Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 27 września 2022 19:54
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Opóźnienie

Piszę ze skargą na tomaszowski PKS. Ta firma notorycznie lekceważy podstawowe prawa pasażera. Jestem osobą dojeżdżającą zmuszoną do częstego korzystania z usług firmy. Chcę zauważyć, że jakość tych usług to skandal.

Jestem w stanie zrozumieć przyczyny spowodowane trudnymi warunkami atmosferycznymi (co miało miejce w grudniu), ale nic nie tłumaczy faktu, że autobusy spóźniały się i spóźniają często (5 minut to norma, a zdarza się 15 i więcej), a pasażerowie są niedoinformowani. Traktuje się nas jak zło konieczne. W krajach zachodnich, gdzie pasażer może domogać się odszkodowania za dany kurs, to nie do pomyślenia.

 

Wielokrotnie z powodu wspomnianych spóźnień nie pojechałam na ważne zebranie. Dziś oczekiwałam na kurs do Rawy, poinformowano mnie, że kurs będzie opóźniony. Minęło pół godziny, autobus nie przyjechał. Na moje ponowne pytanie, odpowiedziano, że autobus jest naprawiany.

 

Po 45 minutach od planowanego odjazdu nadal nie było wiadomo czy autobus pojedzie, czy nie. Dlaczego nie podstawiono sprawnego autobusu? Pozostaje pytaniem, na które tylko PKS zna odpowiedź.

 

Wypadałoby przyjrzeć się z bliska tej tomaszowskiej firmie. Arogancja niektórych zatrudnionych tam osób sięga zenitu.
 

Imię i nazwisko do wiadomosci redakcji

 

*****

 

W powyższej sprawie wystąpiliśmy o zajęcie stanowiska do tomaszowskiego PKS. Zajmuje się nią także Powiatowy Rzecznik Konsumentów, Agnieszka Drzewoska - Łuczak


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
student 07.03.2011 14:59
@25 zadowolony pasażer : i bardzo ładnie, że ktoś (prawdopodobnie pracownik tomaszowskiego pks-u) w końcu odpowiedział na kwestie przytaczane przez pasażerów.. tak powinna wyglądać prawdziwa dyskusja! Nie do końca się z Tobą zgadzam, ale niech Ci będzie. Uważasz, że w autobusach PKS-u jest większy komfort jazdy niż w małych busach... Chyba, że chodzi o nowo zakupione autokary? Bo stare pojazdy jeżdżą bardzo wolno i zdarza się, że jest w nich zimno. Poza tym i w autobusach zdarza się tłok, np w niedzielę po południu, gdy tomaszowscy studenci jadą do Łodzi. Dlaczego wtedy nie jedzie duży pojazd? A odnośnie połączeń przez Brójce czy Czarnocin zgadza się, może i jeździło z 10 osób, ale trudno się temu dziwić, skoro kurs ten wykonywany był tylko w sobotę... Z tego co pamiętam, to mieszkańcy np Będkowa prosili się o dodatkowe połączenia z Łodzią i Tomaszowem. Niech PKS rozważy zakup mniejszych pojazdów i puści takie połączenia oraz połączenie o godzinie 21:40 z Łodzi w dni powszednie. @24 Natalia: Też jeździłem kiedyś autobusem o 7:30 do Rawy i dość dobrze kojarzę tego pana kierowcę. Dość sympatyczny i uśmiechnięty pan, zupełnie przesadziłaś! Pozdrawiam tego pana! A tak poza tym to wolałbym jeździć autobusami PKS-u niż prywatnym przewoźnikiem. Ale często czas pogania a pks kursuje rzadziej, więc pozostaje podróż busem.

Stały pasażer 03.03.2011 20:33
Często korzystam z usług tomaszowskiego PKSu i w zdecydowanej większości przypadków spotykam się z kulturalnymi i uprzejmymi kierowcami: na "mojej" trasie bardzo lubię jeździć z kierowcą, który ma w swoim autobusie powieszony kalendarz strażacki. Ten pan zawsze potrafi powiedzieć coś dowcipnego, pożartować. Równie sympatyczny jest też taki wysoki, młody kierowca, który kiedyś nosił okulary. Jeździł już chyba wszystkimi autobusami, ostatnio widuję go w takim zwykłym autosanie.

Gość 03.03.2011 08:09
DO KOLEJARZA Taksówkarz nie pozwoli sobie na nieprzyjeżdżanie, bo nie będzie miał klientów. Nikt go nie poleci i nikt już nie wykręci drugi raz do niego numeru. Znam tylko jednego taksówkarza, który jest chamski i jest cwaniakiem. Jechałam z nim tylko raz i był to ostatni raz. Jest za to Pan, który jeździ taxi oplem omegą. Super facet. Miły, punktualny, gdy nie może pojechać przyśle zastępstwo, które pojedzie po jego stawkach. Kiedyś jeździłam do pracy MZK i była to dla mnie udręka. Notorycznie się spóźniały. Zawsze tłok. Autobus, który dowoził ludzi do pracy do 6 zakładów był zawsze najmniejszy. O kupowaniu biletów nie wspomnę. PKS-esem też miałam "przyjemność" jeździć. Różnie bywało. Mi się wydaje, że wszystko zależy od kierowców i ich chęci do pracy i czy lubią ludzi. Jak ktoś nie lubi ludzi to nie nadaje się do tej pracy. Były kursy, że podróż była sprawna, przyjemna i w czystym autobusie. A bywało, że jechało się starym, zapuszczonym strupem z kierowcą wyglądającym jakby przed chwilą skończył wyrzucać gnój. I z cwaniakami co nie drukują biletów i kasę biorą do kieszeni. Nie lubię jeździć PKSem, bo nigdy nie ma jak się wydostać z dworca, bo MZK bardzo rzadko jeździ. Kiedyś wróciłam z Warszawy po 21 i musiałam czekać na autobus godzinę. Porażka. Jazda busami też jest ciężka. Często gęsto jeżdżą jak wariaci. Jeździ się z duszą na ramieniu. Najczęściej do Łodzi. Ceny są różne. Jedni nie przesadzają, a drugim palma odbiła. Np. na trasie Tomaszów Maz.- Inowłódz przez Glinnik to jest przegięcie. Bilet kosztuje drożej niż do Piotrkowa. A młody kierowca, który teraz tam jeździ to masakra. Totalna samowolka. Nie przestrzega rozkładu jazdy. Często zmienia trasę przejazdu. Zamiast jechać przez Dąbrowę, Glinnik, Konewkę itd. to on sobie leci prosto na Spałę. A co z potencjalnymi pasażerami z wcześniej wymienionych wsi? Ale jest na to sposób. Ja miałam tego wszystkiego dosyć. Zainwestowałam w prawo jazdy, kupiłam samochodzik i mam wszystkich w du... Wolę dopłacić te parę złotych i mieć święty spokój. Choć o ten spokój na drodze ciężko, bo jeżdżą ludzie, którzy nigdy nie powinni usiąść za kółkiem, a o dziurach i stanie dróg nie wspomnę.

Drwal 02.03.2011 18:07
ODP NATALIA Droga dziewczynko… też jeżdżę tym PKS’em o 7:30 do Rawy, kierowcę prowadzącego ten autobus znam od dawna. Jest to kulturalny, spokojny jak i dobrze wychowany człowiek nawet w sytuacjach skrajnego zdenerwowania zachowuje ogładę. Sam byłem świadkiem jak niedawno jedna młoda dziewczyna (nie będę podawać nazwiska) awanturowała się gdyż próbowała kupić bilet z Czerniewic w Lechowie. Dopiero po kilku min tłumaczenia kupiła odpowiedni bilet. Przez cały czas tej rozmowy rzucała w stronę kierowcy obraźliwymi określeniami i wyzwiskami. Zastanawia mnie tylko jedno kim trzeba być aby potrafić kłamać tak jak Natalia. Nieraz widziałem jak kierowca tego PKS’u przy wsiadaniu starszych osób pyta się o samo poczucie, odpowiada na pytania pasażerów siedzących z przodu. A co do spóźniania się: jak wiadomo droga krajowa A8 jest teraz w trakcie modernizacji i porobione są zwężenia i nawet jazda moim passatem zajmuje mi o wiele więcej czasu niż normalnie. Jako stały pasażer PKS’u nie mogę narzekać na spóźnienia i brak kultury kierowców. Wiec droga Natalio nie obrażaj człowieka którego nie znasz!

kiki 28.02.2011 12:30
PKS...od lat najpoważniejsza i najlepsza firma przewozowa bo państwowa !!! O prywatnych pazernych firmach lepiej nie wspominać. Obłęd w oczach na kasiorę...taka jest niestety smutna prawda.

pasażerkowa 28.02.2011 08:54
Zadowolony mówisz dokładnie jak ten kierowca. Wybacz ja sama pracuje w firmie zajmującej się usługami przewozu osób i większej bzdury "decydują "fachowcy" z Urzędu Marszałkowskiego. PKS ustalił inny czas przejazdu po mieście, " nie czytałam. Rozkłady jazdy zgłaszają przewoźnicy. Takie ściemy to ty możesz laikom wklejać :P

Zadowolony stały pasażer 27.02.2011 22:55
Po przeczytaniu komentarzy mam wrażenie, że korzystam z usług zupełnie innej firmy, niż osoby wypowiadające się wcześniej. @pasażer: Piszesz kompletne bzdury. Korzystam z usług tomaszowskiego PKS-u niemal codziennie od dobrych kilku lat i nigdy nie zauważyłem, żeby kierowcy rzucali bilety na podłogę, czy też żeby osoby przewracały się. Jeżeli chciałeś "przyłożyć" firmie, to mogłeś wymyślić coś mądrzejszego. @UnasToNieDziała: Temperatury bliskie zeru w autobusach? Widocznie trafiłeś na jakąś awarię ogrzewania, wszystko niestety może się zdarzyć, to jest tylko sprzęt... W naszych autobusach naprawdę jest ciepło zimą (nie tylko w Setrach, lecz także m.in w Autosanach: choćby w 72HR, 13HM, czy C898). @pasażer: Przy Piłsudskiego / Kopcińskiego (kurs w stronę Tomaszowa) nasz PKS nie ma przystanku. Wystarczy spojrzeć, że nie ma tam rozkładu jazdy tomaszowskiego PKS-u. Kierowcy zatrzymują się tam TYLKO z grzeczności. W "podzięce" przeważnie i tak się nasłuchają... Kierowcy busów przyzwyczaili pasażerów, że zatrzymują się na każde zawołanie. PKS ma wyznaczone przystanki, na których może się zatrzymywać. Proste. @student: W PKS-ie jest niższy komfort jazdy?! Chyba nie wmówisz mi, że jazda przepełnionym busem z szaleńcem na kierownicą jest bardziej komfortowa od jazdy przestronnym autobusem? Dla mnie od zawsze komfort i bezpieczeństwo są wyznacznikami jakości PKS-u. @student: Jeszcze w ubiegłym roku był kurs z Łodzi do Tomaszowa przez Czarnocin (przejeżdżał także przez Brójce). I jeździło nim maksymalnie do 10 osób. @pasażerkowa: Pomyśl logicznie. Nie jest realne, żeby autobus z dworca przyjechał na pl. Kościuszki w 3 minuty. Wiem, tak jest na rozkładzie, ale o czasie przejazdu - o zgrozo - decydują "fachowcy" z Urzędu Marszałkowskiego. PKS ustalił inny czas przejazdu po mieście, ale mądrale zza biurek uznali, że np. 3 kilometry w ruchu miejskim da się pokonać w 3 minuty. I przewoźnik musi się zgodzić na ich wytyczne :/ Także tutaj nie obwiniałbym PKS-u. Szkoda, że nikt z Was nie zauważa pozytywów (bo najłatwiej jest krytykować, bo wypada przyłączyć się do tłumu?). Podczas ostatniego ataku zimy nasze autobusy jako jedne z nielicznych odjeżdżały z dworca w Łodzi punktualnie! Po zapowiedziach o odwołanych kursach innych przewoźników (dalekobieżnych, ale także choćby do Pabianic) następowała zapowiedź, że na stanowisko planowo podjedzie autobus PKS-u Tomaszów. Tego nikt z Was nie dostrzega, czy po prostu nie chce zauważyć? Nie zgadzam się także ze stwierdzeniem, że PKS lekceważy pasażerów. To właściciele busów robią co chcą, windując ceny. Tam się liczy tylko KASA, a pasażera ma gdzieś (że o ich chamstwie i nagminnym łamaniu prawa nie wspomnę). Na pewno zawsze można podnieść standard usług, jednak każda krytyka powinna być konstruktywna. Tylko taka jest w stanie rzeczywiście poprawić jakość. Oczywiście w dalszym ciągu zamierzam korzystać z usług tomaszowskiego PKS-u. I Wam też to polecam.

natalia 26.02.2011 23:21
ja dojeżdżam do rawy autobusem o 7.30 nie spóźnia sie ale to nie zmienia faktu że kierowca który prowadzi autobus to zwykły prostak! robi łaskę że za bilet pieniądze przyjmuje, bluźni i jest zawsze naburmuszony. od razu humor się pogarsza jak na niego sie patrzy. ale czego można oczekiwać to tylko polska! za granicą kierowca ma być miły i kulturalny a u nas...szkoda gadać

pasażerkowa 21.02.2011 08:01
Dojeżdżam codziennie do Piotrkowa do pracy korzystam z PKS o 6.03 przy czym niezwykle rzadko zdarza sie ze ten autobus właśnie o tej godzinie zatrzymuje się na Pl. Kościuszki :/ Te kilka minut opóźnienia i w Piotrkowie jestem bez szans na punktualne stwienie sie do pracy :/ Najgorsi są starzy kierowcy bo kilku młodych jeżdżących smiało i pewnie to perła PKSu. Wtedy ten autonbus naprawde wygląda na pośpieszny. Pozwalniajcie stamtad starych pryków. Im sie nigdy nie spieszy a na trasie osiągają zawrotną prędkośc az 80km/ h Porażka !!!! Jeszcze słyszałam że te rozkłady jazdy co widnieją to nie są rozkłady jazdy dla kierowców tylko dla kontroli. To powiedział kierowca który miał 7 minut opóźnienia na starcie :/

sarna 20.02.2011 21:34
Jadę codziennie busami do Piotrkowa,To monopoliści! Ostatnio była podwyżka,na komentarze klientów właściciel odpowiedział,że jak zrobię bilety po 10 zł i taki pojedziecie.Sprawdzaliśmy PKS jest ich kilka, to prawda ale co 3 godziny. Z Piotrkowa jest o 16 a później dopiero o 19, koszmar ja pracuję do 17 więc przychodzi 2 godziny czekać.Kolej nie jeździ,więc alternatywy nie ma i nabija się kasę bezczelnemu monopoliście .Jak by były PKSy to i bilet miesięczny by człowiek kupił i spółka zarobiła i kierowcy mieli prace.Ci co jeżdżą do łodzi mają jakiś wybór,pks lub pkp,my co do Piotrkowa już nie.Może czas o tym pomyśleć włdarze tego miasta.Pracy tu brak i trzeba jakoś się przemieszczać.

student 20.02.2011 20:41
@20 - zgadza się, to jest pociąg pospieszny do Krakowa i jedzie 33 minuty. Problem tylko potem dostać się z naszego dworca do centrum Tomaszowa - gdyż nasze MZK jeździ o tej porze co godzinę - jeżeli w ogóle...Ale tak poza tym to nawet pociąg osobowy z Łodzi do TM jedzie tylko ok.godziny! A z przesiadką w Koluszkach jak dobrze trafimy,to nawet krócej niż godzinę! PKS mógłby np puścić część kursów do Łodzi inną trasą- przez Brójce i Wiskitno (nie rozumiem czemu wszystkie kursy są realizowane zatłoczoną i zakorkowaną dk 713). Jadąc p.Wiskitno skróciłby się przejazd i zapewne przybyłoby nowych pasażerów.

zdzih 20.02.2011 19:47
Też się często spotykam z niezbyt miłym zachowaniem kierowców PKS. Nie za bardzo to rozumiem, bo PKS jest teraz prywatny i chyba nawet niektórzy pracownicy mają udziały w spółce. Powinno więc im zależeć na zadowoleniu klientów. Muszę potwierdzić, że najszybszy do Łodzi jest pociąg -jest teraz pociąg pośpieszny z Łódź Widzew o 19.55 i jedzie do Tomaszowa 35minut!! Nie do osiągnięcia czas przez żaden pojazd. Tylko jest problem, żeby w niektórych godzinach dostać się na dworzec, a jeszcze gorzej wydostać się.

Tomasz 20.02.2011 19:08
PKS Tomaszów Mazowiecki hahahaha Rzadko korzystam z ich usług ale jeśli muszę to z wielką nie chęcią. Jadąc do Wrocławia autobus miał być planowo o godz 13:25 (zaznaczam że droga była przejezdna w 100% żadnych korków zero śniegu) a przyjechał 14:30. Mimo tego kierowca był nie miły nie zrobił żadnego postoju nawet na załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych,nie wspomnę o tym że na zewnątrz było ładnie i ciepło a w autobusie chyba ze 30 stopni a prosząc grzecznie kierowce aby przykręcił ogrzewanie mówił cyt.,,Jest zima trzeba grzać"

KCh 20.02.2011 18:41
Kursy PKS'ów z i do Tomaszówa Mazowieckiego w stronę Rawy Mazowieckiej to długa historia... Spóźnienia są swoją drogą (jak się chce wyjechać z Tomaszowa), ale zdarza się że druga skrajność iż autobusy przyjeżdżają przed czasem (jak się che dostać do Tomaszowa.). Inną kwestią, jak dotąd nie poruszaną w komentarzach są nieprawidłowe rozkłady jazdy. Pojawiają się w nich błędy lub zapisy nie mające (zawsze) odzwierciedlenia w rzeczywistości a także sprzeczne informacje... PKS Tomaszów Mazowiecki i PKS Rawa Mazowiecka (Skierniewice) często na tych samych przystankach wydają niezależnie od siebie swoje własne rozkłady jazdy. Tomaszowski przewoźnik podaje na swych rozkładach poza swoimi kursami także (niektóre) kursy innych przewoźników, problem w tym że w sposób selektywny i czasami przesuwając godziny. Jeszcze inną kwestią jest sprawdzanie rozkładów w Internecie...

student 17.02.2011 23:26
ostatnio wolę jeździć do Łodzi koleją, bo szybciej ,cieplutko w pociągach, nie spóźniają się i są dużo tańsze bilety! jak nie wierzycie, to spróbujcie sami. prywatne busy jeżdżą często, ale są drogie i zazwyczaj jest tłok,często trzeba przetrwać podróż na stojąco. PKS za to jeździ wolno, rzadko i często jest niższy komfort jazdy.

Zabrakło tylko dziarskich chłopców Zabrakło tylko dziarskich chłopców Historia lubi się powtarzać, zataczać koła i często śmieje nam się prosto w twarz. Czasem wesoło a czasem ze złośliwą przekorą. Takie refleksje mam po tym jak wylądowałem ostatnio na ławie oskarżonych w piotrkowskim Sądzie. Trudno nie odczuć rechotu losu, kiedy po jednej stronie sali siedzę ja, syn działacza Solidarności z lat 80-tych, wciąż pamiętający ubeckie rewizje w swoim domu, a po drugiej typ, który widnieje na liście donosicieli służby bezpieczeństwa PRL oraz wyszkolony w komunistycznym reżimie prokurator. Zabawne jest też to, że to oni znowu oskarżali. Wyrok (prawomocny), jaki zapadł okazał się korzystny dla mnie, a uzasadnienie stanowiło pochwałę profesjonalnie przygotowanego i napisanego artykułu. W dodatku ten w pierwszej instancji zapadł w Dniu Wolności Prasy, co ma dla mnie znaczenie symboliczne. Nie tej sprawie jednak poświęcę swój dzisiejszy felieton, ale temu, że w czasach, kiedy usuwa się ostatnie pomniki sławiące komunistyczną dyktaturę, bolszewicka mentalność nadal znajduje się w głowach wielu ludzi, szkolonych i wychowanych w duchu partyjnej indoktrynacji. Te osoby wciąż zachowują się, jak reprezentanci reżimowej władzy, aroganccy, pewnie siebie i wulgarni niczym witkiewiczowski Prokurator Scurvy, który jak zapewne pamiętacie lubił otaczać się Dziarskimi Chłopcami. Siedząc na sali Sądowej czekałem więc aż krzyknie: "hej dziarscy chłopcy do mnie" i zostanę zamknięty w sali przymusowego bezrobocia.
Wystawa malarstwa Magdaleny Dziejmy Wystawa malarstwa Magdaleny Dziejmy Magdalena Dziejma malarstwa i rysunku uczyła się między innymi w Miejskim Centrum Kultury (wówczas OK Tkacz) pod kierunkiem artysty plastyka Mirosława Bernackiego. − Dużo pracowała, ponieważ swoją przyszłość wiązała ze szkołą artystyczną. Dała się poznać jako aktywna, koleżeńska i twórcza osoba. Uczestniczyła w konkursach, warsztatach i wystawach organizowanych przez pracownię. Brała też udział w plenerach malarskich organizowanych przez ośrodek w Inowłodzu, Liciążnej, Lanckoronie. W pracowni Tkacza przygotowywała się do egzaminów wstępnych na uczelnię artystyczną, z pozytywnym skutkiem – wspomina M. Bernacki, kurator wystawy. Pani Magda w 2013 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na wydziale Projektowanie Graficzne. Później zajęła się malowaniem portretów na zamówienie, natomiast od połowy 2020 roku zaczęła malować autorskie obrazy. Portrety artystki znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce oraz poza granicami kraju między innymi w Anglii i Niemczech.Malarkę interesują nieoczywiste rozwiązania kolorystyczne, emanujące spokojem, z nutą swoistej tajemnicy. Motywy przedstawiane na płótnach w sposób poetycki pozostawiają element niedopowiedzenia. Wystawy:– 07.2008 – wystawa zbiorowa „Plener malarski Inowłódz”, OK Tkacz, Tomaszów Mazowiecki– 07.2022 – wystawa zbiorowa „Prezentacje 3/2022”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 05.2022 – wystawa zbiorowa „Prezentacje 2/22”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 04.2022 – wystawa indywidualna „Tajemnica spojrzenia”, Miejski Ośrodek Animacji Kultury, Wasilków– 01.2022 – wystawa zbiorowa „Prezentacje 1/2022”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 07.2021 – wystawa zbiorowa „Prezentacje”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 03.2021 – wystawa zbiorowa „Kobieta”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 12.2020 – wystawa zbiorowa „Kobieca strona sztuki”, Defabryka, Warszawa Miejsce wydarzenia: Miejskie Centrum Kultury Tkacz, Tomaszów Mazowiecki, ul. Niebrowska 50.Wstęp wolny.Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.09.2022