Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 14 maja 2024 06:09
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Tomaszowa?

Wielu tomaszowian odczuwa traumatyczną pustkę i wielką ciszę po tym, gdy w listopadzie 1942 roku żydowscy obywatele Tomaszowa na skutek likwidacji getta - w specjalnych transportach - zostali przymusowo wywiezieni w kierunku nieznanej wówczas Treblinki.

Jak podają Mira Ryczke-Kimmelman oraz Rena Margulies Chernoff i Allan Chernoff, autorzy wspomnień – likwidacja getta w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczęła się w dniu 31 października 1942 roku.

 

Holocaust, który to termin na określenie Zagłady Żydów zaproponował zmarły niedawno Elie Wiesel, przeżyło tylko 250 tomaszowian spośród około czternastu tysięcy Żydów mieszkających tutaj w okresie przed drugą wojną światową. Zostali oni zamordowani przez nazistów, głównie w obozie zagłady w Treblince.

 

Wobec tego głęboki sens ma pytanie postawione przez Joannę Sikorzankę w felietonie „Pamięć utracona. Tomaszów”, czy nasze miasto – podobnie jak Łódź – zacznie mówić o historii Żydów.

 

 

Pamiętając o tragicznych czasach wojny, może udałoby się przed siedemdziesiątą czwartą rocznicą likwidacji getta tomaszowskiego, umieścić informację o tym fakcie w postaci tablicy. A przy ulicy Berka Joselewicza zaznaczyć miejsce, w którym stała synagoga, spalona w dniu 16 października 1939 roku.

 

- Milczą już kominy ciałopalnych pieców, milkną Numery. Nam nie wolno milczeć, nadal trzeba krzyczeć – w tym miejscu należy przytoczyć słowa poetki Elizy Segiet.

 

Do zbiorowej pamięci odnosiła się także refleksja Dawida Gurfinkiela ze stowarzyszenia HaMakom z Łodzi, wypowiedziana po uroczystości upamiętniającej Żydów radomszczańskich, a mianowicie, że społeczność żydowska stanowiła nieodłączny element kultury miasta, współtworzonego przez nią od pokoleń.

 

W świetle dokumentów zgromadzonych w Archiwum Państwowym w Tomaszowie Mazowieckim oraz w zbiorach prywatnych, powyższe przemyślenia zachowują niewątpliwie całą moc również w naszych realiach.

 

Świat żydowski z innymi tradycjami, mógł wydawać się niedostępny, a przez to tajemniczy. Wiele stereotypów i mitów, w związku z tym powstałych, jest wciąż niestety powtarzanych. Tak jak oburzamy się – i słusznie – na przypisywanie Polakom jakichś rzekomych cech wspólnych, tak konsekwetnie, nie powinniśmy akceptować populistycznych czy zniesławiających twierdzeń wobec Żydów.

 

Jest szansa, że ogląd spraw dokonywany przez przeciwników wszelkich inicjatyw zmierzających do zachowania pamięci o społeczności żydowskiej, ulegnie zmianie dzięki publikacji wspomnień Żydów tomaszowskich ocalałych z Zagłady, zawartych w Księdze Pamięci, zredagowanej w 1969 roku przez Mosze Wajsberga.

 

Czytaj także:

Jest takie miejsce

 

Otóż, odnosząc się ogólnie do literatury jidysz, znawczyni tematu profesor Monika Adamczyk-Garbowska powiedziała: - Przede wszystkim jest to spojrzenie od wewnątrz. Widać to ogromne przywiązanie. Sądzę, że trzeba to czytać bez uprzedzeń. Starać się zrozumieć. A stereotypy zdarzają się obu stronom, co widać na przykładzie porównywanych przeze mnie „Braci Aszkenazy” Israela Joszui Singera (stereotyp Polaka) i „Ziemi obiecanej” Władysława Reymonta (stereotyp Żyda). Potraktujmy na serio słowa Pawła Roszkowskiego (1927-2009) odznaczonego medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata: - Ja opowiadam, co mi przekazała mama. Nie można mieć dwóch obliczy, że tu jest Żyd, a tu Polak. Jednakowo, to jest człowiek i to jest człowiek.

 

Kierując się tą sentencją, chciałbym zaproponować w siedemdziesiątą czwartą rocznicę deportacji mieszkańców tomaszowskiego getta do Treblinki - zorganizowanie Marszu Pamięci w dniu 31 października 2016 roku z udziałem mieszkańców.

 

Ze szczególną prośbą o poparcie tego symbolicznego wydarzenia zwracam się do Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego i przedstawicieli Kościoła katolickiego i ewangelickiego.

 

Dominik Kupis

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Hindenburg 08.08.2016 09:34
Czy Żydzi zaczną mówić o zbrodniach popełnionych przez siebie? Czy zorganizują marsze pamięci ku czci osób pomordowanych przez ww. grupę czy nie?

Hindenburg 08.08.2016 10:41
Do osób dających "minusa": co, zbrodni żydowskich nie było? Tylko wśród Polaków zdarzały się kanalie a żydzi, wszyscy bez wyjątku, byli krystalicznie czyści? Niczego im nie można zarzucić? Skrajnego serwilizmu wobec ZSRR i jego aparatu terroru NKWD też nie? Żałośni jesteście - po prostu żałośni. Tylko prymityw i ignorant albo ordynarny nieuk może takie opinie wygłaszać. Polacy wielokrotnie przepraszali za zbrodnie swoich rodaków, nie wypieramy się tego, bijemy się w pierś mimo iż wielokrotnie jednoznacznych dowodów brak a żydzi? Przeprosili za chociażby S.Morela?

Monia 28.07.2016 12:55
Którymi ulicami ten marsz się odbędzie? skoro wszystko rozkopane, chyba że marsz z przeszkodami

Seba 28.07.2016 00:38
Tęsknię za Tobą, Żydzie...

Piotr 25.07.2016 01:07
Czytając lista, a zwłaszcza ostatni akapit nasuwa się jedno pytanie: czemu autor nie poprosił o poparcie dla swojej idei przedstawicieli Gminy Żydowskiej. Wydaje mi się, że warto, by właśnie, to przedstawicieli owej Gminy w pierwszej kolejności wsparli inicjatywę. Może przy tej okazji pofatygowaliby się na Kirkut i zobaczyliby ogrom pracy włożony w ostatnim roku w jego uporządkowanie.A może zamiast marszu zainicjować kolejną akcje sprzątania, może pokusić się o naprawę muru okalającego Kirkut. Pomysłów pewnie będzie tysiące, szkoda tylko że najbardziej zainteresowani nie przejawiają żadnej ochoty na to by te pomysły w sposób aktywny wspierać.

J.P. 28.07.2016 08:47
Ech, nie ma sie co dziwić, są bardzo oszczędni monetę dziesięć razy obejrzy w ręku, zanim zdecyduje się ją wydać

zainteresowany 24.07.2016 11:34
A co się stanie, jak przywołani w liście przedstawiciele władz i kościoła nie zechcą poprzeć akcji? Co wtedy?

..nie wiem 24.07.2016 17:08
po co przywoływać władze i innych ? prawdziwość ludzkich instynktów leży w jego naturze , a nie w pompatyczności opartej na iluzyjnym wykreowaniu wizualnych efektów . Skromność , powaga i ,, minuta ciszy ,,to najbardziej wskazane atrybuty jakie winny towarzyszyć założeniom i intencjom tej pamięci .

..a od jankowego podwórka 24.07.2016 01:20
dużo by o tym rozprawiać , gdyż każdy dzień odkrywa nowe karty historii.. W dzisiejszej dobie możliwości pozyskania i wymiany informacji możemy zakreślić , zrobić szkic o coraz wymowniejszych konturach tego co było i co teraz . Człowiek jest największą wartością daną na ziemi , ale też zagubiony w tej wartośc i. Szanujmy siebie wzajemnie , szanujmy prawdę , bo w dzisiejszym świecie bardzo łatwo przekroczyć te granicę w wielu aspektach . Dużo czasu , a jeszcze zbyt mało poświęciłem na pewne nie mające końca zagadnienia . Ale co tam chciałbym na dzień dzisiejszy powiedzieć to wskazać na fakt , że tożsamość żydowska na terenie Polski jest bardzo skomplikowana , ulegała ewolucji żyjąc w ścisłej symbiozie i akceptacji z narodem polskim . Był okres kiedy to zmieniano nazwiska , wiarę , żeniono się , czy wychodzono za mąż , bo taki też był naturalny bieg życia .. Wybuchła wojna i dzisiaj wiemy więcej na ten temat. Żydzi ortodoksyjni ci najbiedniejsi i najbardziej uczciwi ku życiu , stali się ... nie wiem jak to określić , bo i nie chcę... a Polacy w tym również byli nieortodoksyjni Żydzi podobniesz ponad 10 mln zginęło. W tej historii wspólnego życia nie ma czegoś takiego : jak oddzielić ziarno od plew . Polacy przez wieki jak żaden inny naród na świecie dał naturalne świadectwo koegzystencji . Jeśli zaś zaczniemy z nadmierną pobudliwością wnikać w detale i humorzyć to być może okaże się ,że nie wszystkie zainteresowane strony to tacy święci.... Godna pamięć dla skrzywdzonych losem ..ludzką ręką uczynionym ...istnieje w sercach , umysłach i tożsamości każdego człowieka dobrej woli i serca takiego którego naród polski bez ekspansji zakrzywień i skrzywień - nie może się powstydzić. .... (to była taka notka zrobiona kiedys szybko na podstawie rozmów , wspomnień ojca ze staruszkami co przeżyli..) ale na dzień dzisiejszy wielu już odeszło...

nowy 23.07.2016 13:50
Nasze miasto mówi o historii Żydów. Opowiada tę historię w sposób systematyczny, może nie KRZYCZY, tak jakby chciał tego autor listu. Wystarczy się wsłuchać i obserwować. Nie są potrzebne jednorazowe wystrzały, lecz dobra oferta edukacyjna, która trafi do ludzi i nauczy ich rozumieć to co się stało. Dopiero wtedy można szukać takich form upamiętnienia, które w sposób zrównoważony i niehalny upamiętnią byłych mieszkańców miasta. I ma tu na myśli wszystkie wyznania bo to tylko ich różnicowało wszak wszyscy bez wyjątku byli POLAKAMI

AK-47 23.07.2016 19:02
Mądry wpis. Ostanie zaś zdanie do zapamiętania....dla wszystkich.

# 23.07.2016 20:28
" wszyscy bez wyjątku byli POLAKAMI". Owszem byli Polakami pochodzenia żydowskiego. A może by tak opowiedzieć historię martyrologii rdzennych Polaków na terenie naszego miasta, a nie tylko pochodzenia żydowskiego? Czyżby w Tomaszowie nie było łapanek, aresztowań, mordów i zsyłki do KL w Auschwitz, Oświęcimiu, Ravensbruck? Nie było ofiar eksperymentów medycznych przeprowadzanych przez obozowych pseudolekarzy? Jakoś na ten temat cicho.

czemu nie 23.07.2016 11:54
kilka minut wcześniej pojawił się artykuł o przewodnikach po Tomaszowie. Tutaj nasuwa się pytanie, czy konieczne jest wikłanie Urzędów i Kościoła w działania upamiętniające zagładę. Czy nie lepiej zwrócić się do organizacji, która zajmuje się podobna tematyką. Czy nie lepiej zorganizować to w oparciu o działania oddolne, które w moim odczuciu maiłyby większy wydźwięk niż kolejne centralne uroczystości z obowiązkową obecnością. Zupełnie innym zagadnieniem jest to czy ten taki sposób upamiętnienia jest dobry czy nie lepiej poszukać innych sposobów na upamiętnienie tego smutnego wydarzenia. Pytanie czy my zawsze musimy upamiętniać śmierć, zagładę, czy to jest jedyna okazja do tego by przypominać i wspominać. Czy nie lepiej nauczać, pokazywać w sposób przemyślany? Szukać takich form i takich narracji, które pozwolą nam poznać bliżej mieszkańców dawnego Tomaszowa. Jeszce jedno pytanie na koniec: jaki jest cel takie ciągnięcia za uszy i wywoływania do tablicy miejskich Oficjeli? W moim odczuciu taka forma automatycznie niweluje i obdziera ze swoistego "sakrum" całe przedsięwzięcie. ps. cel słuszny jednak forma jest mało ciekawa i nie przyczyni się do tego, że zaczniemy pamiętać

Nilu 22.07.2016 21:08
W calych Niemczech sa takie "Stolpersteine" w chodnik wbudowane . Czyli kamienie o ktore sie potyka, albo po prostu kamienie pamieci . Zawsze jak je widze , pokazuje je moim dzieciom i rozmawiamy o osobach, ktore sa na nich umieszczone . Bardzo piekny , nie natarczywy sposob upamietnienia.

varan 22.07.2016 19:40
"Nie można mieć dwóch obliczy, że tu jest Żyd, a tu Polak. Jednakowo, to jest człowiek i to jest człowiek." Palestyńczyk też jest człowiekiem, a musi siedzieć w getcie stworzonym przez Żydów!

jam 22.07.2016 18:09
W Hamburgu przed kamienicami, których właściciele zginęli w obozach koncentracyjnych lub zostali zabicie w czasie Nocy Kryształowej są wmontowane w chodnik przed wejściem do budynków malutkie metalowe płytki z nazwiskiem mieszkańca, który zginął. Na każdej płytce jest wymieniona jedna osoba z krótką adnotacją (rok śmierci, nazwa obozu, rozstrzelany itp). Przed budynkiem jest jedna lub więcej takich małych płytek, które są wielkości jednej kostki brukowej.To taki nienatrętny sposób przypominania o historii, ludzie idąc chodnikiem mogą zwolnić i przeczytać. Mogą, nie muszą. Może warto "ściągnąć" ten pomysł do Tomaszowa.

multi99 22.07.2016 19:07
podzielam ten pomysł ....

AK-47 22.07.2016 20:44
Chyba raczej popieram?.....

multi99 22.07.2016 16:46
wspaniała inicjatywa naprawdę coś fajnego... Co do tablicy pamiątkowej już dawno powinna stać ....... W Krakowie na Kazimierzu i Podgórzu każda po żydowska Kamienica ma na swoim murze tabliczkę pamiątkową z opisem co za słynny żyd tam mieszkał.... W naszym mieście też mieszkało sporo sławnych w tamtych czasach obywateli narodowości żydowskiej ...

mieszkaniec 22.07.2016 19:28
Racja! 90% kamienic w Tomaszowie należało do Żydów a ok 10% do Niemców, trzeba to upamiętnić w czasie przebudowy naszych ulic

wredus 22.07.2016 15:35
Przecież niemcy to nasi sojusznicy , więc jak można o nich pisać, że mordowali Polaków czy Żydów. Niedługo się okaże, że to wredny gruzin ze swoją bandą napadł na Polskę 1 września 1939 r . Byłoby bardzo wskazane upamiętnienie wszystkich miejsc w Tomaszowie Maz. i okolicach gdzie mordercy niemieccy "wykazywali" swoją dzielność w stosunku do dzieci , kobiet czy starszych ludzi i rozstrzeliwali ich bo to ponoć byli źli komuniści.

marek 22.07.2016 14:12
Wkradł sie bląd w publikacji!!! Holokaustu dokonali Niemcy a nie anonimowi nazisci, jak błednie okreslono w artykule

J.P. 22.07.2016 15:38
no właśnie, nazistą mógłby być również Polak, tak wygląda wygładzanie historii a byliśmy pod okupacją Niemców

Reklama
Polecane
Alternatywne ścieżki kariery w branży wellnessNowe oznakowanie ograniczające parkowanieKino Kobiet w maju z gorącą nowością: „Kaskader”„Kochana mamo”Śladami Nieugiętych i Nieobojętnych,Jazzowa jazda w InowłodzuPlenerowe warsztaty z Anną ChoderąRecital Beaty DembowskiejPorażka w wyjadowym spotkaniu„Kos” w ramach cyklu Kultura Dostępna!Dwa razy Kino Konesera„Weselny toast” na zakończenie sezonu
Reklama
Kino Kobiet w maju z gorącą nowością: „Kaskader” Kino Kobiet w maju z gorącą nowością: „Kaskader” W maju na ekranach multipleksów Helios ponownie zagości Kino Kobiet. To uwielbiany przez widzów sieci cykl, łączący filmowy seans i dobrą zabawę. W ramach jego najbliższej odsłony już w środę, 15 maja zostanie wyświetlony pełen humoru film akcji „Kaskader” w gwiazdorskiej obsadzie!Colt Seavers to doświadczony filmowy dubler, który przez swoją pracę nieraz stanął już oko w oko ze śmiercią. Jednak kiedy chce udać się na zasłużony odpoczynek, spada na niego największe wyzwanie: uratowanie filmu jego byłej dziewczyny. Z produkcji w tajemniczych okolicznościach odszedł bowiem aktor grający główną rolę. Colt pragnie go odnaleźć i jednocześnie odzyskać miłość swojego życia, lecz wplątuje się w kryminalny spisek… W filmie występuje plejada gwiazd Hollywood: znany m.in. z ubiegłorocznego hitu „Barbie” Ryan Gosling, odtwórczyni głównej roli żeńskiej w „Oppenheimerze”, czyli Emily Blunt, a także Aaron Taylor-Johnson, który według niektórych mediów może zostać wybrany do roli Jamesa Bonda!Kino Kobiet skupia się na prezentowaniu najświeższych kinowych nowości w wyjątkowej, pozytywnej atmosferze. Pokazom towarzyszą atrakcje poprzedzające seans, takie jak warsztaty czy konkursy z nagrodami. Co miesiąc obowiązuje również tematyczny dress code – w maju sieć zachęca do przyjścia z przyjaciółkami i ubrania się w… takie same stylizacje! Kino Kobiet to jedyne w swoim rodzaju połączenie pokazów filmowych i angażujących atrakcji. Zgodnie z hasłem „Wcześniej kupujesz, więcej zyskujesz” Helios zachęca do zakupu biletów we wcześniejszym terminie oraz do zapoznania się ze szczególnie korzystną ofertą dla grup. Szczegóły i bilety dostępne są na stronie: www.helios.pl.Data rozpoczęcia wydarzenia: 15.05.2024
Tydzień Bibliotek Tydzień Bibliotek Przed nami XXI edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Wspomniany „Tydzień Bibliotek” to święto bibliotek i bibliotekarzy, któremu w tym roku przyświeca hasło: "Biblioteka – miejsce na czasie".Cytując autorkę hasła Katarzynę Pawluk z MBP w Opolu „Biblioteka to przestrzeń, która jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To centralne miejsce doświadczeń kulturalnych.”By każdy mógł tego doświadczyć w terminie od 8 do 15 maja br. zapraszamy mieszkańców do skorzystania z mnóstwo atrakcji przygotowanych przez tomaszowską książnicę. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie:8 maja o godz. 16.30 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży pl. Kościuszki 18 zapraszamy na spotkanie pt.: „Z bajką w świat emocji”, które poprowadzi Pani Agnieszka Walasek-Bioch, trenerka bajkoterapii. Spotkanie adresowane jest do rodziców z dziećmi w wieku przedszkolnym.10 maja o godz. 16.30 również Oddział dla Dzieci i Młodzieży pl. Kościuszki 18 będzie gościł Panią Katarzynę Rutkowską - Bernacką, która poprowadzi spotkanie pn. „Biblioteka jest kobietą, czyli zajęcia motywacyjno-pielęgnacyjne”.15 maja o godz. 17.00 w siedzibie głównej MBP ul. Mościckiego 6 odbędzie się spotkanie autorskie z Panem Andrzejem Kobalczykiem. Autor m.in. książki „Od Sulejowa po Smardzewice. Opowieść o Zalewie Sulejowskim” przybliży czytelnikom jakie znaczenie i wpływ na jego twórczość, ale też szerszą działalność zawodową i społeczną miały rzeki przepływające przez Tomaszów.Od 8 do 24 maja we wszystkich tomaszowskich placówkach bibliotecznych będzie prowadzona akcja „Wspomóż psiaka i kociaka”- zbiórka karmy dla zwierząt z tomaszowskiego schroniska.Po wcześniejszym zgłoszeniu, grupy zorganizowane będą mogły wziąć udział w:- zabawie edukacyjnej „Escape room w bibliotece”. Maksymalnie 10 osobowe grupy będą rozwiązywać tematyczne zagadki dotyczące postaci polskiego noblisty, Czesława Miłosza, aby odnaleźć klucz do wyjścia - Biblioteka główna na ul. Mościckiego 6.- lekcji bibliotecznej dla najmłodszych „Od pisarza do czytelnika”- 10.05 Oddział dla Dzieci Młodzieży pl. Kościuszki 18.- w dniach 13-15 maja od godz.10-tej w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży będą się odbywać „Bajkowe Poranki”.A ponadto wystawy, rankingi, kiermasze książek i… wiele, wiele innych atrakcji!Więcej informacji na stronie internetowej https://www.mbptomaszow.pl/ oraz https://www.facebook.com/mbptomaszow.Zapisy tel. 44 724 61 06 Oddział dla Dzieci i Młodzieży, tel. 44 724 67 39 MBP ul. Prez. I. Mościckiego 6.Zapraszamy serdecznie do udziału w wydarzeniach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Food trucki Food trucki Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Piknik rodzinny organizowany przez Sowa Events bedzie miał do zaoferowania mnóstwo atrakcji.Dla głodomorów przyjadą foodtrucki reprezentujące kuchnie z całego świata. Wśród serwowanych dań nie może zabraknąć: amerykańskich burgerów, hiszpańskich churrosów, frytek belgijskich, węgierskich langoszy, tajskiego padthaia oraz wiele innych przysmaków z różnych zakątków naszego globu.Dla spragnionych będzie przygotowana strefa orzeźwienia, czyli stoisko pełne dobroci. Serwujemy tam autorską lemoniada, zmrożoną granite i wiele innych.Między stoiskami będzie przygotowany specjalny food court gdzie zostaną porozkładane ławostoły, leżaki oraz parasole. Można więc śmiało zaprosić całą rodzinę i wygodnie spędzić czas zajadając się serwowanymi specjałami, słuchając przy tym przyjemnej muzyki.Będzie również mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Będzie stoisko z balonami i zabawkami oraz stoisko z watą cukrową. Bedą również przygotowane dmuchane zamki na których dzieciaki beda mogły spędzić radosne chwile skacząc i bawiąc sie w najlepsze.DODATKOWO I BEZPŁATNIE ZAPRASZAMY NA:SOBOTA:- 12:00 - 16:00 - Spotkanie z ulubionymi postaciami z topowej bajki o dzielnych pieskach! Szykujcie aparaty i szerokie uśmiechy :)NIEDZIELA: - 12:00 -12:45 - Koncert "JAK Z BAJKI" - uzdolnieni ludzie filmu, muzyki, teatru i animacji przeniosą Was w magiczny świat muzyki z największych hitów filmów animowanych! - 12:00 - 18:00 - Animatorzy do Waszej dyspozycji! - zabawy ruchowe, sportowe, skręcanie balonów, zabawy z chustą klanza, mini zajęcia plastyczne i wiele innych - nudzie mówimy STOP!- 12:00 - 18:00 (z przerwami) - Bańki mydlane w niecodziennym wydaniu - daj się zamknąć w giga bańce! - Warto zapomnieć o gotowaniu w domu tego weekendu. Warto zabrać rodzinę i cudownie spędzić ten czas z Food truckami. Kulinarne święto już od 17 do 19 Maja w Tomaszowie Mazowieckim.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: Martyna P.Treść komentarza: Narzeczona 🤣 a raczej wie gdzie się zakręcić 🤣 30 lat różnicy to jest na pewno 🤢Źródło komentarza: Nie...oczekiwana porażka Koalicji ObywatelskiejAutor komentarza: HDTTreść komentarza: Jeśli brak kultury słownej to lepiej nie pisać bo siè tym szanowny Panie kompromitujesz.Źródło komentarza: Nie...oczekiwana porażka Koalicji ObywatelskiejAutor komentarza: Coś bez nazwyTreść komentarza: Dno i wodorostyŹródło komentarza: Węgrzynowski ponownie Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Najnowsze wiadomości z poczty pantoflowej. Na ostatnią (tak naprawdę pierwszą w tej kadencji) sesję powiatową wybrał się m.innymi ten kurdupel - poseł A. Witczak. Wybrał się, oczywiście z kwiatami dla przyszłego, wybranego na tej sesji, starosty z PO. Towarzyszyła jemu ta nieodłączna przyboczna B. Klatka. Jednak obecność tych lokalnych wygibusów z PO, w dodatku z kwiatami, jakoś nie wzruszyła radnych powiatowych i oczywiście i zgodnie z moimi wcześniejszymi prognozami, przekupieni radni wybrali katechetę. Tak więc, miernoty z PO obyły się smakiem. Tych miernot nie szkoda, ale szkoda tych kwiatów. Ta kabaretowa sytuacja pokazuje, jaką mamy denną tę tzw. demokrację.Źródło komentarza: Nie...oczekiwana porażka Koalicji ObywatelskiejAutor komentarza: DmlTreść komentarza: Tak tak to Sławomira Ż Martynka. Wiadomo dzięki czemu tam siedzi i nie tylko tamŹródło komentarza: Nie...oczekiwana porażka Koalicji ObywatelskiejAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Lesiu], zwany ogórkiem, na polecenie swojego brzuchatego szefa ze starostwa, niby "zbuntował się" i nie poparł odebrania przez radę miasta ślubowania od prezydenta. Pustak katecheta wiedział doskonale, że nie zostanie wybrany na następną kadencję, jeżeli ludzie KWW Witko w radzie powiatu zagłosują przeciwko niemu. I dlatego ten straszak w postaci "buntu" Lesia-sprzątacza od miotły był tak skuteczny, że szkodnik społeczny pod tytułem katecheta swobodnie został wybrany. Teraz nastąpi ostatni akt samorządowej układanki, czyli zaprzysiężenie prezydenta miasta. I kółko się zamyka. I wszyscy będą szczęśliwi (pisząc "wszyscy", mam na myśli wyłącznie wszystkich tzw. "radnych", a nie nas - wyborców). Pozdrowienia od wroga wsiowej "demokracji".Źródło komentarza: W Radzie Miejskiej karty rozdane?
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama