Nebbud to środek stosowany w przypadku chorób układu oddechowego – głównie przewlekłej astmy oskrzelowej czy zapalenia krtani. Jest on zaliczany do grupy glikokortykosteroidowych leków wziewnych. Może być stosowany zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych.
Nebbud – charakterystyka produktu
Nebbud jest lekiem sprzedawanym wyłącznie na receptę. Zawiera substancję czynną w postaci budezonidu. Jest to składnik, który ma właściwości antyalergiczne i przeciwzapalne. Nebbud można stosować w przypadku, gdy tradycyjny inhalator ciśnieniowy lub proszkowy nie zdają egzaminu.
Innym wskazaniem do sięgnięcia po ten lek jest zapalenie krtani. Produkt jest przeznaczony dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia, ale także dla osób dorosłych. Wskazaniem do stosowania preparatu są napady płucne w przypadku pacjentów cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Warunkiem jest jednak ograniczenie terapii do maksymalnie 10 dni, a także dokładne zapoznanie się z zasadami jego przyjmowania.
W jaki sposób działa Nebbud?
Lek należący do grupy glikokortykosteroidowych funkcjonuje na zasadzie zahamowania aktywności mediatorów stanu zapalnego. Produkt ma wpływ na blokowanie lub pobudzanie ekspresji genów powiązanych z produktami białkowymi wywołującymi stany zapalne. Kuracja lekiem prowadzi do ograniczenia obrzęku czy podrażnienia. Co więcej, Nebbud może w przypadku pacjentów cierpiących na astmę doprowadzić do zniesienia zmian powstałych w oskrzelach.
Jakie są zasady dawkowania i stosowania leku?
Jakakolwiek próba podania leku powinna być poprzedzona konsultacją lekarską. To lekarz określa dawkowanie preparatu – w zależności od wieku danej osoby oraz stanu nasilenia się choroby. W przypadku nastolatków i osób dorosłych optymalna dawka wynosi 1-2 mg budezonidu w ciągu doby. Jeżeli pacjent zażywa powyżej 1 mg produktu, powinien podzielić dawkę na dwie porcje i zażyć je w kilkugodzinnych odstępach między sobą.
Jeśli chodzi o dawkowanie leku w przypadku niemowląt powyżej 6. miesiąca życia oraz dzieci do 11. roku życia, to tu zalecane jest 0,25 do 1 mg budezonidu w ciągu doby. Pacjenci pediatryczni powinni przyjmować lek w co najmniej dwóch dawkach w odstępach czasowych. W przypadku dzieci chorujących na zapalenie krtani dawka wynosi 2 mg budezonidu na dobę.
Czas, po którym można zaobserwować pełne efekty stosowania leku, to kilka tygodni.
Jakie mogą być skutki uboczne przyjmowania leku?
Jeśli chodzi o działania niepożądane będące skutkami przyjmowania leku, to na liście znajdują się: chrypka, podrażnienie gardła i jamy ustnej, kandydoza czy problemy z przełykaniem. Wśród rzadziej zgłaszanych przez pacjentów skutków ubocznych pojawia się reakcja alergiczna, w tym pokrzywka czy obrzęk naczynioruchowy, jak też podrażnienie skóry. Inne symptomy to niepokój i nerwowość, a nawet depresja.
Napisz komentarz
Komentarze