Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 16:47
Reklama
Reklama

Pomysł na przeniesienie zarzewiem konfliktu

Wszystko zaczęło się ponad trzy lata temu. Warsztaty Terapii Zajęciowej otrzymały wówczas wypowiedzenie umowy najmu pomieszczeń, jakie użytkują (do dziś) w dawnej szkole podstawowej numer 2 przy ulicy Warszawskiej. Były listy, protesty i wystąpienia w trakcie obrad Rady Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim.

Warto przeczytać: Zarządzanie przez konflikt - niepełnosprawni z wypowiedzeniem

Odrobina historii

Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone przez Stowarzyszenie Rodzin Dzieci i Osób Niepełnosprawnych na początku funkcjonowały w budynkach należących do spółdzielni "Polwin" przy ulicy Farbiarskiej (obecnie znajduje się tam market "Biedronka"). Następnie, z uwagi m.in, na fakt likwidacji przedsiębiorstwa zostały przeniesione na teren byłej szkoły "Budowlanki". Stowarzyszenie zdążyło się nieco zadomowić, a już musiało się przenieść. Kolejną siedzibą był właśnie budynek byłego Gimnazjum nr 2 /wcześniej Szkoła Podstawowa numer 2/ przy ul. Warszawskiej 95/97.  W nowym miejscu wesoło jednak od samego początku nie było. Głównie za sprawą trudnych sąsiadów. Nową siedzibę WTZ dzieliły ze Szkołą Katolicką, którą kierował obecny starosta, Mariusz Węgrzynowski.

Przenosząc się na Warszawską Stowarzyszenie poniosło spore koszty związane z adaptacją pomieszczeń i dostosowanie ich na potrzeby warsztatów. Wymieniono m.in. stolarkę, instalację elektryczną i odświeżono wydzierżawione sale. Zarządcą nieruchomości po zlikwidowaniu Gimnazjum numer 2 została  ówczesna dyrektor Zespołu Szkół numer 4, pani Wacława Bąk. Dysponowała nią na podstawie tzw. trwałego zarządu, czyli formy prawnej władania nieruchomością, przypisaną jednostkom budżetowym.

Jednak obiekt nie był przez jej placówkę w żaden sposób wykorzystywany. Postanowiono więc, że trwały zarząd zostanie wygaszony. Razem z nim, zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, z urzędu wygaszane zostały wszystkie zawarte umowy najmu, i dzierżawy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia (warto w tym miejscu podkreślić, że poza WTZ i szkołą katolicką, w budynku funkcjonowały też stowarzyszenia: Amazonek oraz Polski Związek Niewidomych). Największą powierzchnię, prawie 700 metrów kwadratowych zajmowały WTZety. 

Nie bez znaczenia były też koszty utrzymania obiektu. Szacowano je na ponad 120 tysięcy złotych rocznie. Władze miasta wpadły więc na pomysł, żeby cały obiekt wydzierżawić jednemu podmiotowi, który weźmie na siebie ciężar jego utrzymania, a WTZ byłby wówczas podnajemcą. Przygotowano nawet stosowny przetarg, w którym określono minimalną cenę najmu. Po protestach jednak się z niego wycofano 

W międzyczasie też proponowano Warsztatom inne lokalizacje. Miałyby się one przenieść do budynku po dawnym przedszkolu przy ulicy Konstytucji 3 Maja. - Na spotkaniu z przedstawicielami WTZ, przewidując różne scenariusze, zostały zaproponowane dwie lokalizacje. Pierwsza to budynek po byłym Tkaczu w al. Piłsudskiego, druga to pałacyk po byłym przedszkolu nr 16 przy Konstytucji 3 Maja. Pierwszy z tych obiektów jest częściowo przystosowany dla osób niepełnosprawnych (parter) i nie wymaga remontu. Druga lokalizacja wymaga adaptacji i remontu - wyjaśniała wówczas rzeczniczka prasowa Prezydenta Miasta. W opinii WTZ jednak były Tkacz jest zbyt mały, a pałacyk po przedszkolu jest po prostu zrujnowany.

Polecamy: Nikt nami nie manipuluje! - niepełnosprawni odpowiadają Prezydentowi miasta

Najlepiej przenieść

Przeniesienie Warsztatów Terapii Zajęciowej z ulicy Warszawskiej, to pomysł, który pojawił się, jako remedium na rozwiązanie konfliktu. Nie ukrywam, że byłem jego autorem. Dla nikogo nie było bowiem tajemnicą, że relacje między niepełnosprawnymi i ich opiekunami, a kierownictwem szkoły katolickiej nie zawsze stanowiły wzór dobrosąsiedzkich stosunków. Na złe traktowanie oraz mniejsze i większe złośliwości skarżyli się także przedstawiciele Polskiego Związku Niewidomych (którego przedstawicielka występowała nawet w czasie obrad Rady Powiatu).  Zmiana siedziby mogła więc wyciszyć emocje i pozwolić podopiecznym i pracownikom WTZ na normalne funkcjonowanie. 

Oczywistą lokalizacją jest siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Przemawia za nią sporo argumentów. Przede wszystkim to miejsce osobom niepełnosprawnym przyjazne. Również dlatego, że część uczestników Warsztatów uczęszczała wcześniej właśnie do tej szkoły. W jej murach i otoczeniu mogą się więc czuć one bardziej bezpiecznie. Rodzice często podkreślają ten aspekt, że ich dzieci przy każdych przenosinach muszą uczyć się wszystkiego od początku. 

Kolejną niezwykle istotną kwestią jest infrastruktura, jaką posiada SOSW, a z której mogliby korzystać podopieczni WTZ. Niezwykle istotne jest też sąsiedztwo. Warszawska to miejsce mało przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami. Lokalizacja w szkole, w bezpośrednim sąsiedztwie miejskiego parku, jest o wiele bardziej korzystna

Chodziło też o możliwość integracji środowiska rodziców i opiekunów. Integracji w miejscu im dedykowanym. 

Polecam: Nie taka Majowa straszna... jak ją malują



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ajdejano 21.11.2019 18:08
Do draculi. Aby Ciebie celowo zaczepić, napiszę tak: jesteś taki cicho-ciemny, lokalny, "tumasioski" spryciula, który wie, kim ja jestem, ale boi się wychylić bardziej. Tylko tak dla własnej próżnej przyjemności, lubisz wbijać szpileczki: to tu, to tam. Jeżeli to jest Twój cały świat i jeżeli tak jest, to moje wielkie gratulacje.

Vlad_Palovnick 21.11.2019 21:18
To kim jestes wie każdy kto przeczyta chocież jeden z twoich postów. I nie chodzi mi o nazwisko i adres, Szerloku Buziaki ?

Ajdejano 18.11.2019 18:06
Do draculi na różowo: czepiasz się "jak świnia gówna" . Jak Tobie sprawia to przyjemność - proszę bardzo.

Vlad_Palovnick 18.11.2019 19:13
Ajdejano jak zwykle-finezyjnie, z klasą i erudycją. Zazdroszczę. Buziaki?

TVN 17.11.2019 22:45
Trzeba wypracować kompromis. Bo jak rodzice zaproszą reporterów z "Interwencji" albo "Państwo w państwie" lub przyjedzie Pani Jaworowicz, to Tomaszów będzie negatywnie sławny. A jak się dowie Pani Poseł Iwona Hartwich, też mama niepełnosprawnego dziecka, to będzie się działo grubo, grubo ....

I. 18.11.2019 00:56
Wołaj wszystkich po kolei do TM i zobaczymy co z tego grubo wyjdzie, a nie straszysz rodzicami, reporterami itp. Nie siej więc czarnowidztwa zawczasu. Nikt raczej przed nimi nie zafaluje, bo ty tak chciałbyś to widzieć. To już nie ten czas przecież. Domagasz się kompromisu, ale straszyć nie zapomniałeś jakąś poseł. A kto to taki, by się jej obawiać co?

as 18.11.2019 16:58
Donosiki we krwi, wyssane z mlekiem..........

Idol systemu 17.11.2019 21:02
Znałem dobre miejsce ,ale juz po czasie ,były dom dziecka byl nie potrzebny

Ajdejano 17.11.2019 13:01
Muszę to dorzucić: czy ci różni katoliccy (czytaj: pisowscy) działacze w tzw. "terenie" nie załapali, że w ostatnich wyborach parlamentarnych już nie wyszło, że PiS ma przewagę konstytucyjną w Sejmie RP (zapowiadaną przed wyborami) i ponadto przegrał wybory w Senacie RP ?! Więc tacy różni, bardzo ważni (tak im się wydaje) prawicowi "mundrole", niech trochę zejdą na ziemię. I przy okazji, niech choć trochę zaczną myśleć. Za cały PiS-owski majdan nie będzie myślał jedynie Kaczor! Po ośmiu latach bezhołowia, platforma przepier.....wybory na własne życzenie. Chłopcom z platformy (i tym burakom z zsl/psl) wydawało się, że Polacy to debile. Więc, niech nasz starosta-katecheta też nie zrobi się gnuśnym, pewnym siebie, lokalnym kacykiem, od którego niewiele zależy.

Vlad_Palovnick 18.11.2019 19:19
Przewagę konstytucyjną??? Coraz lepiej? Zmień dilera albo dawkę Buziaki?

Ajdejano 17.11.2019 07:27
Tak, tak........ Sam jestem katolikiem, ale jestem wkur...... tą bezmyślnością starosty-katechety. Działania tego katolickiego urzędnika są bardzo dalekie od prawdziwego postępowania prawdziwego katolika. Potem jest wielkie zdziwienie, że na nas-katolików napadają z różnych stron. Potem jest wytłumaczenie: to LGBT na nas napada. Ja też nie cierpię wyznawców LGBT, pedziów, lesb, czerwonych, buraczkowatych i innych zboczonych, ale stwierdzam, że sami, normalni chrześcijanie też mają dosyć tych różnych dziwnych ruchów - takich jak w naszym powiecie. PS. Poza wszystkim: ludzie! Zacznijcie pisać po polsku. To, co czytam poniżej - to jest tragedia.

Vlad_Palovnick 17.11.2019 18:34
Sam jesteś katolikiem, więc nie cierpisz ich oczywiście zgodnie z katolickim hasłem: Kochaj bliźniego jak siebie samego. Ps. Swoją drogą czy katolicy uważają że "wyznawcy LGBT, pedzie, lesby, czerwoni" nie pochodzą od boga?

E. 17.11.2019 19:31
A gdzie sedno sprawy ?

Vlad_Palovnick 18.11.2019 08:43
W tekście.

t 16.11.2019 22:29
Ze strony Starostwa padało wiele propozycji: - Gimnazjum nr 2 /wcześniej Szkoła Podstawowa numer 2/ przy ul. Warszawskiej 95/97, - budynek po byłym Tkaczu w al. Piłsudskiego - ul. Konstytucji 3 Maja, - budynek SOSW, - inne. Starostwo zapomniało jeszcze o budynku po Biurze Pracy, byłym budynku Sanepidu i wielu innych budynkach, które były eksploatowane do granicy ruiny - rozbiórki (przez cały okres nie było kapitalnych remontów). Remonty tych budynków wcześniej były nieopłacalne - przekraczały koszty postawienia nowoczesnych budynków na takie potrzeby (łatwiej jest przenieść instytucje do budynków, gdzie trzeba jedynie przeprowadzić modernizację bardzo małym kosztem). Trzeba się liczyć z tym, że za kilka kat te instytucje będzie trzeba przenieść do "nowych" budynków.

Sss 16.11.2019 14:32
A w murach rzeczonej szkoły katolickiej, zresztą jak sama nazwa wskazuje, uczy się sam kwiat młodzieży tomaszowskiej. No cóż... ryba psuje się odgłowy, więc jaki szef...

E. 16.11.2019 14:09
Przepisy jasno, precyzyjnie określają, jakie obowiązki wobec uczniów ze specjalnymi potrzebami i placówek specjalnych mają powiaty oraz wskazują ,jak powinien funkcjonować SOSW, jakie formy terapii , rewalidacji powinny być zorganizowane, jakimi pomieszczeniami, zgodnie z rozporządzeniami MEN musi dysponować internat.Na to potrzeba bardzo wielu specjalnie przystosowanych i wyposażonych sal.Szkoła poza tym ma obowiązek rozwijać się i podnosić jakość swojej pracy. Może inni rodzice także wyrażą swoje zdanie...

Małgorzata 20.11.2019 13:03
Jestem mama niepełnosprawnego chłopca, a właściwie już mężczyzny, który za 3 lata skończy szkole. Syn mój uczęszcza do szkoły w Piotrkowie i mieszka w internacie. Nie uczęszcza do tomaszowskiej szkoły specjalnej dlatego, ze myśle o jego przyszłości jak mnie już nie będzie. Internat nauczył i uczy go samodzielności, której ja jako matka nie byłabym w stanie go nauczyć. Przyczyna, bo mając takie dziecko jesteśmy nadopiekuńczymi. Będę zmuszona zapisać go na WTZ, by nie spędzał w 100% swojego życia w domu. Na dzień dzisiejszy jak wstępnie się dowiadywałam nie ma miejsc w warsztatach na terenie Tomaszowa i okres oczekiwania to około roku. Tak nasze miasto dba o niepełnosprawnych. Uważam, ze problem jest bardziej złożony i dotyczy bardziej funkcjonowania państwa. W sumie co taki niepełnosprawny da państwu? Nic, bo mój syn nie pisze i nie czyta, wiec nawet nie zagłosuje. Na mnie jako na matkę tez się patrzy i za plecami mówi, ze ta tylko bierze pieniądze od państwa. Nikogo nie nachodzi refleksja jak ona sobie z tym radzi nie tylko finansowo, ale i psychicznie. Zarówno moje dziecko jak i ja jesteśmy ciagle poddawani jakiejś ocenie. Generalnie negatywnej. Z perspektywy moich 21 lat z synem uważam, ze jest coraz gorzej mimo większej świadomości i edukacji. Nie chodzi mi o współczucie i litość, ale zrozumienie, ze w społeczeństwie są ludzie, którzy wymagają większej troski i zrozumienia. Czasem myśle, ze lepiej traktuje się zwierzęta, bo często to modne dać pieniądze na schronisko, a niepełnosprawni.... cóż mogą być przeganiani z kata w kat. Wracając do problemu z tomaszowskim WTZ rodzi się pytanie jak radzą sobie gminy, a sobie radzą i niepełnosprawni znajdują tam miejsca. Jak sobie radzi Piotrków, w którym nie ma problemu ze znalezieniem miejsca w WTZ

as 16.11.2019 09:45
Szkoda, że ci wszyscy rządzący zapominają, że zdrowie nie jest dane raz na zawsze i niepełnosprawność może dopaść w każdej chwili, również wybrańców.

Aga 16.11.2019 07:40
A dlaczego w Tomaszowie nie moze powstac szkola specjalna z prawdziwego zdarzarzdnia kolorową i przyjazna dla dzieci i przy okazji mogla by byc tam terapia zajeciowa ..dzievi chorych i autystycznych jest coraz wiecej i bedzid ich jeszcze wiecej takie nastały czasy..ze dzueci placa za technologie .wyżywienie powietrze ...nikt nie mysli gdy ma

Tszeci bliźniak 16.11.2019 13:35
No przecież ta szkoła taka jest. O co ci chodzi? Trzeba trochę zainwestować, bo od 50 lat trochę zaległości się skumulowało. Ale pakowanie tam wszystkich instytucji .... "...Psie Sabo, nie idźcie tą drogą".

Tom 16.11.2019 02:49
Banda odda wszystko cynicznemu kościołowi. Poszli na mszę zamiast pomagać ludziom...

Na Tanek 16.11.2019 06:41
Niech chodzą, trzeba się modlić, bo problemów masa, ale w niedzielę. A nie w godzinach pracy.

question 15.11.2019 23:47
I wychodzi obłuda katolicka. Zamiast (jak głosi) pomagać potrzebującym - tych drugich wyrzucić na śmietnik. A intencje są proste jak konstrukcja cepa - powierzchnia potrzebna na utworzenie przedszkola, bo na nie jest kasa w MEN.

Senator Skrobak 15.11.2019 21:52
Na Majowej już jest Sanepid, Poradnia Psycho, Orlik, olac zabaw, Dom dziecka, Blok z mieszkaniami dla nauczycieli, garaże, warsztaty szkolne, sala gimnastyczna, basen, osiedle Wenecja .... teraz jeszcze WTZ?? A może stację benzynową i Metro tam wybudować???? Albo jakieś schronisko dla uchodźców ...

question 15.11.2019 23:42
A gdzie ty tam widziałeś basen, chyba, że po sporych deszczach

Kaczka 16.11.2019 09:21
Mają basen. Z Olkusza, biały emaliowany, z pokrywką, stoi w izolatce pod łózkiem.

Aga 16.11.2019 07:42
Ale przecież warsztaty sa dla nuepelnosprasnych no to chyba tzm pasuja ..a po co tam jest sanepid tego nue rozumie

@ 16.11.2019 16:16
do Aga , pisz po polsku

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Seans w ramach Kina KoneseraZapraszamy na pokaz filmu Czytając Lolitę w Teheranie w czerwcowym repertuarze cyklu Kino Konesera. To poruszająca opowieść inspirowana bestsellerową autobiografią Azar Nafisi, ukazująca kobiecą solidarność, odwagę i siłę.Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2026 roku w kinie Helios. To propozycja dla widzów ceniących ambitne kino, ważne tematy społeczne i wyjątkowe filmowe emocje.Po rewolucji islamskiej w Iranie, która miała miejsce w 1979 roku, ulice Teheranu patrolowane są przez obrońców moralności, a fundamentaliści przejmują kontrolę nad uniwersytetami. Kobiety muszą nosić hidżab, ich swobody są ograniczane, a lektura zachodniej literatury staje się aktem buntu. Taki stan rzeczy sprawia, że Azar Nafisi (Golshifteh Farahani), ambitna wykładowczyni literatury, rezygnuje z pracy na Uniwersytecie Teherańskim. Kobieta potajemnie zaczyna zapraszać do swojego domu grupę najbardziej zaangażowanych studentek. Razem czytają zakazane klasyki literatury zachodniej – „Lolitę” Vladimira Nabokova, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, powieści Henry’ego Jamesa czy Jane Austen. Początkowo nieśmiałe młode kobiety stopniowo otwierają się – dzielą marzeniami, lękami, historiami miłosnymi oraz upokorzeniami związanymi z życiem w totalitarnym reżimie.Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.06.2026
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia Przy Szkolnej na sprzedaż idzie nie tylko budynek. To adres z pamięcią Tomaszowa
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep MEydczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 337

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama