Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 13:53
Reklama
Reklama

Historia Lechii w latach 1973-1983

Rok 1973 to rok jubileusz 50-lecia RKS Lechia Tomaszów Mazowiecki. Zielono-czerwoni 17 września rozegrali towarzyski mecz z drugoligową Iskrą Smoleńsk, z którą przegrali 0:5. Kilka dni później lechiści w meczu ligowym pokonali lidera rozgrywek i głównego faworyta do awansu – Start Łódź 1:0, a jedyną bramkę w tym meczu zdobył Alojzy Krawczyk.
  • Źródło: Lechia Tomaszów Maz.

Od 1975 roku datuje się wzrost poziomu sportowego sekcji lekkoatletyki. Klub ściśle współpracuje z I LO, gdzie utworzono klasy sportowe o profilu lekkiej atletyki. Do „Lechii” zgłasza się kilku bardzo dobrych biegaczy z Radomska wraz z trenerem Mieczysławem Sroką. Już w 1976 roku kilku zawodników zakwalifikowało się do finałów Mistrzostw Polski Juniorów i od tego czasu praktycznie do 1999 roku nie było sezonu bez medali na Mistrzostwach Polski Juniorów. 

W 1976 roku wicemistrzem Polski został Krzysztof Brojewski. W 1977 roku mistrzem Polski juniorów młodszych w rzucie dyskiem zostaje M. Pawelec (trener A. Lechowicz). W 1979 r. mistrzem Polski seniorów zostaje Stanisław Rzeźniczak w biegu na 800 m (trener M. Sroka). Zespołowo sekcja lekkiej atletki awansuje w 1978 roku do II ligi, ale opuszcza ją w 1980 roku po odejściu zawodników z Radomska i przerwaniu współpracy z I LO. 

Po 1980 roku w klubie pozostaje jeden szkoleniowiec lekkiej atletyki i prowadzi treningi biegaczy. Zespół nie uczestniczy w rozgrywkach ligowych aż do połowy lat 90, ale indywidualnie zawodnicy odnoszą wiele sukcesów.

Bardzo dużo działo się w tym okresie w siatkówce. Sezon 1973/1974 przyniósł reorganizację rozgrywek II ligi. Została ona powiększona do 10 drużyn, a zespół Lechii nadal występował w grupie południowej. Pierwszą rundę rozgrywek sezonu 73/74 tomaszowianie po rozegraniu 18 spotkań zakończyli z bilansem 6 zwycięstw i 12 porażek zajmując ósme miejsce, natomiast po rundzie rewanżowej bilans zespołu wyniósł 15 zwycięstw i 21 porażek co w końcowym rozrachunku pozwoliło Lechii zająć na koniec sezonu dziewiąte miejsce. 

Sezon 1974/1975 przyniósł kolejne zmiany organizacyjne II ligi, a zespół tomaszowskich siatkarzy Lechii został przeniesiony do grupy północnej rozgrywek II ligi. Ogólna liczba rozegranych spotkań w ilości 36 pozwoliła uzyskać Lechii w końcowej klasyfikacji piąte miejsce, a bilans zwycięstw do przegranych przedstawiał się następująco: 19-17 przy stosunku setów 77-73. W sezonie 1975/1976 siatkarze rozegrali ponownie 36 spotkań wygrywając 17 i uznając wyższość rywali w 19. Bilans setów 60-70. Taki rezultat pozwolił Lechii na zajęcie siódmego miejsca w grupie północnej II ligi. Trenerem w tym sezonie był Henryk Białas, a wyróżniającymi zawodnikami: Stefan Czyżewski, Marek Hertel, Wojciech Bińczyk, Marek Sokołowski. 

Sezon 1976/1977 przynosi w klubie kolejne istotne zmiany. Funkcję trenera pierwszego zespołu obejmuje pozyskany z Hutnika Kraków dobrze znany w Tomaszowie Mazowieckim wychowanek Lechii Wiktor Kobędza, a dotychczasowy trener Henryk Białas obejmuje funkcję trenera koordynatora. Takie zmiany przyniosły efekt w pracy szkoleniowej. Jak można wyczytać w publikacji Krzysztofa Mecnera „80 lat Polskiej Siatkówki” w roku 1976 w Tomaszowie Mazowieckim rozegrany został turniej finałowy Pucharu Polski, a wśród drużyn, które brały w nim udział znalazła się również drużyna Lechii Tomaszów Mazowiecki. 

Na tle takich zespołów jak Stal Mielec, Beskid Andrychów czy Anilana Łódź siatkarze Lechii zaprezentowali się na medal zajmując ostatecznie trzecie miejsce. Warto wspomnieć, że trener Kobędza w 1974 roku poprowadził zespół Hutnika Kraków do triumfu w Pucharze Polski. W omawianym sezonie rozgrywkowym siatkarze pierwszej drużyny Lechii przystąpili do rozgrywek w następującym składzie: Sławomir Owczarczyk, Mieczysław Herdzik, Marek Hertel, Franciszek Pirh, Marek Sokołowski, Sławomir Czapnik, Stanisław Żyliński, Grzegorz Kijak oraz Stefan Czyżewski. Zwyciężyli w 24 spotkaniach i doznali 12 porażek z bilansem setów 89-56. Wynik uzyskany na przestrzeni sezonu pozwolił Lechii na zajęcie trzeciego miejsca w grupie północnej II ligi. 

Rezultaty uzyskane przez drużynę rozbudziły apetyty na kolejne sukcesy sportowe i już w kolejnym sezonie znalazło to potwierdzenie w podjętych decyzjach. W sezonie 1977/1978 tomaszowska Lechia zostaje wzmocniona nowymi siatkarzami w osobach m.in. Wiesława Radomskiego (Resovia Rzeszów), Zbigniewa Janikowskiego (Czarni Radom), Jerzego Grzegorzewskiego (Legia Warszawa), Antoniego Stradomskiego (Legia Warszawa) oraz Ryszarda Adamiaka (Stal Mielec). Z ogólnej liczby 36 rozegranych spotkań siatkarze Lechii zwyciężyli 28 meczów ponosząc tylko 8 porażek z bilansem setów 89-38. Dzięki temu tomaszowianie zajęli pierwsze miejsce w grupie północnej II ligi uzyskując tym samym awans do I ligi. 

Tak wspomniano to wydarzenie w Panoramie Sportowej: …Dzień 4 marca 1978 r. przejdzie do historii w sporcie tomaszowskim. Drużyna siatkarzy Lechii po zwycięstwie nad Narwią Ostrołęka zapewniła sobie bowiem miejsce w pierwszej lidze siatkówki. Radość z sukcesu była olbrzymia. Cieszyli się zawodnicy, działacze i kibice. Jako pierwsi gratulacje zawodnikom złożyli Tadeusz Szarlej pierwszy sekretarz KM PZPR w Tomaszowie oraz Czesław Tesz, prezydent Tomaszowa. Wojewoda piotrkowski Leszek Wysłocki przesłał zawodnikom i działaczom Lechii list z gratulacjami. List ten odczytał po zakończonym meczu dyrektor WKKFiT Lucjan Bryszewski.”… Awans do ekstraklasy siatkówki Polskiej jest niewątpliwym sukcesem zarówno dla trenera jak i całej drużyny siatkowej. Nagrodzona została wieloletnia praca sportowców i szkoleniowców zasłużonego dla miasta klubu sportowego Lechia. Wywalczenie miejsca w pierwszej lidze to jednak początek ambitnych założeń klubu. Poziom siatkówki w ekstraklasie znacznie przewyższa poziom drużyn w drugiej lidze i utrzymanie się wśród najlepszych drużyn krajowych nie będzie sprawą łatwą…” 

Awans do ekstraklasy Lechia uzyskała w następującym składzie: Trener- Wiktor Kobędza, Wiesław Radomski, Mieczysław Herdzik, Jerzy Grzegorzewski, Stefan Czyżewski, Marek Hertel, Marek Sokołowski, Franciszek Pirh, Zbigniew Janikowski, Antoni Stradomski i Sławomir Owczarczyk. Drużyna Lechii w roku 1977 powtórzyła również wynik z roku wcześniejszego w Pucharze Polski. 

W turnieju finałowym w Poznaniu zajęła ponownie trzecie miejsce, a za rywali miała takich przeciwników jak: Poznania Poznań (zwycięzca), Legia Warszawa (drugie miejsce) oraz Stal Mielec (czwarte miejsce). Sezon 1978/1979 pierwszy po wywalczeniu awansu do ekstraklasy Lechia jako beniaminek rozpoczęła od rywalizacji z drużyną Legii Warszawa prowadzoną w tamtym czasie przez ikonę trenerską Polskiej Siatkówki Huberta Jerzego Wagnera. Panorama Sportowa tak pisała na chwilę przed startem rozgrywek i po pierwszym spotkaniu Lechii w najwyższej lidze rozgrywkowej:



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kibic. 06.01.2024 16:42
Przykre to bo pominięto ogromną ilość ważnych faktów, sportowców, szkoleniowców. No cóż, takie pisczasy.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Premier: plan budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą posunął się o krok do przoduPrzy dworcu kolejowym w Tomaszowie Mazowieckim powstanie nowy parkingSzkolenie z Czarnej Taktyki w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony TerytorialnejArbuzy ekologiczneUOKiK: klienci Biedronki, którzy wzięli udział w promocji „Magia Rabatów”, mogą otrzymać 150 złNFOŚiGW: start programu dopłat do przydomowych wiatraków planowany na 2.-3. kwartał 2024 r.Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącym
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 23°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: ZdzisławTreść komentarza: Sprzedawczyk. Za posadkę zrobi wszystko. Co teraz wyborcy PIS powiedzą?Źródło komentarza: Ogórek trzecim wiceprzewodniczącymAutor komentarza: amunakiTreść komentarza: wybitny fachowiec od odbioru dróg w gminie RzeczycaŹródło komentarza: Ogórek trzecim wiceprzewodniczącymAutor komentarza: BarmanTreść komentarza: Leszek to mój mentor i przyjaciel, to prawda że miał w poważaniu Tomaszów ale ile zrobił dla Rzeczycy!!! Lechu tak trzymaj wszystko omówimy w lesniczówce!Źródło komentarza: Ogórek trzecim wiceprzewodniczącymAutor komentarza: Entliczek pentliczek na kogo ...Treść komentarza: Trumf, trumf, Misia Bela, Misia Kasia, konfacela. Misia A, Misia Be, Misia Kasia, konface.Źródło komentarza: Ogórek trzecim wiceprzewodniczącymAutor komentarza: Wszystko jest na sprzedażTreść komentarza: Toż to ludzie spod brudnej PałyŹródło komentarza: Węgrzynowski ponownie Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Dla "chołoty" JBTreść komentarza: Trzeba … rozłożyć ten naród od wewnątrz, zabić jego moralność… Jeśli nie da się uczynić zeń trupa, należy przynajmniej sprawić, żeby był jako chory ropiejący i gnijący w łożu… Trzeba mu wszczepić zarazę, wywołać dziedziczny trąd, wieczną anarchię i niezgodę… Trzeba nauczyć brata donoszenia na brata, a syna skakania do gardła ojcu. Trzeba ich skłócić tak, aby się podzielili i szarpali, zawsze gdzieś szukając arbitra. Trzeba ogłupić i zdeprawować, zniszczyć ducha, doprowadzić do tego, by przestali wierzyć w cokolwiek oprócz mamony i pajdy chleba.Źródło komentarza: Prezes PiS: Polska potrzebuje planu "Siedem razy tak", m.in. dla inwestycji, wsi i bezpieczeństwa
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama