Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 lipca 2025 01:26
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Zapobiegać zamiast leczyć

Reklama
Pod koniec maja w sali kolumnowej Sejmu miała miejsce debata zatytułowana „Zdrowa Kobieta – silna Polska. Bądź dla siebie najważniejsza”. Jej organizatorem była Parlamentarna Grupa Kobiet, Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęły marszałek Sejmu Ewa Kopacz i wicemarszałek Senatu Maria Pańczyk-Pozdziej. Do dyskusji zaproszono autorytety medyczne, polityków oraz organizacje społeczne zajmujące się profilaktyką zdrowotną. Na zaproszenie poseł Platformy Obywatelskiej, Doroty Rutkowskiej, w konferencji uczestniczyła także Małgorzata Nowak, radna Powiatu Tomaszowskiego.

 

Reklama

 

- Spotkanie rozpoczęło wystąpienie pani marszałek Ewy Kopacz - mówi Małgorzata Nowak. - Była minister zwróciła uwagę na obawy, jakie pojawiają się u kobiet, kiedy słyszą od lekarza, że są chore. Tymczasem taka informacja nie musi być równoznaczna z „wyrokiem”, jak się wielu zdiagnozowanym paniom wydaje. Badań profilaktycznych nie należy się bać, ponieważ wczesne wykrycie nowotworu daje szansę na zdrowe życie. 

 

Z danych zaprezentowanych w czasie konferencji wynika jednak, że co najmniej co druga kobieta w Polsce nie bada się w ogóle. Dlatego rak szyjki macicy zbiera u nas tak tragiczne żniwo. Polska w skali całej Europy ma mało zaszczytną pozycję lidera. Przywołano statystyki dotyczące Szwecji, gdzie problem tego rodzaju chorób nowotworowych po prostu nie występuje. Powodem jest wyższa świadomość społeczna oraz szczepienia. 

 

- Jest to niezwykle istotne, by z jednej strony edukować a z drugiej prowadzić konkretne działania - dodaje tomaszowska radna. - Choroba nie wybiera i w równym stopniu dotyczy kobiet dojrzałych, co niezwykle młodych. Rodzinne tragedie często są wynikiem braku profilaktyki i regularnych badań kontrolnych.

 

Podobnie uważa poseł Jerzy Ziętek, jeden ze współorganizatorów konferencji. Jako lekarz ginekolog i położnik spotyka się on w swojej pracy zawodowej najczęściej z nowotworami w zaawansowanych stadiach. - Już od początku mojej kariery zawodowej leży mi na sercu objęcie profilaktyką jak największej liczy kobiet – powiedział tłumacząc ideę spotkania.

 

Uczestnicy spotkania dyskutowali o roli kobiet we współczesnym świecie i zwracali uwagę na różnorodność ich ról społecznych, wyzwania związane z ich godzeniem. Podkreślono wagę programowych rozwiązań, np. z zakresu przeciwdziałania chorobom, które pomagałyby Polkom łączyć wszystkie te obowiązki. – Kobiety są żonami, matkami, wnuczkami, powierniczkami, zarządzają gospodarstwem domowym, a jednocześnie aktywnie pracują – przypomniał socjolog Tomasz Sobierajski.

 

Takie rozwiązania systemowe wdrażane są już od 2005 r. Od siedmiu lat działa program dający możliwość wykonania bezpłatnych badań cytologicznych i wspierający profilaktykę raka piersi. Kolejnym powinien być program ograniczający umieralność na raka szyjki macicy.

- Powodem zachorowań na raka szyjki macicy jest wirus HPV  - mówi Małgorzata Nowak. - Istnieje aż sto jego rodzajów ale tylko część z nich powoduje groźne w skutkach zakażania narządów płciowych. Problemem jest to, że infekcja przebiega właściwie bezobjawowo i osoba, która jest nim zakażona nie zdaje sobie z tego sprawy. Ważne są więc szczepienia. Liczby są dla nas bezlitosne. Około 1800 kobiet rocznie umiera u nas, ponieważ zachorowała na tę chorobę, a w krajach skandynawskich ludzie nie wiedzą, że ona w ogóle istnienie. Ich lekarze przyjeżdżają do Polskim, by oglądać jak ta choroba wygląda. Co to oznacza? Że można ją właściwie całkowicie wyeliminować. Coraz więcej osób i u nas zaczyna to rozumieć.

 

Świadomość wzrasta w wielu samorządach. Przygotowują one i realizują programy profilaktyczne. Polegają one nie tylko na organizowaniu cyklów szkoleń i prelekcji ale także na finansowaniu lub współfinansowaniu szczepień ochronnych. Są one dosyć kosztowne, ponieważ cena trzech dawek sięga 1500 złotych i wielu osób, które chciałyby z nich skorzystać, po prostu nie jest na nie stać.

 

- Rozwiązaniem są właśnie programy - wyjaśnia radna z Tomaszowa uczestnicząca w konferencji. - Jeżeli ich zakupu dokonywałby np. samorząd, to negocjując ich większe ilości, cenę są w stanie obniżyć do 600 złotych. Tak wynika z relacji prezydentów i starostów, którzy opowiadali na spotkaniu o własnych doświadczeniach.

 

Szczepienia dotyczą przede wszystkim małych dziewczynek. Stosowane są różne rozwiązania. Część samorządów finansuje tę profilaktykę w całości, część rozkłada koszty między powiat a konkretną gminę a niektóre częścią opłaty obciążają rodziców.  Mimo wszystko są one niezwykle korzystne, chociaż tylko 80% zachorowań jest wynikiem zainfekowania wirusem. Co ważne, szczepienia należy dokonywać przed inicjacją seksualną dziewczynek, ponieważ później jego efektywność spada.

 

Ważnym jest przeprowadzanie badań profilaktycznych, których wiele kobiet unika. - Istnieje tu wiele barier - tłumaczą przedstawicielki kobiecych organizacji. - Z jednej strony mamy brak czasu, w związku z pełnieniem różnorodnych funkcji społeczno zawodowych. Z drugiej wizyty w gabinetach ginekologicznych pozostawiają wiele do życzenia. Jest też strach przed wynikiem badania. Brakuje też rozwiązań systemowych dotyczących badań dzieci.  Mamy na przykład obowiązek badania stanu technicznego samochodu a nie ma obowiązku okresowego badania własnych dzieci.

 

Małgorzata Nowak deklaruje, że będzie zabiegać o stworzenie odpowiedniego programu profilaktycznego w Powiecie Tomaszowskim. Jej zdaniem inwestycja w zdrowie mieszkańców miasta i powiatu jest ważniejsza niż budowa kilkuset metrów drogi. - To się po prostu opłaca w dłuższej perspektywie czasu - mówi. - Profilaktyką powinno się objąć również chłopców, bo to oni są często nosicielami wirusa, którego przekazują następnie drogą płciową swoim partnerkom.

 

Wśród gości konferencji znaleźli się również: prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego prof. Ryszard Poręba, wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia Beata Małecka – Libera, senator prof. Alicja Chybicka, senator Helena Hatka, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii prof. Anna Dobrzańska, przedstawicielka Polskiego Towarzystwa Położnych Ewa Janiuk, a także Jolanta Fajkowska i Katarzyna Dowbor z córkami oraz socjolog dr Tomasz Sobierajski i przedstawiciele samorządów.


Zapobiegać zamiast leczyć

Zapobiegać zamiast leczyć

Zapobiegać zamiast leczyć

Zapobiegać zamiast leczyć


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

10.06.2012 09:15
napisz do mnie bo wiem jak kompleksowo leczyć się w Polsce beatawaluto@wp.pl

Reklama

Opinie

Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
Reklama
Reklama

Polecane

Wakacje pełne atrakcji!Fundacja Nu-Med otrzymała tytuł ORGANIZACJI PRZYJAZNEJ WOLONTARIUSZOM!Za miesiąc wyruszy PielgrzymkaProkuratura pyta... miasto odpowiadaLekarz chorego nie zrozumie....Filmowy początek wakacji w kinach HeliosZapraszamy do Kina KoneseraNowe autobusy elektryczne trafią do TomaszowaWyróżnimy aktywnych społecznie - XIII edycja Konkursu Kreatywności Społecznej Lokalni NiebanalniPrzed nowym sezonemWakacyjna zabawa i prezenty w Galerii Tomaszów!Krótkie życie dwukadencyjności? To bardzo prawdopodobne
Reklama
Reklama
Reklama
Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

Radni Rady Miejskiej udzielili wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za ubiegły rok Marcinowi Witko. Prezydenta wsparło 15 radnych, ośmioro zagłosowało przeciw. Wszystko wskazuje na to, większość radnych miejskich ma dosyć destrukcyjnych działań swoich kolegów i koleżanek z Koalicji Obywatelskiej, które nie służą mieszkańcom miasta, a jedynie partyjniackim potyczkom, jakie obserwujemy na co dzień na ogólnopolskiej politycznej arenie. Dwie radne już wcześniej odeszły z klubu KO, nie godząc się między innymi z blokowaniem ważnych dla tomaszowian inwestycji, takich chociażby jak Termy, które powstać miały na Błoniach. Na wczorajszej sesji także Barbara Klatka, postanowiła zagłosować inaczej niż pozostali radni jej klubu. Biorąc pod uwagę presję, jaką na radnych wywierał od początku poseł Witczak, wykazała się we wczorajszych głosowaniach silnym charakterem. Czas, by pracować dla miasta ponad partyjnymi podziałami.
Sukces uczniów II LO w Ogólnopolskim Konkursie Logicznym

Sukces uczniów II LO w Ogólnopolskim Konkursie Logicznym

Julia Wysmyk z klasy II i-m oraz Krzysztof Wiśkowski z klasy III i-m zostali finalistami XIII Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego, organizowanego przez Wydział Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po zakończeniu zmagań konkursowych uczniowie mieli okazję uczestniczyć w inspirujących wykładach, m.in. z zakresu analizy logicznej, chwytów erystycznych oraz wiedzy maszyn. Było to wyjątkowe spotkanie z nauką na najwyższym poziomie w murach renomowanej lubelskiej uczelni.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Ciekawie gdzie będzie składowisko bateri bo z tego co wiem to w Polsce nie ma a na złomie nie przyjmują takich baterii a pożar traw do 22 albo 24 godzin i bateria sama sobie jest gorsza nisz auto spalinowe elektryczne pieceŹródło komentarza: Nowe autobusy elektryczne trafią do TomaszowaAutor komentarza: Luna...Treść komentarza: Ostatnio byłam świadkiem jak potencjalna pacjentka z osobą towarzyszącą weszli do windy i się zaczęło, że pielegniarki be,że lekarze be, że służba zdrowia be, slowa które padały, a raczej przekleństw, ja takich nie znałam. Też jestem pacjentem....proszę Państwa nie ma rejonizacji, należy pojechać do innego szpitala, w innym mieście. Po co przychodzić do naszego szpitala,a potem jojczyc. To nie wina personelu medycznego,że system tak działa.Źródło komentarza: Lekarz chorego nie zrozumie....Autor komentarza: Karol W.Treść komentarza: Powinien być jeszcze zakaz wjazdu do centrum kopciuchów, jak zielony ład to i w tym temacie. Ludzie nie wychodzą na ulice ze względu na wszechobecny smog. Nie będzie spalinowców w centrum to miasto odżyje.Źródło komentarza: Nowe autobusy elektryczne trafią do TomaszowaAutor komentarza: MarekATreść komentarza: Mnie się wydaje, że to błąd. Lepszym rozwiązaniem, tak mnie się wydaje, do tych 25-ciu hybryd co roku dokupić jeden lub dwa w zależności od stanu budżetu miasta. Te autobusy mają już zaplecze techniczne i służby techniczne nie miału by kłopotów z ich obsługą.Źródło komentarza: Nowe autobusy elektryczne trafią do TomaszowaAutor komentarza: GrażynaTreść komentarza: I to pojednanie!!Źródło komentarza: Nowe autobusy elektryczne trafią do TomaszowaAutor komentarza: chewezTreść komentarza: 300 to może miał na godzinę?Źródło komentarza: Lekarz chorego nie zrozumie....
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama