Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 15:47
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Polityka

Jeżeli dojdzie do kolizji czy tragedii kto za to odpowie ?

Jeżeli dojdzie do kolizji czy tragedii kto za to odpowie ?

10 czerwca nastąpiło otwarcie skrzyżowania o ruchu okrężnym im Romana Dmowskiego oraz ul. Mireckiego do użytkowania. Właściwie słowo "otwarcie" jest tu nieco na wyrost, ponieważ nie było przecięcia wstęg i wszechobecnego księdza z kropidłem. Co ważniejsze jednak nie było odbiorów technicznych. To, że udrożniono tę część miasta to dobrze, bo wszyscy wiemy, jak wygląda poruszanie się samochodem po Tomaszowie Mazowieckim w ostatnim czasie. Równocześnie jednak bardzo się dziwię, że nasi włodarze pozwolili na jazdę a tym odcinku. I nie chodzi wcale o to, że jest on nadal placem budowy, ale o fakt, że nie ma odpowiedniego oznakowania, które o tym informuje.  . 18.06.2022 08:32    6    12
DPS-y do zamknięcia? To całkiem prawdopodobne

DPS-y do zamknięcia? To całkiem prawdopodobne

W związku z kolejnymi podwyżkami płac - od lipca - dla służby zdrowia, domom pomocy społecznej grozi fala odejść pracowników. To może pozbawić pensjonariuszy DPS-ów profesjonalnej opieki i doprowadzić do załamania systemu. Publiczna służba zdrowia wciąż cierpi na niedostatki personelu, a zarobki osiągają już taki poziom, że z dyżurami, pielęgniarki zarabiać będą więcej niż niektórzy dyrektorzy szpitali. Niestety nie ma co liczyć na to, że razem z wynagrodzeniami zmieni się też jakość opieki nad chorymi. DPS-y jednak czekać może prawdziwy Armagedon  16.06.2022 12:05    11    4
Powiatówką do lasu

Powiatówką do lasu

Do naszej redakcji często wpływają skargi na jakość dróg w Tomaszowie. Najczęściej dotyczą one ulic, których zarządcą jest powiat tomaszowski. Problem z ulicami miejskimi dotyczy głównie osiedli, gdzie zarządcami są spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty lub osiedlami domków jednorodzinnych, gdzie ich siatka staje się wyjątkowo gęsta. Oczywiście powiatkówki budzą najwięcej emocji, ponieważ to po nich porusza się (chociaż nie wszędzie) najwięcej samochodów. Klasycznym już przykładem jest ulica Dąbrowska, która od lat nie może doczekać się przebudowy, mimo, że jest obecnie jednym z najbardziej ruchliwych wlotów do miasta. Starostwo Powiatowe jest w tym przypadku głucha na prośby, apele i petycje mieszkańców. O tym, które powiatowe drogi remontować rzadko decydują przesłanki merytoryczne a właśnie nigdy nie bierze się pod uwagę natężenia ruchu. Co więc ma wpływ największy? Wszystko wskazuje na to, że "kluczowym jest czyjeś widzimisie" 16.06.2022 10:27    7    4
Firma Joka zrezygnowała z prowadzenia inwestycji w Smardzewicach... zabrakło wyobraźni?

Firma Joka zrezygnowała z prowadzenia inwestycji w Smardzewicach... zabrakło wyobraźni?

A miało być tak pięknie... Boiska do siatkówki, place zabaw, zmodernizowane molo, piękne plaże... Gmina Tomaszów Mazowiecki po latach ogłaszania przetargów w końcu miała podpisać umowę z firmą Joka na realizację inwestycji. Ta jednak w ostatniej chwili się wycofała... jak twierdzą urzędnicy powodem miał być wzrost cen i niedoszacowanie przez firmę oferty przedstawionej gminie... czy to poważne? 16.06.2022 09:47    12    7
Ruszy przebudowa ulicy Maya 

Ruszy przebudowa ulicy Maya 

Ponad dwa i pół miliona złotych będzie kosztować przebudowa ulicy Leona Witolda Maya w Tomaszowie Mazowieckim. W zakres robót wchodzi wykonanie przebudowy: jezdni, zjazdów publicznych, skrzyżowań z ulicami osiedlowymi, zatok postojowych, parkingu dla samochodów osobowych, chodników, zieleńców, oznakowania drogowego, odwodnienia oraz przebudowy oświetlenia ulicznego. Po zakończeniu zadania droga otrzyma status drogi gminnej. Dotąd ulica miała charakter osiedlowy. Mimo to odbywał się na niej stosunkowo duży ruch nie tylko ze względu na dużą ilość pobliskich bloków ale też lokalizację szkoły oraz przedszkola. Na remont mieszkańcy czekali od wielu lat. Liczymy na to, że będzie tu też bezpieczniej. 15.06.2022 15:01    5    3
Kto da więcej? Populizm polityków zamorduje publiczną służbę zdrowia.

Kto da więcej? Populizm polityków zamorduje publiczną służbę zdrowia.

Wciąż trwają prace nad ustawą o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Debatę sejmową zaplanowano na 22-23 czerwca a nowe zapisy mają wejść w życie od 1 lipca. Dyrektorzy szpitali nie kryją oburzenia, zarówno trybem wprowadzania zmian, jak i brakiem solidnych konsultacji. Dla wielu placówek nowe pomysły polityków oznaczają wzrost kosztów o wynagrodzeń nawet o 1-2 miliona złotych miesięcznie. Sąd wziąć tak gigantyczne kwoty? Nikt tego nie wyjaśnił. Kolejnego wzrostu wynagrodzenia nie da się sfinansować z bieżących wpływów pochodzących z naliczanych ryczałtów. Może to zachwiać płynnością finansową lecznic. W najgorszej sytuacji będą szpitale funkcjonujące w formie spółek ich zadłużenie może skutkować koniecznością finansowania przez samorządy, lub ogłaszaniem upadłości. W Tomaszowie sytuacja jest podobna. Szykują się kolejne przepisy, które zostają wprowadzane w sposób nieprzemyślany będą zarzewie nie tylko problemów ale i konfliktów. Jak wytłumaczyć pracownikowi działu finansowego, który rozlicza szpital z NFZ, że będzie zarabiał 3 tysiące złotych a rejestratorka w okienku dostanie ponad dwa razy więcej? 14.06.2022 19:57    10    6
Wracają spotkania z Prezydentem Witko

Wracają spotkania z Prezydentem Witko

Po przerwie spowodowanej pandemią wracają spotkania prezydenta Marcina Witko z mieszkańcami. Najbliższe odbędzie się w poniedziałek, 20 czerwca w Szkole Podstawowej nr 7 (Ludwikowska 113/115). Rozpocznie się o godzinie 18. 14.06.2022 17:02    1    6
Wzrosną kolejne opłaty?

Wzrosną kolejne opłaty?

Tym razem ma wzrosnąć opłata za kursy reedukacyjne w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego dla osób, które zdobyły zbyt wiele punktów karnych, oraz za czynności rejestracyjne związane z pojazdami. Wzrostu wysokości opłat domagają się samorządowcy, którzy podkreślają, że stawki od lat nie ulegały zmianie, mimo iż drastycznie wzrosły koszty obsługi. Faktycznie, dd 20 lat stoją one w miejscu.   13.06.2022 20:42
WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE WSPIERA PROFILAKTYKĘ NOWOTWORÓW SKÓRY

WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE WSPIERA PROFILAKTYKĘ NOWOTWORÓW SKÓRY

30 czerwca 2022 roku Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego rozpocznie się  nabór wniosków w ramach konkursu na projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Na dofinansowanie będą mogły liczyć projekty mające na celu wdrożenie Programu profilaktyki nowotworów skóry ze szczególnym uwzględnieniem czerniaka złośliwego dla mieszkańców województwa łódzkiego. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na wrzesień/październik 2022 r. 13.06.2022 16:32
Do łask wracają mieszkania komunalne. Czy Tomaszów ma szansę być liderem?

Do łask wracają mieszkania komunalne. Czy Tomaszów ma szansę być liderem?

Już nie tylko wysokie koszty kredytów stają się u nas problemem ale też możliwość ich uzyskania. Po kolejnych wzrostach stóp procentowych zdolność kredytowa większości z nas zmalała. Wzrosło też ryzyko kredytowe, związane z niepewnością na rynku pracy i hamującą gospodarką. Priorytetem jest więc zwiększenie dostępności mieszkań i to przede wszystkim tanich mieszkań komunalnych na wynajem. Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych jest jednym z podstawowych obowiązków samorządowych. Ministerstwo Rozwoju chce namawiać samorządy, żeby inwestowały w budownictwo komunalne i socjalne. Mogą one korzystać z funduszu dopłat, z którego można pokryć 60-80 proc. kosztów budowy albo remontów. Pojawia się szansa na nowe mieszkania oraz na solidne remonty mieszkań będących w miejskich zasobach. Pierwszy z celi jest już przez Tomaszów realizowany. Budowa lokali mieszkalnych przez SIM powinna ruszyć w przyszłym roku. 11.06.2022 12:08    7    13
Wszystkiemu winna pandemia. Betonoza w rozkwicie

Wszystkiemu winna pandemia. Betonoza w rozkwicie

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, a także jej skutki ekonomiczne mające wpływ na finanse licznych podmiotów, Ministerstwo Infrastruktury zrezygnowało z wprowadzania zmian w kwestii opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej - informuje resort. Oznacza to, że opłaty od tzw. betonozy póki co nie będzie. Tymczasem cały kraj boryka się z niedoborami wody. Są one szczególnie dotkliwe w Polce Centralnej i województwie łódzkim. Susza nie omija też Tomaszowa mimo kilku otaczających nas rzek i Zalewu Sulejowskiego. Niektóre gminy wprowadzały już ograniczenia w zużyciu i zakazy podlewania ogródków. Tymczasem powstają nowe parkingi 09.06.2022 12:55    6    5
 ZUS przejął wypłacanie 500+

 ZUS przejął wypłacanie 500+

Zakład Ubezpieczeń Społecznych stopniowo, od początku roku, dokonywał wypłat świadczenia wychowawczego 500+. 08.06.2022 15:53
Spada liczba rolników naszym powiecie. Ile dopłat przypada średnio na jednego z nich?

Spada liczba rolników naszym powiecie. Ile dopłat przypada średnio na jednego z nich?

Z danych Kasy Rolniczego ubezpieczenia Społecznego wynika, że liczba czynnych gospodarstw rolnych – czyli takich gdzie co najmniej jedna osoba podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników – z roku na rok maleje. Jeszcze w 2018 roku było ich 10 882, a w 2021 już 10 169. Co rok ubywa około 200 gospodarstw. Pytanie też ile z nich faktycznie zajmuje się uprawą ziemi lub hodowlą zwierząt. Rolnicy korzystają jednak aktywnie z dopłat. 03.06.2022 07:46    1    1
Tomaszów Mazowiecki z rekordową dotacją w Funduszu Inwestycji Strategicznych

Tomaszów Mazowiecki z rekordową dotacją w Funduszu Inwestycji Strategicznych

15 gminnych inwestycji otrzymało w całej Polsce maksymalne dofinansowanie w wysokości 65 mln zł w ramach drugiego naboru Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Tak wynika z naszej analizy list beneficjentów, przesłanego nam przez wojewodę łódzkiego. Sprawdziliśmy, które gminy i jakie projekty dostaną najwięcej w naszym województwie. Jeśli z oczywistych względów pominiemy Łódź, okazuje się, że Tomaszów Mazowiecki jest u nas rekordzistą. Wnioski przygotowane przez Marcina Witko otrzymały największą kwotę dotacji, bo aż trzydzieści milionów złotych. Informacje na ten temat już pojawiły się na łamach naszego portalu. Fundusze otrzymały wszystkie gminy gminy powiatu. Na co je przeznaczą? Zobaczcie sami 02.06.2022 11:03    4
Remont zakończy się w terminie?

Remont zakończy się w terminie?

Zarząd Województwa Łódzkiego w odpowiedzi na interpelację radnego Arkadiusza Gajewskiego zapewnia, że remont i związane z nim uciążliwości na ulicy Mireckiego i dalej w kierunku Białobrzeg zakończone zostaną do 31 października br., a więc zgodnie z umową, jaką zawarto z wykonawcą inwestycji. 02.06.2022 10:07    2    3
Bezpieczeństwo informatyczne równie ważne w szpitalu

Bezpieczeństwo informatyczne równie ważne w szpitalu

Kilkadziesiąt szpitali w Łódzkiem może otrzymać nawet 900 tys. zł z NFZ na podniesienie poziomu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Szpitale mogą sfinansować z tych pieniędzy szkolenia personelu, kupić programy i usługi, które ochronią je przed groźnymi cyberatakami.  Do dofinasowania kwalifikuje się także Tomaszowskie Centrum Zdrowia. Nasza lecznica mieści się w pułapie, w ramach którego otrzymać można nawet 400 - 600 tysięcy złotych. Jak zapewnia Konrad Borowski TCZ zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie 01.06.2022 13:15
Zawsze bywa w cenie strategiczne myślenie. Tylko nie u nas

Zawsze bywa w cenie strategiczne myślenie. Tylko nie u nas

Każda jednostka samorządu terytorialnego (JST) mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Projekty inwestycyjne można było zgłaszać w kategoriach odpowiednio do 65 mln zł, 30 mln zł oraz obligatoryjnie do 5 mln zł. Przekazane fundusze samorządy mogą przeznaczyć na dowolne cele, które uznają, że mają znaczenie kluczowe dla rozwoju lub bezpieczeństwa. To, jakie pomysły artykułują samorządowcy mówi wiele o nich samych, o ich kreatywności, zdolnościach nie tylko zarządczych ale i wyobraźni i umiejętności perspektywicznej oceny. Przeglądając listę kilkuset projektów widzimy, kto działa w sposób przemyślany, analizując dostępne dane demograficzne, makroekonomiczne, potrzeby i trendy społeczne. Staje się jasne kto działa w sposób przypadkowy i pod tzw. publiczkę, a kto ma faktycznie "głowę na karku" 31.05.2022 21:21    1    13
15 milionów złotych na hospicjum! W Tomaszowie powstanie nowoczesna placówka!

15 milionów złotych na hospicjum! W Tomaszowie powstanie nowoczesna placówka!

O potrzebie budowy w Tomaszowie nowoczesnego hospicjum stacjonarnego mówi się już od kilku lat. Potrzeba związana jet nie tylko ze starzejącą się społecznością miasta, ale także dużą liczbą osób zapadających na choroby nowotworowe, Głównym propagatorem idei jest od samego początku Grzegorz Chirk, proboszcz parafii św. Rodziny przy ulicy Niskiej. Nic dziwnego, ksiądz jest nie tylko powszechnie lubianym i szanowanym kapłanem, ale także psychoterapeutą, współpracującym na co dzień z Centrum Onkologicznym Nu-Med. Przez wiele miesięcy organizowano zbiórki pieniędzy, występowano także o dotacje do Narodowego Funduszu Ochrony. Niestety bezskutecznie. Teraz włączyło się w inicjatywę miasto i wszystko wskazuje. że z sukcesem. Marcinowi Witko oraz pracownikom magistratu udało się pozyskać na ten cel 15 milionów złotych w ramach dotacji z tzw. Polskiego Ładu. 30.05.2022 20:18    10
15 milionów na przebudowę tomaszowskich ulic

15 milionów na przebudowę tomaszowskich ulic

Tomaszów Mazowiecki pozyskał dzisiaj 15 milionów złotych na przebudowę kilku ulic na terenie miasta. 30.05.2022 19:51    12    8
Udziały do miasta... jeszcze nie teraz. Kiedy ciepło z biomasy trafi do grzejników tomaszowian?

Udziały do miasta... jeszcze nie teraz. Kiedy ciepło z biomasy trafi do grzejników tomaszowian?

Udziały w spółce Zakład Gospodarki Ciepłowniczej, będące własnością zewnętrznego udziałowca spędzają sen z powiek radnym miejskim. Spółka niestety generuje straty związane z rosnącymi cenami surowca, jakim jest węgiel i tzw. opłatami emisyjnymi. Mniejszościowy udziałowiec wszedł w posiadanie części spółki prawie ćwierć wieku temu w zamian za dług, jaki miało ona w stosunku do niego, jako dostawcy węgla. Obecnie radni, głównie opozycyjni domagają się, by miasto udziały odkupiło. Koszt tej operacji sięgnąć może kilku milionów złotych, których w miejskiej kasie nie ma. Dlatego planowano wykup ich etapami. W pierwszej fazie zamierzano przeznaczyć na ten cel 500 tys. złotych z rezerwy ogólnej w budżecie. Harmonogram przejęcia zostanie w najbliższym czasie uwzględniony w w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Dyskusję budzi też fakt nabycia przez udzialowca niedużej działki, na której chce on wytarzać paliwo z biomasy na potrzeby ZGC. 28.05.2022 14:44    4    3
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 08:58 Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 05:45 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 20:32 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Data dodania komentarza: 20.06.2026, 09:44 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:22 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama
Reklama