Będą czyścić kanalizację i… odzyskiwać wodę

  • 14.08.2019, 15:15
  • Urząd Miasta w Tomaszowie Mazwieckim
Będą czyścić kanalizację i… odzyskiwać wodę
Zakład Gospodarki Wodno – Kanalizacyjnej zakupił nowy, specjalistyczny pojazd do dynamicznego czyszczenia kanalizacji z systemem odzysku wody. Inwestycja była możliwa dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Na czym polega system odzysku wody? W procesie czyszczenia rurociągów duża ilość wody jest wtłaczana pod dużym ciśnieniem do kanalizacji, następnie ścieki wraz z zanieczyszczeniami są wysysane pod ciśnieniem do zbiornika urządzenia. W zbiorniku, dzięki zastosowaniu kilkustopniowego systemu oczyszczania, zanieczyszczenia są odseparowywane, a odzyskana woda ponownie wykorzystana do dalszej pracy przy czyszczeniu i płukaniu sieci kanalizacyjnej. To nowoczesne rozwiązanie minimalizuje koszty przemieszczania się pojazdu (w tym np. zużycia paliwa) czy tez koszty związane ze zużyciem wody oraz ogranicza emisje spalin i hałasu. 

Samochód dodatkowo będzie także wykorzystywany do czyszczenia przepompowni i tłoczni ścieków zlokalizowanych na terenie aglomeracji Tomaszowa Mazowieckiego. Pozwoli na czyszczenie, mycie i udrażniania kanałów o średnicy od 50 mm do 1800 mm. Przystosowany jest także do pracy w okresie zimowym, do temperatury ujemnej co najmniej – 10 °C.

- wyjaśnia Maria Chilińska prezes Zakładu Gospodarki Wodno – Kanalizacyjnej w Tomaszowie Mazowieckim

Inwestycja była możliwa dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z projektu pn. „Innowacyjne technologie w uporządkowaniu gospodarki wodno - ściekowej w Tomaszowie Mazowieckim” z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Operacyjnej Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 Działanie 2.3 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach” oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Zgodnie z umową kwota dofinansowania to 8 552 984,39 zł.

 05.12.2018 r. podpisano umowę z firmą KanRo Ltd Sp. z o.o. na zakup pojazdu. Koszt to 2 446 470,00 zł brutto. Wykonawca miał czas na dostarczenie samochodu do 5 października, sprzęt trafił jednak do spółki już w sierpniu.
 

- System odzysku wody prowadzi również m.in. do oszczędności zasobów wody pitnej. Zmniejsza zagrożenie dla środowiska, przeciwdziała również przedostawaniu się zanieczyszczeń do Zalewu Sulejowskiego i reguluje stosunki wodne w glebie poprzez oczyszczanie i eliminowanie zanieczyszczeń z sieci. Inwestujemy cały czas w nowoczesne i ekologiczne rozwiązania

- mówi Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego:

Urząd Miasta w Tomaszowie Mazwieckim

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (5)


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Do kwekaczy, caly czas tych samych
Do kwekaczy, caly czas tych samych 15.08.2019, 10:42
Po czasy "ni da sie" wreszcie nadeszly "da sie"

Idzicie na przystan zobaczcie jak to zaczyna wygladac...

Ludzie to widza, obrazajcie, wyszydzajcie - tylko to wam pozostalo.

Bo Tomaszow nie ma prawa miec choc jednego nowoczesnego auta do udrazniania kanalizacji, ehh :( Nawet czasem jest mi was zal, z tymi waszymi kompleksami
Do kwekaczy, caly czas tych samych
Do kwekaczy, caly czas tych samych 15.08.2019, 10:51
Wybić to trzeba boldem i wielką literą:

PO RAZ KOLEJNY ZA RZĄDÓW PREZYDENTA WITKO
KUPOWANY JEST NOWOCZESNY SPRZĘT
(i teraz pogrubienie) SPOZA TOMASZOWSKICH PIENIĘDZY
(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Co wam się znowu nie podoba?
WuPe
WuPe 15.08.2019, 07:36
Dofinansowanie 8,5 mln a samochód 2,5 mln? Nieprzydatna zabawka moim zdaniem, a wypowiedź pana Witki o profitach z posiadania takiego sprzętu wzięta z księżyca.
A kwiatki w doniczkach produkują tlen!
A kwiatki w doniczkach produkują tlen! 14.08.2019, 22:15
A co z obniżeniem opłaty za śmieci? To zabawne że Urząd jako sukces opisuje zakup sprzętu dla spółki miejskiej która świadczy odpłatne usługi dla mieszkańców.
Panie Witko, nie ośmieszaj się Pan... wie Pan jakie ilości wody potrzebne są do wtłoczenia? Gdyby Pan wiedział to nie mówiłby Pan takich górnolotnych bzdur! A kwiatki w doniczkach na placu produkują tlen, więc to wspaniała proekologiczna inwestycja!
Ciemny lud to kupi?
x
x 14.08.2019, 21:01
No i fajnie.
W celu 1 fotki
W celu 1 fotki 14.08.2019, 19:00
Piekny.

Czy mozna go gdzies jeszcze zobaczyc? Cy stpi na Kepie?

Pozostałe