Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 lipca 2025 06:16
Reklama
Reklama

MDK pamięta o Żołnierzach Niezłomnych

01 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli niezłomnych, prawdziwych bohaterów, których władze komunistyczne zamierzały na zawsze wymazać z kart historii.

Na szczęście tak się nie stało i obecnie odbywa się wiele różnego typu inicjatyw na terenie całego kraju, upamiętniających Żołnierzy Niezłomnych. Jednym z nich był rotmistrz Witold Pilecki, patron Młodzieżowego Domu Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, który 03 marca, wraz ze Starostwem Powiatowym i Urzędem Miasta, zorganizował uroczystości, w których udział wzięła córka rotmistrza pani Zofia Pilecka- Optułowicz.

Reklama

 

Pierwszym punktem była Msza Święta w Kościele NMP Królowej Polski z udziałem pocztów sztandarowych, władz samorządowych miasta i powiatu oraz delegacji: szkół, instytucji kultury, wojska, policji, Straży Pożarnej, harcerzy, Strzelca oraz mieszkańców miasta i powiatu. Po mszy złożono kwiaty w Kaplicy Pamięci Narodowej oraz pod tablicą rotmistrza Witolda Pileckiego umieszczoną na budynku „emdeku” przy ulicy Mościckiego 3.

 

Kolejnym punktem uroczystości było spotkanie w sali obrad Urzędu Miasta, prowadzone przez Tomasz Zdonka i Radosława Pająka, w trakcie którego podsumowano: VII edycję powiatowego konkursu historycznego „Żołnierze Wolności” oraz I edycję powiatowego konkursu piosenki i pieśni patriotycznej „Panny Wyklęte”, które zostały objęte patronatem narodowym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, Starostę Tomaszowskiego Mirosława Kuklińskiego, Prezydenta Miasta Marcina Witko, Biuro Edukacji Publicznej IPN.

 

W szczelnie wypełnionej sali obrad Urzędu Miasta, w pięknym i wzruszającym repertuarze, zaprezentowali się laureaci konkursu wokalnego: Zespół Zygzak, Justyna Borkowska, Zespół Wokalny MDK, Zespół El Fuego, a także chór dziecięcy Młodzieżowego Domu Kultury. Sam konkurs przeprowadzony został 01 marca w sali kina „Włókniarz”, a nad jego przebiegiem czuwała Komisja w składzie: Barbara Kania, Grzegorz Przedbora, Jakub Kącki.

 

Przed wręczeniem nagród laureatom głos zabrał gość honorowy pani Zofia Pilecka, która przede wszystkim podziękowała za kultywowanie pamięci o Jej niezłomnym tacie.  Z kolei pani Magdalena Merta z warszawskiego Oddziału IPN, wdowa smoleńska, żona Tomasza Merty,  odniosła się do idei Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który obchodzony jest od 2011 roku.  

 

Ponadto w spotkaniu udział wzięli: wicestarosta Dariusz Kowalczyk, członek Zarządu Powiatu Leszek Ogórek, sekretarz miasta Katarzyna Marchewka, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Marta Niemczyk, radna sejmiku wojewódzkiego Anna Grabek, radni powiatowi i miejscy, naczelnik Wydziału Edukacji Beata Stańczyk, dyrektorzy szkół, instytucji kultury, kombatanci, nauczyciele, młodzież, a także przedstawiciele rodzin „Żołnierzy Wyklętych” związani z Tomaszowem Mazowieckim (Aleksander Wojtalczyk „Parys”, Tadeusz Bartosiak „Wilk”, Michał Bierzyński „Sęp”, Zachariasz Tarnowski „Słowian”).

 

Laureatami konkursu historycznego  w kategorii szkół podstawowych zostali: Maria Bernacka SP nr 6, Jakub Kulbat  ZS-P nr 4, Jakub Piątek ZS-P nr 6, Adrian Rzeźnik SP w Rokicinach, Miłosz Serwa SP nr 7, Hanna Sęk ZS-P nr 2, Piotr Zawisza ZS-P nr 1. Z kolei wśród gimnazjalistów tytuły laureata otrzymali: Adrianna Adamiec Gim.  7, Jakub Borkowski Gim. 3, Mariola Dyńdo Gim. 3, Paulina Goździk Gim. 6, Julia Iwanicka Gim. 7, Jakub Kafar Gim. 6, Arkadiusz Madej Gim. 3, Aleksandra Przyborek Gim. w Rzeczycy, Liliana Sarnecka ZS nr 4 oraz Maria Zalewska Gim. w Komorowie.  

 

W  konkursie wokalnym w czterech kategoriach wiekowych klasy I- III, IV- VI, gimnazja i szkoły gimnazjalne przyznano następujące nagrody: I miejsce: zespołom El Fuego i Zygzak z Klubu Jednostki Wojskowej nr 4389  w Tomaszowie Maz., Justyna Borkowska ZS- P nr 2 Kamila Kamocka Gim. 3, zespół ze Szkoły Podstawowej w Rokicinach. II miejsca przyznano:  Aleksandrze Banasiak z Klubu Jednostki Wojskowej nr 4389, zespołowi wokalnemu MDK, Karolinie Ziętek ZS nr 4, Patrycji Makowskiej ZS nr 4. Z kolei  III miejsca zajęli: duet Natalia Suros, Adam Więczek z MDK, Kaja Zdonek Gim. 7, Zuzanna Borowska Klub jednostko Wojskowej nr 4389, Kaja Błażejewska ZS- P nr 5, Karolina Pichola ZS- P nr 1, Jakub Śmiechowicz ZS- P nr 4.

 

Organizatorami konkursu wokalnego „Panny Wyklęte” byli: Dorota Habiera Czaplińska i Łukasz Boroński, konkurs historyczny „Żołnierze Wolności” przeprowadził Radosław Pająk.

 

 

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali okolicznościowe znaczki związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotowane przez MDK oraz opracowane przez IPN książeczki poświęcone: rotmistrzowie Witoldowi Pileckiemu, Danucie Siedzikównej „Ince”, generałowie Augustowie Fieldorfowi „Nilowi”.  

 

- Kiedy w 2011 roku przyjmowaliśmy imię rotmistrza Witolda Pileckiego jako patrona naszej placówki, Młodzieżowego Domu Kultury, zdawaliśmy sobie sprawę, że jest to duża odpowiedzialność, której będziemy musieli sprostać i jestem przekonany, że nam się to udaje. Konkursy historyczne, wokalne, rodzinny rajd rowerowy im, rtm Witolda Pileckiego, spotkania z historykami, prelekcje, wystawy, a przede wszystkim przyjacielskie relacje z córką rotmistrza panią Zosią, to wszystko nasze starania, aby imię niezłomnego żołnierza, wielkiego patrioty, było znane i cenione w  środowisku lokalnym, nie tylko przez dorosłych, ale przede wszystkim przez dzieci i młodzież - podsumowuje dyrektor MDK Tomasz Zdonek i dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości oraz licznie wzięli w nich udział.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

AK-47 06.03.2016 17:12
Żołnierze Niezłomni to nie tylko ci którzy walczyli z bronią w ręku. To ci wszyscy którzy zginęli w obronie polskości lub dlatego, że byli Polakami. Do ofiar Żołnierzy Niezłomnych należy ofiara życia złożona przez tych którzy zostali zamordowani na Wołyniu. A ten + możesz sobie darować......

Reklama
... 04.03.2016 19:55
bardzo sympatyczna starsza Pani i piękna tomaszowska młodzież..organizatorom gratulacje..

04.03.2016 16:48
Ogromna szkoda że przy takich inicjatywach i spotkaniach nikt nie pamięta o osobach pracujących ...Nie zawsze można wziąść wolne w pracy .....

sto 04.03.2016 14:59
Czy MDK pamięta również o Niewinnych Ofiarach Żołnierzy Niezłomnych??!!

AK-47 04.03.2016 18:01
Pamięta....następna wystawa ma być o ofiarach Rzezi Wołyńskiej. To też Żołnierze Wyklęci. To ich ofiara złożona Polsce.....

sto 06.03.2016 16:38
Czyli, kałachu, uważasz partyzantów UPA za Żołnierzy Wyklętych (Niezłomnych). Odważnie, masz u mnie +, tylko uważaj, bo zaraz 99,99% twych nieszczęsnych znajomych zacznie pluć ci w gębę.

Pretensje 04.03.2016 18:21
kieruj do zdrajców Polski-PPR.

Kto 04.03.2016 14:24
nie był, niech żałuje.

Opinie

Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
Reklama

Nawrocki: Sławomir Cenckiewicz będzie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego będzie prof. Sławomir Cenckiewicz, jego zastępcami generałowie Andrzej Kowalski i Mirosław Bryś - poinformował prezydent elekt Karol Nawrocki. Chcę, by Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa w zakresie wojskowym, cywilnym, operacyjnym - mówił.Data dodania artykułu: 03.07.2025 14:38
Nawrocki: Sławomir Cenckiewicz będzie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Co ósma spółka z o.o jest wpisana do Krajowego Rejestru Długów. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł

Do Krajowego Rejestru Długów wpisanych jest blisko 72 tys. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością; oznacza to, że co ósma spółka z o.o jest zadłużona - wynika z danych KRD. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:25
Co ósma spółka z o.o jest wpisana do Krajowego Rejestru Długów. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł

Przed Sądem Najwyższym demonstrują zwolennicy Nawrockiego oraz KOD

Przed gmachem Sądu Najwyższego, w którym Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych rozstrzyga we wtorek o ważności wyborów prezydenckich zebrały się dwie grupy demonstrantów - zwolenników wyboru Karola Nawrockiego oraz Komitetu Obrony Demokracji.Data dodania artykułu: 01.07.2025 17:17
Przed Sądem Najwyższym demonstrują zwolennicy Nawrockiego oraz KOD

SN: wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych; 21 zasadnych - bez wpływu na wynik wyborów

Łącznie do Sądu Najwyższego wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych; za zasadne uznano 21, nie miały one wpływu na ogólny wynik wyborów – poinformował SN podczas posiedzenia ws. ważności wyboru Prezydenta RP.Data dodania artykułu: 01.07.2025 17:16
SN: wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych; 21 zasadnych - bez wpływu na wynik wyborów
Reklama

Polecane

Zaginiony 𝗔𝗥𝗞𝗔𝗗𝗜𝗨𝗦𝗭 𝗦́𝗪𝗜𝗗𝗘𝗥𝗘𝗞Zaginął 46-letni Sebastian Majewski z Tomaszowa MazowieckiegoBędą protestować przeciwko emigrantom.Letnia Scena Artystyczna 2025 wystartowałaOd 5 lipca nowe zakazy dotyczące sprzedaży e-papierosów i paleniaLudzie listy piszą.  Dwie czy jedna? Może jednak dać ludziom wybór?Tomaszowscy siatkarze wystartują 13 wrześniaGmina Tomaszów apeluje do mieszkańców o racjonalne gospodarowanie wodąCzy warto inwestować w mieszkania w mniejszych miastach?Tragiczny finał poszukiwań nastolatka nad Zalewem. Nie żyje też 33-latekPiórnik Stitch – praktyczny i kolorowy dodatek dla fanów DisneyaZgłoś się do pikniku LOKALNI NIEBANALNI
Reklama
Reklama
Reklama
Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Po spektakularnym śledztwie dotyczącym domu, należącego do Prezydenta Marcina Witko, jaki pobudował sobie w Wiśle, przyszła kolej na następne. Tym razem dotyczy funkcjonowania hospicjum im Św. Filipa Neri, które prowadzi Fundacja Dwa Skrzydła, firmowana przez księdza Grzegorza Chirka. Inwestycja oddana w tym roku do użytku, na którą dofinansowanie udało się miastu pozyskać jeszcze w czasach rządów PiS, przyjmuje już pierwszych podopiecznych. Fundacja jednak działalność rozpoczęła wcześniej, prowadząc usługi hospicjum domowego. Radny Michał Kucharski postanowił w tej sprawie złożyć interpelację, w której stawia pytania, na które odpowiedź można uzyskać w 5 minut, telefonując do któregoś z wiceprezydentów lub urzędników, nigdy nie uchylających się od odpowiedzi. Tylko co pokazałoby się na Facebooku? Zdjęcie Iphona? Jeśli więc w okolicach ulicy Kępa, zobaczycie różowego trabanta, możecie być pewni, że w pobliżu czają się wywiadowcy, którzy sprawdzają źródło pochodzenia kostki brukowej, wykorzystanej do wyłożenia podjazdów i ciągów komunikacyjnych.
Lekarz chorego nie zrozumie....

Lekarz chorego nie zrozumie....

Jak pogodzić wodę z ogniem? Czy jest to w ogóle możliwe. Miniony weekend, to dwie przeprowadzone przeze mnie rozmowy, internetowe oraz telefoniczno internetowe. Obie dotyczyły szpitala, a jakby obejmowały dwa różne światy. Okazuje się, że rzeczywistość lekarza nie jest tą samą, która obejmuję percepcję pacjenta.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama