Problem, którego nie ma? A może jednak 

  • 27.11.2019, 16:42
  • Joanna Sztymelska
Problem, którego nie ma? A może jednak
- Zwracamy się z prośbą o zaniechanie czynności związanych z adaptacją pomieszczeń w budynku Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (SOSW), w celu ulokowania w nich Warsztatów Terapii Zajęciowej (WTZ). Jesteśmy zaniepokojeni i zbulwersowani informacjami, jakie uzyskaliśmy na wyżej wymieniony temat - napisali w piśmie do Starosty Mariusza Węgrzynowskiego rodzice niepełnosprawnych dzieci, uczniów SOSW przy ulicy Majowej. Na pismo do dzisiaj nie otrzymali odpowiedzi. Starosta nie znalazł też czasu, by się z nimi spotkać i uczestniczyć w dwóch posiedzeniach Komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego, które poświęcone były właśnie tej sprawie.

Odnosimy wrażenie, że podczas podejmowania decyzji w rzeczonej sprawie, nie wzięto pod uwagę wielu aspektów funkcjonowania podopiecznych SOSW, przede wszystkim ich bezpieczeństwa i prawa do godnego kształcenia i wychowania. Uczniowie i wychowankowie placówki, to dzieci i młodzież z wieloma różnymi dysfunkcjami: intelektualnymi, ruchowymi, zdrowotnymi, wymagający indywidualnego i dopasowanego do ich stanu, sposobu kształcenia i opieki. Zabierając znaczną część pomieszczeń, pozbawia się ich odpowiednich warunków do godnego i bezpiecznego procesu edukacji i wychowania, a placówkę – możliwości rozwoju - twierdzą rodzice. 

W swoim piśmie podkreślają też, że w zarządzaniu powiatową oświatą, ukierunkowaną na dzieci z dysfunkcjami, nie widać perspektywicznego myślenia. W obecnej chwili w Internacie, który Zarząd Powiatu zamierza "okroić", mieszka 19 wychowanków, ale do placówki uczęszcza jeszcze 35 uczniów spoza terenu miasta Tomaszowa Mazowieckiego, dojeżdżających z 14  okolicznych gmin, w granicach powiatu tomaszowskiego oraz powiatów sąsiednich.

- Po zmianach jakie zaproponowano, zapewnione zostanie miejsce w Internacie jedynie dla obecnych wychowanków. A co z resztą? A co z dziećmi, które w przyszłości dołączą do grona uczniów SOSW? Przecież powszechnie wiadomo, że dzieci z dysfunkcjami, niemogących podjąć nauki w masowych szkołach, przybywa - padają retoryczne pytania. 

Wczoraj w siedzibie Starostwa Powiatowego odbyło się posiedzenie Komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych. Przybyła na nie liczna grupa rodziców oraz nauczycieli. Obecni byli dwaj członkowie Zarządu, naczelniczka Wydziału Oświaty - Beata Stańczyk. Zabrakło Starosty oraz zaproszonego na posiedzenie Komisji naczelnika Wydziału Inwestycji - Jarosława Wojtkiewicza. Jak twierdzi przewodniczący Komisji, obaj panowie byli na spotkanie zaproszeni przez pracowników Biura Rady, którzy posiedzenia komisji na co dzień obsługują. 

Warsztaty Terapii Zajęciowej nie do końca są zadowolone z funkcjonowania w dotychczasowym miejscu. Powstała koncepcja, by je przenieść. Początkowo był pomysł, by je przenieść do budynków technicznych i gospodarczych obok szkoły. Natomiast koszt ich adaptacji jest bardzo duży. Szacujemy go na 3 miliony złotych. Przeglądając bazę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, doszliśmy do wniosku, że najlepszym miejscem będzie część obecnego internatu. Koszt adaptacji byłby na dużo niższym poziomie (ok. 300 tys. zł. przyp. red.) - wyjaśniał członek Zarządu Powiatu - Marek Kubiak, który podkreśla, że o szczegółach koncepcji należy rozmawiać bezpośrednio ze Starostą. 

Polecamy: Pomysł na przeniesienie zarzewiem konfliktu

Przeniesienie Warsztatów Terapii Zajęciowej z ulicy Warszawskiej, to pomysł, który pojawił się, jako remedium na rozwiązanie konfliktu, który pojawił się kilka lat temu, kiedy Stowarzyszenie je prowadzące otrzymało wypowiedzenie umowy najmu. Obiekt dawnej szkoły numer 2, należący do miasta, miał najprawdopodobniej zyskać nowe przeznaczenie. Mówiono o lokalizacji w tym miejscu, tworzonych wówczas wojsk Obrony Terytorialnej Kraju. Ostatecznie OTK do Tomaszowa nie trafiły, ale pomysł na przeniesienie pozostał. Oczywistą lokalizacją wydaje się siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Przemawia za nią sporo argumentów.

Przede wszystkim to miejsce osobom niepełnosprawnym przyjazne. Również dlatego, że część uczestników Warsztatów uczęszczała wcześniej właśnie do tej szkoły. W jej murach i otoczeniu mogą się więc czuć one bardziej bezpiecznie. Rodzice często podkreślają ten aspekt, że ich dzieci przy każdych przenosinach muszą uczyć się wszystkiego od początku. Kolejną niezwykle istotną kwestią jest infrastruktura, jaką posiada SOSW, a z której mogliby korzystać podopieczni WTZ. Niezwykle istotne jest też sąsiedztwo. Warszawska to miejsce mało przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami. Lokalizacja w szkole, w bezpośrednim sąsiedztwie miejskiego parku, jest o wiele bardziej korzystna Chodziło też o możliwość integracji środowiska rodziców i opiekunów. Integracji w miejscu im dedykowanym. 

Lokalizacja taka ma jednak sens jedynie wówczas, gdy nie wchodzi w kolizję z funkcjonującą w tym miejscu szkołą oraz internatem. Zarówno jedno jak i drugie muszą spełniać określone w przepisach warunki. Reguluje je  Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 2 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach.

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Co na to władze miasta? Niestety na posiedzenie Komisji nie mógł przybyć żaden reprezentant magistratu ze względu na zaplanowaną na ten tydzień sesję Rady Miejskiej. Jednak, jak przekazał przewodniczący Komisji Zdrowia, Mariusz Strzępek, Prezydent Miasta nie ma żadnych planów związanych z nieruchomością przy ul. Warszawskiej i WTZ-y mogą tam funkcjonować nadal, przez kolejne kilkanaście lat. 

- Nie chodzi o to, by Warsztatów, które w całości i tak finansujemy z naszego budżetu nie przenosić w lepsze miejsce i warunki. Rzecz jednak w tym, by nie robić tego w sposób kompletnie nieprzemyślany. Zanim wydamy publiczne pieniądze powinniśmy znać koncepcję funkcjonowania w dłuższej perspektywie czasu. Interesować nas powinno, czy działalność zostanie w jakiś sposób rozszerzona, chociażby o Zakład Aktywizacji Zawodowej dla osób z niepełnosprawnościami. Powinniśmy wyznaczać cele i je realizować. Celem natomiast działania Samorządu nie jest zapewnienie warunków lokalowych dla wszystkich stowarzyszeń, jakie u nas funkcjonują, ale realizacja zadań z zakresu aktywizacji i wspierania niepełnosprawnych - mówi Mariusz Strzępek.  

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (45)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

M. Kukliński
M. Kukliński 29.11.2019, 12:13
Mariusz na komisji nie mówiłeś prawdy mówiąc że masz upowaznienie wypowiadac się w imieniu władz miasta. Jak Prezydent moze deklarowac że warsztaty terapii zajęciowej mogą dalej pozostac przy ul. Warszawskiej jak w ubieglej kadencji wypowiedział im umowę. Dzis jedynym dzierzawca jest Stowarzyszenie szkół, a WTZ jest podnajemca stowarzyszenia szkół. Dlatego WTZ zachowuje sie jak zachowuje. Nie staraj sie wprowadzać dwuznacznosci.
MS
MS 29.11.2019, 17:32
Skoro ktoś mnie upoważnił do takich stwierdzeń, to się nimi posłużyłem, wczoraj się dowiedziałem, że tak jest jak piszesz. Dzisiaj wysłałem zapytanie w tej sprawie. Ciekawe smaczki
Www
Www 28.11.2019, 22:12
Pani Naczelnik to jedna wielka pomylka ...najlepiej zlikwidiwac lub nie otworzyc bo nie ma zainteresowania. Pani Naczelnik albo slepa albo nue dociera do niej ze dzieci jest coraz wiscej chorych głównie autystycznych....jak by ktoś od starosty mial chore dzuecko to by odrazu wiedzieli co robic ..kazdy mądry gdy jego to nie dotyczy
Ajdejano
Ajdejano 28.11.2019, 20:25
Czytam tę cała dyskusję z dosyć dużym rozbawieniem. Dlaczego? Bo z utęsknieniem oczekuję JASNEGO I CZYTELNEGO przekazu dla takiego przeciętniaka - jak ja: o co tu, k.... chodzi?
Jakiś "Pawełek", jakiś dracula, jacyś inni - strzepią się na tym portalu, tzn.: jedni bronią Starostę, inny tego Starostę atakują. Typowy, lokalny kociokwik. I dalej nikt nic nie wie.

Ja też nie jestem adoratorem Starosty, no ale pokażcie mi chociaż jednego, lokalnego, samorządowego ważniaka, który nie ma nic "za uszami" .

I o co wy wszyscy tak się szarpiecie ?! O te dzieci?! Oczywiście - nie!!! Tylko o to, kto jest lepszy w tej dyskusji.

Oczywiście, ta ostatnia uwaga nie dotyczy draculi: on zawsze musi by "nojlepsy".

Pozdrowienia dla draculi - od starego czekisty.
!
! 29.11.2019, 10:52
Super Ajdejano, ale się spociłeś przy tym strzępionym, portalowym pisaniu.
Na co ci jasny i czytelny przekaz, kiedy i tak tego nie ogarniesz do końca. Tobie za to chodzi o te dzieci? Wątpliwa sprawa.
?
? 28.11.2019, 06:03
Lekcewazacy ton radnego Pawła Łuczaka drażni mnie cały czas. By coś burzyć panie Pawle, wyladałoby cos w zyciu samemu pobudowac. Budynki w Parku Rodego mialy sie rozsypac juz z 10 lat temu - tak wieszczyliscie, a nadal sa wykorzystywane, nic sie nikomu nie dzieje. Liberalowie czy dzisiaj wystepujacy z tych srodowisk pierwsi do niszczenia. Tego czego sami nie wypracowali i nie wypracują

Ja pamietam z tego miejsca swietna a przede wszystkim TANIĄ jadlodalnie prowadzoną przez uczennice i uczniowow Gastronomika. Byc moze nie bylo na tym zarabiania, ale tez nie bylo duzo dokladane. Dzieci uczyly sie najblizej rzeczywistosci w jakiej mieli w przyszlosci pracowac, a my tomaszowianie zwyczajnie mielismy tania stolowke z dwu daniowym jedzeniem, duzo lepszym od fastfoodow.

Pan to chce na sile wyburzyc? Dlaczego?

PS podtrzymuje tez stawiane juz co najmniej od 2 lat pytanie: Czy jest Pan Żydem?
W wolnej demokratycznej Polsce gdzie Eurowizje wygrywa dziewczyna ktora jest Romką (potocznie: Cyganką), gdzie wiceministrem sprawiedliwosci jest Rom Patryk Jaki, gdzie przez lata mielismy mase osob zydowskiego pochodzenia na eksponowanych stanowiskach, gdzie dzis Pierwsza Damą RP jest Żydówka...

mówiąc krótko w wolnej Polsce nie powinno to byc niczyim problemem.
PhD
PhD 28.11.2019, 18:01
Patryk Jaki właśnie obronił doktorat. Postponowana po 89 roku mniejszość etniczna przełamuje stereotypy które odgórnie budowała mi inna mniejszość etniczna.
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 28.11.2019, 19:08
Pisząc to pokazujesz że sam jestes opanowany przez stereotypy. Brakuje jeszcze tylko uwagi że nic nie ukradł
aloes
aloes 27.11.2019, 23:07
alkoholik na prawdę jestem Jak to Konfucjusz gadał wcześniej, An emperor wears no clothes.król nie ma szat .to inny .nie ma w słowniku ludzi uczciwych słow ,które dostatecznie wymownie jadą taksówka nr .. fajne seriale w cenie zły i dobry nie są biegunowo odległe .
Czaro
Czaro 28.11.2019, 21:20
Czlowieku Konfucjusz gadal po angielsku?
kalol
kalol 27.11.2019, 00:43
Czy teraz spora część wyborców zrozumiała, że wybory to nie jest żart ?
Pawełek
Pawełek 27.11.2019, 08:47
Zdecydowana większość wyborców zdaje sobie dokładnie sprawę co to są wybory i na kogo świadomie głosowała. Dlatego mamy taki ich wynik, a nie inny. Mogło być zdecydowanie dużo, dużo gorzej o czym już wcześniej można się było wielokrotnie przekonać za poprzednich rządów. Jednak ludzie mają b.krótką pamięć, jak było wcześniej i co z tego mają. Są zawistni, gdyż inni dostają troszkę więcej od nich (szkoda im!) i nie zastanawiają się jakby było gdyby... ? Ot i cała prawda, a nie żaden żart. Część z nich nie potrafi się jeszcze tym cieszyć, niestety. Wszędzie widzą tylko, że jest pod górkę i niekompetencję. Wcześniej za to było profesjonalnie, luksusowo i wszystko dopięte na ostatni guziczek przez ówczesne szefostwo - po prostu sielanka. Jaka pamięć ludzka jest zawodna!
Dziekuje Pawelek
Dziekuje Pawelek 28.11.2019, 06:06
Pawelek dziekuje Ci, prosze pojawiaj sie tu czesciej. Mimo krytyki jaka bedzie spadac na Ciebie, wiedz ze nie jestes sam. Dziekuje.
aloes
aloes 27.11.2019, 23:31
panie gadka jest o osobach ,którym musimy pomóc jako człowiek rozumny .inne cechy według upodobań.to żałosne i nawet nie chce mi się już pisać .ja idę na dyżur
Pawełek
Pawełek 28.11.2019, 09:03
Pływaj aloes dłużej, ale nie wracaj prędko z tego dyżuru. Tam też ktoś ci może podrzucić twój ukochany płyn.
Raczej ty nikomu nie pomożesz. To tobie jest chyba potrzebna jakaś pomoc?
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 27.11.2019, 13:16
Panie Pawełek
Logika mocna pokrętna, sprowadzająca się do stwierdzenia, że NASI może nie są dobrzy, ale NIE NASI też nie byli dobrzy. Pomijam fakt jak to ma się do hasła przewodniego obecnej władzy.
To że p. Węgrzynowski nie ma odwagi przyjść i wytłumaczyć się ze swoich decyzji, a gwiazda samorządu p. Beata opowiada duby smalone nie oznacza że trzeba ich za to chwalić , bo TAMCI też byli słabi.
Pawełek
Pawełek 27.11.2019, 17:09
Panie Vlad_Palovnick
nie widzę tu nic pokrętnego. Taka jest prawda - odniosłem się jedynie do @kalol, by było jasne. Nie twierdzę również, że trzeba kogoś chwalić, nie ma takiej potrzeby. Za to nie zapominajmy jak było kolorowo wcześniej, całkiem niedawno. Sprawa zostanie zapewne załatwiona w możliwie skuteczny i na chwilę obecną MOŻLIWY sposób. Nie oznacza to, że nieudolny, co usiłuje się tu b.mocno wykazać. Nikt nie jest czarodziejem, p.Węgrzynowski też. Są również inne istotne sprawy w tym mieście, którymi trzeba się zająć, w tym finansowe. Niezadowolonych multum, ale czy to oznacza, że tym się nikt nie zajmuje - nie, nie podoba im się zaproponowane rozwiązanie. Nie uszczęśliwisz wszystkich, ale pomóc trzeba - co przecież robią. Psioczyć i wydziwiać można ZAWSZE, w kwestii pokrętności logiki i rozwiązań również, ale po co? - mentalność ludzka :-))
Bylo, ale moze wrocic
Bylo, ale moze wrocic 28.11.2019, 06:14
Vlad Palvonick, Varnan, SA. i jeszcze kilka stalych nickow z tego forum to jest jedna osoba. Troche dywersyfikujaca przekaz, ale jedna. Bierz to "Pawelek" pod uwagę.

Nie znaczy, ze nie odpowiadac, bo to jest przede wszystkim walor przedstawiania roznych punktow widzenia niezaleznie przez kogo publikowanych, ale nie dawac sis tez wkrecac, czy nie przejmowac sie jesli nagle wszyscy trzej czy czterej mimo wczesniej innego stanowiska zaczna Cię krytykowac.

Taka byla ta liberalna demokracja. Rządy możnych, reszta mo.rdy w kubeł i tyrac na to. Przy pozorach "Robta co chceta"
Obserwator
Obserwator 28.11.2019, 08:58
Kręcisz Waść. Tutaj na forum jest oczywiście pod różnymi nickami osoba ale taka, która zbija i wybiela każdą krytykę. Naczelny propagandysta - utrwalacz władzy.
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 28.11.2019, 06:53
???????????????
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 27.11.2019, 17:35
Panie Pawełek
To co Pan napisał mogłobyby być nawet wzruszające, gdyby nie jedna rzecz. Miłościwie nam panujący Pan Węgrzynowski-co można było przeczytać też i na tym portalu-od długiego już czasu posztur***e i utrudnia życie ośrodkowi. Zaczął będąc dyrektorem szkoły, tj. zanim został starostą. W tym kontekście zasadne jest pewnie i Pana stwierdzenie że nie jest czarodziejem, ale myślę że nie mniej zasadne jest również pytanie: nie może czy nie chce pomóc?
Pawełek
Pawełek 28.11.2019, 08:55
Panie Vlad_Palovnick
zapewne MOŻE, ale wyłącznie w zakresie swoich możliwości zajmowanego stanowiska Starosty i finansowych, dostępnych mu prawnie na tym urzędzie. Nic ponadto, gdyż możliwości są ograniczone, a wskazane propozycje nie przypadły wszystkim do gustu. Stąd powstał już podsycany medialnie problem ze strony niezadowolonych. Nie znaczy, że nikt się tym nie zajmuje w ramach kompetencji i to bez względu, czy jest to dla kogokolwiek wzruszające, czy też nie. Nie ma co się zbytnio podniecać, gdyż sprawa będzie rozwiązana pozytywnie, ale czy to spodoba się wszystkim, pewnie nie? Zresztą jak zwykle... i ponownie będzie o czym pisać!
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 28.11.2019, 15:10
Może.
Dlaczego więc Starosta nie przyszedł na spotkanie, tylko przysłał osobe której wiedza sprowadza się do tego jak ładnie zaprezentować się w kadrze u boku oficjeli? Powołując się na twoje słowa należałoby napisać, że wyjście do ludzi jest w zakresie jego mozliwości. Wymaga tylko trochę odwagi i odpowiedzialności związanej z funkcją którą się pełni. Wiedział dużo wcześniej że spotkanie sie odbędzie-z tego co wiem była to druga próba spotkania się z nim w tej sprawie.
Są pewnie osoby których przekonują zaklęcia pt. MiałBardzoWażneInneZajęcia. Mnie nie. Każdy pozostanie przy swoim. Tyle.
Kurtyna.
kicay
kicay 26.11.2019, 23:03
Nie chodzi o to, by Warsztatów, które w całości i tak finansujemy z naszego budżetu - błąd WTZ w 100% finansowane są ze środków PFRON. W podziale tych środków jasno jest określone ile kasy idzie na WTZ, as ile na inne cele.
Tomaszów
Tomaszów 26.11.2019, 22:15
Z całym szacunkiem no no ale członkowie zarządu zabłysnęli inteligencją........Dobrze podsumował Kagankiewicz. Wstyd...wstyd...wstyd i tacy nas reprezentują a nawet ich nie wybrano.
Ewa
Ewa 26.11.2019, 21:31
SOSW od dawna jest likwidowane i niestety taka jest prawda. Władze nie liczą się z dziećmi niepelnosprawnymi, ich rodzicami, opiekunami i nauczycielami. Przykre , ale prawdziwe.
Małgorzata
Małgorzata 27.11.2019, 20:10
Władze nigdy się nie liczyły, bo dzieci niepełnosprawnych ani nie widać, ani nie słychać. Opiekunowie tez często nie maja siły walczyć, bo pochłonięci są całodobowa opieka nad dziećmi. Państwo chce by takie dzieci się rodziły oferując 4000 na start, a później? Koszt utrzymania niepełnosprawnego w DPS zależy od regionu, ale wyceniony jest na około 3500 zł. Niepełnosprawny otrzymuje 900 zł z kawałkiem renty socjalnej plus 215 zasiłek pielęgnacyjny i 500+ jeśli jest niezdolny do samodzielnej egzystencji. To daje kwotę 1600 z kawałkiem i w domu za te pieniądze ma żyć, a DPS potrzebuje 2 razy tyle. Większość społeczeństwa i tak traktuje takich ludzi jak darmozjadow. W tamtym roku Państwo dało niepełnosprawnemu możliwość wizyty bez kolejki, tylko nikt nie mówi, ze chodzi o pierwsza wizytę, a później jak wszyscy. Państwo dało przywilej apteki bez kolejki, tylko grzecznie się pytam ilu niepełnosprawnych załatwia samodzielnie zakupy w niej. Można tak wymieniać i wymieniać jak to wyglada w praktyce. Nawet WTZ są kością niezgody, a to często jedyna forma rozrywki i terapii jaka Ci ludzie otrzymują.
Www
Www 28.11.2019, 22:15
Chyba pani nie poinformowana..kazda wizyta jesf bez kolejki...
Małgorzata
Małgorzata 29.11.2019, 00:04
Jestem bardzo dobrze poinformowana, bo mam dziecko z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i np w tomaszowskim szpitalu pierwsza wizyta była bez kolejki, a następne już z kolejki czyli syn był u neurologa w październiku. Wymaga wizyt raz na 3 miesiące, ale wyznaczono mu na maj przyszłego roku. Mówię o takiej kolejce, a nie tej pod gabinetem
Www
Www 29.11.2019, 05:34
Ja tez mówię o kazdej jednen wizycie. Tez mam dzuecko niepełnosprawne z ustawa za zycuem ktorej uxywam od 2 lat..i przerabualam juz dyzo szpitali .lekarzy .kazda jedna wizyta jesli jest ktora z jakiegos powodu potrzebuje na cito jest szybka.
Małgorzata
Małgorzata 29.11.2019, 11:26
Mam dużo starsze dziecko. Widać ta ustawa mnie nie dotyczy. Cieszę się, ze chociaż dzieci urodzone po wprowadzeniu tej ustawy są traktowane dobrze. Pozdrawiam. Życzę dużo zdrowia, cierpliwości i wytrwałości
Www
Www 29.11.2019, 14:39
Ale przeciez pacjenci co maja stopoen znaczny mają te same przywileje co z ystawy za zycuem ...wiec nie rozumiem czemu ktoś panią w błąd wprowadzil
Małgorzata
Małgorzata 29.11.2019, 21:24
Proszę mi wierzyć, ale to nie działa tak samo. Podałam przykład wizyty w naszym szpitalu w październiku i po niej wyznaczonej następnej w kartotece na maj 2019 mimo, ze syn ma wskazania do wizyt raz na 3 miesiące. Jak zapytałam się pan w rejestracji usłyszałam, ze pierwsza wizyta jest szybko, a następne zgodnie z kolejka jak wszyscy. Następna sprawa, ze syn mój ma legitymacje wydana przez starostwo, która zawiera kody chorób jak również stopień niepełnosprawności. Kartoteka szpitalna z tego nie potrafi skorzystać i zada orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w formie papierowej. Pytam się po co nasze państwo wydaje pieniądze na plastikowe legitymacje zawierajace wszystkie informacje jak i tak pozostają bezużyteczne
!
! 30.11.2019, 12:43
Trzeba posługiwać się jak żądają formą papierową i korzystać z przywileju - to chyba nie jest problem, a nie doszukiwać się winy
w kartotece
Małgorzata
Małgorzata 30.11.2019, 14:56
Chyba nie zrozumiałaś/ les co napisałam . Nawet jak mam papier w kartotece tomaszowskiego szpitala to panie i tak mówią ze następna wizyta bez przywileju niepełnosprawnego czyli jak reszta ludzi. Zwykle mam i papier i legitymacje, w różnych miejscach różne wymogi.
Agata
Agata 26.11.2019, 20:32
Jak dla mnie to miasto powinno stworzyc prawdziwa placówke dla dzieci niepelnosprawnych .tym bardziej ze z roku na rok dzieci jest coraz wiecej .szczegolnie autystycznych...placówkę kolorową.a nie prl...ludzi i nauczycieli którzy beda oddani ...np.Piotrków owiele mniejszy a szkola w Szansie...jest bardzo chwalona..na wszystko kasa jest tylko na to co pptrzebne to nie ma
WuPe
WuPe 26.11.2019, 22:12
Skąd informacje, że dzieci niepełnosprawnych jest coraz więcej? Wydaje mi się, iż jest zgoła inaczej, jest ich coraz mniej w Polsce, nie mówiąc o Europie, gdzie w zasadzie się już nie rodzą.
Malgorzata
Malgorzata 27.11.2019, 20:17
Jest ich więcej, bo wraz z postępem medycyny więcej ich przeżywa.
kicay
kicay 26.11.2019, 22:59
A skąd informacja, że takie dzieci już się nie rodzą? Jesteś w błędzie - wzrost wiedzy medycznej spowodował, że takie dzieci (kiedyś bez szans na przetrwanie i naturalne wyginięcie) dzisiaj dożywają zdecydowanie dłużej. Rozpoznaje się coraz więcej chorób związanych z psyche i coraz więcej dzieci z nimi zdiagnozowanych. Dowiedz się ile jest takich dzieci w szkołach masowych, których rodzice nie dojrzeli do dbania o własne dzieci i na siłę utrzymują w tych szkołach.
Europa to nie Chiny, w których osoby niepełnosprawne i chore psychicznie są eliminowane.
Malgorzata
Malgorzata 27.11.2019, 21:17
Nie do końca rodzice nie dojrzeli do decyzji, by posłać dzieci do szkoły specjalnej. Często spowodowane jest to brakiem wiedzy jak edukacja w takiej szkole wyglada. Brak dni otwartych w takich szkołach. Brak jakiejkolwiek rozmowy z psychologami na etapie edukacji przedszkolnej. Często rodzice nie zdają sobie sprawy, ze skrzywdzą jeszcze bardziej swoje dzieci wysyłając do szkol masowych, a przy tym siebie. Pisze to z pozycji rodzica, którego dziecko uczy się w SOSW. Uważam tez, ze wielkim problemem naszego miasta jest Poradnia Zawodowo Wychowawcza, której między innymi jest zadaniem badać do jakiej szkoły dziecko ma predyspozycje. Około 2 lata temu wystąpiłam o takie badanie. Był to okres wakacyjny. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałam informacji, kiedy odbędzie się badanie. Piotrkowska poradnia przebadała mi syna w ciągu tygodnia od mojej prośby. Tak to wyglada. Proszę zwrócić uwagę na jeszcze jedna rzecz, ze w naszej szkole specjalnej jest mało dzieci. Dlaczego? W Tomaszowie są same zdrowe? Nie. Mój syn uczęszcza do szkoły specjalnej w Piotrkowie jak tez inne dzieci z naszego miasta. Dlaczego? Szkoła jest zadbana, nauczyciele fachowi, mili i pomocni. Do szkoły w Piotrkowie dojeżdżają do pracy również nauczyciele z naszego miasta jak i pani rehabilitantka.
Struś 2
Struś 2 26.11.2019, 20:25
Mija rok kadencji Pana Starosty i jedyne co potrafi i co robi to jak struś chowa głowę piach w kazdej sytuacji...i niszczy wszystko dookoła.
Thurz
Thurz 26.11.2019, 20:12
Prawdziwi bochaterowie się nie pojawili, bo mieli ważniejsze spotkania.
Takie realia
Takie realia 26.11.2019, 20:07
Ja bym zaczął od obniżenia stawki korzystania hali dla siatkarzy, bo obecna kwota powala z nóg. A to co starostwo zrobiło z przyszłorocznym WOŚPem jest KARYGODNE
Wstyd za zarząd pisowski
Obserwator
Obserwator 26.11.2019, 17:51
Ktoś czyści budynek przy Warszawskiej. Oby się nie powiodło.
JA
JA 26.11.2019, 17:32
Dobro dzieci jest najważniejsze, gdzie dobro dzieci ma starosta? -widać po jego zaangażowaniu w sprawę... decyzja podjęta, a teraz uniki. No bo kto go zmusi do odpowiadania na pisma? ustawa? kodeks postępowania admin.? przecież oni nawet konstytucji nie szanują... drugiego czlowieka nie szanują, to sie cudzymi dziećmi będą przejmować? hańba dla miasta i powiatu. Dzieci widza tylko wtedy jak trzeba tlo politycznych występów zapelniać.

Pozostałe