Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 21:22
Reklama
Reklama Odnawialne źródła Energii

Minister zdrowia: gdybyśmy nie rozpoczęli reformy psychiatrii przed pandemią, dziś sytuacja byłaby kryzysowa

Gdyby nie rozpoczęcie reformy psychiatrii dzieci i młodzieży i psychiatrii dorosłych w okresie przedpandemicznym, to mielibyśmy dziś do czynienia z sytuacją absolutnie kryzysową – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia otworzył w czwartek w Warszawie konferencję "Reforma psychiatrii: wyzwania systemowe związane ze zmianą modelu organizacji ochrony zdrowia psychicznego".

Na podsumowującej konferencji prasowej mówił, że ośrodki środowiskowej opieki psychiatrycznej dla dorosłych zaczęto budować w 2018 r., a dla dzieci – w 2019 r. Obecnie stworzono już prawie kompletną sieć dziecięcych ośrodków – poinformował.

"Ona oczywiście miała swoje perypetie, bo zaczęliśmy budować to przed pandemią, pandemia przerwała proces, ale potem, po pandemii, dynamicznie doszliśmy do liczby ponad 370 ośrodków" – powiedział szef MZ.

"Mamy już praktycznie w całej Polsce kompletne pokrycie na poziomie każdego powiatu, może pewnym wyjątkiem jest woj. zachodniopomorskie, gdzie jest jeszcze pewnego rodzaju biała plama" – zauważył.

Opieki środowiskowa wdrażana jest też dla dorosłych. "Ona jest bardziej kompleksowa. Centra zdrowia psychicznego dla dorosłych uwzględniają więcej usług, jest mniej podziałów między poszczególne poziomy. Do końca grudnia tego roku będziemy mieli uruchomione wsparcie psychologiczne dla blisko 36 proc. populacji. To pokrycie mniejsze niż w przypadku psychiatrii dla dzieci, bo tam mamy zrobione to kompleksowo, a tu w jednej trzeciej" – wskazał.

Wyjaśnił że celem ministerstwa jest zwiększenie "pokrycia populacyjnego" ośrodków zdrowia psychicznego tak, by w przyszłym roku blisko połowa dorosłych Polaków miała zapewnioną opiekę w takich placówkach. "Oznacza to powołanie około 50 nowych ośrodków, bo w tej chwili ta liczba oscyluje wokół 85, a musimy mieć 130. Pracujemy nad tym, żeby wyznaczyć te ośrodki. One muszą zapewniać takie warunki, których wymagamy" – powiedział.

Mówiąc o kwestiach związanych z psychiatrią dziecięcą minister wskazał, że resort zdrowia chce rozwinąć "zakresowo, ale też podmiotowo" drugi poziom opieki psychiatrycznej, czyli tzw. opieki dziennej. "To jest opieka, która ma charakter ambulatoryjny. Ona jest umiejscowiona między opieką środowiskową a opieką w szpitalu stacjonarnym" – opisał.

"Tutaj naszym celem jest, żeby te ambulatoryjne ośrodki mogły obsługiwać pacjentów, którzy trafiają na izbę przyjęć normalnie w szpitalu. Oczywiście będziemy to ograniczali tylko do przypadków niezagrażających życiu, ale też chcemy poszerzyć podmiotowo liczbę ośrodków poziomie drugim, co w naszym przekonaniu spowoduje, że presja na hospitalizację w leczeniu stacjonarnym będzie zdecydowanie mniejsza" – ocenił. Dodał, że w przypadku pacjentów do 13. roku życia, dzięki zapewnionemu wsparciu, "nie rozwija się zapotrzebowanie w tej grupie na leczenie szpitalne".

Jak ocenił, reforma psychiatrii dziecięcej pomaga funkcjonować w kryzysowej sytuacji traum postcovidowych, stresu związanego z wojną w Ukrainie i kryzysem gospodarczym. Zaznaczył, że dzięki pierwszemu poziomowi zostało obsłużonych blisko 450 tys. pacjentów, a funkcjonująca od niedawna wspólna infolinia MZ i Rzecznika Praw Dziecka obsłużyła 30 tys. pacjentów. "To jest właśnie odpowiedź na zwiększone zapotrzebowanie" – zastrzegł Niedzielski.

Minister zdrowia wymienił cele, jakie stawia sobie resort: rozbudowę drugiego poziomu leczenia ambulatoryjnego dzieci, czyli tzw. dziennej opieki psychiatrycznej, i – w opiece psychiatrycznej dla dorosłych – zwiększenie pokrycia populacyjnego z 33 do 50 proc..

Podczas konferencji głos zabrała pełnomocniczka ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Małgorzata Janas-Kozik. "To, co jest ważne, to pierwsze kroki i prace z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Psychiatra dzieci i młodzieży jest ściśle powiązana ze szkołą" – zaznaczyła.

Wskazała, że ważne jest podzielenie kompetencji między poradnie psychologiczno-pedagogiczne, których w Polsce jest 1,3 tys., zajmujących się "stroną szkolną", a ośrodkami, w których pracują psycholodzy, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Drugą rzeczą, którą wskazała, jest zapewnienie we wszystkich oddziałach dziennych, w których odbywają się procesy terapeutyczne – indywidualne bądź grupowe – przynajmniej jednej szkoły.

Dr Aleksandra Lewandowska, konsultantka krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, oceniła, że dane pokazują, że "obłożenie, jeśli chodzi o pacjentów dziecięcych w oddziałach stacjonarnych, mimo dopływów tych pacjentów, zmniejszyło się".

"Jeśli chodzi o pacjentów nastoletnich, oczywiście nadal widzimy, że ta grupa, która wymaga hospitalizacji, jest znacznie większa niż grupa pacjentów do 13. roku życia. Jeśli ci pacjenci nastoletni byliby zaopiekowania kilka lat wcześniej, niektórzy nawet rok, dwa lata wcześniej, to najpewniej nie musieliby być hospitalizowani albo nie wymagaliby w większości opieki stacjonarnej" – wyjaśniła.

Dodała, że z grupy pacjentów przyjmowanych do ośrodków opieki środowiskowej, 60, 70 proc. z nich pozostaje w tym ośrodku, 20 proc. wymaga konsultacji lekarza psychiatry, a 10 proc. opieki stacjonarnej.

Prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy ds. psychiatrii zaznaczył, że zagrożonych zaburzeniem psychicznym w Polsce jest 26 proc. Polaków, co oznacza, że w każdej rodzinie wystąpi kryzys psychiczny.

"Osoby dorosłe mają większe zdolności adaptacyjne do kryzysu, stąd u nich nie widzimy tak dużych wzrostów zachorowalności i zgłaszalności do psychiatrycznej służby zdrowia. Jednak wiele lat temu stwierdziliśmy, że wzrost upowszechnienia zaburzeń psychicznych wśród osób dorosłych wymaga zmiany systemu opieki" – wyjaśnił.

Ocenił, że dostęp do nowoczesnej farmakoterapii jest szalenie ważny, ale z tym w Polsce nie ma problemów.

"Wyzwaniem była zmiana systemu, żeby poprawić dostępność do psychiatrycznej służby zdrowia. Zauważaliśmy, że największym problemem, z którym się spotykają pacjenci, to brak koordynacji i tego, że w danym miejscu, w danym powiecie, dzielnicy miasta, w której mieszkają, nie mogą korzystać z każdej formy terapii" – mówił Gałecki.

Na dzień 30 września, według danych udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia, w Polsce liczba lekarzy specjalistów w dziedzinie psychiatrii wyniosła 4514, a liczba lekarzy specjalistów w dziedzinie psychiatrii dziecięcej i młodzieży – 514.(PAP)

W ramach "Programu wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na lata 2022-2023" na poprawę infrastruktury zaplanowano 80 mln zł dofinansowania. Inwestycje będą realizowane w 2023 r. Przyszły rok to również czas, w którym ministerstwo będzie finansować w dużej mierze tworzenie oddziałów dziennych, które pozwolą prowadzić diagnostykę przy dużym wsparciu psychologów i terapeutów. Mają one odciążyć oddziały całodobowe.

Wyzwaniem we wdrażaniu reform systemu ochrony zdrowia psychicznego jest sytuacja kadrowa w psychiatrii. Dlatego Ministerstwo Zdrowia podejmuje działania, aby zapewnić na rynku pracy optymalną liczbę lekarzy specjalistów, także w dziedzinie psychiatrii. Od 2016 r. Ministerstwo Zdrowia znacznie zwiększyło limity przyjęć na kierunek lekarski. Pierwsze roczniki ze zwiększonych naborów kończą studia w 2022 r., a w 2023 r. staż podyplomowy. Wtedy właśnie spodziewany jest znaczny wzrost liczby lekarzy rozpoczynających specjalizację, w tym specjalizację w dziedzinie psychiatrii i w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Zgodnie z rekomendacjami WHO na 100 tys. dzieci powinno przypadać 10 lekarzy psychiatrów. W Polsce wskaźnik ten wynosi 10,49. (PAP)

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Zmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącymTragiczny pożar na ulicy KołłątajaZapraszamy na spotkanie z RzecznikiemHejt, cyberprzemoc i mowa nienawiściSynoptyk IMGW: niedziela przyniesie więcej opadów i burzW niedzielę w Kościele katolickim przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego„Inny punkt widzenia – Wiosenne przebudzenie”Zaszczep i zaczipuj swojego pupilaPromują sport w podstawówkach
Reklama
Food trucki Food trucki Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Piknik rodzinny organizowany przez Sowa Events bedzie miał do zaoferowania mnóstwo atrakcji.Dla głodomorów przyjadą foodtrucki reprezentujące kuchnie z całego świata. Wśród serwowanych dań nie może zabraknąć: amerykańskich burgerów, hiszpańskich churrosów, frytek belgijskich, węgierskich langoszy, tajskiego padthaia oraz wiele innych przysmaków z różnych zakątków naszego globu.Dla spragnionych będzie przygotowana strefa orzeźwienia, czyli stoisko pełne dobroci. Serwujemy tam autorską lemoniada, zmrożoną granite i wiele innych.Między stoiskami będzie przygotowany specjalny food court gdzie zostaną porozkładane ławostoły, leżaki oraz parasole. Można więc śmiało zaprosić całą rodzinę i wygodnie spędzić czas zajadając się serwowanymi specjałami, słuchając przy tym przyjemnej muzyki.Będzie również mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Będzie stoisko z balonami i zabawkami oraz stoisko z watą cukrową. Bedą również przygotowane dmuchane zamki na których dzieciaki beda mogły spędzić radosne chwile skacząc i bawiąc sie w najlepsze.DODATKOWO I BEZPŁATNIE ZAPRASZAMY NA:SOBOTA:- 12:00 - 16:00 - Spotkanie z ulubionymi postaciami z topowej bajki o dzielnych pieskach! Szykujcie aparaty i szerokie uśmiechy :)NIEDZIELA: - 12:00 -12:45 - Koncert "JAK Z BAJKI" - uzdolnieni ludzie filmu, muzyki, teatru i animacji przeniosą Was w magiczny świat muzyki z największych hitów filmów animowanych! - 12:00 - 18:00 - Animatorzy do Waszej dyspozycji! - zabawy ruchowe, sportowe, skręcanie balonów, zabawy z chustą klanza, mini zajęcia plastyczne i wiele innych - nudzie mówimy STOP!- 12:00 - 18:00 (z przerwami) - Bańki mydlane w niecodziennym wydaniu - daj się zamknąć w giga bańce! - Warto zapomnieć o gotowaniu w domu tego weekendu. Warto zabrać rodzinę i cudownie spędzić ten czas z Food truckami. Kulinarne święto już od 17 do 19 Maja w Tomaszowie Mazowieckim.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 340 Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 340 Cena: Do negocjacjiZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 340 w rozmiarze 120×200 cm w kolorze buk z płytą osłaniającą napęd łóżka. Akcesoria: stolik Rubens 9 w kolorze buk.Wyjątkowa propozycja wśród łóżek, zaprojektowana z myślą o komforcie i bezpieczeństwie użytkowników o zwiększonej masie ciała. Wzmocniona konstrukcja, szersze leże oraz dostosowane do dużych obciążeń napędy, pozwalają na korzystanie z tego łóżka przez użytkowników o maksymalnej wadze do 215 kg. Z uwagi na ponadprzeciętne parametry techniczne, łóżko PB 340 przeznaczone jest szczególnie dla pacjentów bariatrycznych.DETALE PRODUKTU:1. Szerokość leża 100 i 120 cm4. Wytrzymałe, higieniczne leże2. Dopuszczalne obciążenie 250kg5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Nowoczesny napęd podnoszenia łóżka6. Osłona frontu (opcja)OPCJE:osłona frontu • zmiana długości i szerokości leżaPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze250 kgMaksymalna waga użytkownika215 kgRegulacja wysokości leża:od 30 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:218 × 112 (132) cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:109,8 (123,5) kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama