Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 09:31
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Czy Pałac Maurycego Piescha można wywłaszczyć?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. Chociaż prawne możliwości istnieją, to jednak do skorzystania z nich droga jest daleka.

O katastrofalnym stanie tomaszowskiego zabytku pisaliśmy już wielokrotnie. Miłośnicy historii naszego miasta od dawna alarmują o tym, że willa Maurycego Piescha popada z miesiąca na miesiąc w coraz większa ruinę. W lutym ubiegłego roku opublikowaliśmy fotografia z wnętrza budynku. To, co na nich zobaczyliśmy skutkowało reakcją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Warto w tym miejscu przypomnieć, że projektantami budynku byli: inż. Wilhelm Sroka i inż. Dawid Lande. Stworzyli obiekt o charakterze pałacowej willi w stylu eklektycznym z dominacją elementów późnego renesansu francuskiego i neobaroku. Zachowały się liczne dekoracje architektoniczne i rzeźbiarskie. Jest to jeden z ładniejszych zabytków w mieście. 

Willa została wpisana do Centralnego Rejestru Zabytków Województwa Łódzkiego 125 z 4.10.1982 oraz do rejestru zabytków Urzędu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego za nr  I - 01. Przez prawie 50 lat po II Wojnie Światowej pałacyk był siedzibą tzw. Kasy Chorych a następne mieścił poradnie specjalistyczne z gabinetami zabiegowymi i pomieszczeniem do bada RTG. Później przeszedł w prywatne ręce, tak jak i szereg innych podobnych obiektów. Niektóre z nich zniknęły już całkowicie z tomaszowskiego pejzażu, jak chociażby willa przy ulicy Spalskiej (kiedyś także przychodnia)

Do WUOZ w Łodzi 31 stycznia oraz 3 lutego wpłynęły zawiadomienia informujące o pracach wykonywanych we wnętrzu tego zabytku. Inspektorzy WUOZ podjęli natychmiastowe działania, których efektem było przeprowadzenie oględzin 3 lutego. W ich toku zadecydowano o interwencji z udziałem policji, mającej na celu ocenienie działań przeprowadzanych w willi. Należy mieć jednak świadomość, że ŁWKZ oraz pracownicy WUOZ w Łodzi działać muszą na podstawie i w granicach przepisów, które wykluczają wkraczanie na teren prywatny bez zgody jego właściciela.

Pilny charakter sprawy oraz brak akceptacji właściciela na wejście do obiektu, uniemożliwił określenie faktycznego stanu wnętrz willi podczas oględzin. Ze względu na powyższe ŁWKZ w najbliższym czasie zaplanował przeprowadzenie kontroli, o której właściciel zostanie poinformowany oficjalnym zawiadomieniem i wezwany do stawienia się. Dodatkowo w trybie natychmiastowym wydana została decyzja nakazująca wstrzymanie prowadzonych robót.

- Biorąc pod uwagę powyższe, ŁWKZ podjął również działania mające na celu powiadomienie prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Tym samym pragniemy jasno zaakcentować, że wszelkie zachowania zmierzające do zniszczenia oryginalnej tkanki zabytku zawsze będą spotykać się z ostrym sprzeciwem ŁWKZ oraz jego bezzwłoczną reakcją - czytamy w ówczesnym komunikacie 

 

Ostatnio temat fabrykanckiej willi powrócił. Grupa tomaszowian stworzyła petycję, w której domaga się pilnego ratunku dla zabytku z ulicy Barlickiego. Jak można się było spodziewać temat też podchwycili politycy, którzy domagają się odebrania nieruchomości jej obecnemu właścicielowi. Czy jest to w ogóle możliwe? Przypadki, kiedy można pozbawić właściciela jego własności są zdefiniowane w przepisach zawartych w Konstytucji oraz ustawach szczegółowych. Co do zasady można to zrobić, by zrealizować cel publiczny, lub w rygorze aktów prawnych regulujących opiekę nad zabytkami. 

- Możliwość wywłaszczenia zabytku obwarowana jest szeregiem czynników wynikających z treści ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, ale również aspektów pozostających poza kompetencjami wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wywłaszczenie jest uzasadnione wyłącznie, gdy realizacja zadań z zakresu ochrony konserwatorskiej nie jest możliwa do przeprowadzenia w innym trybie i przy zastosowaniu łagodniejszych środków - wyjaśnia Daria Błaszczyńska, specjalista ds. komunikacji ŁKOZ

Jednak w ocenie ŁWKZ przesłanki świadczące o niemożności usunięcia istniejących zagrożeń dla zabytku przez jego aktualnych właścicieli nie są na tyle dostateczne, by móc rozpocząć procedurę wywłaszczenia. Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków korzysta ze wszystkich aktualnie dostępnych narzędzi prawnych, które umożliwiają wyegzekwowanie od właściciela obowiązków nałożonych na niego przez ustawodawcę. 

- W tym celu w ubiegłym roku przeprowadzono kontrolę stanu zachowania budynku oraz jego wnętrz. Dała ona podstawę do rozpatrzenia sprawy pod kątem nałożenia na właściciela kary administracyjnej. Ponadto ŁWKZ zawiadomił także Prokuraturę Rejonową w Tomaszowie Mazowiecki o możliwości popełnienia przestępstwa. Dalsze działania ŁWKZ są zależne od wyników powyższych postępowań - wyjaśnia Daria Błaszczyńska. 

Opozycyjni radni domagają się jednak aby do procedury wywłaszczenia pałacu włączył się Prezydent Miasta. Niestety nie leży to w jego kompetencjach. Wywłaszczenia dokonuje na rzecz Skarbu Państwa, właściwy Starosta. Robi to na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wywłaszczonemu właścicielowi należy się jednak za nieruchomość odszkodowanie, które z definicji określane jest, jako słuszne, co oznacza, że obejmuje jego wartość rynkową.  

Oczywiście  w sytuacji takiej otware pozostaje pytanie: co dalej? Obiekt wymaga wielomilionowych nakładów. Czy ktoś będzie zainteresowany by je ponieść. Co najmniej dwie inne zabytkowe nieruchomości czekają obecnie w Tomaszowie na chętnych do ich zagospodarowania. Z trudem po wielu latach udało się sprzedać willę przy ulicy Konstytucji 3-go Maja. Biorąc pod uwagę dane demograficzne za chwilę do sprzedania może być kolejny fabrykancki pałacyk przy ulicy Warszawskiej. 

Mimo to miasto chciałoby pomóc właścicielowi w odbudowie obiektu 

- Prezydent Miasta nie przyznaje dotacji z środków Rządowego Programu Ochrony Zabytków. Konkurs obsługiwany jest przez BGK  w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład (nowy komponent). Decyzja o finansowaniu w pełni zależy od oceny komisji konkursowej przy Premierze RP. Po pozytywnej decyzji o sfinansowaniu zadania z środków programu Rada Miasta jako organ uchwałodawczy w formie uchwały udziela dotacji celowej w trybie ustawy o ochronie zabytków. Prezydent, a w zasadzie jst składa wnioski po dokonaniu naboru i ich oceny. Obecnie trwa taka ocena, gdyż każda jst może złożyć w imieniu swoim lub innych podmiotów wskazanych w ustawie o ochronie zabytków maksymalnie 10 wniosków. Jednym ze złożonych wniosków dotyczy Pałacu Piescha. Oczywistym jest, że ze względu na walory, dziedzictwo kulturowe i historyczne jak również stan zachowania zabytku wymaga on pilnej interwencji i nakładów. Jeżeli wniosek będzie spełniał wymagania formalne to zostanie zgłoszony do Programu - wyjaśnia rzecznika prasowa Prezydenta, Joanna Budny

W grudniu 2022 roku Instytut Finansów we współpracy z agencją badawczą PBS przeprowadził badanie mające na celu zbadanie opinii społeczeństwa polskiego na temat wartości zabytków oraz na temat przeznaczenia dodatkowych 3 miliardów złotych środków publicznych na konserwację, restaurację i remonty zabytków.

Wcześniej, w listopadzie 2022 roku, wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformował o planowanym przeznaczeniu wspomnianych dodatkowych środków na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach.

Co na to nasze społeczeństwo? Badanie wykazało, że Polacy uważają obiekty zabytkowe za istotne i ważne dla naszej kultury. Respondenci pytani o opinię na temat zabytków określali je jako posiadające istotną wartość historyczną (88%), turystyczną (87%), naukową (86%) oraz wartość tożsamości narodu (84%).

Jednakże opinie na temat rządowego programu „Polski Ład dla kultury” w zakresie przeznaczenia dodatkowych 3 miliardów złotych na konserwację, restaurację i remonty zabytków są podzielone. Część z nich jest przychylna, jednak wielu badanych wyrażało niezdecydowanie. Dokładnie 45% badanych pozytywnie odnosi się do tego kierunku wydatkowania środków publicznych, 36% obywateli nie ma opinii na ten temat, a 18% ocenia negatywnie przeznaczanie dodatkowych środków na ochronę zabytków.

- Nasze badanie pokazało, że ochrona zabytków to ważny problem lokalny. Widać, że wielu Polaków dostrzega, jak bardzo potrzebna jest dbałość o zachowanie w dobrym stanie obiektów historycznych w ich własnych gminach i miastach. Zabytki nieruchome są bardzo różne. Najczęściej kojarzymy je z zamkami, ale to także pałace, dwory, wille, kościoły, kamienice, parki, ratusze i wiele innych. Obiekty te niosą pamięć zdarzeń przeszłych, estetykę i kanon miejsc. Są elementem małych ojczyzn i naszej wspólnej ojczyzny, Polski. Są one jednak równocześnie inspiracją dla dzisiejszych działań w gospodarce kreatywnej oraz atrakcjami turystycznymi w turystyce dziedzictwa kulturowego, a nie mogą one istnieć bez nakładów finansowych. Trzeba upowszechniać tę wiedzę - zauważa dr Katarzyna Obłąkowska, autorka badania i ekspertka polityki dziedzictwa kulturowego.

Moritz Piesch, fabrykant pochodzenia austriackiego, przybył do Tomaszowa z Bielska Białej. W 1874 roku zbudował u nas pierwsza mechaniczną farbiarnię tkanin i wykończalnię. Fabryka już w początkach swego istnienia zatrudniała ponad 60 robotników. Osiemnaście lat później ich liczba przekroczyła 200. W 1909 roku Moritz Piesch w swoim zakładzie dawał pracę 500 osobom. Był on więc jednym z największych pracodawców. Robotnicy w zakładzie pracowali po 12 godzin dziennie. To pokazuje dynamikę rozwoju przemysłu włókienniczego w Tomaszowie Mazowieckim. W przypadku właściciela pałacu z ulicy Barlickiego warto zanotować fakt, że w swoim przedsiębiorstwie nie miał innych udziałowców, co nie było w tamtych czasach rzadkie. Wystarczy wymienić takie nazwiska, jak: Roland, Bartke, Scheps, Bornstein czy Landberg. Dopiero w ostatnich latach przed wojną własność firmy przejęli francuscy udziałowcy. Moritz Piesch  (Sachs & Piesch) był także współwłaścicielem fabryki zapałek w Tomaszowie Mazowieckim, w której pracowało od 100 do 190 robotników. 

Austriacki fabrykant prowadził także ożywioną działalność społeczną. Wspierał i finansował między innymi budowę szpitala miejskiego. W roku 1877 założył Tomaszowską Ochotniczą Straż Ogniową (TOSO), której był pierwszym komendantem. W latach 1897–1902 wspierał finansowo budowę nowego kościoła ewangelickiego pw. Zbawiciela. Był też długoletnim prezesem Kolegium Kościelnego parafii augsbursko-ewangelickiej w Tomaszowie Mazowieckim. W roku 1899 założył ewangelickie Towarzystwo Pomocy Ubogim. W roku 1901 założył i utrzymywał ewangelicką Ochronkę dla dzieci. W działalności charytatywnej wspierała go żona Zofia, zwana „aniołem Tomaszowa”. W roku 1903 czynnie popierał utworzenie pierwszej w Tomaszowie szkoły średniej. W okresie kryzysu (w roku 1905) zorganizował przyzakładową stołówkę pracowniczą, w której wydawał codziennie 1600 obiadów dla rodzin pracowników. Wspierał szkolnictwo wyznaniowe (ewangelickie, katolickie, prawosławne, starozakonne) i zawodowe

Piesch odbywał liczne podróże po świecie (nie tylko w celach handlowych). Zwiedził Rosję, Daleki Wschód, Chiny i Japonię. Podróżował po całej Europie. Odbył rejs do Ameryki Północnej. Śmierć (w wieku 59 lat) zastała go podczas podróży – we Wrocławiu. Zgodnie z wolą wyrażoną na łożu śmierci, Moritz Piesch został pochowany w Tomaszowie Mazowieckim. Jego pomnik zachował się do dzisiaj na cmentarzu ewangelickim w Tomaszowie przy ulicy Smutnej.

Przychodnie w pałacu pamięta zapewne wielu tomaszowian. Miała swój niepowtarzalny charakter. Gabinety specjalistyczne, RTG a na piętrze gabinet, w którym robiono badania EKG.  Projektantami budynku byli: inż. Wilhelm Sroka i inż. Dawid Lande. Stworzyli obiekt o charakterze pałacowej willi w stylu eklektycznym z dominacją elementów późnego renesansu francuskiego i neobaroku.  

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Nomar 03.08.2024 10:12
W innych krajach Europy zabytki się ratuje przy zachowaniu oryginalnej tkanki na ile się da i stylu, drzwi, detali. Ludzie są dumni gdy mają np. biuro w zabytku lub mieszkanie. W chamskiej Polsce, w której i tak niewiele ich się zachowało, a ciemnoszara brzydota dominuje, nadal niszczy i burzy z premedytacją. To bandytyzm i bezduszność. Korupcja też pewnie. Piękny zabytek, powinien być uratowany.

WuPe 25.04.2023 23:29
Zachęcamy tomaszowskie media do wywiadu z właścicielami ;-) Jakie mają plany, dlaczego dewastują obiekt, ect. I

Lizak 21.04.2023 21:41
Stało puste tyle lat i tylko pies przychodził siusiu zrobić ktoś kupił ruderę i chce coś zrobić żeby służyła ludziskom to nagle wielki dym ale to tylko po to żeby pewne ELYTY mogły zabłysnąć przez chwilę na tej naszej scence tomaszowskiej.Baner na budynku wisiał chyba 10lat SPRZEDAM….

Ajdejano 04.05.2023 20:32
Brawo. Podpisuję się "ryncamy i nogamy" . Wybory sie zbliżają. Lokalne ćwokostwo (głównie nie wybita do końca komuna)zaczyna się popisywać.

Ajdejano 15.04.2023 13:28
Szanowny Panie Mariuszu. Mimo, że Pana szanuję, napiszę tak: nie firmuj Pan takich gniotów, jak ten materiał powyżej. Ten materiał dotyczy nieruchomości, która zaprząta puste główki różnych, pokomunistycznych ludzików i tzw. , pokomunistycznych "organizacji użytku publicznego" (uwaga: nie mylić z domami publicznymi). Najgorsze jest to, że z tego badziewia powyżej, nie dowiedziałem się, kto, do kurw.. nędzy, jest właścicielem tego, obsra.... zabytku. Znalazłem jedynie takie informacje: 1. " projektantami budynku byli: inż. Wilhelm Sroka i inż. Dawid Lande. " 2. Jak można się było spodziewać temat też podchwycili politycy, którzy domagają się odebrania nieruchomości jej obecnemu właścicielowi. Czy jest to w ogóle możliwe? Przypadki, kiedy można pozbawić właściciela jego własności są zdefiniowane w przepisach zawartych w Konstytucji oraz ustawach szczegółowych. Co do zasady można to zrobić, by zrealizować cel publiczny, lub w rygorze aktów prawnych regulujących opiekę nad zabytkami." Czy podanie właściciela tego burdelu przy Barlickiego, to jest jakaś lokalna tajemnica, lokalnych ćwoków?!?! Moja konkluzja jest taka: niech Pan panuje nad tym, co Pan wypuszcza na tym portalu. Poza tym: obojętne, kto jest właścicielem tego bajzlu, powinien gonić wszystkich tych z tzw. organizacji pożytku publicznego i innych, tzw. publicznych działaczy za dychę (uwaga: nie mylić z domami publicznymi).

Pp 15.04.2023 15:00
Przecież to jest jego tekst zD

Kapitalizm jak zwykle się sprawdził 15.04.2023 12:03
Przedwojenny bankrut dla którego niepodległość Polski była koszmarem. Zaporowe cła wprowadzone przez Rosję po wojnie z nimi oznaczały dla Piescha, ale i dla pozostałych których bieznes opierał się jedynie na obróbce wełny, bankructwo (poza TFSJ, inna innowacyjna wówczas produkcja). Przybyli tu bo na zachodzie rynek był już nasycony i to produktami dużo wyższej jakości niż ich. 2 Pałac, pobudowany pod koniec życia , był wykwitem próżności i łagodzeniem jego frustracji wynikających z kolejnych porażek w interesach, był zupełnie nieproporcjonalnie duży w stosunku do wielkości zakładów Piescha. 3. Jaki jest sens w najpierw sprywatyzowaniu za pewnie 2-3 miliony, teraz wywłaszczeniu i laxowaniu z podatków przynajmniej kilkunastu milionów? Trzeba było nie sprzedawać i przekształcić na miejskie tak jak tor łyżwiarski był przejęty od Wistomu przez miasto. Teraz jest już po ptokach. Musimy się pogodzić z rozbiórką w perspektywie max. 10 lat. Mykwa nie była zabytkiem? Nawet kulturowo była cenniejsza od tego szkaradztwa. Ale przede wszystkim była mniejsza, tańsze domodratowania.

kapitalizm 15.04.2023 15:20
a gmina żydowska by oddała mykwę, bo to dla nich był jedynie koszt. Podatek gruntowy? Nie płaci się za pustostan? Oddaliby. Spokojnie mogłaby być jakaś świetlica, nawet część pod jakąś kawiarę komercyjną. To – miejska inwestycja w remont – by oczywiscie nie spłaciła się, no ale nie kosztowałaby 20 milionów, a z dwa. Tutaj remontować będziemy próchno w kosztach nowego osiedla mieszkaniowego na 300 osób. No, mądrze :( Wielki fabrykant. Odnowić jedynie nagrobek na cmentarzu, to wyborzuć i działkę oddać po deweloperkę. Naprawdę.

Benek 16.04.2023 14:04
Mykwa planowana była 20 lat temu na Kasyno ale pomysł nie wypalił bo za biedne miasto.

aa 16.04.2023 17:42
Kasyno to gupi pomysł i jeśli rzeczywiście tak było to dobrze, że nie wypalił. Czy biedne miasto ma znaczenie dla kasyna? Ikoną hazadrdu jest Las Vegas – to była wcześniej mieścina na pustyni z katusami. To właśnie może chodzi o to by wyjechać na weekned, zachalać pałę, pokorzystać panienie, plus adrenalina przy tej ruletce? Nie wiem. Wracając, skorupy są zawsze obciążeniem. To nie jest żadna perełka do której zjeżdżał by ktoś z końca Polski. Ale mykwa nie była duża, to było w zasięgu budżetu miasta, a być może w jakieś części z dotacji. Z pałacu, nawet założmy, że przywrócą stan sprzed 100 lat Tomaszów niewiele by zyskał. Takich rezydencji Łodzi jest sporo, kogo obchodzi jakiś jeden dom w Tomaszowie? Garstka fascynatów poapeluje, potem nawet nie będą przychodzić. Jeśli była mykwa, można byłoby – jak proponowała Biernat – zrobić ciąg pieszo–rowerowy z Bulwarów na plac Kościuszki. Z czasem na tej trasie jakaś mała architektura nawiazująca do historii miasta. Pytanie czy w Tomaszowie jest sens to robić? To osobny temat, i racje pewnie maja ci ktorzy powiedzą: a kogo to obchodzi? Ludność głównie z lokalnych wiosek, antysemicka, zainteresowana tu i teraz i to w perspektywie najbliższego wieczoru. Moim zdaniem sprawa pałacu Piescha jest tu już zamknięta. Skoro nie remontował przez 20 lat, to będzie chciał się jak najszybciej pozbyć, jeśli w ministerestwie w Warszawie nikt się nie pomyli i nie zahaczy tego do dofinansowania, no to będzie tak stało do pierwszego zawalenia się dachu, potem będzie że zagraża życiu i wyburzą jak komin mimo, że też był prywatny. Źle / dobrze? Jakoś nie grzeje mnie ten pałac, mógłby być, ale nie za wszelką cenę. To nie jest jakos specjalnie tożsamościowo istotne.

w 13.04.2023 21:22
Informacje o rujnowaniu zabytku razem ze zdjęciami były publikowane w mediach w grudniu 2021 r. "ŁWKZ podjął również działania mające na celu powiadomienie prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.". Do chwili obecnej brak jest informacji odnośnie przeprowadzonych działań przez prokuraturę.

Qa 18.04.2023 19:02
No i słuszne, bo nikt nie będzie się zapychał sprawą na lata która skończyłaby się gdy już nie bedzię budynku. I tam jakiś symboliczny wyrok. Gra o pietruszkę angażująca instytucje potrzebne przy rzeczywistych i pilniejszych problemach Poczekać aż się samo rozleci, bo innego wyjście już nie ma. Na pewno nie ładowanie pieniędzy w ruinę bo ktoś uważa że ładne. Nie każdy staroć jest zabytkiem. Nawet z tych wpisanych na listę konserwatora. Sklecony z różnych stylów fabrykancki pałac. Jeden z setek. Jedyne co z tej sprawy można wynieść to lekcje na temat prywatyzacji.

Opinie

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc 23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności Zieleń zamiast betonu przy starostwie. Powiat Tomaszowski dostał pieniądze z programu „Łódzkie dla klimatu” Dni Tomaszowa: zmiana tras autobusów MZK na czas przemarszu mieszkańców Tomaszowski bieg pamięci. Co warto wiedzieć o historii imprezy imienia Bronisława Malinowskiego Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Do Redakcji: mój wpis w tym temacie nie spodobał się redakcyjnej, jewropiejskoj cenzurze-inkwizycji ?! Przecież komuna (PODOBNO) już minęła - co?! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama