- Nasz Ranking odnosi się do długotrwałych procesów, oceniane przez nas działania mają charakter strategiczny i długoterminowy - mówił w czasie uroczystej gali Prezes Fundacji dr Cezary Trutkowski. Z kolei Artur Mikulec, Zastępca Dyrektora Urzędu Statystycznego w Łodzi opowiedział o metodologii tworzenia Rankingu, Anna Luchowska Główny Specjalista z Łódzkiego Ośrodka Badań Regionalnych. zwróciła uwagę na zmiany demograficzne w województwie łódzkim. - Od dawna w całym województwie obserwujemy spadek liczby ludności, sama Łódź również się wyludnia. Liczba mieszkańców zwiększa się natomiast w łódzkiej otulinie - mówiła Luchowska. Zwróciła również uwagę na coraz większą liczbę mieszkańców województwa w wieku poprodukcyjnym.
Uczestnicy Gali wzięli udział w debacie pt. Rozwój jednostek samorządu terytorialnego - kierunki rozwoju i sposoby ich finansowania. Dyskutowali: dr Ryszard Krawczyk – Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi, Mariusz Denkiewicz - Dyrektora Biura Strukturyzacji Finansowania w Departamencie Sektora Samorządowego Banku Gospodarstwa Krajowego, Daniel Łuszczyn - Specjalista ds. pozyskiwania inwestora oraz rynków wschodnich, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Jarosław Ferenc - Prezydent Miasta Radomska oraz Aneta Maciążek – Skarbnik Gminy Tomaszów Mazowiecki. - Statystycznie wszystko wygląda dobrze, natomiast gdy wejdziemy w szczegóły widzimy, że już teraz, na koniec trzeciego kwartału wiele samorządów skonsumowało wszystkie wolne środki i nadwyżkę - mówił Ryszard Krawczyk. Aneta Maciążek zwróciła uwagę na to, iż na obecnych rozwiązaniach finansowych w JST najlepiej wychodzą małe i średnie gminy. Daniel Łuszczyn przekonywał zaś o zaletach Łódzkiej Strefy Ekonomicznej. Po debacie odbyła się część kulminacyjna, wręczenie statuetek dla laureatów Rankingu.
- Jesteśmy bardzo dumni z pierwszego miejsca. To jest docenienie naszej ciężkiej pracy, którą wykonujemy codziennie. Tej pracy często się nie zauważa, gdyż jej jest bardzo dużo. Cieszy to, że specjaliści widzą i doceniają to, co my każdego dnia robimy. Okazuje się, że to daje efekt. My przede wszystkim bardzo wsłuchujemy się w głos mieszkańców. Wypracowane środki staramy się przeznaczać na to, czego oni oczekują tak, żeby stworzyć miejsce do wygodnego życia. - powiedział Mateusz Kamiński, burmistrz Rzgowa, jeden z laureatów Rankingu
Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. W ramach Rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa łódzkiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu. Podstawę tworzonych analiz poziomu rozwoju poszczególnych samorządów stanowi założenie, o uporządkowaniu jednostek liniowo, w odniesieniu do poziomu badanego zjawiska jakościowego. Bazując na zbiorze zmiennych diagnostycznych, charakteryzujących opisywaną strefę działań jst, można w pośredni sposób zbadać rozwój poszczególnych samorządów.
Podczas doboru zmiennych diagnostycznych ważne jest, by precyzyjnie określić kryterium syntetyczne. Zmienne służące do opisu badanego zagadnienia mogą wiązać się z nim bezpośrednio lub pośrednio. Związek bezpośredni polega na pomiarze konkretnego aspektu zjawiska (np. wykorzystanie nakładów inwestycyjnych do oszacowania poziomu rozwoju), zaś pośredni pozwala wyrazić szersze niemierzalne aspekty (np. wyniki egzaminu ósmoklasisty). Zastosowana metoda doboru zmiennych diagnostycznych uwzględnia podejście merytoryczne. Dzięki analizie merytorycznej uzyskano listę zmiennych diagnostycznych opisujących poziom rozwoju gmin w oparciu o zasadę zrównoważonego rozwoju. Drugim kryterium doboru zmiennych była dostępność danych w bazach danych GUS lub możliwość ich pozyskania ze źródeł zewnętrznych.
Lista wskaźników, wpływających na pozycję w Rankingu:
1. Średnioroczne dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2019–2021
2. Średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2019–2021
3. Średnioroczny wskaźnik zadłużenia budżetów gmin w latach 2019–2021
4. Udział wydatków bieżących budżetów gmin na administrację publiczną w wydatkach ogółem w 2021 r.
5. Średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2019–2021
6. Liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON na 1000 ludności w wieku produkcyjnym w 2021 r.
7. Wyniki egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2021/2022 – średni wynik w %
8. Saldo migracji na 1000 ludności w 2021 r.
9. Wydatki budżetów gmin na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (z wyłączeniem wydatków majątkowych inwestycyjnych) na 1 mieszkańca w 2021 r.
10. Udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach bieżących budżetów gmin w 2021 r.
11. Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 ludności w 2021 r.
12. Odsetek korzystających z sieci kanalizacyjnej w 2021 r.
13. Przyrost naturalny na 1000 ludności w 2021 r.
14. Udział powierzchni objętej obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego w powierzchni ogółem gminy w 2021 r.
15. Wydatki bieżące budżetów gmin na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 3 na 1 mieszkańca w wieku przedprodukcyjnym w 2021 r.
16. Udział nakładów na szkolenia pracowników rad i urzędów gmin w wydatkach bieżących budżetów gmin na administrację publiczną w 2021 r.
Laureaci rankingu 2022
Kategoria gmina miejska:
1 miejsce: Miasto Brzeziny
2 miejsce: Miasto Konstantynów Łódzki
3 miejsce: Miasto Rawa Mazowiecka
4 miejsce: Miasto Pabianice
5 miejsce: Miasto Bełchatów
Kategoria gmina miejsko-wiejska:
1 miejsce: Gmina Rzgów
2 miejsce: Gmina Stryków
3 miejsce: Gmina Aleksandrów Łódzki
4 miejsce: Gmina Uniejów
5 miejsce: Gmina Wieluń
Kategoria gmina wiejska:
1 miejsce: Gmina Kleszczów
2 miejsce: Gmina Ksawerów
3 miejsce: Gmina Nowosolna
4 miejsce: Gmina Pabianice
5 miejsce: Gmina Rząśnia
Liderzy powiatowi:
bełchatowski Gmina Kleszczów
kutnowski Miasto Kutno
łaski Gmina Wodzierady
łódzki wschodni Gmina Rzgów
brzeziński Miasto Brzeziny
łęczycki: Miasto Łęczyca
łowicki: Miasto Łowicz
opoczyński Gmina Paradyż
pabianicki Gmina Ksawerów
pajęczański Gmina Rząśnia
piotrkowski Gmina Wolbórz
poddębicki Gmina Uniejów
radomszczański: Lgota Wielka
rawski: Miasto Rawa Mazowiecka
sieradzki Miasto Sieradz
skierniewicki Gmina Głuchów
tomaszowski Gmina Tomaszów Mazowiecki
wieluński Gmina Wieluń
wieruszowski Gmina Wieruszów
zduńskowolski Gmina Zapolice
zgierski: Gmina Stryków
Napisz komentarz
Komentarze