Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 01:36
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama

Na fali nadwykonań

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego przedstawiono informacje o aktualnej sytuacji ekonomicznej tomaszowskiego szpitala. Była też okazja do zadawania pytań nowemu prezesowi, Krzysztofowi Zarychcie. Mimo ujemnego wyniku finansowego na koniec września br. Zarząd TCZ jest w optymistycznym nastroju. Zarychta liczy, że bilans w tym roku zamknie się sporym zyskiem. Wszystko dzięki realizowanym w sposób maksymalny nadwykonaniom.

[reklama2

W zakresie przychodów powiatowa spółka odnotowała we wskazanym okresie dynamiczny wzrost na poziomie ok. 10%. nie uwzględnia on nadwykoń, a jedynie świadczenia przez TCZ zakontraktowane.  Nadwykonania do września br. to ponad 5 milionów złotych. Szacuje się jednak, że do końca grudnia mogą one przekroczyć 7,5 miliona. Z rozmów prowadzonych z Narodowym Funduszem Zdrowia wynika, że najprawdopodobniej zostaną one w całości zapłacone. Wzrost finansowania świadczeń zdrowotnych ma to istotne znaczenie, że od połowy przyszłego roku placówki leczenia szpitalnego będą funkcjonować w ramach sieci szpitali, tworzonej przez Rząd. Ich finansowanie będzie adekwatne do ponoszonych w tym roku kosztów.

 

Przez pierwsze dziewięć miesięcy tego roku we wszystkich oddziałach szpitalnych leczonych było 14.432 pacjentów. To sporo mniej niż miało miejsce w tym samym okresie roku ubiegłego (15.290). Skrócił się natomiast średni czas pobytu w szpitalu. Poprzednio było to 5,3 dnia, obecnie 5,1. Największe obłożenie ma jak zawsze oddział neurologiczny (99%), najmniejsze oddział wewnętrzny (wykorzystujący 60% własnych możliwości. Znacząco wzrosła liczba pacjentów  w poradniach specjalistycznych. Do końca września były to 69.117 wizyty.  Rok wcześniej obsłużono 68.694.  

 

W bieżącym roku zabrakło w Tomaszowskim Centrum Zdrowia, podobnie jak rok wcześniej, spektakularnych inwestycji (w rodzaju zakupu tomografu itp.). Ale i tak udało się wydać ponad 700 tysięcy na sprzęt, niezbędny do ratowania ludzkiego życia.  Prawie 100 tysięcy złotych wydano na sterylizator parowy. 30 tysięcy kosztowało stanowisko do resuscytacji noworodków. Wyposażenie oddziału neurologicznego to kolejne prawie 85 tysięcy (m.in. aparat do badań EMG).  Pododdział urologiczny otrzymał tor wizyjny do cytoskopii oraz cytoskop. Na oddział noworodków trafił nowoczesny ultrasonograf wraz z głowicami za 235 tysięcy złotych.

 

Szpital potrzebuje inwestycji i dokapitalizowania. Szkoda, że radni skupiają się na potrzebach typu ogrodzenie filii przy ulicy Niskiej a nie zauważają naglących potrzeb związanych ze zużyciem sprzętu, koniecznością budowy centralnego bloku operacyjnego. na te cele szpital chce uzyskać dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego  którym na te cele zarezerwowano 190 milionów złotych. Czy się uda? Zobaczymy. Tak czy inaczej należy zabezpieczyć środki na pokrycie udziału własnego w inwestycji.  Pamiętać też należy, że apetyt na te pieniądze mają wszystkie szpitale w naszym województwie, w tym szpitale podległe bezpośrednio marszałkowi.

Jakieś inwestycje już jednak ruszyły. Szykowane sa m.in. pomieszczania pod przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Będzie się ona mieścić na parterze, w głównym holu szpitala. POZ wystartować ma z nowym  rokiem. Pacjenci będą mieli więc wszystko na miejscu. Ze skierowaniem do specjalisty, będą mogli zarejestrować się w tej samej placówce, a także wykonać pełną diagnostykę. Szybko, sprawnie i wygodnie.

 

 Wyremontowano schody oraz wejście do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Utworzono nową poczekalnię dla Poradni Alergologicznej. Przychodzą tu najmłodsi pacjenci. Przebudowano też  łącznik między neurologią a oddziałem wewnętrznym.

 

TCZ planuje utworzenie oddziału udarowego. Oszacowano także koszty przebudowy dawnego oddziału rehabilitacyjnego na oddział urologiczny. Okazały się one gigantyczne i spółka będzie musiała je jeszcze raz zweryfikować. W szpitalu zostanie oddzielony też Szpitalny Oddział Ratunkowy od szpitalnej Izby Przyjęć. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
5,3 na 5,1 dnia to sukces 09.12.2016 15:35
Pozostawanie w szpitalu po operacji chirurgicznej np. przepukliny to tylko 18 godzin. Do domu ...i dalej martw się sam. Dostaniesz wytyczne, leki i opatrunki kup sobie sam, polegaj wyłącznie na własnej pomocy i ucz się wreszcie samodzielnego profesjonalizmu szpitalnego. Żeby załatwić taką prostą operację chirurgiczną w szpitalu trzeba w ciągu 6,5 miesiąca odstać w kolejce do rejestracji i później w przychodni chirurgicznej co najmniej po 3 razy. W ogóle komputeromania i później papieromania trwa kilka razy dłużej niż czas trwania operacji. Dlaczego lekarz rodzinny nie może wypisać skierowania do szpitala, jeśli wiadomo że leczenie może być tylko i wyłącznie chirurgiczne? Taki lekarz kieruje do szpitala, podaje ostatnio przebyte choroby i aktualnie zapisane leki. Ma na to dokumentację. A w szpitalu te same wywiady po trzy razy. I tyle osób i komputerów do tego zatrudnionych. I jeszcze koordynator(ka) pracy (spółek?) przychodni. To kolejny absurd kolejnej reformy służby zdrowia. Po prostu: kosztem szukania osiągnięć nie ma już ma czasu i środków na leczenie. I stąd chyba ten sukces p. Zarychty. Oszczędności finansowe, skracanie czasu leczenia i liczba przyjętych pacjentów w przychodniach specjalistycznych to nie są osiągnięcia. To oznaka nieskuteczności działania tych przychodni. To zabawa z pacjentami. Ale w sprawozdaniach będzie taniej, krócej, lepiej, sprawniej, wygodniej. Ale jakość może być z czasem nieciekawa i w konsekwencji niekoniecznie chwalebna. PS Do pulmonologicznej przychodni specjalistycznej TCZ kazano mi czekać 279 dni. Może da się skrócić tę wizytę chociaż o 2 dni. To byłoby kolejne osiągnięcie p. Zarychty. Jak się do.... PS1. Jeśli ktoś zauważył, że w tym komentarzu są jakieś błędy merytoryczne, to proszę je wykazać i sprostować. Sądzę, że mamy w tym zakresie kompetentnych.

mieszkaniec 23.11.2016 17:46
To może kupią koce do karetek bo w czasie ostatniej podróży dziecko znajomego kture urodziło się w karetce było owinięte papierowym ręcznikiem a bo nie mieli czym szkoda ladowac kasę w ten szpital i obsługa na odzialach z wielką łaską a to jest ich praca za ktura dostają pensie o wiele lepsza obsługa jest w piotkowie

Też mieszkaniec 23.11.2016 18:28
Tak akurat tylko w Piotrkowie znikają oddziały, ostatnio dziecięcy :)

xmen 23.11.2016 13:35
Ekonomiczna i ekonomiczna. Raz jeszcze, szpital to nie przedsiębiorstwo które ma zarabiać a leczyć !!! czego chyba nie do końca potrafi słysząc głos pacjentów

Pacjent 23.11.2016 18:30
Co temat o szpitalu to ten sam wpis skopiowales go do schowka? Brak wiedzy by odnieść się w temacie artykułu?

xmen 24.11.2016 14:23
no tak, napisałem ,,Raz jeszcze,, i napiszę raz jeszcze bo ta ekonomia i zarabianie nie idzie w parze ze zdrowiem bo ono jest bezcenne,, szpital to nie przedsiębiorstwo które ma zarabiać a leczyć,,

Reklama
Polecane
Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącymTragiczny pożar na ulicy KołłątajaZapraszamy na spotkanie z RzecznikiemHejt, cyberprzemoc i mowa nienawiściSynoptyk IMGW: niedziela przyniesie więcej opadów i burzW niedzielę w Kościele katolickim przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego„Inny punkt widzenia – Wiosenne przebudzenie”
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama