Brak specjalistów, odsyłanie dzieci, do łódzkich szpitali. Niestety może być jeszcze gorzej. Personelu brakuje. Ten który jest, bywa wypalony i przepracowany. Wszystko to odbija się na pacjentach
Nowy blok operacyjny w Tomaszowskim Centrum Zdrowia może kosztować nawet 50 mln. zł. Nie jest to inwestycja, którą byłby w stanie udźwignąć samodzielnie samorząd miasta powiatowego średniej wielkości. Dlatego władze powiatowe i miejskie zgodnie deklarują, że zabiegać będą o pozyskanie środków na ten cel. Aktywnie w ich pozyskiwaniu uczestniczy Prezydent Marcin Witko, twierdząc, że szpital nie jest sprawą jedynie powiatu, ale wszystkich samorządowców.
W najbliższy poniedziałek 08.05.23r. w Szkole Rodzenia, działającej przy Tomaszowskim Centrum Zdrowia odbędą się kolejne zajęcia, które poprowadzi lekarz ginekolog-położnik Mateusz Nowak. Tematem spotkania będą "Najczęstsze choroby wikłające ciążę." Po wykładzie, jak co tydzień, organizatorzy zapraszają do udziału w ćwiczeniach przygotowujących do porodu. Zajęcia są bezpłatne i finansowane z budżetu Starostwa Powiatowego w ramach realizacji zadania publicznego z zakresu promocji zdrowia. Początek zajęć o godzinie 17.
Tomaszowskie Centrum Zdrowia wraz z otwarciem pododdziału udarowego z wczesną rehabilitacją neurologiczną planuje uruchomić 16 łóżek (4 łóżka ostrej fazy udarowej oraz 12 łóżek wczesnej rehabilitacji neurologicznej) w ramach ww. pododdziału. O jego utworzenie od kilu lat zabiegał ordynator dr Jarosław Dębiec.
Prezydent Marcin Witko od kilku miesięcy zabiega o zmianę w ustawie o Krajowej Sieci Onkologicznej. Nowe rozwiązania uderzają w tomaszowskich pacjentów, a służą jedynie lekarskiemu lobby z łódzkiej kliniki wyspecjalizowanej w chorobach nowotworowych. Do wsparcia działań zaprosił liczną grupę samorządowców. Tylko starosta Węgrzynowski odmówił podpisania apelu do Rządu i polityków w tej sprawie. Teraz problem dostrzegła prasa branżowa. Obszerny artykuł na ten temat opublikował "Rynek Zdrowia. Prezydent Tomaszowa nie składa broni. Spotyka się z wojewodą i ministrami. Pozostaje mieć nadzieję, że efekt działań okaże się wymierny. Tomaszów potrzebuje konsorcjum.
Do tomaszowskiego szpitala trafi nowa karetka. Będzie to ambulans sanitarny typu B, z zabudową medyczną i wyposażeniem, na potrzeby dysponenta zespołów ratownictwa medycznego. Pojazd do Tomaszowa przyjdzie już 28 grudnia, Całkowity koszt zakupu, a więc kwota 600 tysięcy złotych, została przekazana przez Wojewodę Łódzkiego
Tomaszowskie Centrum Zdrowia na swoich stronach internetowych pochwaliło się tytułem „Symbol Nowoczesnej Opieki Medycznej 2022”, który przyznała tomaszowskiej spółce kapituła programu Symbol 2022 organizowanej przez Monitor Biznesu i Monitor Rynkowy - Symbol ten jest dla nas ogromnym wyróżnieniem i docenieniem naszej pracy i zaangażowania na rzecz pacjentów - czytamy na stronach TCZ
Planowane unieważnienie przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej nowego bloku operacyjnego w Tomaszowskim Centrum Zdrowia, to jak zapowiadaliśmy nie jedyny problem, z jakim przychodzi się borykać naszemu szpitalowi. Jak się dowiadujemy aktualnie rozważana jest możliwość redukcji części łóżek na oddziale położniczo ginekologicznym. Oficjalnie powodem likwidacji łóżek jest niskie obłożenie, będące na poziomie 30%. Prawdziwe powody są dwa: tomaszowianki w Tomaszowie nie chcą rodzić a oddział generuje gigantyczne straty finansowe, które do końca roku mogą sięgnąć nawet 3 milionów złotych. Za to w Opocznie wydaje się, że położnictwo złapało drugi oddech, po sporych kłopotach poszło mocno do przodu. Niestety, złe wyniki finansowe pogłębiły jeszcze ustawowe podwyżki dla pielęgniarek. Koszt jednego porodu szacuje się obecnie na poziomie 4,5 tysiąca złotych. Tymczasem opieka nad kobietą ciężarną przez cały okres ciąży w ramach tzw. KOC to ok. 8 tysięcy złotych. Pieniądze jednak szpital dostaje pod warunkiem, że w placówce odbędzie się poród. Ale zacznijmy od początku
Tak twierdzi Prezes Wiesław Chudzik i trudno mu się dziwić, bo przecież trudno się przyznać do własnych błędów. Niestety Pan Prezes mija się z prawdą w rozmowach z dziennikarzami nie podając żadnych faktów a jedynie wspominając o własnych mglistych domniemaniach. Zarządzanie szpitalem od dłuższego czasu budzi liczne pytania, nie tylko w zakresie polityki personalnej ale i podejmowanych decyzji o charakterze zarządczym. Bo co można powiedzieć o usługach dezynsekcji i deratyzacji, które realizowane mają być w TCZ na powierzchni 15 tys. m. kw. za kwotę niespełna 500 zł? Taka sama usługa w osiedlowym spożywczaku kosztuje 300 zł. A tu firma jeszcze dojechać musi z Łodzi
Tomaszowskie Centrum Zdrowia ma nowego Pełnomocnika Zarządu ds. Medycznych. We wrześniu funkcję tę objęła dr n. med. Aneta Czupryniak - wieloletnia Ordynator Oddziału Pediatrycznego szpitala
Tomaszowskie Centrum Zdrowia poszukuje lekarzy specjalistów
Tomaszowskie Centrum Zdrowia znalazło się na liście szpitali, które deklarują, że nie mają pieniędzy na wypłatę podwyżek dla pielęgniarek, które przyjął w ostatnim czasie Rząd i parlament. O tym, że mogą pojawić się problemy na łamach portalu alarmowaliśmy już kilka tygodni temu. Felieton na temat spotkał się z oburzeniem związków zawodowych pielęgniarek w naszym szpitalu. Ostrzegaliśmy przed populizmem polityków zarówno opozycji jak i partii rządzącej, który może doprowadzić do zapaści w ochronie zdrowia oraz likwidacji łóżek a nawet całych oddziałów szpitalnych.
Tomaszowskie Centrum Zdrowia zamknęło pierwsze półroczne z zyskiem na poziomie 2,5 miliona złotych. Wynik taki uzyskano, mimo iż większość oddziałów i poradni specjalistycznych przynosi duże straty, Zrekompensowały je dopłaty covidowe, darowizny oraz prawie milion zysku na ratownictwie medycznym. Czy mamy powody do zadowolenia? Raczej nie. Rząd od 1 czerwca wprowadził wysokie podwyżki wynagrodzeń dla większości personelu medycznego. Do piątku jednak nie było wciąż wiadomo o ile wzrośnie kontrakt z NFZ oraz czy uda się pokryć z niego większe koszty pracownicze.
TCZ w końcu rusza ze szkołą rodzenia dla przyszłych rodziców. Tego typu zajęcia pomagają przygotować się nie tylko do samego porodu, ale też poznać najnowsze wytyczne jeżeli chodzi o opiekę nad noworodkami. Szkoła będzie bezpłatna.
Kilkadziesiąt szpitali w Łódzkiem może otrzymać nawet 900 tys. zł z NFZ na podniesienie poziomu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Szpitale mogą sfinansować z tych pieniędzy szkolenia personelu, kupić programy i usługi, które ochronią je przed groźnymi cyberatakami. Do dofinasowania kwalifikuje się także Tomaszowskie Centrum Zdrowia. Nasza lecznica mieści się w pułapie, w ramach którego otrzymać można nawet 400 - 600 tysięcy złotych. Jak zapewnia Konrad Borowski TCZ zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie
Tzw. porodówka powinna być jednym z najważniejszych oddziałów w każdej placówce medycznej. Po pierwsze jest to w końcu miejsce, w którym witamy nowe życie – więc mama i jej maluszek powinni mieć komfortowe warunki, po drugie – już bardziej przyziemne – porody i opieka nad niemowlakami są nielimitowane – NFZ płaci za każdy poród, a to już sposób na zastrzyk gotówki dla szpitala. Czy te to wykorzystują? Niektórzy chyba zapominają, że minęły już czasy, w których kobiety wybierały najbliższy szpital. Teraz szukają przede wszystkim dobrych warunków. I wydaje się, że widać to w statystykach porodów.
Tomaszowskie Centrum Zdrowia otrzyma 1.450.000 zł na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego. Nasza lecznica wzbogaci się o: aparat dopplera z głowicami do badania tętnic domózgowych i wewnatrzmózgowych; przewoźne ramię z detektorem cyfrowym oraz czytnikiem płyt obrazowych oraz wewnętrzną windę dla oddziału neurologicznego. Inwestycje pomogą uruchomić pododdział udarowy w ramach funkcjonującej neurologii.
Od kilku lat toczy się dyskusja na temat racjonalności remontu szpitalnego budynku przy ulicy Niskiej. Powiat Tomaszowski na przestrzeni kilkunastu lat umieszczał inwestycję w budżecie, po czym na koniec roku była ona zdejmowana. Nie działo się tak bez powodu. Stary budynek wymagał nie tyko termomodernizacji, o której głównie wspominano, ale jak się okazało wymiany... niemal wszystkiego. Koszty okazują się gigantyczne. Sama wymiana instalacji elektrycznej to pond milion złotych, a to dopiero początek. Decyzję podjął Zarząd Powiatu ale jej skutkami zostało teraz obciążone Tomaszowskie Centrum Zdrowie. Ile ostatecznie będzie wszystko kosztować? Tego nie wie nikt. Ważne inwestycje, jak blok operacyjny wciąż czekają na swoją kolej...
Poprzednie fale pandemii nie nauczyły niczego rządzących w Polsce polityków. Po panice pierwszych miesięcy nie przyszło opamiętanie. Wręcz przeciwnie. Za wszelką cenę chciano pokazać, że coś się robi i robiło się rzeczy niemądre. Wydano dziesiątki miliardów złotych na zdrowie, tarcze antykryzysowe i inne tego typu pomysły i wszystko wskazuje na to, że zostały zwyczajnie wyrzucone w błoto. Firmy dostawały pieniądze za nic. Funkcjonowały tak jak wcześniej a rząd pompował w nie kasę bez żadnej kontroli. Ci, którzy nie próbowali żadnych kombinacji a starali się sobie radzić nie mogli liczyć na żadne wsparcie. Nie chodzi o to, że te działania pogłębiły tylko kryzys, ale przyczyniły się do setek tysięcy "ponadplanowych" zgonów, jakie obciążają sumienia polityków i to nie tylko tych z tzw. opcji rządzącej ale i opozycji, która na pandemii próbowała ugrywać (zresztą mało skutecznie) kapitał polityczny. W sieci, na portalach społecznościowych, dominują dzisiaj osoby, które delikatnie można określić koronasceptykami i niezależnie od tego czy zgadzamy się z ich opiniami (bo umówmy się, że są to tylko opinie), czy też nie, to trudno się tym ludziom dziwić. Poziom głupoty, złych a nawet wręcz szkodliwych decyzji, chaosu, sprzecznych komunikatów jest po prostu niebywały.