Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 20:34
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Stomia -  każdemu może się przytrafić 

Dla większości osób słowo: stomia, niewiele mówi. Tymczasem każdy z nas może zostać stomikiem. Czym więc jest?  Połączenie w wyniku interwencji chirurgicznej przewodu pokarmowego lub moczowego ze skórą. Medycynie wyróżnia się kolostomię, urostomię i gastrostomię.

Być może wiele osób to zaskoczy, ale pierwsza opisana operacja wyłonienia stomii została wykonana już w 1710 roku, u noworodka z zarośniętym odbytem. Jak wdać podobne operacje wykonywano od kilkuset lat, jednak ich powodzenie bywało różne. Często kończyły się powikłaniami lub śmiercią pacjenta. Wydzieliny wycierano lub zbierano do szklanych pojemników. Jednorazowe worki stomijne zaczęto stosować dopiero od 1954 roku. Obecnie na samym polskim rynku jest co najmniej kilku ich producentów - Dobraniem odpowiedniego sprzętu zajmują się przeszkolone pielęgniarki stomijne tuż po zabiegu wyłonienia stomii na oddziale szpitalnym. Zdarza się jednak, że pacjent na jakiś produkt będzie uczulony. Wtedy trafia do nas i to my staramy się dobrać produkty dostosowane do jego potrzeb. Należy pamiętać, że mamy do czynienia ze schorzeniami bardzo intymnymi, o których często stomicy wstydzą się mówić. Obsługujemy obecnie na stałe pond 100 pacjentów stomijnych, większość z nich to mieszkańcy Tomaszowa i okolic - mówi Anna Burchard, farmaceutka ze sklepu medycznego w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Słowackiego 4. 

Do najczęściej wykonywanych rodzajów stomii należą:

  • Ileostomia - wytwarza się ją wtedy, kiedy niezbędne jest usunięcie całego jelita grubego. Stomia łączy wtedy jelito cienkie ze skórą, otwór znajduje się po prawej stronie brzucha.
  • Kolostomia tworzona jest wtedy,kiedy nie ma konieczności usuwania całego jelita grubego, a jedynie w wyniku usunięcia jego części (także w wyniku usunięcia odbytnicy). Stomię wytwarza się z jelita grubego, może być ona zabiegiem wykonywanym na pewien czas, np. kiedy planowany jest kolejny zabieg chirurgiczny w obrębie jelita grubego w wyniku którego dojdzie do przywrócenia ciągłości jelita grubego. 
  • Urostomia polega najczęściej na wszczepieniu moczowodów do wyizolowanej części jelita, którą następnie wyprowadza się na powierzchnię skóry. 

Połączenie światła przewodu ze skórą powoduje, że wydzielina wycieka na zewnątrz bez woli pacjenta. Otwór, przez który odprowadzana jest wydzielina musi być więc odpowiednio zabezpieczony. Wykorzystuje się do tego worki na kał lub mocz - kolostomijne lub urostomijne. Pacjent musi samodzielnie dbać o higienę miejsca, czyli wymieniać worki oraz pielęgnować skórę dookoła stomii. Im bliżej końca jelita grubego wykonana jest stomia, tym rzadziej można worek stomijny wymieniać.

- Z tym niestety bywa duży problem. Trzeba się tego po prostu nauczyć. Często zanim to się stanie dochodzi do stanów zapalnych. Najlepiej do nich nie dopuszczać. Wszystkim naszym pacjentom wyjaśniamy, że w przypadku niepokojących objawów należy kontaktować się z lekarzem lub z nami. Na co dzień poprzez Fundację im. dr Rode współpracujemy ze pielęgniarkami stomijnymi, które odwiedzają pacjentów w domach, jeśli jest taka potrzeba. Mieliśmy już do czynienia z bardzo poważnymi przypadkami, wynikłymi z niewiedzy lub zaniedbań. Zazwyczaj udaje się chorym pomóc - wyjaśnia Paulina Bogaczewicz ze wspomnianego wyżej sklepu medycznego. 

Istnieje wiele przyczyn, dla których niezbędne jest wytworzenie stomii. Do najczęstszych należą: nowotwory jelita grubego, układu moczowego, odbytnicy; choroby zapalne jelit; polipy jelita grubego; choroba Leśniowskiego-Crohna; WZJG (wrzodziejące zapalenie jelita grubego); przetoki odbytniczo-pochwowe, przetoki odbytniczo-pęcherzowe; niedrożność moczowodów,; nowotwór gruczołu krokowego; wady wrodzone - np. rozszczep kręgosłupa; urazy w obrębie brzucha. Także niektóre operacje wymagające przerwania powłok brzusznych obarczone są ryzykiem założenia stomii. W Tomaszowskim Centrum Zdrowia podobnych zabiegów wykonuje się nawet kilkadziesiąt w skali miesiąca. 

Zabiegi należą do poważnych. Nieczęsto występują powikłania. Dzieli się je na wczesne oraz późne. Do późnych zaliczamy: zwężenie stomii, wypadanie stomii, przepuklina okołostomijna. Z kolei do wczesnych należą: niedokrwienie i martwica stomii, krwawienie, zakażenie, zwężenie, wciągnięcie stomii. Żadnego z nich nie należy oczywiście lekceważyć. 

Każdy pacjent (lub jego opiekun) po założeniu stomii powinien zostać przeszkolony jeszcze w szpitalu w zakresie pielęgnacji stomii. LEkarze podkreślają, że ze stomią można normalnie żyć, należy jednak nauczyć się kilku zasad pielęgnacyjnych. Do podstawowych należą:

  1. Czyszczenie skóry dookoła stomii z zastosowaniem białego papieru toaletowego lub ręczników kuchennych. Nie zaleca się produktów zawierających barwniki.  
  2. Skórę dookoła stomii należy myć mydłem hipoalergicznym i dokładnie spłukiwać po myciu 
  3. W celu założenia worka stomijnego należy wyciąć odpowiedniej wielkości otwór i szczelnie przymocować worek.  
  4. Worki stomijne należy zawsze mieć ze sobą, aby w razie potrzeby móc je wymienić.

Kolostomię wymienia się 1-2 razy dziennie, a stolec ma prawidłową konsystencję. W przypadku pacjentów z ileostomią wymiana może być niezbędna częściej - stolec ma konsystencję półpłynną lub papkowatą, znacznie większą objętość (nawet ponad 1 litr). Treści kałowe wydalane są cały czas i zawierają w sobie enzymy podrażniające skórę. - Niestety wielu lekarzy nie chce wypisywać zleceń na większą ilość worków. W ten sposób pozbawiają nas możliwości kompleksowego zaopatrzenia - mówi tomaszowianka Joanna Rychlik, która ze stomią żyje już od ponad roku. 

Bardzo ważnym aspektem jest zachowanie odpowiedniej diety. Zazwyczaj zaleca ją lekarz w zależności od tego, który rodzaj stomii został wytworzony i jaki odcinek jelita usunięty. Zazwyczaj u pacjentów z ileostomią (czyli w przypadku usunięcia całego jelita grubego) zalecana jest suplementacją witaminą B12, kwasem foliowym, witaminami A,D,E,K oraz żelazem, wapniem, magnezem i cynkiem

Dieta musi być ścisła do czasu, kiedy jelita nie zaczną normalnie pracować. Do tego czasu większość składników odżywczych podawana jest pozajelitowo. Po przywróceniu funkcji jelit pacjent zaczyna jeść - początkowo musi być na diecie płynnej, pokarmy stałe wprowadzane są stopniowo. Dieta musi być lekkostrawna, wysokobiałkowa, z ograniczeniem tłuszczu, cukrów prostych i błonnika w postaci surowej.

Pacjent powinien eliminować ze swojej diety produkty, po których pojawiają się bóle brzucha, biegunka czy nudności. Należy jednak zachować różnorodność pokarmów, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Ważne jest także unormowanie pory posiłków - dziennie powinno się jeść 3 posiłki i 2 przekąski, najlepiej o stałych porach.

Gdybyście potrzebowali porady dotyczącej wykorzystywanego sprzętu stomijnego, pielęgnacji lub wsparcie specjalistycznej pielęgniarki zapraszamy do naszego sklepu medycznego  przy ulicy Słowackiego 4. Dotychczas mieliśmy pod opieką  co najmniej kilkuset pacjentów stomijnych, warto więc skorzystać z naszego doświadczenia, 

Polecamy też naszego Facebooka


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ten Człowiek zrobił najwięcej dla Tomaszowa w ostatnich latach, wymienione chodniki od Wiejskiej aż do Pięknej, prawie wszystkie ulice w tym rewirze. Pan Węgrzynowski w nagrodę za zasługi dla Tomaszowa powinien być wybrany na kolejną kadencję Starosty!Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: MatTreść komentarza: Dobry żartŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: TomaszowiankaTreść komentarza: P Wegrzynowski jest osobą która zrobiła bardzo dużo dla miasta i powiatu dzieki niemu dużo ulic zostało wyremontowanych jest także osobą wykrztalcona odpowiednią na to stanowiskoŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: mwTreść komentarza: Oszust oszustem, ale banki same wymuszają na pracownikach robienie planów w przeciwnym razie "out". To powoduje nadużycia przykładem może być fakt, że większość pracowników ma lub miała konta itp. w każdym możliwym banku, w ramach wymianki. Oczywiście nikt nie widzi i nikt nie słyszy...Źródło komentarza: Klienci Alior Banku odzyskują pieniądze.Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Kiedy MCK zacznie działać na rzecz młodzieży i wypełni sale młodzieżą zatrudni odpowiednich instruktorów którzy mają coś do zaoferowania. Obecna sytuacja mnie szokuje. To wszystko przekształciło się w agencję imresaryjną. A gdzie prawdziwy Dom Kultury gdzie młodzież rozwija swoje umiejętności pasie hobby . Panie prezydencie zrób pan coś z tym Czas na kontrolę analizy i zmiany.Źródło komentarza: „Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaAutor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: A dziewczęta ze szkoły Tomek w Tomaszowie Maz. zajęły pierwsze miejsceŹródło komentarza: Koszykarki z 14-tki na podium
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama