Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 11:25
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Senior jednak potrafi

W minione, piątkowe dopołudnie, sala koncertowa Miejskiej Biblioteki Publicznej, wypełniła się po brzegi tomaszowskimi seniorami, a to za sprawą uroczystego finisażu wystawy "Senior Potrafi..."

Data nie była przypadkowa, gdyż jak podają różne źródła, 14 listopada ustanowiono Ogólnopolskim Dniem Seniora. Prezentowane prace plastyczne zostały wykonane różnymi technikami (farby akrylowe, wyklejane różnego rodzaju ziarnami, czy bibułowymi kulkami) a ich autorami byli podopieczni Domu Dziennego Pobytu, jaki funkcjonuje w Tomaszowie, jako placówka bezpośrednio podległa Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej.

 

Rola osoby prowadzącej wydarzenie przypadła Danucie Mec-Wypart, która przywitała wszystkich zebranych oraz pokrótce opowiedziała o DDP oraz jego haśle przewodnim, które brzmi:

NIE NARZEKAMY. "Staramy się skupiać na twórczym i aktywnym spędzaniu czasu, a w gronie wesołej gromady całkiem sympatycznie mijają dni"- mówiła. 

 

Głos zabrali także wiceprezydent Waldemar Wendrowski oraz dyrektor MOPS, Jolanta Szustorowska.

 

Program artystyczny rozpoczął się od poezji. Usłyszeć można było piękne wiersze:

"Modlitwa siwego włosa" oraz "Jesień" Marii Jasnorzewskiej Pawlikowskiej, jak również pisany w zabawnym, lekkim tonie "Jak się czuję" Józefy Juchy, którego autorstwo błędnie przypisywane jest polskiej noblistce, Wisławie Szymborskiej.

 

Następnie na scenę wkroczyła kapela podwórkowa "Spod Dębu." Nie sposób było nie zauważyć, iż repertuar zespołu idealnie wpasował się w gusta uczestników imprezy. Po niedługiej chwili, sala wydawała się zbyt mała dla rozbawionych i roztańczonych seniorów. Doprawdy, niezapomniany widok...

 

Na koniec, otworzono salę wystawową, gdzie wspólnie z autorami, można było podziwiać efekty ich twórczych działań. Prace powstawały sukcesywnie, niemal od  początku funkcjonowania ośrodka, pod czujnym okiem Karoliny Stefańskiej, na co dzień koordynującej działania Domu oraz prowadzącej zajęcia z arteterapii.

 

W trakcie oglądania wystawy można było poczęstować się ciastem i napić pysznej kawy, a także porozmawiać z chętnymi do opowiadania o swoich dziełach nestorami. Jak mieli okazję przekonać się wszyscy zebrani-senior jednak potrafi... nie tylko tworzyć, ale też wyśmienicie się bawić i po prostu cieszyć życiem.

 

Swoje prace zaprezentowali: Zofia Pociejkin, Marek Lewandowski, Krystyna Kołodziejska, Krystyna Kosiada, Anna Muchlada, Stanisława Polakowska, Marianna Przybysz, Zofia Żelazko.

 

W kompletnym zestawieniu wystawiane były po raz pierwszy.  Nieduża część prac wystawiona była podczas I Przeglądu Twórczości Senioralnej organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury.

 

Wystawa gościła w budynku Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej od 4-14 listopada.

 

Dom Dziennego Pobytu w Tomaszowie Mazowieckim działa od lutego 2013 roku. Od poniedziałku do piątku spędza w nim czas około 20 osób w wieku 60-95 lat. Wspólnie spożywają śniadania, obiady, korzystają z systematycznych zajęć ruchowych z gimnastyki ogólnej. Istnieje możliwość skorzystania z pomocy psychologa, który również przeprowadza różnego rodzaju warsztaty, pomiaru ciśnienia, czy cukru we krwi przez wykwalifikowaną pielęgniarkę. Wraz z opiekunami, seniorzy regularnie odwiedzają  miejsca związane z tomaszowską kulturą. Stali bywalcy pracują także nad swoją pamięcią, rozwiązują krzyżówki, czytają, śpiewają, relaksują się, a przede wszystkim wspólnie i miło spędzają czas.

 

W  DDP nadal czeka 5 wolnych miejsc. Zainteresowani, w celu uzyskania informacji na ten temat, powinni zgłosić się do pracownika socjalnego MOPS-u, któremu podlega owa placówka.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
mKIKI 18.11.2014 10:57
No i macie swoich ,,moherów,, którzy potrafią sobie kulturalnie zorganizować wolny czas w przeciwieństwie do młodych, dla których liczy się tylko zadyma, dyskoteka i dobra materialne. Jest powiedzenie: ,,Człowiek uczy się przez całe życie,,.

Reklama
Polecane
Zmiany w ProkuraturachJak rozwijać umiejętności miękkie i dlaczego są tak istotne dla kariery?O bezpieczeństwie Za PilicąKolejna impreza Automobilklubu przed namiPierwszy raz w naszym szpitaluZbrodnia w lesie w okolicach Smardzewic40 lat minęłoŚredniowiecze w SkansenieTHOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomoc
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama