Mieszkania szyte na miarę 

  • 21.11.2017, 00:20 (aktualizacja 29.09.2021, 21:49)
  • Mariusz Strzępek
Mieszkania szyte na miarę
Wiele razy pisaliśmy już na temat przygotowanego przez miasto Projektu „Mieszkanie TM Plus”. Budzi on liczne kontrowersje i jest źródłem dziesiątek pytań, które zadawali m.in. nasi czytelnicy. Mieszkania, jakie będzie budował TTBS nie będą bowiem typowymi mieszkaniami komunalnymi. Ich najemcy będą płacić nieco wyższy czynsz. Dzięki temu lokale po kilku latach staną się ich własnością. Czy jest to forma wyręczania deweloperów? Czy tego rodzaju mieszkań oczekują tomaszowianie? Na pewno mamy do czynienia z formułą nowatorską, której stworzenie zajęło Wioletcie Magin zaledwie kilka miesięcy. Już samo to jest sporym sukcesem.

W naborze zorganizowanym przez Urząd Miasta wpłynęło w pierwszym terminie 68 wniosków. To sporo mniej niż można się było spodziewać po liczebności osób, które przychodziły na spotkania informacyjne. Przedłużono więc termin ale skutkiem było 20 dodatkowych wniosków. Czy to dużo, czy mało? może to świadczyć o tym, jakie są oczekiwania potencjalnych lokatorów. Spodziewają się raczej tanich w utrzymaniu, w dodatku o niskim czynszu mieszkań komunalnych. Dodatkową barierą była kwota partycypacji w kosztach budowy. Wnioski poddane zostały weryfikacji i ocenie punktowej przez Komisję Kwalifikacyjną.  Po zakończeniu prac komisji osoby umieszczone na liście zaproszone zostaną do wyboru mieszkań (zgodnie z postanowieniami Regulaminu, według kolejności na Liście).

- W 1,5 m-ca znaleźliśmy 88 nabywców na  mieszkania. To jest wynik, którym chciałaby się pochwalić niejedna firma budująca mieszkania. W dalszym ciągu odbieramy telefony i rozmawiamy w siedzibie Spółki z rodzinami zainteresowanymi tym Projektem. Nadal przyjmujemy również wnioski, które rejestrujemy na liście rezerwowej. Wezmą one udział w II etapie naboru - mówi prezeska Tomaszowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, Wioletta Magin.

Szefowa TTBS podkreśla, że "Mieszkanie TM Plus" to projekt skierowany do osób, dla których dotychczasowa oferta miasta czy deweloperów nie była dostosowana do ich możliwości finansowych czy potrzeb. Prezydent Marcin Witko zaprosił do uczestnictwa w projekcie zarówno młodych ludzi zaczynających swoją karierę zawodową, którzy nie mają na tyle ustabilizowanej sytuacji finansowej aby pozyskać kredyt hipoteczny, jak również rodziny z dziećmi, dla których balast w postaci kredytu długoterminowego znacznie ogranicza możliwości inwestowania w siebie i swoje pociechy, ale także osoby, które wynajmują mieszkania na rynku ponosząc w zasadzie wydatki o wyższej wartości niż proponujemy za własne - w perspektywie M. 

Zaproszenie skierowane zostało również  do osób spoza Tomaszowa Mazowieckiego, aby zachęcić ich do osiedlania się w mieście, jak również do tych osób, które zamieszkują już mieszkaniowy zasób Gminy i chciałyby poprawić swoje warunki mieszkaniowe.

- Najlepszym odniesieniem jest najem. Obecnie płaci się w Tomaszowie ok.  800zł plus czynsz dla spółdzielni, więc wychodzi podobnie lub nieco taniej. Pytanie co z wkładem gdy lokator się wycofa i jaki będzie czynsz po 10 latach. Teoretycznie   jest to, to samo co kupić na kredyt bo w normalnym układzie trzeba  mieć 20% na wkład własny a resztę można kredytować.  Natomiast banki potrafią odmawiać kredytowania, bo np. ktoś ma złą historię kredytową lub nie ma wystarczającej zdolności kredytowej,  więc taka osoba ma alternatywę. Masa mundurowych miała "bana" w BIK- u więc mają szansę na własne mieszkanie bez udziału banku. Czytałem komentarze z których wynika, że te mieszkania powinny być tańsze . Pytanie kto miałby za to płacić. Miasto? Państwo? - mówi Piotr Kucharski przedstawiciel  Nest Bank SA.

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Sławek K.
Sławek K. 21.11.2017, 08:17
Skoro wiele osób myli tomaszowski program budowy mieszkań z programem rządowym - to trzeba było nadać inną nazwę a nie łudząco podobną do programu rządowego. Nie byłoby rozczarowań i niepotrzebnej złości.
Lolek
Lolek 21.11.2017, 07:25
Trochę wygórowany ten kredyt na mieszkanie za 50m2. ..

Pozostałe