– Od początku pandemii wypracowaliśmy bardzo wysokie standardy postępowania epidemicznego, które połączone z wytycznymi ogólnopolskimi stworzyły czytelny i bezpieczny system postępowania. Oprócz koncentrowania się nad bezpieczeństwem pacjentów wynikających z epidemii nieustannie podejmowaliśmy działania w szpitalach i w terenie, zmierzające do jak najszybszego postawienia diagnozy pacjentom z podejrzeniem nowotworu oraz jego leczeniem – mówi Paweł Paczkowski, prezes zarządu Grupy NU-MED.
W ubiegłym roku w szpitalu NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim leczono blisko 5 tys. pacjentów, o 355 osób więcej niż rok wcześniej. – Miniony rok był rokiem wyciągania wniosków i oswajania rzeczywistości z obecnością wirusa SARS COV-2. Dla poprawy bezpieczeństwa naszych pacjentów uruchomiliśmy dodatkową salę do podań chemioterapii, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Wypracowaliśmy mechanizmy pozwalające na bezpieczne przebywanie personelu oraz pacjentów w poczekalniach oraz świetlicach poprzez regularną dezynfekcję tych pomieszczeń. Ograniczona do bezpiecznego minimum została liczba pacjentów przewożonych na zabiegi radioterapii – mówi Izabela Grenda, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Onkologicznego Grupy NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim.
Ze względu na specjalizację, największą grupę stanowili pacjenci poddawani chemioterapii. Było to ponad 2,7 tys. osób. (o 9 proc. więcej niż rok wcześniej). Drugą pod względem liczebności stanowiły osoby wymagające radioterapii – 2 066. Co istotne, aż o 221 proc. wzrosła liczba pacjentów poddawanych brachyterapii, która polega na umieszczeniu materiału promieniotwórczego w zmianie nowotworowej lub w bliskim sąsiedztwie guza. Jest to jedna z wiodących terapii w przypadku raka prostaty. W Tomaszowie Mazowieckim w 2021 roku takiemu leczeniu poddano 122 osoby.
– Stale rosnąca liczba pacjentów wybierających nasz szpital pozwala stwierdzić, że to był udany rok. Pomimo tak trudnej sytuacji pandemicznej udało nam się z powodzeniem zakończyć dwa programy profilaktyczne, poświęcone profilaktyce nowotworów głowy i szyi oraz profilaktyce nowotworów piersi. Rozpoczęliśmy również realizację nowego programu profilaktyki raka jelita grubego – mówi Izabela Grenda.
Grupa NU-MED to cztery wysokospecjalistyczne placówki medyczne, w których diagnozowani są i leczeni pacjenci z chorobą nowotworową. Wiodącym leczeniem ośrodków w Elblągu, Katowicach i Zamościu jest radioterapia, a w Tomaszowie Mazowieckim – radioterapia i chemioterapia. Leczenie jest kompleksowe, ponieważ każdy z ośrodków połączony jest ze szpitalem publicznym. W jednym miejscu pacjent ma dostęp do poradni onkologicznej, diagnostyki, zabiegów chirurgii onkologicznej, chemioterapii i radioterapii.
Napisz komentarz
Komentarze