Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 20:12
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Kolejna książka o tematyce tomaszowskiej

Właśnie ukazała się książka tomaszowskiego naukowca, historyka i pasjonata lokalnej historii. Tym razem publikacja poświęcona jest obrońcy Tomaszowa z 1939 płk Stanisławowi Hojnowskiemu,

We wrześniu 1939 r. wąskie i kręte uliczki Tomaszowa Mazowieckiego stały się miejscem dramatycznych wydarzeń. Niemiecki atak wywołał nieopisany chaos w szeregach polskich obrońców miasta. Zaskoczeni żołnierze często na własną rękę próbowali wydostać się z matni, natomiast oficerowie usiłowali zapanować nad sytuacją. Nie pomagała im w tym jednak, podawana z ust do ust, informacja o śmierci dowódcy płk. Stanisława Hojnowskiego. Przez wiele lat szczegóły tego wydarzenia budziły kontrowersje. Od czyjej kuli zginął ostatni dowódca 45 Pułku Piechoty z Równego na Wołyniu? Miejscowych Niemców z V kolumny, żołnierzy regularnych oddziałów Wehrmachtu, czy może spadochroniarzy zrzuconych na tyły polskich wojsk. Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udziela autor pierwszej biografii bohaterskiego obrońcy Tomaszowa Mazowieckiego. Warstwę faktograficzną publikacji wzbogacają unikalne zdjęcia i dokumenty pozyskane z archiwów rodzinnych.

"Pułkownik Stanisław Hojnowski (1893–1939). Biografia obrońcy Tomaszowa Mazowieckiego z września 1939 roku" - Marek Stefański - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 264 stron i została wydana w 2023 r.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Wajda w „Lotnej” nie przesadził 09.07.2023 23:11
Co nie zmienia faktu, że dobrze książka się ukazała. Gdy pojawi się w bibliotece miejskiej chętnie wypożyczę.

Wajda w „Lotnej” nie przesadzał 09.07.2023 18:08
Nie wiadomo kto strzelał, natomiast wiadomo, że żołnierze Hojnowskiego znaleźli się w Tomaszowie PRZYPADKOWO. Wozami zarekwirowanymi po wsiach po mozolnym przeładowaniu się w Koluszkach. Nie tyle bronili miasta, co samych siebie. Ładując się do miasteczka przy pierwszej w miarę zwartej zabudowie zostali zmaskarowani, a pewnie trochę przy udziale tych tomaszowskich Niemców (w zasadzie to było też ich miasto - fabryki tu budowali ludzie którzy nie mówili po polsku, mówi po niemiecku, ale było też dużo w Tomaszowie robotników Niemców. Na biednej Kaczce moi dziadkowie mieli podczas wojny volksdeutschów za sąsiadów - takich formalnych Niemców, z zasiłkami żywnosiowymi. Mieszkają tam do dziś) trochę Wehrmachtu. Strzelano jako do kaczek. Nie była to żadna ważna bitwa, ani obrona miasta, a jedynie chaotyczna włóczega zakończona śmiercią. Ok, trudno oczekiwać od biednego 20-letniego państwa należytego uzbrojenia (chociaż Niemcy też były po wojnie, z reparacjami, w Berlinie pracujący - żebracy niedługo po traktacie wersalskim wywołali rewolucje), no ale na szkolenie przez te 15 no nawet 10 lat był już jednak czas. Może trzeba postawić sprawę jasno: było nie pchać się do miasta, podzielić na mniejsze grupy i obejść je dookoła lasami? Może też prawda jest, że Polacy generalnie nie są dobrzy w te klocki? W organizowaniu w czasach pokoju, w budowaniu przedsiębiorstw w czasie pokoju które nie kwiczałyby po 30 latach wręcz darmowej służby i braku konkurencji? Może Polacy lubią jeść i bawiąc się tylko?

Czytałeś 09.07.2023 23:55
jakieś źródła, czy tworzysz fakty na bieżąco. Wystarczyło trochę poczytać i nie stawiałbyś tylu pytań. A, przypadkowo to minister z Ireną przechodził w "Misiu" z tragarzami.

Wajda w „Lotenej” nie przesadzał 10.07.2023 10:28
Jest to chyba nawet w jakiejś martyrologii jego wspominane. Że mieli jechać gdzieindziej, ale były już problemy z koleją więc w Koluszkach.

Super 10.07.2023 21:35
źródło...chyba, gdzieś, w jakiejś, a tam było, że gdzie indziej. Ps.Wajda pokazał głupotę, bo nikt o zdrowych zmysłach nie rąbie szablą czołgu. Kawaleria nie atakowała czołgów, tylko przez nie starała się przedrzeć podczas natarcia, a to duża różnica. Jest to powielenie i podkręcenie relacji włoskiego dziennikarza wojennego.

Lotna 11.07.2023 00:11
„Lotna” jest tu tylko symboilicznie. Dużo osób zna ten film. Byli źle przygotowani, w Tomaszowie znaleźli się przez przypadek. Nie było żadnej obrony miasta, była potyczka zbłąkanego oddziału. Jakoś tam uhonorowany powinien być, ale nie w tylu miejscom które ma – Niebrów, szkoła średnia na Nadrzecznej, rondo. To ośmiesza tych żołnierzy nawet. Nie tyle wśród historyków, bo nikt się tym dłużej nie będzie zajmował, co wśród młodzieży. Zaczynasz szukać źródeł no i w tych poważnych znajdujesz, że ich rozjachali podczasz przemarszu wchodząc do miasta. Jaka to jest obrona Tomaszowa? Bzdury i fałszowanie historii i wraca to bumerangiem do fałszujacych. Fałśzujących, to za dużo powiedziane, takie prostackie zabawy z przeszłością. Raczej wspoinkarstwo i legendy odsiedlowe.

Kompletne 11.07.2023 14:32
bzdury wypisujesz. 45 pp był częścią obrony 13 Dywizji Piechoty Armii "Prusy", która miała powstrzymywać natarcie niemieckie na Warszawę. Linia obronna od Ujazdu przez Sangrodz do Woli Wiadernej pod Tomaszowem. I tu żołnierze 45 pp powstrzymywali natarcie niemieckiego XVI Korpusu Pancernego, który szedł na Warszawę (są jeszcze ślady okopów koło Zawady przy trasie).To co się stało w Tomaszowie było w dużej mierze brakiem łączności ze sztabem dywizji i przedarciem się niemców na Starzyce. Kłamiesz twierdząc, że żołnierze nie walczyli i tym samym hańbisz pamięć o poległych. Wstyd.

Lotna 11.07.2023 15:38
Ładnie streszczasz Wikipedię, ale co to ma do rzeczy? Wylądowali w Koluszkach do Tomaszowa przybyli przypadkowo, zostali rozjechani przez czołgi niemieckie od strony Starzyc i dobici przez tomaszowskich Niemców. Hańbię nie hańbię, nudzą mnie te wojenne hisotryjki co tam zawiniło, ale tutaj wejście to miasta było ewidentnie błędem, brakiem rozpoznana, słabym szkoleniu ułanów ze wschodu. Nie wiem, w każdym razie nie walczyli o miasto, znaleźli się w potrzasku w mieście. Tyle.

Znowu 12.07.2023 10:37
błąd w myśleniu, ale po wcześniejszych wpisach to mnie wcale nie dziwi. Nie mając oglądu całości pisać głupoty i ferować wyroki potrafi w dzisiejszych czasach każdy laik z dostępem do sieci z brakiem rozpoznania w temacie. Na początek praca domowa: Witold Jarno, 13. Dywizja Piechoty w wojnie 1939r., Warszawa 2012. Ps.Hańbisz, bo Ci ludzie zginęli za Polskę. Wstyd do spodu.

Piotr Bayonne 12.07.2023 19:53
Szanowny Panie. Nie ma sensu sprzeczać się z absolwentem szkoły gotowania na gazie.

Lotna 14.07.2023 12:24
Przeglądałem to. Bez rewelacji, a wycinsąnwszy z tej gadaniny konkrety, potwierdza to co napisałem.

Czytać 14.07.2023 22:53
to trzeba ze zrozumieniem.

Tam 12.07.2023 10:41
nie było żadnych ułanów. Doucz się trochę zanim naklepiesz babola.

Reklama
Polecane
Dinozaury w MCKSzkolenie Specjalistyczne Saperów„Miało cię nie być” -  czwartek 2 maj w Kulturze DostępnejPechowa porażka w meczu wyjazdowymPomagają młodszemu koledzeDzień Balonów po raz pierwszy w Tomaszowie Mazowieckim !Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych w II LOOstatni dzwonek w „Wyspiańskim”Nu-Med z certyfikatem ISO!Miejskie nieruchomości na sprzedażPodyskutuj o ulubionych książkachJuż od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Białobrzeska Majówka Białobrzeska Majówka Piknik rodzinny pod tytułowym hasłem odbędzie się 11 maja w Miejskim Centrum Kultury Za Pilicą przy ul. Gminnej 37/39. Organizatorzy przygotowali dla jego uczestników wiele atrakcji. Będzie z nich można skorzystać w godz. 16−19. Wstęp wolny. Na najmłodszych czekać będzie m.in. gra terenowa z nagrodami, a także: ogromna zjeżdżalnia, stoiska plastyczne, na których wykonać będzie można np. makramowy breloczek, ścieżka sensoryczna i tor przeszkód. Nie zabraknie też ogromnych baniek mydlanych, balonów, szczudlarza i cukrowej waty. Główną atrakcją dla dzieci będzie magik Pan Buźka, który przedstawi show „Magia Żółtoksiężnika”. Dużo będzie działo się również na scenie. Zaprezentują się m.in.: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Ciebłowianie”, DFC Latino, uczestnicy zajęć wokalnych i tanecznych z MCK Za Pilicą, a w bajkowy świat przeniesie wszystkich grupa teatralna „Zeróweczka” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Białobrzegach, która pokaże nagrodzony Złotą Maską na tegorocznych Tomaszowskich Teatraliach spektakl „Królewna Śnieżka”. Będzie też czas dla Kwadransowych Grubasów, z którymi wspólnie świętować będziemy 25-lecie działalności klubu. Na stoiskach partnerów wydarzenia będzie można przybić piątkę z Miśkiem i Kropelką, zagrać w koło fortuny, sprawdzić umiejętności językowe czy wykonać kolorową pracę plastyczną. Dodatkowo będzie można skorzystać z konsultacji koordynatora opieki onkologicznej oraz zmierzyć ciśnienie i poziom cukru. Dostępny będzie również punkt Nadleśnictwa Smardzewice, w którym będzie można otrzymać sadzonki drzew. Nie zabraknie również wozu strażackiego, do którego będzie można wsiąść, i pokazów pierwszej pomocy prowadzonych przez druhów z OSP w Białobrzegach. Na sali koncertowej dostępne do obejrzenia będą dwie wystawy: prac malarskich artystów ze Stowarzyszenia Amatorów Plastyków oraz uczestników zajęć malarstwa i rysunku w MCK Za Pilicą. Na stoiskach będzie można również zakupić słodkie ciasta oraz ciepłe dania, jak np. grillowaną kiełbaskę czy pyszne pierogi.Wstęp na wydarzenie jest wolny.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.05.2024
Food trucki Food trucki Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Piknik rodzinny organizowany przez Sowa Events bedzie miał do zaoferowania mnóstwo atrakcji.Dla głodomorów przyjadą foodtrucki reprezentujące kuchnie z całego świata. Wśród serwowanych dań nie może zabraknąć: amerykańskich burgerów, hiszpańskich churrosów, frytek belgijskich, węgierskich langoszy, tajskiego padthaia oraz wiele innych przysmaków z różnych zakątków naszego globu.Dla spragnionych będzie przygotowana strefa orzeźwienia, czyli stoisko pełne dobroci. Serwujemy tam autorską lemoniada, zmrożoną granite i wiele innych.Między stoiskami będzie przygotowany specjalny food court gdzie zostaną porozkładane ławostoły, leżaki oraz parasole. Można więc śmiało zaprosić całą rodzinę i wygodnie spędzić czas zajadając się serwowanymi specjałami, słuchając przy tym przyjemnej muzyki.Będzie również mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Będzie stoisko z balonami i zabawkami oraz stoisko z watą cukrową. Bedą również przygotowane dmuchane zamki na których dzieciaki beda mogły spędzić radosne chwile skacząc i bawiąc sie w najlepsze.DODATKOWO I BEZPŁATNIE ZAPRASZAMY NA:SOBOTA:- 12:00 - 16:00 - Spotkanie z ulubionymi postaciami z topowej bajki o dzielnych pieskach! Szykujcie aparaty i szerokie uśmiechy :)NIEDZIELA: - 12:00 -12:45 - Koncert "JAK Z BAJKI" - uzdolnieni ludzie filmu, muzyki, teatru i animacji przeniosą Was w magiczny świat muzyki z największych hitów filmów animowanych! - 12:00 - 18:00 - Animatorzy do Waszej dyspozycji! - zabawy ruchowe, sportowe, skręcanie balonów, zabawy z chustą klanza, mini zajęcia plastyczne i wiele innych - nudzie mówimy STOP!- 12:00 - 18:00 (z przerwami) - Bańki mydlane w niecodziennym wydaniu - daj się zamknąć w giga bańce! - Warto zapomnieć o gotowaniu w domu tego weekendu. Warto zabrać rodzinę i cudownie spędzić ten czas z Food truckami. Kulinarne święto już od 17 do 19 Maja w Tomaszowie Mazowieckim.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 18°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama