Koronawirus w natarciu. Żarty się skończyły.

  • 11.03.2020, 22:04 (aktualizacja 14.03.2020, 17:39)
  • Mariusz Strzepek
Koronawirus w natarciu. Żarty się skończyły.
Dzisiejsza konferencja prasowa zorganizowana w Starostwie Powiatowym miała uspokoić mieszkańców miasta i powiatu. Zwołano na nią "Wszystkich Świętych", nawet tych, którzy w temacie niewiele mieli do powiedzenia. Na moją uwagę usłszałem, że nie będzie mi Strzępek mówił co mam robić. No pewnie, przecież chodzi o to, by pokazać, żeśmy są Silni, Zwarci i Gotowi.... Znacie to skądś? Pamiętacie? Jeśli znacie, to wiecie, jak się skończyło głoszenie podobnych haseł. Mnie ta konferencja nie uspokoiła ani trochę, wręcz przeciwnie, niepokój mój wzrasta. Główne zalecenie, to obserwacja samych siebie i nie wychodzenie z domu. Na pytanie ile osób telefonuje do SANEPiD-u usłyszeliśmy, że to jakieś tajne dane. Zapewne, psują idylliczny obraz przedapokaliptycznego świata. Jesteśmy spokojni, zabezpieczeni, niczego nie brakuje... Jeśli obejrzeliście relację, to czy poczuliście się przekonani i uspokojeni? Odetchęliście z ulgą? Odpowiedzcie... Tylko szczerze...

Od kilku tygodni wmawia się nam, że większym problemem niż koronawirus jest grypa, bo generuje więcej ofiar śmiertelnych. Przyznam, że przez chwilę sam uległem tej argumentacji. Teraz czytamy, że zakażeniu ulegnie 70% światowej populacji. Oczywiście nie znaczy to, że wszyscy Ci ludzie umrą, ale wciąż nie wiemy, jakie spustoszenie pozostawi wirus w naszym organizmie, nawet jeśli (na chwilę) odejdzie. No cóż, szpital jest przygotowany - tak slyszymy, ale równocześnie też dochodzi do nas informacja, że chory najlepiej, by udał się do szpitala Biegańskiego. Tomaszowskie Centrum Zdrowia niby ma osobną Izbę Przyjęć dla oddziału Zakaźnego, ale nie oszukujmy się.... Pacjent chory biegnie w pierwszej kolejności na SOR albo NPL. Zanim dotrze we właściwe miejsce już zdąży rozsiać setki wirusów po drodze. 

Sam oddział ze świetnym ale nielicznym personelem też nie ogarnie tematu, a  pamiętać należy, że oddziałów zakaźnych w województwie są 4, lekarzy specjalistów 70, w tym też tacy w wieku emerytalnym. Ta liczba placówek i personelu ma zabezpieczyć 2,5 miliona mieszkańców województwa? To żart. Tyle, że mało śmieszny. Powiedziałbym: śmiertelnie poważny. Do tego szpital w razie potrzeby będzie przesuwał personel pomiędzy oddziałami. nie wyobrażam sobie, by na oddział zakaźny trafiła pielęgniarka wyspecjalizowana w chorych neurologicznych. 

Duży powiat, niezliczona liczba telefonów do SANEPiD-u. Ile wykonano testów na obecność wirusa? Wiemy o jednym przypadku. Powiat liczy 100 tysięcy mieszkańców, a TCZ obsługuje też powiaty opoczyński i rawski... jeden negatywnie zweryfikowany pacjent... Kto z Was był ostatnio na nartach we Włoszech? Przyznacie się? Były okazje cenowe? No a przecież kierowcy naszych ciężarówek też jeżdżą po całej Europie.  Praktyka pokazuje, że do szpitali trafiają Ci, których zarazili nosiciele nie przebadani, którzy nie mieli żadnych objawów chorobowych. Czytamy, że według szacunków,w ciągu roku zakażone zostanie 60-70% populacji a my urządzamy tańce niczym na Titanicu. 

Skupmy sie na chwilę na samym szpitalu. I żeby było jasne... nie jesteśmy jakimś odosobnionym przypadkiem. Nie chodzi też o krtykę dla samej krytyki, bo tego, co się dzieje nikt nie jest w stanie przewidzieć. Przecież nie będziemy kupować niezliczonej ilości respiratorów, by stały w magazynach. Ale uspokajanie, że jesteśmy zabezpieczeni we wszystko, co niezbędne... no wybaczcie. Z punktu widzenia Firmy z zaopatrzeniem medycznym, jaką prowadzi moja rodzina możemy mówić o katastrofie. Brakuje wszystkiego. Hurtownie wstrzymują dostawy. Za chwilę zabraknie nie tylko środków higieny ale również takich rzeczy, jak na przykład wózki inwalidzkie, balkoniki, czy materace przeciwodleżynowe.

Dlaczego? To efekt szukania za wszelką cenę... niskiej ceny. Uzależnienie od produkcji ze wschodu i katastrofa gotowa. Nie wierzę w zapewnienia, że masek, ubrań ochronnych i innych środków w razie godziny "Z" wystarczy. Pracownicy szpitala twierdzą, że już dzisiaj jest z tym słabo. Żadne rezerwy tu nie pomogą, bo... konkurujemy o te produkty w całej Europie. Jest niska podaż przy wysokim popycie. Stąd było moje pytanie o zabiegi planowe. Nie chodziło o zagrożenie bezpośrenie epidemiologiczne ale wynikające z braków w zaopatrzeniu.  

Załóżmy jednak, że szpital dochowa wszelkich zasad bezpieczeństwa. Wyznaczy odpowiednie procedury i sposoby postępowania z pacjentami. Co jednak z pielęgniarkami i lekarzami? Oni mogą być głównymi nosicielami wirusa w niedalekiej przyszłości. Nie jest dla nikogo tajemnicą, że personel medyczny pracuje na 2-3 etatach, najczęściej obsługując POZ-ty. Tam trafiają pacjenci nieświadomi tego, co im naprawdę dolega. Personel powinien być badany regularnie. Badanie jest tańsze niż leczenie. 

W czasie konferencji prasowej usłyszeliśmy, że TCZ otrzyma 900 tysięcy złotych na zakup sprzętu. Niełatwo będzie go kupić. Nasza firma ma problem ostatnio z zakupem koncentratorów tlenu. Niemcy niechętnie wysyłają teraz sprzęt na eksport. Wiem, że Michał Jodłowski próbuje dokonywać cudów ekwilibrystyki zakupowej, by sprzęt w postaci respiratorów jak najszybciej do Tomaszowa dotarł, a Konrad Borowski w tempie ekspresowym przygotowuje specyfikację przetargową. Jak zwykle jest jednak jakieś "ale".... Z tego co wiem, kwota, jaką otrzymujemy jest ponad połowę niższa niż ta, która miała do nas trafić pierwotnie. 

Osobną sprawą są szybkie i zdecydowane decyzje. Dzisiaj, kiedy dowiedziałem się, że z zarzadzenia MEN wyłączono Specjalne Ośrodki Szkolno Wychowawcze poproosiłem członków Zarządu Powiatu o zawieszenie zajęć w szkole. Tylko Marek Kubiak na moją smsową prośbę odebrał telefon. Tu nie ma mowy o jakiś osobistych decyzjach i odpowiedzialności własnej rodziców, którzy "przecież" dzieci do szkoły posyłać nie muszą. To odpowiedzialność władz i organu prowadzącego. 

Pamiętajcie, nie chodzi o wywoływanie paniki, ale o wzbudzenie poczucia odpowiedzialności, nie tylko we władzach róznych szczebli ale również nas samych.

Zachęcam Was też do przeczytania wpisu na profilu FB lekarki. Żarty się skończyły

https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=3036392573072367&id=100001049632985

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zobaczcie także

Konferencja prasowa dotycząca koronawirusa w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim

Zaprzyjaźnieni ratownicy poprosili aby to dopisał:

Możesz dodać do tego felietonu, że bardzo duża ilość wyjazdów pogotowia, kierowana przez CPR, to złe samopoczucia i temperatury.. I że do nich zawsze się jedzie a ludzie kłamią wzywając pogotowie albo nie wiedzą skąd mają "sprzedaną" chorobę. Wtedy kombinezonów nie zakładamy. Jest ich zresztą ograniczona ilość. A jeśli nie jest to tylko temperatura? Zresztą jak zdejmować ten kombinezon? Jak? Drugie i podstawowe pytanie dlaczego Pogotowie Ratunkowe wysyłane jest do, "złe samopoczucie, temperatura"? Pytania do CPR i Wojewody. Zero, zero, zero prewencji.

I jeszcze jeden dopisek nie mojego autorstwa

Wszyscy nauczyciele w Tomaszowie jutro i pojutrze mają być w szkole w godzinach wg planu lekcji. Dzisiaj w jednej ze szkół było posiedzenie RP, u mnie jest jutro. Kilkadziesiąt osób. Do szkoły chodziły dzieci, których ojcowie w firmach transportowych jeżdżą po całej Europie, w sp 9 grupą babć, które kilka dni temu wróciły z Włoch, przyprawadzały wnuki do szkoły. Wczoraj u mnie w szkole był ojciec, taksówkarz, który wrócił z Włoch. Przyjechał po córkę. Ludzie są nieodpowiedzialni.

Oddziały chorób zakaźnych i liczba wolnych miejsc

 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (29)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Granica RP
Granica RP 14.03.2020, 10:15
Pani Mariuszu proszę pamiętać ze nie tylko turysci i kierowcy ciężarówek podróżują po Europie
Proszę pamiętać ze i dziennikarze też jeżdżą po całym świecie
Jak do tej pory jeszcze zaden kierowca nie przywiózł wirusa
gość
gość 13.03.2020, 10:09
Jest 1 potwierdzony u nas przypadek. Teraz wam ludzie nadal do śmiechu? Założę się, że pierwsi będziecie lecieć do sklepu dzisiaj. Śmianie się z poważnych rzeczy jest nie na miejscu!
McMarek
McMarek 14.03.2020, 19:13
No i co panikarzu,
lokalny korona-virus
lokalny korona-virus 12.03.2020, 22:44
a jak wygląda zabezpieczenie pracujących osób w szpitalu? pielęgniarek szczególnie???? czy ktoś się pyta ludzi co łażą przez izbę przyjęć, skąd, dokąd i gdzie były w ostatnim czasie??? w innych szpitalach na głucho pozamykane poradnie, u nas nic!!! zero jakichś odgórnych zasad, które byłyby rygorystycznie przestrzegane.
nie ma jednej osoby, która byłaby za to odpowiedzialna. taki nasz tomaszówek, jednym słowem (zasady takie, jak nasz pożal się boże oddział zakaźny). jak się coś zesra, to dopiero będzie szukanie winnego. najważniejsze to na zdjęciach w necie dobrze wypaść, podczas jakiegoś lokalnego zbiorowiska (patrz wyżej).
Znudzona coroną
Znudzona coroną 12.03.2020, 19:54
Błazenada i sianie popeliny. Zamknij się w bunkrze Panie Strzępek i bedziesz tam bezpieczny. Paranoja i sianie paniki to specjalnosc mediow.
Pozdrawiam zdroworozsądkowycg
64
64 12.03.2020, 19:06
Powyższy tekst to prosty dowód, mimo powagi sytuacji na zasiewanie paniki i głupawki wśród ludzi. Wystarczy popatrzeć na to co dzieje sie w marketach i nie tylko... BEZNADZIEJA...?
Pacjentka
Pacjentka 12.03.2020, 16:39
Byłam w Szpitalu na pobraniu krwi Udałam się do suteryny .. bo tam pobieraja krew .Moje zdziwienie bylo duże.Pani bez maski bez okrycia wierzchniego.Przed wejściem brak środka odkażającego.Pani pisze potem wstaje i pobiera.A przecież nie wiemy kto wchodził przed nami.Moze więcej rozwagi a mniej narzekania.
Sebastian
Sebastian 12.03.2020, 15:49
Pitu pitu.
Z powodu powikłań pogrypowych wciąż umierają ludzie. Z powodu HIV/AIDS też..
Wspomniane 70% nie bierze się zapewne z analizy, bo.. Nie ma do tego danych. Zostaje jedynie statystyka oparta o bieżące przypadki i rozprzestrzenianie się.. A to nie dowodzi, iż 70% będzie zarażonych. Zamiast pisać brednie może warto zająć się czymś pożytecznym?
Takie straszenie, manipulowanie podatnymi ludźmi czy przedstawianie para wyliczeń nie jest bodajże misją portalu?
Ja wychodzę z założenia, że trzeba dbać o siebie, rodzinę, ale nie poddawać się medialnej nagonce. Trzeba zachować zdrowy rozsądek, a tego brakuje na każdym kroku.
Ludzie robią zakupy jakby nagle miało wyginąć życie, media promują temat bo jest medialny i się dobrze "sprzedaje".. Zatem czy nie byłoby lepiej napisać coś by szerzyć nadzieję i uspokoić?
Pozdrawiam
kamson
kamson 12.03.2020, 15:21
Może po prostu zamiast wciąż straszyć ludzi wypadało by mówić o czym innym. NON STOP tylko Korona i korona. Już każdy Polak słyszał kilkaset razy jak myć ręce i co robić gdyby miał objawy. Mądry się dostosuje głupi zlekceważy a gadanie 24h na dobę nic nie da tylko wprowadza panikę która widoczna jest na półkach sklepów. Trochę rozsądku- za miesiąc dwa kiedy szum medialny opadnie będziemy mogli znowu cieszyć się życiem a korona będzie ale królów w tvp ;-0
kto skasował
kto skasował 12.03.2020, 15:05
Kto skasował słuszny komentarz jeden z osób na temat łazienki, brudownika i ubikacji w JEDNYM pomieszczeniu w Pogotowiu ?
To ja napiszę, obok zlew gdzie myjesz ręcę, w tym zlewie też sprzęt medyczny i mopy...Obok kibelek i kosze na odpadki medyczne...
Z A P R A S Z A M Y Koronawirusa i inne dziadostwo
K
K 12.03.2020, 14:34
Przypomnijmy jeszcze jak zachowywała się premier Ewa Kopacz i samorządy platformeeskie wtedy. Nie robili dokładnie nic.
K1
K1 12.03.2020, 15:15
Żałosny człowieczku odpuść sobie jako My tobie odpuszczamy
antygłup
antygłup 12.03.2020, 14:48
Przypomnij sobie jeszczem, co robił Gomułka i Gierek ...
G.K.
G.K. 12.03.2020, 12:07
Konselacje również odwołane, pochówki jeszcze wykonują...
Maseczki
Maseczki 12.03.2020, 11:59
tak nam pomogą, jak umarłemu kadzidło. Proponuję zrobić w domu żel antybakteryjny. Tylko mam zastrzeżenia ponieważ COVID-19 jest wirusem, a nie bakterią.
Odmierzcie 85 ml spirytusu rektyfikowanego (nie wódki) i wlejcie go do miseczki. Następnie odmierzcie 15 ml żelu aloesowego (znajdziecie go w drogeriach i szukajcie takiego, który zawiera dużo aloesu, min. 90%) i dokładnie wymieszajcie go ze spirytusem. Powstaną drobne grudki na dnie miseczki, dlatego za pomocą np. pipety do małej buteleczki przelewajcie przez sitko kuchenne uzyskaną ciecz. A jeśli grudki wpadną to nic nie szkodzi. Grudki to najczęściej oznaka, że w żelu aloesowym były substancje zbrylające.
Następnie uzyskaną ciecz przelejcie do buteleczki (może być z atomizerem, ale tylko takim, jakie mają np. balsamy do ciała.

Albo też zrobić tak jak radzi Abp Sławoj Leszek Głódź, który radzi zwiększenie liczby mszy św. w niedziele i święta nakazane.
Podobno pomaga, ale ja z tej rady na pewno nie skorzystam.
Kotuneria nie tylko katolicka
Kotuneria nie tylko katolicka 12.03.2020, 16:24
Ten twoj zel tyle samo warty co msze. Koltunstwo to nie tylko katolicka domena. Ostatnimi laty przede wszystkim mantry i zabobony tzw. środowisk lewicowych.

fff
fff 12.03.2020, 10:01
w starostwie prawie same 50+ zatrudnione a koronawirus takich lubi - nawet bardzo , żeby się nie posra ... li ze strachu
K2222
K2222 12.03.2020, 08:20
Nie rozumiem tego zapisu "oddziałów zakaźnych w województwie jest 4-5", to w końcu ile ich jest 4 czy 5??? To bardzo istotne i policzalne. 4-5 godzin to można gotować bigos na święta.Lekarzy w liczbie 70 mozna pliczyc a oddziałów w liczbie "4-5" juz nie?
MS
MS 12.03.2020, 08:57
Już poprawiłem
Mutant
Mutant 12.03.2020, 08:38
Mają "tfarde dane" ze sprawozdań :-D Oddziały znikają w jednym szpitalu, a pojawiają się w innym. Chyba już nikt nad tym nie panuje. Tak jak info: "zginęło około 14 ludzi ...."
Anna
Anna 12.03.2020, 08:34
Nie umieją policzyć, bo u nas np. oddział zakaźny jest połączony z psychiatrią, i jak to liczyć ????
psychol-zakaźnik
psychol-zakaźnik 12.03.2020, 13:33
A wspólnym ordynatorem jest psychitra czy zakaźnik???? A może któryś z pacjentów???? Ania - czy Ty wiesz, co piszesz?
m&m
m&m 12.03.2020, 08:10
Pozytywny skutek może będzie taki, że większość flejtuchow usłyszy o myciu rąk. Na codzień. Poza tym, to chyba lepiej by było dla wszystkich, żeby nikt o tym nie gadał tyle w mediach, bo ludzie już głupiejja na tych zakupach. Te podawane statystyki, to i tak jakaś fikcja. Chorych może i są tysiące. To taka trochę gorsza grypa po prostu. Skutki tej panimi dla gospodarki i szkolnictwa beda bardso zle. No , ale jakis temat w mediach musi być.
Zzzzz
Zzzzz 12.03.2020, 07:36
Ja panikuje i to strasznie moje dziecko ma powazne problemy z nerkami i wiem ze jak zachowuje to bedzie ciężko a Starosta nazywa wirus zarazkiem juz to powinno wzbudzić nasz niepokój i nieufność do władz.
jałowa menzurka
jałowa menzurka 12.03.2020, 06:41
Skoro w łódzkiem jest 5 oddziałów zakaźnych ..... możemy spać spokojnie. A ilu mamy lekarzy na zakaźnym w TCZ? Ciekawi mnie, czy oni dadzą radę ogarnąć 1/5 województwa?
.
. 12.03.2020, 00:42
https://beskidzka24.pl/koronaw…
Takie tanie kombinezony to i u nas w d pę można sobie wsadzić.. ? We Włoszech ratownikom takie kombinezony nie pomogły. Też były tanie...
Jesteśmy gotowi...
Tak?
Lektura do poduszki
Lektura do poduszki 12.03.2020, 00:15
https://rybnik.naszemiasto.pl/…
Ajdejano
Ajdejano 12.03.2020, 00:02
To sprawozdanie z tego spotkania - potrzebne.
Sprawozdanie filmowe - też potrzebne. Ale jednak więcej tego nie przeczytam i nie obejrzę....
Wolę jeszcze 10 razy otworzyć ten link, który Pan zamieścił pod swoim materiałem.

Jak przeanalizowałem i skonfrontowałem treść tego linku z tym, co przeczytałem i zobaczyłem powyżej - gęsia skórka na garbie. Jesteśmy w wielkiej czarnej d.u.p.i.e.

PS. Ludziska - otwórzcie sobie ten link spod tekstu powyżej.

Pozostałe