We wtorek, 17 października 2017 roku, w szpitalu na ulicy Niskiej w Tomaszowie Mazowieckim, w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym, odbyło się uroczyste przekazanie sprzętu zakupionego dla tomaszowskiego szpitala przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Kolejna wspaniała wiadomość dla pacjentów Tomaszowskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Pod koniec ubiegłego tygodnia dostarczony został najnowszy nabytek Szpitala z puli sprzętów medycznych zakupionych w tym roku. Nowoczesny, specjalistyczny ultrasonograf klasy premium. To niewątpliwie nowa jakość obrazowania, najwyższej rozdzielczości. Pierwsze badania pokazały, że obrazowanie wykonywanych badań przy użyciu nowego aparatu stoi na najwyższym poziomie i umożliwia precyzyjną diagnozę. Ultrasonograf poza bogatym oprogramowaniem do analizy obrazu, posiada również spektrum wysokiej jakości głowic, umożliwiających wykonywanie większości badań z zakresu USG. Obecnie jest to najwyższej klasy aparat dostępny w Tomaszowie Mazowieckim - powiedział Koordynator Centrum Diagnostyki Obrazowej lek. med. Tomasz Białas. - Aparat już pracuje i wykonywane są badania ultrasonograficzne. Oczywiście to nie koniec zakupów. Wkrótce dostawa kolejnych urządzeń medycznych. Wszystko po to, aby jakość świadczonych usług medycznych w Tomaszowskim Centrum Zdrowia była na jak najwyższym poziomie - mówi Prezes Zarządu Tomaszowskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. - Pan Krzysztof Zarychta.
Jakiś czas temu prezentowaliśmy list .Nowoczesnej do Tomaszowskiego Centrum Zdrowia.
Już ponad rok minął od czasu, kiedy z głównego budynku tomaszowskiego szpitala przeniesiono na ulicę Niską oddział Rehabilitacyjny. W pomieszczeniach na pierwszym piętrze zaplanowano ulokowanie pododdziału urologicznego. Tomaszowskie Centrum Zdrowia zamierzało przeprowadzić gruntowną przebudowę i doposażyć w sprzęt. Plany jednak trzeba było odsunąć na bliżej nieokreśloną przyszłość. Na jak długo? Nie wiadomo. Barierą są pieniądze. Przebudowa niespełna 300 metrów kwadratowych to według kosztorysu ponad 3,5 miliona złotych. Wiele osób twierdzi, że za taką kwotę można zbudować całkiem nowy obiekt i pełni go wyposażyć
W Tomaszowskim Centrum Zdrowia zakończono procedurę przetargową na świadczenie usług cateringowych. Kompleksowym żywieniem pacjentów dotąd zajmowała się firma ze Zgierza. Ona też wygrała ostatni przetarg. Usługę świadczyć będzie dla naszych pacjentów przez kolejne trzy lata. Jedzenie ma być lepsze ale zapłacimy za nie pół miliona złotych rocznie więcej.
Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył na tomaszowski szpital ponad 20 tysięcy złotych kary finansowej. Spółka nie zgłaszała m.in. nieobecności kadry, a dodatkowo lekarze pracowali jednocześnie w poradni i na oddziale. Jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami i jak wskazano w protokole pokontrolnym może ograniczać dostęp do świadczeń zdrowotnych dla pacjentów.
.Nowoczesna wysyła zapytania do kolejnej samorządowej instystucji. Tym razem jest to Tomaszowskie Centrum Zdrowia sp. Czego dotyczą pytania? Przede wszystkim pracowniików obsługi administracyjnej.
Kompleksowa opieka nad pacjentem, lepsza dostępność do poradni przyszpitalnych oraz zapewnienie korzystniejszych warunków funkcjonowania szpitali – to główne cele utworzenia sieci szpitali, czyli systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). W sieci znajdą się szpitale szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom równego dostępu do świadczeń zdrowotnych.
Tak zwana "dobra zmiana" ma jak się okazuje wiele do ukrycia. Na wczorajszej sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego znalazł się punkt dotyczący informacji z bieżącej działalności Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Mimo posiadanych wcześniej informacji na temat terminu sesji prezes Krzysztof Zarychta nie przybył na posiedzeniem by osobiście opowiedzieć radnym o kierowanej przez siebie spółce.
W lutym i na początku marca bieżącego roku Prezes Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, Krzysztof Zarychta entuzjastycznie otwierał przyszpitalną przychodnię Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Razem z prezesem piał z zachwytu Starosta Mirosław Kukliński. W czasie jednego z programów nakręconych dla lokalnej telewizji niemal sponiewierano prywatne POZ działające na terenie naszego powiatu. Przy okazji złamano też ustawowy zakaz reklamy. Prezes Zarychta chwalił się, że wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i że ten POZ to nie jest jego ostatnie słowo, że kolejne będą powstawać niczym grzyby po deszczu i to nie tylko na terenie miasta ale również w okolicznych gminach.
Okazuje się, że Tomaszowskie Centrum Zdrowia nie wzbogaci się o nowy Centralny Blok Operacyjny. Wniosek na dofinansowanie tej inwestycji, wartej 30 milionów złotych TCZ złożył kilka miesięcy temu. Jak się dzisiaj dowiedzieliśmy wniosek ten nie przeszedł nawet oceny formalnej.
Z danych dotyczących porodów, jakie wykazało Tomaszowskie Centrum Zdrowia w Narodowym Funduszu Zdrowia wynika, że liczba porodów w szpitalu nieznacznie spadła. W 2015 r. w TCZ odbyło się 729 porodów, za które ŁOW NFZ zapłacił 1 917 760 zł. Z kolei w roku 2016 odbyło się 701 porodów, za które Fundusz przeznaczył 1 934 712 zł (większa kwota za mniejszą liczbę porodów wynika z ich różnej wyceny – porody mnogie i powikłane są wyżej wycenione).
Od tygodnia w Tomaszowskim Centrum Zdrowia trwa kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia. Pracownicy NFZ od dyrekcji szpitala zażądali dokumentacji działalności oddziałów: ortopedycznego, laryngologicznego oraz zdrowia psychicznego. Zarząd spółki podejrzewa, że kontrola może mieć związek ze skargą na nieprawidłowości w działalności szpitala. Kontrolowane są m.in. grafiki dokumentujące czas pracy poszczególnych lekarzy. Warto przypomnieć, że od dłuższego czasu radni Rady Powiatu zwracają uwagę na wadliwe funkcjonowanie poradni Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej, w tym ortopedycznej oraz zdrowia psychicznego. O braku właściwej organizacji pracy i nadzoru mówiła także dr Tamara Trafidło, która w ubiegłym roku odeszła z pracy w tomaszowskim szpitalu.
Od jakiegoś czasu staram się pisać moje felietony w sposób mocno wyważony. Próbuję prezentować opinię i równocześnie unikać ;wycieczek personalnych. Chyba ostatnie przegięcie w tym względzie przydarzyło mi się w stosunku do naszej wiceprezydent prawie rok temu. Przyznam, że było sporo za mocno. Wczoraj, po raz pierwszy od tamtego czasu miałem ochotę po raz kolejny dołożyć takim mocno spersonalizowanym tekstem, prezesowi Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, Krzysztofowi Zarychcie. Powodów się nazbierało przez te kilka miesięcy jego urzędowania.
Systemy informatyczne mają zazwyczaj służyć ludziom i ułatwiać im życie. Mają także porządkować chaos organizacyjny. Tak też się dzieje w większości przypadków. Jednak nie w tomaszowskim szpitalu.
Na wczorajszej Sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego miała miejsce blisko dwugodzinna dyskusja poświęcona kondycji tomaszowskiego szpitala. Wnioski, jakie można z niej wysnuć są takie, że wydaje się być dobrze, ale chyba nie jest najlepiej, a cyfry mówią tyle, ile uda się z nich zinterpretować.
05 stycznia 2017 r. Zarząd Tomaszowskiego Centrum Zdrowia podjął decyzję o wprowadzeniu zakazu odwiedzin pacjentów hospitalizowanych w placówce medycznej.
Wczoraj oficjalnie otwarto poczekalnię w poradni alergologicznej dla dzieci w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. .W otwarciu uczestniczyli starosta Tomaszowski Mirosław Kukliński , wicestarosta Dariusz Kowalczyk oraz Członek Zarządu Powiatu Leszek Ogórek. Najmłodsi pacjenci TCZ mogą teraz w komfortowych warunkach czekać na wizytę u lekarza. Często na wynik testów alergologicznych należy oczekiwać ponad 20 min. Wynika to z wymaganego czasu reakcji na poszczególne alergeny. W tym czasie dzieci mogą spędzić miłe chwile wraz ze swoimi opiekunami, korzystając jednocześnie z różnego rodzaju atrakcji, gier, malowanek oraz zabawek.
Nieprawidłowo skomponowane jadłospisy czy niespełnianie wymagań sanitarnych – to wyniki kontroli szpitali i firm dostarczających posiłki do nich. Inspekcja Handlowa i Państwowa Inspekcja Sanitarna wspólnie sprawdziły, jakie posiłki są podawane pacjentom
Dobre informacje docierają do nas z Ministerstwa Zdrowia, które chce uchylić przepisy, zgodnie z którymi szpitalne oddziały ratunkowe musiałyby od przyszłego roku posiadać lotnisko lub lądowisko dla śmigłowca ratunkowego. Nareszcie ktoś zauważył, że taki obowiązek spowodowałby likwidację części SOR-ów.