Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 26 lipca 2025 04:05
Reklama
Reklama

Kiedy osada stała się miastem

Dyrektor Muzeum i opiekun działu historycznego zapraszają na wykład pt. “Kiedy osada stała się miastem”, zorganizowany w ramach obchodów 185 rocznicy nadania praw miejskich Tomaszowow
Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kopa men 23.11.2015 13:22
To miasto straciło swój charakter w momencie dojścia do władzy najgorszych elementów i nierobów. Dla nich liczyło się tylko niszczenie, niszczenie i zmiana nazw ulic, parków itd. Inne miasta z pietyzmem dbają o zabytki ( patrz sąsiedni Piotrków Trybunalski czy Skierniewice ). Tam liczy się historia miasta i jego mieszkańców, a w Tomaszowie jest wieczna nienawiść małomiasteczkowych słoików do wszystkiego co nie po ich myśli. Ciągle tylko niszczą nie budując nic w zamian. To miasto zostało skazane na wymarcie w okresie najbliższych 50 lat. Dlaczego? Bo radni nie szanują historii , naszej historii jaka by nie była, a naród bez historii jest narodem ciemnym i wymierającym jak naród Hucuchów z flmu "Jak rozpętałem II wojnę".

Reklama
@ 23.11.2015 17:16
"Bo radni nie szanują historii ". W naszym mieście nie szanują historii miasta: pracownicy urzędów Miasta i Starostwa, nauczyciele historii i dyrektorzy szkół i inni. Promocja miasta przez Urząd Miasta jest prawie żadna - wystarczy zobaczyć jakie materiały znajdują się w informacji turystycznej Starostwa (taka też jest) oraz Urzędu Miasta. Może tak nasze władze zainteresują się z jakimi materiałami promocyjnymi - turystycznymi pracownicy urzędu biorą udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych - dobrze, że tylko w kraju (ile wynoszą koszty udziału).

silv 23.11.2015 21:36
Zapomniałeś o jednej znaczącej różnicy oba miasta przez dłuższy czas były miastami wojewódzkimi i dostawały większe dotację na różnego typu praca... niestety Tomaszów dopiero od kilkunastu lat jest traktowany podobnie jak tamte miasta a taki skok nie da się nadrobić w ciągu chwili...

kiki 22.11.2015 11:01
multek, co to jest za profesja ftyzjatra?...nawet w encyklopedii takiego hasła niet.

Typowa blądynko (błąd zamierzony) 22.11.2015 11:30
Ftyzjatra Dziedzina medycyny, wywodząca się z nauki o chorobach wewnętrznych (interny), opisująca przyczyny, diagnostykę, obraz kliniczny, powikłania, leczenie, rokowanie oraz profilaktykę gruźlicy płuc i opłucnej oraz gruźlicy innych narządów. http://pl.mimi.hu/medycyna/fty...jatra.html

filonka 22.11.2015 15:14
a ja kiedyś czytałam że ,,kiki'' to mężczyzna

Dimos 22.11.2015 10:43
Szanowna Pan Tomaszowianko napisałem o przesadzie, która funkcjonuje. Napisałem o zabytkach z okresu do 200 lat a Pani przytacza prawdziwe perły w regionie aby umniejszyć moją wypowiedź. Czy zdaje sobie Pani sprawę, że konserwator wpisał do rejestru drewniane domy przy ul. Mireckiego czy drewniaki przy Warszawskiej. Porozmawiajmy o tym.

Mordimer_Madderdin 22.11.2015 11:20
A jakie inne zabytki może mieć miasto, które samo ma niewiele lat? W stosunku do wielu innych miast w Polsce Tomaszów ma bardzo krótką historię, więc należy zachowywać, moim zdaniem, każde świadectwo przeszłości miasta...

X 23.11.2015 17:01
Nasze miasto ma stosunkowo niewiele lat, ale i tutaj znajdują się zabytki. Należy pamiętać, że zabytki to nie tylko budynki. Historię miasta ma przyjąć do 1789r. "powstały Kuźnice Tomaszowskie", na obecnym terenie miasta są zabytki jeszcze starsze. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o historii miasta to proszę odwiedzić stronę Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego www.tptm.pl (pomimo trudności działa). Towarzystwo stara się między innymi o przypomnienie historii miasta. Jeżeli chodzi o zabytki w mieście to należy dobrze popatrzeć wkoło siebie. Członkowie Towarzystwa chętnie porozmawiają na temat historii, zabytków.

no tak 22.11.2015 20:14
Naród który nie dba o pamiątki historyczne przestaje być narodem, oby tylko te pofabrykanckie wille uratowano, skoro już tak niewiele pozostało pamiątek z historii Tomaszowa.

Silv 23.11.2015 21:33
Tylko zamek w Inowłodzu został odbudowany kilka lat temu a zgodnie z Pana wcześniejszym postem powinno się go wyburzyć :) Więc proponuje lepiej dobierać słownictwo jeśli miałeś na myśli coś innego.

Reklama
22.11.2015 10:43
my się wstydzimy historii swojego miasta !!! W KRAKOWIE a zwłaszcza na Krakowskim Kazimierzu są kamienice na których wiszą tabliczki z żydowską gwiazdą i opisują jaki słynny żyd mieszkał tej kamienicy , to samo dotyczy obywateli niemieckich ... A my co robimy ??? wypieramy się swojej przeszlości , a kilku lub kilkunastu mieszkańców pochodzenia żydowskiego naszego miasta była znana na całym świecie : Kilka przykładów : 1. Segałowicz z Borodinów Klara (1896–1943), aktorka teatralna i filmowa, wybitna artystka dramatyczna rodem z Tomaszowa Mazowieckiego, 2. Warzager Zajnwel Ber (1912–1988), artysta tomaszowski, malarz ekspresjonista, twórca plakatów, więzień obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Hajfie, następnie malarz-informelista działający w Izraelu i Niemczech 3. Sterling Seweryn Leopold (1864–1932), lekarz internista i ftyzjatra, działacz społeczny, popularyzator oświaty sanitarnej, profesor higieny społecznej w Wolnej Wszechnicy Polskiej w Łodzi, uczony, który większość swoich prac naukowych poświęcił zagadnieniom gruźlicy

22.11.2015 10:52
Problemem może być własność niektórych nieruchomości. Zmieniały one od 1939 roku w dziwny sposób właścicieli. Często fałszowano dokumenty, a własność przejmowano na podstawie umów, które dzisiaj w sądach wywoływałyby jedynie śmiech.

# 22.11.2015 12:01
Wciąż tylko temat narodu żydowskiego. A gdzie są słynni Polacy, których losy są związane z naszym miastem? Dlaczego o nich nie pamiętamy? Niemców (nie piszę tutaj o faszystach) zasłużonych dla Tomaszowa też nie było?

kiki 22.11.2015 10:11
Nie ma się co dziwić, że o zabytki w Tomaszowie się nie dba. Inteligencję wymordowali okupanci Hitlera a resztę wykończyli miłośnicy zbrodniarza Stalina. Komuchy dokonują reszty przy wsparciu zasiedlających miasto synalków i cór fornali i parobków okolicznych wsi. Kto ma więc dbać o zabytki miasta?...samowolka i robi się tak jak komu pasuje. Niska świadomość i niskie morale....ale jest to domeną młodych miast i miasteczek.

Dimos 21.11.2015 21:51
Szkoda każdego kamyka. Tu trzeba sobie zadać pytanie czy obiekty z historią 100-200 lat budowane jako karczmy czy hale produkcyjne to prawdziwe zabytki. Tak mocne przywiązanie do każdego kamyka doprowadza do stagnacji. Ścianka przy Kauflandzie jako upamiętnienie fabryki, kominy po Mazowi jako zabytek. Wpisywanie do rejestru zabytków elewacji starych drewnianych ruin. Dokąd to nas zaprowadzi? Kto będzie to utrzymywać? Jak poszło o budowanie nowego budynku Sądu to nikt nie miał obiekcji z wyburzeniem "stajni" Ostrowskich. Teraz jak trzeba rewitalizować ul. Barlickiego to sentymentalizm może zaprowadzić w las. Z historii miasta brutalnie usunięte zostały tradycje żydowskie, ewangelickie, niemieckie nawet prawosławne. To jest historia o której warto podyskutować. Mamy jej sporo na cmentarzu przy Smutnej. Warto zadbać o jego wielokulturowość dla potomnych.

bejc 21.11.2015 23:07
I bardzo dobrze ,że usunieto relikwie hegemonii carskiej w postaci cerkwi z wizerunku Tomaszowa.Był to symbol poddaństwa właścicieli fabryk dla okazania szacunku carowi rosyjskiemu (na dodatek w tym samym miejscu po 1945 powstała "wspaniała iglica z gwiazdą" ....).Projekt finansowali Niemcy i Żydzi. Po 1918 r. cerkiew stała się dla tomaszowian symbolem rosyjskiego ucisku. Cerkiew zburzono w 1925 w r. w ramach akcji rewindykacji cerkwi prawosławnych, prowadzonej przez kolejne polskie rządy aż do II wojny światowej.

tomaszowianka 22.11.2015 09:02
Zgodnie z pana myśleniem należałoby również wyburzyć kościółek św. Idziego czy nowo odbudowany zamek w Inowłodzu, makabra!

tomaszowianka 21.11.2015 17:57
A mi jest żal Rynku Św. Tekli, miejsce to obecnie zapomniane, rozebrano kilka lat temu stojącą tu Karczmę-Zajazd z końca XVIII wieku. Budynek ten istniał już w Kużnicach Tomaszowskich, wtedy po drugiej stronie Wolbórki istniał tylko skromny wówczas Pałac Ostrowskich wśród starych borów, a przy skarpie stały piece do wytapiania rudy żelaza, dostarczanej z kopalni w lesie niebrowskim, tj. nieopodal Młyna nad Wolbórką przy obecnej ul. Gen. J. Hallera.

Opinie

Reklama

Podaż nowych mieszkań spada, ale oferta rynkowa rośnie

W czerwcu, podobnie jak w całym drugim kwartale br., spadła sprzedaż nowych mieszkań w większości największych miast - wynika z raportu portalu RynekPierwotny.pl. Zmniejszyła się również aktywność inwestycyjna firm deweloperskich, co jednak nie zatrzymało wzrostu liczby mieszkań w ofercie.Data dodania artykułu: 24.07.2025 11:37
Podaż nowych mieszkań spada, ale oferta rynkowa rośnie

Producent „Lalki”: podziękowałem TVP za ofertę, ale postanowiłem jej nie przyjmować

Podziękowałem TVP za ofertę i po przeanalizowaniu postanowiłem jej nie przyjmować. Motywacja była wyłącznie biznesowa, myślę, że dostarczę do projektu koproducenta lub koproducentów na lepszych warunkach - wyjaśnił producent i scenarzysta nowej filmowej adaptacji „Lalki” Radosław Drabik.Data dodania artykułu: 22.07.2025 21:05
Producent „Lalki”: podziękowałem TVP za ofertę, ale postanowiłem jej nie przyjmować

W Parlamencie Europejskim słychać głosy krytyki wobec nowego budżetu UE

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca nowego budżetu na lata 2028-34 spotkała się z krytyką ze strony przedstawicieli największych frakcji w PE. Europosłowie Siegfried Muresan (EPL) i Carla Tavares (S&D) zarzucili KE marginalizowanie roli Parlamentu oraz próbę osłabienia kluczowych polityk unijnych - spójności i rolnictwa.Data dodania artykułu: 21.07.2025 14:27
W Parlamencie Europejskim słychać głosy krytyki wobec nowego budżetu UE

Łódzkie/ 21 zabytków z dofinansowaniem na renowację

Ponad 20 zabytków z woj. łódzkiego, w tym głównie kościoły i klasztory, ma przejść remonty i konserwacje przy wsparciu środków z programu „Ochrona zabytków” resortu kultury. Na ten cel w regonie rozdysponowano w sumie przeszło 6 mln zł.Data dodania artykułu: 21.07.2025 13:44
Łódzkie/ 21 zabytków z dofinansowaniem na renowację

Gawkowski: rekonstrukcja rządu w środę i czwartek - powstaną dwa duże resorty; jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę

W środę i czwartek nastąpi rekonstrukcja rządu, powstaną dwa nowe duże resorty: jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę - poinformował w poniedziałek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jeszcze dziś ma się odbyć spotkanie liderów ugrupowań koalicyjnych.Data dodania artykułu: 21.07.2025 13:20
Gawkowski: rekonstrukcja rządu w środę i czwartek - powstaną dwa duże resorty; jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę

Kaczyński o Braunie: uderza w nasze najbardziej elementarne interesy

Negowanie Holokaustu to haniebne kłamstwo historyczne - powiedział w niedzielę w Lublinie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem to, co robi Grzegorz Braun jest uderzeniem w nasze najbardziej elementarne interesy, niszczy nasze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.Data dodania artykułu: 20.07.2025 17:22
Kaczyński o Braunie: uderza w nasze najbardziej elementarne interesy

Szefowa MRPiPS: będzie ustawa zakazująca bezpłatnych staży

Rozpoczynamy prace nad ustawą, która wprowadzi zakaz bezpłatnych staży - powiedziała na konferencji prasowej we Wrocławiu ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Mają na tym skorzystać młodzi pracownicy - dodała.Data dodania artykułu: 20.07.2025 17:20
Szefowa MRPiPS: będzie ustawa zakazująca bezpłatnych staży

Ekspertka: obozy i kolonie są dla dzieci sprawdzianem z samodzielności

Obozy i kolonie wpływają na rozwój dziecka. To sprawdzian z samodzielności i okazja do nauki pewnych umiejętności w praktyce - powiedziała PAP psycholożka dr Magdalena Śniegulska z Uniwersytetu SWPS. Rodzice muszą być przygotowani na pierwszy, samodzielny wyjazd dziecka - dodała.Data dodania artykułu: 20.07.2025 12:59
Ekspertka: obozy i kolonie są dla dzieci sprawdzianem z samodzielności
Reklama

Polecane

Podpisano umowę na budowę Branżowego Centrum Umiejętności

Podpisano umowę na budowę Branżowego Centrum Umiejętności

W czwartek, 24 lipca 2025 roku, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim, podpisano umowę na budowę Branżowego Centrum Umiejętności (BCU) przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Jana Pawła II, czyli popularnej samochodówce. Całkowita wartość inwestycji to 23 886 600 złotych, z czego 9 111 197 zł pochodzi z dofinansowania w ramach Krajowego Planu Odbudowy. W wyniku przeprowadzonego przetargu wykonawcą prac została firma LK Inwest z Wrocławia. Pomimo krótkiego terminu realizacji – do końca 2025 roku – prezes firmy, Krzysztof Łuksza, zapewnił, że inwestycja zostanie ukończona w terminie. Powstanie Branżowego Centrum Umiejętności to jedno z najważniejszych przedsięwzięć oświatowych w naszym regionie.Data dodania artykułu: Wczoraj, 17:48
Szukają lekarzy... na gwałtTeatr na Zamku zaprasza w najbliższa niedzielęPodpisano umowę na budowę Branżowego Centrum UmiejętnościKorekta rozkładu MZK, trasy objazdowe autobusów w związku z zamknięciem mostu na rzece PilicyZapraszamy na uroczystość 81. Rocznicy Wybuchu Powstania WarszawskiegoRafał Pacześ - ProkuraTOUR'a  w Helios na Scenie24 lipca Policja obchodzi swoje święto; kim jest statystyczny funkcjonariusz?„Szlak Mazovii” – Galeria Tomaszów ożywia historięNie ma wrażeń bez obrażeń – niepokojący trend w sieciUsługi szpitala się kurczą. Nie będzie chirurgii twarzowo - szczękowejNowe struktury Akademii Piłkarskiej RKS Lechia!Personalia: Mirosław Kukliński w roli prezesa SIM
Reklama
Reklama
Reklama
Mieszkańcy skarżą się na uciążliwy hałas z firmy "Mordaka". Co na to przedsiębiorca?

Mieszkańcy skarżą się na uciążliwy hałas z firmy "Mordaka". Co na to przedsiębiorca?

Mieszkańcy Wąwału od dłuższego czasu skarżą się na uciążliwość działających tam firm. Piszą skargi do różnych instytucji, władz gminy wiejskiej Tomaszów. Nie ukrywają też, że czują się bezsilni, bo nikt na nie właściwie nie reaguje. Urzędy twierdzą, że nie mają odpowiednich narzędzi kontrolnych. Władze gminy pozostają właściwie bierne, a to na nich spoczywa główna odpowiedzialność. Trudno bowiem obwiniać przedsiębiorcę, że prowadzi działalność, zatrudnia ludzi, płaci podatki, zarówno te lokalne, jak i krajowe. Gmina ma w nich także swój udział. Z tym, że ta sama gmina równocześnie zezwala na budowę kolejnych budynków mieszkalnych, przekształca tereny rolne w osiedla mieszkaniowe, Zapomina przy tym, że ludziom, którzy się tu osiedlają powinno się zapewnić właściwą jakość życia. Wyjaśnienia, że każdy kupuje działkę i inwestuje na własne ryzyko są nie do przyjęcia. Dotyczy to zresztą nie tylko uciążliwości związanych z działalnością gospodarczą, ale też dostępności do mediów, dróg itd. Wśród firm na które najbardziej uskarżają się obecnie mieszkańcy, należy betoniarnia pana Mordaki. Jednak ich niepokój budzą także plany budowy kolejnych firm, w tym przetwórstwa mięsnego.
Zapraszamy do Kina Konesera: Prosta historia

Zapraszamy do Kina Konesera: Prosta historia

Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: CzlowiekTreść komentarza: Tak się składa że obecny prezes i dyrektorzy TCZ to kolesie Twojego idola Antoniego a nie Donalda. TO ON ICH TU WSADZIŁ mimo że nie nadają się nawet do pasania gesi. Piszesz bzdury jak zwykle.Źródło komentarza: Usługi szpitala się kurczą. Nie będzie chirurgii twarzowo - szczękowejAutor komentarza: AK-47Treść komentarza: Znaj proporcjum, mocium panie!Źródło komentarza: Protestowali w sprawie polityki emigracyjnejAutor komentarza: PawełTreść komentarza: naprawdę ? bo czytałem wiele artykułów o morderstwach i gwałtach Polaków w Anglii czy Niemczech.Źródło komentarza: Protestowali w sprawie polityki emigracyjnejAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Ale to Powiat jest właścicielem spółki TCZ a nie ryży donek!Źródło komentarza: Usługi szpitala się kurczą. Nie będzie chirurgii twarzowo - szczękowejAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: No, pięknie, ku#wa, ładnie. To jest kolejny, lokalny przykład realizacji podstawowej doktryny ryżego donka: gnoić Polskę w każdy, możliwy sposób i na wszystkich frontach. Ma u nas pomocnika, również wroga Polski i Polaków - posła Witczaka. A co na to nasz powiatowy katecheta?! A wielkie jajco!!! Po reakcji każdego przeciwnika, ta społeczna i samorządowa gnida dworska zawsze trzęsie gaciami.Źródło komentarza: Usługi szpitala się kurczą. Nie będzie chirurgii twarzowo - szczękowejAutor komentarza: ZiBiTreść komentarza: Kto pod kim dołki kopie sam w nie wpada. Panowie. Kucharscy do roboty budujcie ekrany. A nie ryjcie pod rodz. Witko..Źródło komentarza: Mieszkańcy skarżą się na uciążliwy hałas z firmy "Mordaka". Co na to przedsiębiorca?
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 337

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 331

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 331

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 331 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 9 w kolorze buk oraz wieszak ubraniowy z lustrem.PB 331 to najpopularniejszy model łóżka w ofercie Elbur. Domowy charakter, praktyczne funkcje i sprawdzone rozwiązanie powodują, że jest stosowane z powodzeniem w placówkach opieki długoterminowej oraz w środowisku domowym. Ze względu na możliwość dopasowania koloru harmonijnie wpisuje się w każde otoczenie.Więcej informacjiKolory standardowe:C1 bukC2 buk jasnyKolory niestandardowe*:C4 nabuccoC5 klonC6 akacjaC7 dąb jasnyC8 orzechC153 dąb sonomaDETALE PRODUKTU:1. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka4. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu2. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji5. Solidne koło z hamulcem3. Leże z regulacją twardości6. Szeroka gama kolorystycznaOPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 40 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:215 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 22 cmCiężar całkowity:99,8 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJE ŁÓŻKA REHABILITACYJNEGO 
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama