Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 01:08
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Skazani na łaskę i niełaskę. Śmieci w kosmicznej cenie

Mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego płacili dotąd za odbiór segregowanych śmieci 9zł za każdego członka gospodarstwa domowego. Jeśli właściciel nieruchomości zadeklarował, że odpadów segregował nie będzie, koszty odbioru znajdowały się na poziomie 16 zł. Odbiorem zajmuje się w naszym mieście Firma Eneris, która umowę podpisaną ma do końca kwietnia br.  Koniecznym było zorganizowanie nowego przetargu. Zgłosiła się do niego jedna firma. Oferta okazała się szokująca. Wyliczone na jej podstawie opłaty to 22 oraz 36 złotych. Podwyżka musiała wywołać sporo emocji.  Różnica kosztów dla 4-osobowej rodziny 52 złotych miesięcznie, a więc ponad 600 złotych rocznie.

Marcin Witko zastanawiał się, czy w przypadku usługi polegającej na odbiorze śmieci nie mamy w Polsce do czynienia z tzw. zmowami cenowymi. W Tomaszowie do przetargu zgłosiła się tylko jedna Firma. Może to jego zdaniem świadczyć o nieformalnym podziale rynku między kilka dużych podmiotów gospodarczych.

Prezydent odwołał się do historii. Przypomniał, że zanim gospodarkę śmieciową oddano w  ręce firm prywatnych zajmowały się nią Zakłady Komunalne. Do tej praktyki chciałby w Tomaszowie powrócić. Problemem może okazać się brak własnego wysypiska śmieci. Miasto na początku tego wieku założyło nawet spółkę z udziałem zewnętrznego partnera (mimo wielu protestów społecznych), którym była firma Altvater. Jej zadaniem była budowa i obsługa wysypiska zlokalizowanego przy zjeździe na trasę S8 za Zakładami Drobiarskimi. Spółkę jednak szybko doprowadzono do upadłości a obiekt został przez syndyka sprzedany komercyjnemu podmiotowi (przy pozostawieniu obowiązku jego przyszłej rekultywacji po stronie miasta), który ściąga do nas śmieci z całej Polski. 

Polecamy artykuł poniżej i przypominamy, że sytuację do której doprowadziło rządzące wcześniej miastem SLD, próbował bezskutecznie ratować ówczesny prezydent Mirosław Kukliński. Usiłował nawet zawrzeć porozumienie z okolicznymi gminami, jednak wójtowie nie byli nim za bardzo zainteresowani. Okazało się to podejście bardzo krótkowzroczne. 

PolecamyKtoś zarobił, stracili Tomaszowianie

- Ustawa podzieliła gospodarkę odpadami na dwie części. Na zbieranie odpadów i ich przetwarzanie. Pozwolono, by wokny rynek miał wpływ na utrzymanie czystości w gminach. To było bardzo niebezpieczne posunięcie i doprowadzało do sytuacji, że w dużych miastach śmieci zalegały przez wiele tygodni. Wele samorządów w tym czasie zainwestowało w ochronę środowiska. Kupowano sprzęt, ale ustwa dopuszczała tylko rostrzygnięcia w drodze przetargów. W ten sposób niektóre samorządy musiały zwracać środki unijne, bo przegrywały zdużymi firmami europejskimi przetargi, które same organizowały - wyjaśniał Marcin Witko. 

Prezydent przypomniał, że kilka lat ubiegłej kadencji poświęcił walce o RIPOK (Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych). Przekonywał, że samo zbieranie odpadów, o ile prowadzone jest zgodnie z prawem nie jest opłacalne. Dochodowym jest natomiast ich przetwarzanie. - Dodatkowo najbliższa instalacja jest 40 kilometrów od Tomaszowa a więc mamy 100 kilometrów w obie strony. To podnosi koszty. W ubiegłej kadencji wystąpilismy do Zarządu Województwa Łódzkiego z wnioskiem o wprowadzenie zmian w wojewódzkim planie gospodarowania odpadami. Przez rok czasu nie doczekaliśmy się odpowiedzi. W międzyczasie zmianiła się ustawa. Złożyliśmy wniosek ponownie i jesteśmy na dobrej drodze - mówił.

Marcin Witko zachęcał do wyboru wariantu, w którym Rada nie poprze przygotowanej przez magistrat uchwały. Przekonywał, że jest przygotowany do wdrożenia wariantu awaryjnego. 

Mimo, że wszystkie komisje wyraziły pozytywne opinie w sprawie uchwały, to została ona w głosowaniu odrzucona. W ten sposób doprowadzono do zwołania sesji nadzwyczajnej, która odbyła się tego samego dnia. 

PrzeczytajJest szansa na RIPOK ale z zastrzeżeniami

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Sesja nadzwyczajna rozpoczęła się ok. godz. 16. Robert Urbański przedstawił projekt uchwały o wprowadzeniu zmian w uchwale z 1999 roku o przekształceniu Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w dwie jednoosobowe miejskie spółki z o.o.. Chodzi o wpisanie do uchwały, będącej podstawą działalności obecnego Zakładu Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej sp. z o.o. zadań z zakresu odbioru, zagospodarowaniu i unieszkodliwieniu śmieci komunalnych od mieszkańców. Zmieniana uchwwała obejmowała przekształcenie ówczesnego zakładu budżetowego w dwie spółki komunalne. Tak właśnie powstrał ZGWiK oraz Zakład Gospodarki Ciepłowniczej. Dzięki zmianom to spółka, kierowana przez Marię Chylińską przejmie na siebie gospodarkę odpadami. 

- Aby Zakład Gospodarki Wodnej i Kanalizacyjnej mógł wykonywac te zadania musi pozyskać środki na zakup sprzętu. Musimy teraz jak najszybciej przystąpić do działań. Spółka ma na tę chwilę odpowiednią zdolność kredytową - mówi Robert Urbański. W czasie sesji okazało się też, że spółka od roku przygotowuje się do przejęcia nowych zadań. Mimo to czas na ich wdrożenie szacowany jest na pół roku, co związane jest z procedurami przetargowymi. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
W
w_p 26.03.2019 10:05
Brawo za aktywność, za czasów poprzednika nie do pomyślenia.

question 25.03.2019 21:25
No przecież ministrowie różnych resortów mieli za zadanie poszukać kasy na 500+ i inne cuda wianki. Skąd wezmą? Przecież nie z własnej kieszeni, tylko podatnika. Ciekawym, czy kiedyś uda nam się żyć w uczciwym Państwie!?

Rak 24.03.2019 19:31
ZGWiK ma zdolnoć kredytowa? Chyba nie , skoro nie ma na podwyżki dla pracowników.

00 23.03.2019 08:54
Jeszcze pare latek i braknie Naszego Tomaszowka.

Sami sobie winni. 22.03.2019 13:31
Rozwój cywilizacji i bogacenie społeczeństwa sprawia kłopot odpadów produkcyjnych człowieka .Szanujmy przyrodę.

J
jakub_olczyk 22.03.2019 13:02
To, że ceny za gospodarowanie odpadami pójdą w górę, było wiadomo od jakiegoś czasu. Opłata środowiskowa to "sprawka" rządu, ale przecież - jak napisano w tekście - wszystkie koszty składowe usługi podrożały. Skala podwyżki natomiast zaskakuje i pojawia się ta niepewność, czy aby faktycznie nie mamy do czynienia ze zmową, co powinny zbadać odpowiednie służby. I tu brawa dla Urzędu Miasta i spółki wod-kan (noż przez gardło nie może mi przejść, że brawa dla Pana Prezydenta) za to, że - jak wynika z tekstu - od roku do wariantu awaryjnego się przygotowywali i spółka miejska "do spółki" z urzędem jest w stanie sobie poradzić. A jednym z dobrych prognostyków na przyszłość jest nowy Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, bo to chłopak i mądry, i potrafiący sobie radzić w niestandardowych sytuacjach.

Gość 22.03.2019 15:47
Dawać Tomka na prezesa

> 24.03.2019 07:44
Wreszcie Kuba fajnie piszesz. Bez rozżalenia. Trzeba do przodu patrzeć.

J
jakub_olczyk 25.03.2019 07:26
Ja rozżalony? Zawsze z uśmiechem na twarzy i "do przodu" :)

Singiel 22.03.2019 12:40
To samotna osoba, która wystawia rocznie 2 pojemniki i 3 worki co drugi miesiąc ma płacić prawie 200 zł rocznie ? Ja osobiście tak mam. Czy my mamy finansować kogoś kto wynajmuje mieszkania i osiąga z tego tytułu zyski? Coś chyba jest nie tak.

hit 22.03.2019 11:27
Dlaczego blokujecie komentarz bo niewygodny

hit 22.03.2019 11:15
Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów swoich mieszkańców, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki firm prywatnych czyhających na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy, po kosztach własnych w tak zwanym systemie „in house” a więc bez narzutów na realizację misji, którą dla obcych firm niemunicypalnych jest pomnażanie swoich zysków… Tym bardziej prawo nie zezwala tam na to aby comiesięczne opłaty municypalne tworzyły zyski transferowane za granicę… To tak zwane „urynkowienie” gospodarki odpadami – czyli dokonane pod koniec XX wieku wpuszczenie tych co chcieli kręcić lody na odpadach do wykonywania ustawowych zadań własnych samorządów jest praprzyczyną obecnej drożyzny! W krajach z „in house” deponowanie odpadów na składowiskach jest w zaniku… Pojęcie dzikich wysypisk jest nieznane – podobnie porzucenie odpadów przez niewypłacalnych sprawców… Mimo tego, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że polskie rodziny wnoszą już większe opłaty od bogatych rodzin na przykład niemieckich…

Nilu 26.03.2019 00:17
W Niemczech wywóz śmieci kosztuje 52 euro za jedną osobę, 154 za cztery osoby.

do Nilu 26.03.2019 08:06
52 euro miesięcznie, czy rocznie? A ile Niemiec zarabia netto miesięcznie?

Nilu 26.03.2019 09:35
Rocznie, oczywiście.

szturmem 22.03.2019 10:18
Jedyna rada, mniej konsumować. Żrecie na potęgę, wszystko opakowane po pińć warstw, potem żale nie wiadomo do kogo. Poza tym - nie chcę być złośliwy ale - SAVE TH PLANET! CHROŃMY PLANETĘ! Chcieliście zachodu, to go macie w pełnej krasie. Teraz będziecie pakować nie tylko do miejskich koszy po zmroku, to i po lasach. SAVE THE PLANET!

Mieszkaniec 22.03.2019 09:41
Skądś trzeba wziąć na te programy pornograficzne.

Reklama
Polecane
Dinozaury w MCKSzkolenie Specjalistyczne Saperów„Miało cię nie być” -  czwartek 2 maj w Kulturze DostępnejPechowa porażka w meczu wyjazdowymPomagają młodszemu koledzeDzień Balonów po raz pierwszy w Tomaszowie Mazowieckim !Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych w II LOOstatni dzwonek w „Wyspiańskim”Nu-Med z certyfikatem ISO!Miejskie nieruchomości na sprzedażPodyskutuj o ulubionych książkachJuż od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Białobrzeska Majówka Białobrzeska Majówka Piknik rodzinny pod tytułowym hasłem odbędzie się 11 maja w Miejskim Centrum Kultury Za Pilicą przy ul. Gminnej 37/39. Organizatorzy przygotowali dla jego uczestników wiele atrakcji. Będzie z nich można skorzystać w godz. 16−19. Wstęp wolny. Na najmłodszych czekać będzie m.in. gra terenowa z nagrodami, a także: ogromna zjeżdżalnia, stoiska plastyczne, na których wykonać będzie można np. makramowy breloczek, ścieżka sensoryczna i tor przeszkód. Nie zabraknie też ogromnych baniek mydlanych, balonów, szczudlarza i cukrowej waty. Główną atrakcją dla dzieci będzie magik Pan Buźka, który przedstawi show „Magia Żółtoksiężnika”. Dużo będzie działo się również na scenie. Zaprezentują się m.in.: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Ciebłowianie”, DFC Latino, uczestnicy zajęć wokalnych i tanecznych z MCK Za Pilicą, a w bajkowy świat przeniesie wszystkich grupa teatralna „Zeróweczka” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Białobrzegach, która pokaże nagrodzony Złotą Maską na tegorocznych Tomaszowskich Teatraliach spektakl „Królewna Śnieżka”. Będzie też czas dla Kwadransowych Grubasów, z którymi wspólnie świętować będziemy 25-lecie działalności klubu. Na stoiskach partnerów wydarzenia będzie można przybić piątkę z Miśkiem i Kropelką, zagrać w koło fortuny, sprawdzić umiejętności językowe czy wykonać kolorową pracę plastyczną. Dodatkowo będzie można skorzystać z konsultacji koordynatora opieki onkologicznej oraz zmierzyć ciśnienie i poziom cukru. Dostępny będzie również punkt Nadleśnictwa Smardzewice, w którym będzie można otrzymać sadzonki drzew. Nie zabraknie również wozu strażackiego, do którego będzie można wsiąść, i pokazów pierwszej pomocy prowadzonych przez druhów z OSP w Białobrzegach. Na sali koncertowej dostępne do obejrzenia będą dwie wystawy: prac malarskich artystów ze Stowarzyszenia Amatorów Plastyków oraz uczestników zajęć malarstwa i rysunku w MCK Za Pilicą. Na stoiskach będzie można również zakupić słodkie ciasta oraz ciepłe dania, jak np. grillowaną kiełbaskę czy pyszne pierogi.Wstęp na wydarzenie jest wolny.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.05.2024
Food trucki Food trucki Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Piknik rodzinny organizowany przez Sowa Events bedzie miał do zaoferowania mnóstwo atrakcji.Dla głodomorów przyjadą foodtrucki reprezentujące kuchnie z całego świata. Wśród serwowanych dań nie może zabraknąć: amerykańskich burgerów, hiszpańskich churrosów, frytek belgijskich, węgierskich langoszy, tajskiego padthaia oraz wiele innych przysmaków z różnych zakątków naszego globu.Dla spragnionych będzie przygotowana strefa orzeźwienia, czyli stoisko pełne dobroci. Serwujemy tam autorską lemoniada, zmrożoną granite i wiele innych.Między stoiskami będzie przygotowany specjalny food court gdzie zostaną porozkładane ławostoły, leżaki oraz parasole. Można więc śmiało zaprosić całą rodzinę i wygodnie spędzić czas zajadając się serwowanymi specjałami, słuchając przy tym przyjemnej muzyki.Będzie również mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Będzie stoisko z balonami i zabawkami oraz stoisko z watą cukrową. Bedą również przygotowane dmuchane zamki na których dzieciaki beda mogły spędzić radosne chwile skacząc i bawiąc sie w najlepsze.DODATKOWO I BEZPŁATNIE ZAPRASZAMY NA:SOBOTA:- 12:00 - 16:00 - Spotkanie z ulubionymi postaciami z topowej bajki o dzielnych pieskach! Szykujcie aparaty i szerokie uśmiechy :)NIEDZIELA: - 12:00 -12:45 - Koncert "JAK Z BAJKI" - uzdolnieni ludzie filmu, muzyki, teatru i animacji przeniosą Was w magiczny świat muzyki z największych hitów filmów animowanych! - 12:00 - 18:00 - Animatorzy do Waszej dyspozycji! - zabawy ruchowe, sportowe, skręcanie balonów, zabawy z chustą klanza, mini zajęcia plastyczne i wiele innych - nudzie mówimy STOP!- 12:00 - 18:00 (z przerwami) - Bańki mydlane w niecodziennym wydaniu - daj się zamknąć w giga bańce! - Warto zapomnieć o gotowaniu w domu tego weekendu. Warto zabrać rodzinę i cudownie spędzić ten czas z Food truckami. Kulinarne święto już od 17 do 19 Maja w Tomaszowie Mazowieckim.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Wasze komentarze
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama