Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 07:27
Reklama
Reklama

W tomaszowskim szpitalu KOC jest niepotrzebny

Z danych dotyczących porodów, jakie wykazało Tomaszowskie Centrum Zdrowia w Narodowym Funduszu Zdrowia wynika, że liczba porodów w szpitalu nieznacznie spadła. W 2015 r. w TCZ odbyło się 729 porodów, za które ŁOW NFZ zapłacił 1 917 760 zł. Z kolei w roku 2016 odbyło się 701 porodów, za które Fundusz przeznaczył 1 934 712 zł (większa kwota za mniejszą liczbę porodów wynika z ich różnej wyceny – porody mnogie i powikłane są wyżej wycenione).

- Obserwujemy, że w stosunku do roku 2016 liczba porodów poza Łodzią zmalała z 12 268 w roku 2015 do 11 525 w roku 2016. Być może ma to związek z placówką Pro Familia, która mimo braku umowy z NFZ, zdecydowała się na nieodpłatne przyjmowanie pacjentek. Z zbiorczych zestawień, które nam przekazywała, wynikało, że pacjentki pochodziły także z regionu tomaszowskiego - wyjaśnia Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ, podkreślając, że fundusz nie posiada dokładnych informacji ile kobiet z naszego powiatu  rodziło w tej prywatnej placówce.  – Nie posiadamy takich danych -  choć oczywiście trudno wyobrazić sobie, by ciężarne ryzykowały i decydowały się jechać do porodu, w ostatniej chwili (Pro Familia twierdzi, przyjmowała pacjentki wyłącznie w stanie nagłym, czyli stanie zagrożenia życia),  do tak odległego miasta jak Łódź.

 

Pro Familia od dłuższego czasu walczy o wypłatę przez NFZ pieniędzy za odebrane porody. Szpital należy do najnowocześniejszych klinik położniczo ginekologicznych w Polsce. Warunków, jakie przygotowano w nim dla kobiet, mogą pozazdrościć wszystkie szpitale publicznej służby zdrowia.

 

- Od dwóch i pół roku powtarzam, że inwestycje w odziały neonatologii, położniczy i ginekologiczny są niezbędne, by Tomaszów przenieść do XXI wieku. Odpowiednio wyposażone oddziały, z fachową kadrą, przyjaznymi wnętrzami i odpowiednio doposażone to najlepsza wizytówka szpitala, mogąca stanowić jego prawdziwą  wizytówkę. Chyba ta argumentacja nie dociera do osób odpowiedzialnych za rozwój szpitala. Mam na myśli oczywiście Prezesa Zarychtę i Starostę Kuklińskiego. Zamiast inwestować w jakość usług medycznych opowiadają żenujące banialuki o budowie apteki - mówi przewodniczący komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego, Mariusz Strzępek

 

 

Zdaniem radnego o złym zarządzaniu szpitalem świadczy też fakt, ż Tomaszowskie Centrum Zdrowia do dzisiaj nie podpisało umowy na KOC czyli koordynowaną opiekę nad kobietą w ciąży. Z danych NFZ Wynika, że szpitale, które taką umowę podpisały odnotowały wzrost liczby porodów, a przede wszystkim wygenerowały z tego tytułu spore dochody.

 

- Rzeczywiście wzrosła  liczba porodów w placówkach, które mają z NFZ umowę na KOC, czyli koordynowaną opiekę nad kobietą w ciąży. na przykład  w szpitalu w Skierniewicach urodziło się o niemal 200 dzieci więcej niż w roku 2015, czyli 800 - informuje Anna Leder

 

Umowa z NFZ na KOC II,  czyli opieka koordynowana nad kobietą w ciąży także powikłanej, jest zawierana na wniosek świadczeniodawcy. Wystarczy II poziom referencyjny w położnictwie i ginekologii oraz spełnianie wymogów II poziomu w neonatologii (oba te warunki TCZ spełnia). Nie trzeba więc brać udziału w żadnym konkursie. Mamy więc niejako z urzędu bonus za posiadany stopień referencyjności.

 

 

- Obecnie przygotowujemy się do podniesienia poziomu referencyjności w naszym szpitalu. Zabiegamy o tzw. "dwójkę". Oczywiście chcemy też realizować skoordynowaną opiekę nad kobietami w ciąży. Nie wyobrażam sobie, by jej nie realizować. Wystarczy rzucić okiem na wysokość osiąganych przychodów związanych z ciążą. Przy KOC-u są one trzykrotnie wyższe. Dziwię się, że Tomaszów umowy nie podpisał. Fakt, że wiąże się to z dodatkową pracą administracyjną, ale wyliczyłem, że w przypadku mojego szpitala, zyskamy dodatkowy milion złotych. Są to niemałe pieniądze - mówi Piotr Kagankiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku a wcześniej Starosta Tomaszowski.

 

Co to jest KOC II? Osobą prowadzącą ciążę może być położna lub lekarz położnik-ginekolog, zgodnie z wyborem kobiety objętej KOC II/III i wskazaniami medycznymi. Po dokonaniu wyboru formy opieki w czasie ciąży i porodu, kobieta uzyskuje informację KOC II/III, która zawiera m.in. dane kontaktowe osoby (np. położnej), która będzie współpracować z pacjentką, oraz wykaz miejsc udzielania świadczeń w okresie objęcia opieką koordynowaną. W ramach KOC II/III zapewniona powinna być możliwość uzyskania porady we wszystkie dni tygodnia, jeżeli wynika to z indywidualnego planu opieki perinatalnej, z zachowaniem możliwości dostępu do świadczeń 24h na dobę w przypadku wskazań medycznych.

 

W przypadkach występowania powikłań lub opieki nad kobietą w sytuacji niepowodzeń położniczych, zapewnia opiekę psychologiczną obejmującą: diagnozę kliniczną, w tym diagnozę sytuacji kryzysowej, interwencję kryzysową, pomoc w efektywnym radzeniu sobie z sytuacją trudną, a w przypadku śmierci dziecka z sytuacją utraty, wsparcie emocjonalne, realizowane w formie porad psychologicznych i psychoterapii indywidualnej lub grupowej udzielanych odpowiednio przez psychologa lub psychoterapeutę posiadających co najmniej dwuletnie doświadczenie kliniczne w zakresie opieki perinatalnej i hospicyjnej.

 

W ramach wprowadzanej do rozliczania koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży na II lub III poziomie opieki perinatalnej (KOC II/III), szczególną pomoc medyczną finansowaną przez NFZ, powinny uzyskać kobiety w przypadku prenatalnego zdiagnozowania wad rozwojowych płodu, ciężkich chorób płodu oraz w sytuacji niepowodzenia położniczego. Akcent położony został dodatkowo na pomoc psychologiczną dla tej grupy pacjentek.

 

Polecamy także 

Czy tomaszowskie mamy karmią piersią? Zalecenia zaleceniami, a życie życiem…

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kate 13.05.2017 23:05
Wiekszosc wypowiedzi to zenada I rozpacz!!!Fakt po stylu wypowiedzi natychmiast poznamy poziom kultury ...Pan ,,mlody tata,, nawet nie wie jak sie pisze po polsku z kąt ,a moze skad???? Wymagajac od innych spojrzmy na siebie.Slusznie zauwazyla jedna z pacjentek,wiekszosc pacjentow zostawia brud po sobie,nie potrafia skorzystac nie zostawiajac po. Sobie sladu z lazienki ,wc I tp .,nie bede opisywac co mozna zastac u kobiet w wc I to najczesciej takie isoby potrafia podsumowac innych.A to ze ze szpitala wychodzi sie z polamanymi koscmi!to juz chyba czarny humor.Nie bede komentowac reszty wypowiedzi... Ludzie chyba mi was troche zal.Pozdrawiam zyczac duzo pogodniejszych dni I duzo usmiechu na smutnych buziach :-) :-) :-)

<> 10.05.2017 21:26
Twój nick jest adekwatny do twojego poziomu IQ.

<> 10.05.2017 21:24
Nikt się nie czepia. Po prostu nie wiesz czym się zajmowały salowe (obecnie ten rodzaj stanowiska jest zlikwidowany), a czym się zajmuje sprzątaczka. Salowa pomagała pacjentom. Niechodzących karmiła, pomagała w codziennej toalecie, zmieniała pampersy, gdy chory prosił o coś to mu to załatwiała, jednym słowem opiekowała się pacjentami, którzy znajdowali się na sali jej podległej. Obecnie w ramach oszczędności to pielęgniarkkom polecono wykonywać te czynności. Natomiast obowiązkiem sprzątaczki jest przejechać mopem przez środek sali, umyć toaletę, umywalkę i to wszystko. No i posprzątać pomieszczenia ogólnodostępne i gabinety.

Rafał G 10.05.2017 20:07
Znam Pana Krzysztofa Z prezesa szpitala chodziłem z nim do klasy w Szkole Podstawowej nr 5 obecnie dzisiaj tam jest Uniwersytet Łódzki. Zobaczymy co zrobi dobrego dla naszego szpitala pozdrawiam cię Krzystof kolega z byłej klasy.

Dagmara 09.05.2017 23:16
Ciekawe czy już prezes wylądował LPR u siebie na podwórku paradoks ,że szpital bez lądowiska paranoja każdy ma lądowisko a nasz nie .

....... 14.05.2017 19:42
To zasługa Kuklinski ego. Musiał zmienić decyzję Kagankiewicza . No i zmienił więc lądowiska nie ma. Brawo Kuklinski. Zdrowia Panu życzę i by Pan nigdy nie potrzebował pomocy lotniczego pogotowia ratunkowego. Zło zawsze wraca. Uważaj Mireczku.

pacjentka kilkutygodniowa 09.05.2017 14:19
Część z tych komentarzy to bzdury! Jeśli chodzi o personel (ginekologia, blok, położnictwo), widać, że się starają. Podczas długiego pobytu w szpitalu nie spotkałam się z sytuacją, żeby odmówiono leku przeciwbólowego, jeśli sytuacja tego wymagała. Położne i lekarze wyjaśniali problem, śmiało można było zapytać jaki mają plan, co dalej... jeśli chodzi o salowe, kiedy tylko poprosiło się o brakujące środki higieniczne, zawsze uzupełniały. A największy "syf", który dało się zauważyć, robiły same pacjentki! Zostawiając po sobie brudne toalety (co jest zdecydowanie pięknym określeniem). W domu też tak robicie??? Minus ogromny za posiłki, ale na to akurat personel oddziału nie ma za bardzo wpływu, przy czym panie przynoszące obiady zawsze miłe i uśmiechnięte. Poza tym, niektóre pacjentki zachowywały się tak idiotycznie, że mnie leżącej obok, draznilo i wyrzucilabym je do domu, a od personelu wymaga się wiecznego uśmiechu na twarzy i miłego traktowania... to nie jest spa ani sanatorium, tu mają ratować Was i Wasze dzieci! I wg mnie robią, co tylko mogą, w zakresie kompetencji oddziału.

<> 10.05.2017 05:12
A gdzie ty widziałaś salowe w szpitalu? Chyba sprzątaczkę wzięłaś za salową.

mini 10.05.2017 09:14
Oczywiście, że są salowe w szpitalu. Ktoś tu się mądruje, a w du*** był i gów** widział.

pacjentka kilkutygodniowa 10.05.2017 20:50
Faktycznie... kluczowe w mojej wypowiedzi jest użycie pojęcia "salowej" zamiast "sprzątaczki"... chyba ktoś tu lubi się czepiać...

Młody tata. 08.05.2017 21:48
Co się dziwić jak to medyczna patologia,to co mądrzejsze po studiach zostało w Klinikach Uniwersyteckich a odpad wcielono do naszej placówki,tam nawet zarabiają na fartuchach bez atestu!!!Automat nie ma właściciela ,fartuchy nie mają podstawowej metki z kąt i z czego zrobione,brak informacji z sanepidu że produkt wolny od syfu szpitalnego a może skorbówka by się tym zajęła i rzecznik praw pacjenta bo personel to taka chora instytucja jak niedofinansowany oddział specjalnej troski.

... 08.05.2017 18:00
porody do pro familii,a chirurgia w szpitalu Jonshera...

Dr. Kidler 08.05.2017 14:50
K.Zarychta na bruk takie jest moje zdanie za młody jest na prezesa tego szpitala proponuje podpisy zebrać aby zmienili prezesa na lepszego.

Kidler 07.05.2017 13:31
Miało być lotnisko dla LPR chyba u prezesa szpitala na podwórku nie opodal dworca PKP. Ten szpital to totalna porażka co do oddziału neurologi to ten Pan D jest już dawno do wyrzucenia na zieloną trawkę bo każdy wie co ten Pan robi .

Kowal 06.05.2017 13:12
Pacjentka zapomniałaś dodać że ordynator przyjmuje sobie pacjentki z zewnątrz w czasie odbywania dyżuru w szpitalu kosztem pacjentow oczywiście.

Pacjentaka :(: 07.05.2017 18:27
Święta racja - przesortowane ankiety leżą w koszu ( oczywiście niekorzystne) , i nie tylko ordynator podczas pracy przyjmuje prywatne pacjentki, z tego dobrodziejstwa korzysta większość lekarzy na każdym oddziale. Cóż trzeba być "człowiekiem", przy ich "niskich" dochodach muszą się jakoś ratować.

ok 06.05.2017 07:04
NASTEPNY MISIEWICZ. HA HA!

Dr. Kidler 05.05.2017 23:26
Haha wychodzą rządy tego młodego Zarychty co pojęcia nie ma o prowadzeniu szpitala jeszcze będzie gorzej zobaczycie . Takiego prezesa jak nasz szpital to chyba już żaden nie ma młodego co pojęcia o prowadzeniu nie ma.

Obatel 05.05.2017 15:03
To jak to jest, jeszcze w tamtej kadencji psy wieszali na szpital i na starostę, teraz chcą jego powrotu? Czy coś się zmieniło z zarządzaniu szpitalem ? - tak nazwisko starosty. A swoją droga to jak sobie ten milion z KOCa wyliczyli, no chyba, że sami zaczną produkować dzieci. Jak tak dalej pójdzie to o pielęgniarkę czy lekarza szpitale będą się zabijać i żaden cudotwórca nie pomoże, bo zdecyduje prawo popytu i podaży. A resztę to sobie można miedzy bajki włożyć.

Kamjeń na kamjeniu. 05.05.2017 14:31
Piotrze - wracaj!!! Ratuj Waść. Wstydu oszczędź.

Reklama
Polecane
Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącymTragiczny pożar na ulicy KołłątajaZapraszamy na spotkanie z RzecznikiemHejt, cyberprzemoc i mowa nienawiściSynoptyk IMGW: niedziela przyniesie więcej opadów i burzW niedzielę w Kościele katolickim przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego„Inny punkt widzenia – Wiosenne przebudzenie”
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama