Według KGP były to głównie działania w internecie.Data dodania artykułu: 18.05.2025 07:55
Policja: w sobotę odnotowano 72 przypadki naruszenia ciszy wyborczej; to głównie działania w internecie
Reklama

Polecane

Oxva Oneo, Xlim V2 i VPrime – nowoczesne funkcje, które robią różnicęCo Wam zrobiły te przystanki?W Urzędzie Gminy Lubochnia dostępna jest fotobudka.Noc Muzeów od samego ranaDni Antoniańskie na sportowoOdszkodowanie za Sybir – jak wygląda proces ubiegania się o rekompensatę?PKW: Trzaskowski (31,36 proc.) i Nawrocki (29,54 proc.) w drugiej turze wyborówNawrocki wygrywa w powiecie, przegrywa w mieścieRozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich; zakończenie o godz. 21.00GKS Wikielec – Lechia Tomaszów Mazowiecki 1:2 (1:1)Policja: od początku ciszy wyborczej odnotowano 15 wykroczeń, głównie w internecieEkspertka: po 65. roku życia wydłuża się czas reakcji kierowców, potrzebne działania edukacyjne
Reklama
Reklama
Produkty brudnej kampanii

Produkty brudnej kampanii

Dziennikarze Wirtualnej Polski, Szymon Jadczak oraz Patryk Słowik ustalili, kto stoi za reklamami politycznymi promującymi Rafała Trzaskowskiego i szkalującymi jego konkurentów w Internecie. Okazuje się, że pojawia się tu pracownik i wolontariusze fundacji Akcja Demokracja, której prezesem jest człowiek, który jeszcze kilka tygodni temu był asystentem posłanki Koalicji Obywatelskiej. Reklamy były publikowane przez profile na Facebooku "Wiesz Jak Nie Jest" i "Stół Dorosłych", których administrator jest nieznany. Na promocję wydał on jednak więcej niż komitety wyborcze Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Skąd pochodziły pieniądze? Wszystko wskazuje na to, że z zagranicy. Ustalenia dziennikarzy są szokujące. Co ciekawe fakt finansowania reklam ze źródeł zagranicznych, potwierdził rządowy Ośrodek Analizy Dezinformacji NASK. Co na to politycy Platformy Obywatelskiej? Twierdzą, że mamy do czynienia z prowokacją. W takie tłumaczenie uwarzą co najwyżej najbardziej fanatyczni zwolennicy tej patii.
GKS Wikielec – Lechia Tomaszów Mazowiecki 1:2 (1:1)

GKS Wikielec – Lechia Tomaszów Mazowiecki 1:2 (1:1)

Bardzo ważne wyjazdowe zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii Tomaszów Mazowiecki. Podopieczni trenera Bartosza Grzelaka wygrali w spotkaniu 30. kolejki Betclic I grupy III ligi z GKS Wikielec 1:2 (1:1). Taki rezultat pozwolił powiększyć przewagę punktową nad dolną częścią tabeli co jednocześnie pozwoli drużynie na spokojniejsze skupienie się na końcówce sezonu.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama