Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 18:32
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama Odnawialne źródła Energii

Czy moje dziecko się najada

Najczęstszą bolączką młodych mam jest to, czy dziecko jest w stanie najeść się mlekiem z piersi. Z tym pytaniem spotykam się czasem kilka razy dziennie. Do tego dochodzą mity na temat chudego mleka, małych piersi, które nie są w stanie wyprodukować tyle, co dziecko potrzebuje, mierzenia laktatorem ilości pokarmu i tak dalej, i tak dalej… Wiarę w możliwość wykarmienia własnego dziecka tracimy także dzięki „cennym” poradom rodziny i niestety niektórych przedstawicieli służby zdrowia.
  1. Marudzące, „wiszące” na piersi dziecko, to nie zawsze głodne dziecko

Dzieci płaczą i marudzą z wielu powodów. Warto mieć to na uwadze… Oczywiście jednym z nich jest głód, co nie oznacza, że tylko on jest winowajcą. Maluszkowi może być za gorąco, za zimno, może go boleć brzuszek, może mieć mokrą pieluszkę, może obcierać go niewygodne ubranko, a może po prostu potrzebować naszej bliskości. Tak, bo nowo narodzone dzieci bardzo lubią być blisko mamy. Czują się wtedy kochane i bezpieczne. Pierś to nie tylko jedzenie.To także ciepło, pocieszenie, miłość. I ciężka, aczkolwiek przyjemna dla dziecka praca nad laktacją mamy  O tym, dlaczego maluszki „wiszą” na piersi przeczytasz TUTAJ.

 

  1. Jak rozpoznać, czy dziecko jest głodne?

 

Oto tzw. wczesne oznaki głodu:

– poruszanie gałkami ocznymi (pod zamkniętymi powiekami),
– wiercenie się, kołysanie, poruszanie głową, wyciąganie szyi,
– otwieranie buzi i szukanie nią czegoś,
– zaciskanie i otwieranie pięści,
– wydawanie z siebie dźwięków, tj. ssanie, cmokanie, mruczenie, pojękiwanie,
– ssanie pięści albo tego, co ma w pobliżu- kocyka, ubranka, koszulki mamy.

Płacz jest późną oznaką głodu i może utrudnić dziecku przystawienie się do piersi, a co za tym idzie uniemożliwić efektywne ssanie.

 

  1. „Ściągam” laktatorem tyko 15 ml…

A wiesz dlaczego? Bo nie każdy się z nim lubi.  Moje piersi nie pałały do niego sympatią. Zresztą z wzajemnością…  A tak na poważnie- laktator to nie dziecko! Nigdy nie „ściągnie” tyle pokarmu, co mały ssak. Dlatego w ogóle nie służy do pomiaru ilości mleka w piersiach i służyć do tego nie powinien. Karmienie piersią powoduje wyrzut oksytocyny, która jest odpowiedzialna za wypływ pokarmu. Często, chcąc ściągnąć mleko w stresie i na już, po prostu się to nie udaje, bo znaczenie może mieć w tym momencie miejsce, czas czy nastrój mamy. Należy także pamiętać, że nie każdy laktator jest odpowiedni dla każdej kobiety- na ilość odciąganego mleka może mieć wpływ np. rozmiar nakładki (lejka).

 

  1. W takim razie, jak sprawdzić czy moje dziecko się najada?

Jak już zostało wspomniane, ilości mleka w piersiach nie da się zmierzyć. Wiadomo, że piersi nigdy nie są puste i produkują pokarm na bieżąco. Da się jednak ocenić, czy karmienie przebiega jak należy dzięki kilku wskazówkom, tzw. wskaźnikom skutecznego karmienia (WSK). Uważa się, że najlepszym sposobem na określenie, czy dziecko dostaje wystarczająco dużo pokarmu jest sprawdzenie zawartości jego pieluchy i systematyczne kontrolowanie jego wagi (aczkolwiek bez przesady). Siuśki i kupki najlepiej pokazują, ile mleka dostało dziecko w ciągu ostatnich 24 godzin- są zatem najlepszą wskazówką!

 

  • MOKRE PIELUSZKI (SIUŚKI):

–  w pierwszej dobie powinna pojawić się jedna mokra pieluszka (może się też zdarzyć, że nie będzie jej wcale, ponieważ dziecko w tym czasie jest mniej aktywne i rzadziej chce jeść),

– od 4 doby liczymy ok.  4- 6  mokrych pieluszek,

– po 6 tyg. liczymy co najmniej 6 mokrych pieluszek,

– mocz powinien być jasny i bezwonny.

 

W przypadku braku lub zbyt małej ilości mokrych pieluch należy skonsultować się ze specjalistą (pediatrą, doradcą laktacyjnym).

 

  • BRUDNE PIELUSZKI (KUPKI):

– w pierwszych 2 dobach noworodek oddaje czarne, gęste, smoliste stolce zwane smółką,

– w pierwszych dobach powinny pojawić się minimum 2 kupki (do 3 doby maluszek powinien pozbyć się całej smółki),

– w 3 i 4 dobie maluszek oddaje tzw. kupki przejściowe (są luźniejsze i brunatne),

– od 5 doby do 6 tygodnia maluszek robi co najmniej 3 – 4 kupki dziennie, choć bywa, że jest ich tyle, co karmień, są żółtawe, prawie półpłynne, z białawymi grudkami,

– ok. 6- 8 tygodnia liczba stolców maleje, kilka dni bez kupki jest zjawiskiem zupełnie normalnym (ciekawostka: moja córka w tym okresie swojego życia robiła przez długi czas kupkę raz na tydzień, a dokładnie w między godziną 9.00 a 11.00 ),

– w kolejnych tygodniach dziecko ustala swój rytm wypróżnień (może to być raz dziennie, a może to być raz na 2-3 dni).

 

W przypadku braku kupek na dobę w okresie do 6 tygodnia życia należy skonsultować się ze specjalistą (pediatrą, doradcą laktacyjnym).

 

  • PRZYBIERANIE NA WADZE:

– ubytek masy ciała w granicach 5-7 % u nowo narodzonych dzieci w 3- 4 dobie jest normalnym zjawiskiem,

– dziecko powinno odzyskać masę urodzeniową do 2 tygodnia życia,
– nadmierny spadek wagi  w pierwszych dniach (10 % i więcej) może oznaczać chorobę, ale częściej wskazuje na to, że noworodek nie dostaje dostatecznie dużo mleka- w tym przypadku warto skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego.

 

  • OBSERWOWANIE KARMIENIA I ZACHOWANIA DZIECKA PRZY PIERSI.

 

Dziecko:

– zgłasza się do karmienia co najmniej 8 razy na dobę (łącznie z nocą),

– ssie aktywnie pierś minimum 10 minut,

– jest ułożone w dobrej pozycji przy piersi i ma prawidłowy mechanizm ssania,

– jest aktywne przy piersi, słychać lub widać połykanie,

– jest zadowolone, aktywne, budzi się do karmień, ma dobrze napięte mięśnie,

– je w rytmie powolnych, głębokich ssań, co jakiś czas robi sobie przerwę,

– przez większość karmienia połyka po każdym ssaniu lub dwóch,

– po jakimś czasie przerwy w ssaniu się wydłużają, połknięcia są coraz rzadsze,

– po karmieniu wypycha lub wypluwa brodawkę z ust i zasypia albo nie zasypia, ale wygląda na spokojne i zadowolone,

 

 

Matka:

– czuje mrowienie w piersiach świadczące o wypływie mleka,

– zauważa, że piersi są luźniejsze po karmieniu,

– nie widzi, aby brodawka po karmieniu zmieniła kolor lub kształt,

– nie czuje bólu podczas karmienia (w pierwszych kilku dniach może pojawić się tzw. fizjologiczny ból przy karmieniu- trwa kilka sekund, nie jest powodem do niepokoju- świadczy o tym, że brodawki przystosowują się do nowej sytuacji).

 

Uwaga! Jeśli dziecko je niespokojnie, odrywa się od piersi i ponownie przystawia, a jego ssanie jest nieregularne i płytkie, to należy skonsultować się ze specjalistą (najlepiej doradcą laktacyjnym). Dodatkowym sygnałem ostrzegawczym, który powinien skłonić matkę do wizyty w poradni laktacyjnej są obolałe, grudkowate piersi -mogą świadczyć o stanie zapalnym, a także popękane, krwawiące brodawki (mogą mieć też dziwny kształt i kolor po tym, jak dziecko wypuszcza je z ust)- może to świadczyć o nieprawidłowym przystawianiu dziecka do piersi.

 

  1. Jak kontrolować przyrosty masy ciała?

 

Obecnie bardzo duży nacisk kładzie się na kontrolowanie wagi dziecka, a przez to waży się je częściej niż zachodzi taka potrzeba. Waga sama w sobie jest ważna, ale nie wystarcza do określenia tego, czy karmienie piersią przebiega prawidłowo od A do Z.

Normalnym zjawiskiem jest spadek masy ciała w kilka dni po porodzie. Jeśli dziecko straci 10% i więcej, warto przyjrzeć się stanowi jego zdrowia i samemu procesowi karmienia. Po około 10- 14 dniach dziecko powinno odzyskać wagę urodzeniową, a około 5- 6 miesiąca życia ją podwoić.

Niemowlęta karmione piersią przybierają na wadze raczej skokowo niż w stałym tempie. Można kilka razy skontrolować wagę maluszka w ciągu pierwszych dwóch tygodni, aby zobaczyć, czy prawidłowo przystosowuje się do życia pozamacicznego. Później, jeśli ze zdrowiem dziecka jest wszystko w porządku, można poprzestać na ważeniu raz w miesiącu, a gdy dziecko skończy 6 miesięcy- raz na dwa miesiące.

WHO opracowało specjalne normy i siatki centylowe masy i wzrostu dla dzieci karmionych piersią. Tempo wzrostu dzieci karmionych piersią jest nieco inne niż dzieci karmionych sztucznie. Dzieci karmione piersią uważa się za wzór, jeśli chodzi o wzrost i rozwój, tak więc przyjmuje się, że wszystkie dzieci powinny wzrastać właśnie w takim tempie.

 

Podsumowując, nie ma co popadać w skrajności. Jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze, a kupy i siuśki mieszczą się w opisanych normach, nie należy panikować. Jeśli mama nie czuje się do końca pewnie, chciałaby, aby ktoś sprawdził, czy proces karmienia przebiega jak należy, nie powinna się wahać i skorzystać z fachowej pomocy doradcy laktacyjnego (jeśli nie dzieje się nic poważnego może wystarczyć wsparcie promotora karmienia piersią). Myślę, że lepiej jest udać się po pomoc, nawet jeśli miałaby na celu tylko i wyłącznie uspokojenie rodziców, niż niepotrzebnie stresować się dniami i nocami. W moim odczuciu ważny jest komfort psychiczny rodzica i wiara w to, że wszystko „idzie” jak należy.

Powodzenia i więcej wiary we własne możliwości! 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ona 21.09.2017 23:13
Dobry artykul :),poprosimy o namiar do doradcy laktacyjnego w TM :)

Reklama
Polecane
W Radzie Miejskiej karty rozdane?W Radzie Miejskiej karty rozdane?Tak może się wydawać po poniedziałkowej Sesji Rady Miasta, kiedy na Przewodniczącą wybrano Barbarę Klatkę. Co ciekawe wybór był możliwy dzięki radnym PiS. Leszek Ogórek, o którego miejsce na liście zabiegał osobiście poseł Robert Telus, doszedł do wniosku, że jednak zaprzyjaźni się z Platformą Obywatelską. W ten sposób poszedł w ślady innego pisowskiego działacza, Grzegorza Glimasińskiego. Leszek Ogórek zapewne liczył na konkretne profity, być może też na to, że będzie mógł dalej występować w roli wicestarosty. Może o tym świadczyć fakt, że dzień później uczestniczył w obradach Rady Powiatu. Dzisiaj prawnicy mają dylemat, czy w związku z tym mandat radnego miejskiego Ogórkowi automatycznie wygasł, czy może jednak wcześniej nastąpiło wygaszenie jego funkcji w Powiecie Tomaszowskim. Zapewne dyskusja na ten temat potrwa kolejnych kilka miesięcyData dodania artykułu: Wczoraj, 11:21 Ilość komentarzy: 1 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 4
Nie...oczekiwana porażka Koalicji ObywatelskiejNie...oczekiwana porażka Koalicji ObywatelskiejStany euforyczne kończą się najczęściej... ciężkim kacem. Takie poczucie muszą mieć radni Koalicji Obywatelskiej po wczorajszej sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego. Z czymś równie dziwacznym chyba dawno nie mieliśmy do czynienia. A wszystko zaczęło się dzień wcześniej od złośliwego potraktowania Marcina Witko w czasie pierwszej sesji Rady Miejskiej. Chyba pierwszy raz w historii miasta zamiast dokonać zaprzysiężenia Prezydenta, radni Koalicji Obywatelskiej postanowili przerwać na tydzień obrady. Zamiast pracować i pozwolić pracować innym woleli wybiec na trawnik przed Urzędem Miasta i zorganizować sobie sesję zdjęciową. To wcale nie jest żart ani przenośnia. Tak naprawdę było. Trudno nazwać takie zachowanie inaczej niż infantylnym i nieodpowiedzialnym. Pokazuje to też, o co naprawdę chodzi tak zwanym samorządowcom KO. O robienia wrażenia i zadymy. Najsmutniejsze jest to, że gremialnie sesję uznali za swój sukces. Do niej jeszcze wrócimy a teraz skupmy się jednak na samym powiecieData dodania artykułu: 08.05.2024 21:00 Ilość komentarzy: 13 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 6
Dwa razy Kino Konesera„Weselny toast” na zakończenie sezonuPilotaż antykoncepcji awaryjnej bez limitówW Radzie Miejskiej karty rozdane?Kompletnie pijany uciekał przed PolicjąNie...oczekiwana porażka Koalicji ObywatelskiejBez protekcji lub łapówki nie sposób dostać pracyPierwsza sesja też w RzeczycyWęgrzynowski ponownie Starostą Powiatu TomaszowskiegoNieoficjalnie: "konkurs" rozstrzygnięty. Barbara Klatka przegrałaPierwsza sesja w CzerniewicachWraca mobilny punkt czipowania i szczepień
Reklama
Białobrzeska Majówka Białobrzeska Majówka Piknik rodzinny pod tytułowym hasłem odbędzie się 11 maja w Miejskim Centrum Kultury Za Pilicą przy ul. Gminnej 37/39. Organizatorzy przygotowali dla jego uczestników wiele atrakcji. Będzie z nich można skorzystać w godz. 16−19. Wstęp wolny. Na najmłodszych czekać będzie m.in. gra terenowa z nagrodami, a także: ogromna zjeżdżalnia, stoiska plastyczne, na których wykonać będzie można np. makramowy breloczek, ścieżka sensoryczna i tor przeszkód. Nie zabraknie też ogromnych baniek mydlanych, balonów, szczudlarza i cukrowej waty. Główną atrakcją dla dzieci będzie magik Pan Buźka, który przedstawi show „Magia Żółtoksiężnika”. Dużo będzie działo się również na scenie. Zaprezentują się m.in.: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Ciebłowianie”, DFC Latino, uczestnicy zajęć wokalnych i tanecznych z MCK Za Pilicą, a w bajkowy świat przeniesie wszystkich grupa teatralna „Zeróweczka” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Białobrzegach, która pokaże nagrodzony Złotą Maską na tegorocznych Tomaszowskich Teatraliach spektakl „Królewna Śnieżka”. Będzie też czas dla Kwadransowych Grubasów, z którymi wspólnie świętować będziemy 25-lecie działalności klubu. Na stoiskach partnerów wydarzenia będzie można przybić piątkę z Miśkiem i Kropelką, zagrać w koło fortuny, sprawdzić umiejętności językowe czy wykonać kolorową pracę plastyczną. Dodatkowo będzie można skorzystać z konsultacji koordynatora opieki onkologicznej oraz zmierzyć ciśnienie i poziom cukru. Dostępny będzie również punkt Nadleśnictwa Smardzewice, w którym będzie można otrzymać sadzonki drzew. Nie zabraknie również wozu strażackiego, do którego będzie można wsiąść, i pokazów pierwszej pomocy prowadzonych przez druhów z OSP w Białobrzegach. Na sali koncertowej dostępne do obejrzenia będą dwie wystawy: prac malarskich artystów ze Stowarzyszenia Amatorów Plastyków oraz uczestników zajęć malarstwa i rysunku w MCK Za Pilicą. Na stoiskach będzie można również zakupić słodkie ciasta oraz ciepłe dania, jak np. grillowaną kiełbaskę czy pyszne pierogi.Wstęp na wydarzenie jest wolny.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.05.2024
Tydzień Bibliotek Tydzień Bibliotek Przed nami XXI edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Wspomniany „Tydzień Bibliotek” to święto bibliotek i bibliotekarzy, któremu w tym roku przyświeca hasło: "Biblioteka – miejsce na czasie".Cytując autorkę hasła Katarzynę Pawluk z MBP w Opolu „Biblioteka to przestrzeń, która jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To centralne miejsce doświadczeń kulturalnych.”By każdy mógł tego doświadczyć w terminie od 8 do 15 maja br. zapraszamy mieszkańców do skorzystania z mnóstwo atrakcji przygotowanych przez tomaszowską książnicę. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie:8 maja o godz. 16.30 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży pl. Kościuszki 18 zapraszamy na spotkanie pt.: „Z bajką w świat emocji”, które poprowadzi Pani Agnieszka Walasek-Bioch, trenerka bajkoterapii. Spotkanie adresowane jest do rodziców z dziećmi w wieku przedszkolnym.10 maja o godz. 16.30 również Oddział dla Dzieci i Młodzieży pl. Kościuszki 18 będzie gościł Panią Katarzynę Rutkowską - Bernacką, która poprowadzi spotkanie pn. „Biblioteka jest kobietą, czyli zajęcia motywacyjno-pielęgnacyjne”.15 maja o godz. 17.00 w siedzibie głównej MBP ul. Mościckiego 6 odbędzie się spotkanie autorskie z Panem Andrzejem Kobalczykiem. Autor m.in. książki „Od Sulejowa po Smardzewice. Opowieść o Zalewie Sulejowskim” przybliży czytelnikom jakie znaczenie i wpływ na jego twórczość, ale też szerszą działalność zawodową i społeczną miały rzeki przepływające przez Tomaszów.Od 8 do 24 maja we wszystkich tomaszowskich placówkach bibliotecznych będzie prowadzona akcja „Wspomóż psiaka i kociaka”- zbiórka karmy dla zwierząt z tomaszowskiego schroniska.Po wcześniejszym zgłoszeniu, grupy zorganizowane będą mogły wziąć udział w:- zabawie edukacyjnej „Escape room w bibliotece”. Maksymalnie 10 osobowe grupy będą rozwiązywać tematyczne zagadki dotyczące postaci polskiego noblisty, Czesława Miłosza, aby odnaleźć klucz do wyjścia - Biblioteka główna na ul. Mościckiego 6.- lekcji bibliotecznej dla najmłodszych „Od pisarza do czytelnika”- 10.05 Oddział dla Dzieci Młodzieży pl. Kościuszki 18.- w dniach 13-15 maja od godz.10-tej w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży będą się odbywać „Bajkowe Poranki”.A ponadto wystawy, rankingi, kiermasze książek i… wiele, wiele innych atrakcji!Więcej informacji na stronie internetowej https://www.mbptomaszow.pl/ oraz https://www.facebook.com/mbptomaszow.Zapisy tel. 44 724 61 06 Oddział dla Dzieci i Młodzieży, tel. 44 724 67 39 MBP ul. Prez. I. Mościckiego 6.Zapraszamy serdecznie do udziału w wydarzeniach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Food trucki Food trucki Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Piknik rodzinny organizowany przez Sowa Events bedzie miał do zaoferowania mnóstwo atrakcji.Dla głodomorów przyjadą foodtrucki reprezentujące kuchnie z całego świata. Wśród serwowanych dań nie może zabraknąć: amerykańskich burgerów, hiszpańskich churrosów, frytek belgijskich, węgierskich langoszy, tajskiego padthaia oraz wiele innych przysmaków z różnych zakątków naszego globu.Dla spragnionych będzie przygotowana strefa orzeźwienia, czyli stoisko pełne dobroci. Serwujemy tam autorską lemoniada, zmrożoną granite i wiele innych.Między stoiskami będzie przygotowany specjalny food court gdzie zostaną porozkładane ławostoły, leżaki oraz parasole. Można więc śmiało zaprosić całą rodzinę i wygodnie spędzić czas zajadając się serwowanymi specjałami, słuchając przy tym przyjemnej muzyki.Będzie również mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Będzie stoisko z balonami i zabawkami oraz stoisko z watą cukrową. Bedą również przygotowane dmuchane zamki na których dzieciaki beda mogły spędzić radosne chwile skacząc i bawiąc sie w najlepsze.DODATKOWO I BEZPŁATNIE ZAPRASZAMY NA:SOBOTA:- 12:00 - 16:00 - Spotkanie z ulubionymi postaciami z topowej bajki o dzielnych pieskach! Szykujcie aparaty i szerokie uśmiechy :)NIEDZIELA: - 12:00 -12:45 - Koncert "JAK Z BAJKI" - uzdolnieni ludzie filmu, muzyki, teatru i animacji przeniosą Was w magiczny świat muzyki z największych hitów filmów animowanych! - 12:00 - 18:00 - Animatorzy do Waszej dyspozycji! - zabawy ruchowe, sportowe, skręcanie balonów, zabawy z chustą klanza, mini zajęcia plastyczne i wiele innych - nudzie mówimy STOP!- 12:00 - 18:00 (z przerwami) - Bańki mydlane w niecodziennym wydaniu - daj się zamknąć w giga bańce! - Warto zapomnieć o gotowaniu w domu tego weekendu. Warto zabrać rodzinę i cudownie spędzić ten czas z Food truckami. Kulinarne święto już od 17 do 19 Maja w Tomaszowie Mazowieckim.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama